.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Únor  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29    

 .: Online
Stránku si právě čte 1 člověk.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

 

Komentáře
ke článku: Moderní zbraně (1. díl) - Steyr AUG
(ze dne 09.02.2006, autor článku: Paulie)

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 
Čarodějnice létá na: 
(Ochrana proti spamu
doplňte slovo do pole)
 


zbývá znaků:   zapsáno znaků:

    

V rámci komentářů nelze používat HTML tagy.

Pro vložení tučného textu, hyperlinku nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domeny.cz[/odkaz], [email]jmeno@domena.cz[/email]

S vložením komentáře souhlasíte s našimi podmínkami

************** * **************

Moderní zbraně (1. díl) - Steyr AUG
img033.jpgV následující sérii článků mám v plánu se podrobně věnovat historii vzniku a technickým parametrům 10 nejznámějších ručních palných zbraní 20. století. Sérii začínám mou nejoblíbenější. Postupem času by se zde mohl objevit článek o automatických puškách AK - 47 a M16, pistolích Glock, samopalech P-90 a MP5 a nějakých odsřelovačských puškách. Milovníci zbraní se mají na co těšit!

Stručný popis a historie vzniku zbraně
Útočná puška Steyr AUG (Armee Universal Gewehr - armádní univerzální puška) byla první zbraň svého druhu, která měla konstrukci bull - pup (závěr je posunut co nejvíce vzad, aby se zmenšila celková délka při zachování Steyr AUG .223 Rem.potřebné délky hlavně), a u které se ve velké míře využilo pevných plastů. Vzhledem ke své vysoké ceně se ze začátku výroby puška těšila jen skromnému zájmu zahraničních ozbrojených složek, časem ji však do výzbroje zařadilo mnoho armád a policejních oddílů v mnoha zemích...

Společnost Steyr nese své jméno podle malého rakouského města, kde sídlí, a výrobě zbraní se věnuje od roku 1831. V roce 1987 vznikl trust Steyr - Daimler - Puch, který se dnes zabývá především výrobou opakovacích loveckých i vojenských zbraní a právě modelů série AUG, díky nímž se zbrojovka prosadila.

 Definitivní podoba zbraně byla představena v roce 1972, puška se však začala vyrábět až roku 1977 a to pouze pro rakouskou armádu. Zbraně vznikaly ve spolupráci firem Steyr a Swarovski Optik a byly do výzbroje rakouské armády přijaty pod označením StG 77 (SturmGewehr - útočná puška). V 80. letech se stala zbraň velmi populární, objednaly si ji např. armády Saúdské Arábie, Ománu, Austrálie, Nového Zélandu, Malajsie, Lucemburska atd.

 

Výborná konstrukce
Puška se stala oblíbenou především pro svou obrovskou modulárnost - skládá se totiž pouze ze 6 základních Průřez zbranídílů (hlaveň, bicí a spoušťové ústrojí, závěr, pouzdro závěru, optika a zásobník) a lze ji velmi rychle přestavět např. na kompaktní samopal nebo karabinu ráže 9 mm. Hlaveň je kována z vysoce kvalitní oceli, udávaná životnost je přibližně 15.000 výstřelů. Základem zbraně je pouzdro závěru. Na jeho horní straně jsou dvě podpory pro montáž transportní rukojeti s vestavěným optickým zaměřovačem s 1,5násobným zvětšením. Plast je zesílen skleněnými vlákny Zytel. Na obrázku vlevo lze vidět bicí a spoušťové ústrojí, které je u zbraní konstrukce bull - pup umístěno vždy za spouští. Tím se dosáhne co nejmenší možné délky zbraně při zachování potřebné délky hlavně. Zajímavým konstručním rysem pušky je také výhozné okénko po obou stranách zbraně. Směr vyhazování nábojnic doprava (u praváků) nebo doleva (u leváků) se volí přemístěním záslepky na nepoužívané okénko a pootočením závorníku, který nese vytahovač a vyhazovač. Spoušť zbraně je chráněna rozměrným lučíkem, který sahá až ke spodní části pistolové rukojeti. Součástí hlavně je také sklopná rukojeť, která usnadňuje manipulaci s hlavní při demontáži a výměně. Rukojeť lze sklopit v několika polohách, případně souběžně s hlavní. Hlaveň může mít délku 350 - 620 mm, s nejdelší hlavní už lze hovořit o kvalitní odstřelovačské pušce. Transportní rukojeť s dalekohledem lze odejmout a místo ní zde umístit jinou optiku nebo kolimátor.

 

Technické parametry
Zbraň se vyrábí v několika verzích. Většina z nich používá standartní puškové náboje NATO ráže 5,56 x 45 mm (první rozměr určuje průměr střely a druhý délku nábojnice), v USA pod označením .223 Remington. Úsťová energie náboje se standartní střelou je asi 1700 - 1900 J, úsťová rychlost 915 m/s. Při lehkém stisknutí spouště střílí zbraň jednotlivými ranami, při delším stisku dávkami a to kadencí až 850 ran/min. Puška funguje jako drtivá většina ostatních automatických zbraní na principu odběru prachových plynů z hlavně a střílí z uzamčeného závěru, čímž dosahuje velmi Brutální Nikita s puškou AUG s nasazeným tlumičem hluku výstřeludobré přesnosti i na vzdálenost 300 metrů, která se považuje za hranici účinného mířeného dostřelu. Ke zbrani se dodává zásobník o kapacitě 30 resp. 42 nábojů, vyrobený z kvalitních průhledných plastů. Díky tomu lze přesně kontolovat stav střeliva a předejít tak jeho nečekanému nedostatku. Cena pušky je poměrně vysoká a lze o ni jen spekulovat, protože se na civilním trhu samozřejmě neprodává. Lze ji ale počítat v řádu několika tisíc USD.    

Útočnou pušku AUG použila také Brutální Nikita ve stejnojmenném francouzském filmu, který patří stejně jako zbraň mezi mé oblíbené :)                          

                      Paulie
 .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz