.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       

 .: Online
Stránku si právě čtou 4 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

 

Komentáře
ke článku: Historie mytí
(ze dne 21.12.2005, autor článku: Histes)

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 
Čarodějnice létá na: 
(Ochrana proti spamu
doplňte slovo do pole)
 


zbývá znaků:   zapsáno znaků:

    

V rámci komentářů nelze používat HTML tagy.

Pro vložení tučného textu, hyperlinku nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domeny.cz[/odkaz], [email]jmeno@domena.cz[/email]

S vložením komentáře souhlasíte s našimi podmínkami

************** * **************

Historie mytí
9970313.thl.jpgPravidelná hygiena - mytí, byla běžnou součástí života již v dávných civilizacích. Mýdlo, šampon, voda…. to nejsou výdobytky dnešní moderní doby. Díky životnímu stylu se prostředky hygieny zmodernizovaly, zrychlily a většina z nás přestala denní hygienu vnímat jako chvíle pro relaxaci, chvíle pro očistu těla i duše.

Ve starém Egyptě používali k mytí přírodní prostředky, rostlinu mýdelnici, fazolovou mouku, rozemleté kaštany, pšeničné otruby, hovězí žluč a spoustu jiných. Vzhledem k zeměpisné poloze Egypta, stálému teplu a vlhku, které přispívá ke vzniku nemocí, se Egypťané koupali až několikrát denně. Používali také mléko, med, otruby, vosk a léčivé bahno. Očista těla probíhala ve společných lázních a po koupeli Egypťané používali krém a vůně. Parfémy byly vyráběny na bázi olejů a jiných tuků - například myrha, skořice, kardamon, levandule, kořen kosatce, aromatické pryskyřice a vonná dřeva. Egypťané vyznávali heslo: Kosmetika a krása spojená s péčí o zdraví.

Ve starém Řecku byla péče o tělo a hygiena pod silným vlivem Egypta. Řekové uznávali koupele, pěstovali sport, masáže a dali také na vyváženou stravu. Antičtí Řekové vyznávali princip kalokaghatie - podle starořeckých představ soulad mezi krásou a dobrem, soulad krásy těla a duše, ideál dokonalosti. Řekové dokonce vytvořili povolání "kosmet", vykonávali jej otroci, kteří byli vyškoleni lékaři a kněžími. Denní hygiena probíhala ve společných lázních, muži se chodili denně nechat oholit oficíny.

Ve starém Ŕímě bylo vynalezeno mýdlo. Od r. 50 n.l. sloužilo mýdlo k odbarvování vlasů. Jako prostředek k očistě začalo mýdlo sloužit v r. 176 n.l. kdy jej slavný římský lékař Galenos používal k mytí těla i prádla. Z tuku, vylouhovaného popela a vápna se vyráběly kuličky mýdla, kterými se odstrańovala nečistota z těla i šatů. Staří Římané budovali lázeňské paláce - parní lázně, kam chodili muži. Pro ženy sloužila "Balnea" doma.

Ve středověku se metody tělesné očisty příliš nelišily. Hygiena se prováděla doma, ale také ve veřejných lázních, které byly společné pro muže i ženy. Do lázní se chodilo nejen za tělesnou očistou, ale i za jinými požitky. V kádi lidé setrvávali někdy i celou noc, jedli a pili, aby neusnuli zpívali "duchovní a počestné" písně. I přesto se stávalo, že někdo v kádi usnul a utopil se. Takto uvolněná morálka přetrvala až do konce 16. století, kdy přišla morová rána a syfilis.

V 18. století přetrvává negativní postoj k hygieně. Lidé se báli moru a k vodě, která je živná půda pro nakažlivé nemoci, neměli příliš důvěry. Stačilo ve vodě smočit konečky prstů na rukou a na nohou. K mytí se používala umyvadla ne větší než jídelní mísa. Obličej si lidé nemyli vodou, ale otírali si jej bílým plátýnkem, mastné vlasy zakrývali parukami. Raději než vodou, kterou se přenášely nemoci, se omývali alkoholem, vínem a mlékem. Král Ludvík XIV si po ránu pouze otřel ruce pálenkou. Velmi žádaným zbožím se stal parfém, oblíbené byly vůně pomerančových květů, hnijících jablek, hřebíček a skořice. Místo mytí obličeje se používal ve značném množství pudr, často byla vrstva pudru silná až 1 mm. Důsledkem byla povadlá a zsinalá pleť, vřídky a puchýřky, které se díky nedostatku slunce a vzduchu tvořily. Dámy po 30. roce života proto svou krásu pozbývaly. Hygiena probíhala výhradně doma v umyvadlech, někdy kádích či předchůdcích vany.To ovšem neplatilo pro venkovský lid. Při práci na čerstvém vzduchu byla jejich pleť čistá a zdravá. Na venkově se také lidé někdy koupali v čistých říčkách, potůčcích a rybnících.

Od poloviny 19. století byly mnohé domy vybavovány koupacími vanami, obvykle zinkovými, často obložených dřevem, aby bylo možno po koupeli tyto místnosti využívat i pro jiné účely. Koupání bylo přísně soukromou záležitostí. K hygieně se používalo mýdlo a voda.

Ve 20. století se mytí a hygienické návyky stávají běžnou součástí života. Začíná fungovat osvěta o prospěšnosti očisty na lidské zdraví. Ve druhé polovině 20. století je koupelna s vanou již naprosto samozřejmou součástí každého nově budovaného domu či bytu. Poslední trendy odrážejí rychlejší a uspěchanější životní styl - mnoho lidí dává přednost sprše a dalším módním a praktickým hygienickým prostředkům a pomůckám.



 .: Služby & akce PT




 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz