Společnost Supraphon a.s. sice slaví v roce 2006 šedesáté výročí založení národního podniku, nicméně jeho prehistorie vydávání zvukových nahrávek v Čechách sahá až do období tzv. masarykovské 1. republiky.
Už v roce 1929 totiž získává pražská obchodní společnost Ravitas exkluzivní práva pro prodej výrobků německé společnosti Ultraphon AG, která vydávala též gramodesky s etiketou Supraphon. Na etiketě Ultraphon se začínají objevovat přední čeští umělci, jako například Jan Kubelík. Barvitou historii gramofonového průmyslu v Československu poznamenala po druhé světové válce politická rozhodnutí, jejichž cílem bylo dostat tuto citlivou oblast pod kontrolu komunistů. Znárodněním 1. ledna 1946 došlo ke konečnému zničení konkurenčního prostředí, neboť značky Ultraphon a Esta se dostaly pod jednu střechu. O tři roky později pak byl pro exportní účely národního podniku Gramofonové závody ustaven Supraphon. Na deskách se objevil obrazový symbol lva s lyrou. Tehdy došlo k zvláštní anomálii. Přestože byla celá kultura pod politickou kontrolou komunistické strany, tak vzniklo mnoho nahrávek klasické hudby velké hodnoty. Jsou to například nahrávky dirigenta Karla Ančerla s Českou filharmonií, jež v remasterované podobě upoutaly v posledních letech jako kolekce Karel Ančerl Gold celý kulturní svět. Podobně je tomu s nahrávkami Václava Talicha, jejíž digitálně remasterovanou podobu vydává Supraphon od roku 2005.
Šedesátá léta přinesla nový vítr do plachet Supraphonu. Vycházení nahrávky takových osobností jako byli houslista Josef Suk, pianista František Rauch, Smetanovo nebo Vlachovo kvarteto. Od konce 60. let vznikaly projekty, které tvoří dodnes živý kmenový repertoár: komplet Beethovenových symfonií s Českou filharmonií a Paulem Kletzkim, Beethovenovy klavírní koncerty v podání Jana Panenky, orchestru FOK a Václava Smetáčka. Mimořádné postavení měl šéfdirigent České filharmonie Václav Neumann. Ve vrcholné formě postupně realizoval symfonické komplety Dvořáka, Martinů a Mahlera. Dalším významným projektem byl komplet Beethovenových houslových sonát s Josefem Sukem a Janem Panenkou. Smetanovo kvarteto, jež se probojovalo do absolutní světové špičky, realizovalo nahrávku Beethovenových smyčcových kvartetů. Éra samostatného Supraphonu vzala za své s příchodem roku 1983, ovšem snaha o centralizaci hudebního průmyslu skončila na přelomu let 1988 – 1989.
V roce 1992 vznikla akciová společnost Supraphon a skončila tím více než čtyřicetiletá historie státního hudebního průmyslu v Československu. Od 90. let do dneška trvá nová éra Supraphonu, která sice nebyla bez komplikací, ale která navázala na slavnou uměleckou minulost. Podstatnou část tohoto období byl Supraphon cennou součástí holdingu Bonton. Supraphon, i když do značné míry autonomní, byl znovu částí mamutího podniku (Sony Music Bonton). Jelikož řadu let nemohl podnikat v oblasti pop music a nemohl tudíž ani využívat v tomto směru svůj unikátní archiv, zaměřil se tvůrčím způsobem na oblasti klasické hudby a mluveného slova. Ve vážné hudbě objevil Supraphon umělce, kteří jsou dnes hvězdami české hudby a sklízejí obdiv v zahraničí: pěvkyně Dagmar Pecková, Eva Urbanová, violoncellista Jiří Bárta, houslisté Pavel Šporcl a Bohuslav Matoušek, pianista Igor Ardašev, Škampovo kvarteto, dirigent Jiří Bělohlávek, soubory Musica Florea a Schola Gregoriana Pragensis a další. Významným způsobem ovlivnil úroveň supraphonských projektů dirigent Sir Charles Mackerras, jeden z nejznámějších znalců české hudby. Supraphon však nežije jenom novými projekty a opětnou možností vydávat populární hudbu, ale citlivě pracuje s mimořádnou sbírkou zvukových záznamů z let 1929 – 1992, jež byla v roce 1998 prohlášena za kulturní památku. V této souvislosti není bez zajímavosti, že Supraphon začal znovu využívat kdysi slavnou značku Ultraphon, a to výhradně pro „neklasické“ projekty.
I v době celosvětové stagnace vydávání zvukových nosičů je Supraphon dynamickou součástí gramofonové současnosti, o čemž svědčí nejen řada ocenění (nominace na Grammy, cenu Gramophone, několik prestižních cen na MIDEM), ale i nové zajímavé projekty, které neustále rozšiřují Supraphonský katalog.