.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     

 .: Online
Stránku si právě čte 52 lidí.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

 

Komentáře
ke článku: Ohlédnutí za průběhem 1. Vinylové budoucnosti (2007)
(ze dne 15.02.2008, autor článku: Histes)

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 
Čarodějnice létá na: 
(Ochrana proti spamu
doplňte slovo do pole)
 


zbývá znaků:   zapsáno znaků:

    

V rámci komentářů nelze používat HTML tagy.

Pro vložení tučného textu, hyperlinku nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domeny.cz[/odkaz], [email]jmeno@domena.cz[/email]

S vložením komentáře souhlasíte s našimi podmínkami

************** * **************

Ohlédnutí za průběhem 1. Vinylové budoucnosti (2007)
„Myslíte si, že vinylové gramofonové desky jsou dávno minulostí? Středoškoláci soustředění kolem magazínu Postřeh.com vymysleli unikátní projekt, který má dát prostor v médiích a na koncertních pódiích novým autorům zajímavé hudby. Základním výstupem soutěže je… vinylová gramodeska!“ Milan Tesař 18.11.2007

První ročník každého projektu je skok do kalné vody. Prostor pod hladinou za letu nevidíme a poznání mnohdy znamená rozbitý čumák.

Slova dnešních zpěváků by nám fáč přisoudila, ale nedostatkem tvůrčích sil na poli hudby naše kraje zcela jistě netrpí. Pokud vezmu v úvahu naši reklamní kampaň postavenou na spam emailech s plakátem v příloze, vlastní náplni v tiskárně a nástěnce, můžu se jedině pousmát při pohledu na vylisovanou desku, jako by to byl hmatatelný úkaz Járy Cimrmana.

Naše organizační skupina potloukající se po osobních schůzkách s primátory a starosty obhajující názor, že vinyl není mrtvý a spojení vinylová budoucnost si neprotiřečí, většinou se svými požadavky pochodila. Sesbírali jsme dostatek financí pro nákup nahrávací techniky a díky ochotě dřívějších Gramofonových závodů Loděnice slevit na ceně výroby našeho alba se mohl projekt dostat do plných otáček.

Je vinyl mrtvý?

Mezi námi, vinyl v Čechách mrtvý je. Většina lidí žije v přesvědčení, že jejich stroj už nepůjde opravit a zahazují tak své Supraphony a Tesláky do škarpy. Není se co divit, pokud si o dostupnosti sortimentu děláme úsudek z nedělní supermarketovské tradice. Motivace udržet si svůj přehrávač funkční povadá jistě i díky absenci nových titulů zajímavé  hudby. (Slovem „zajímavé“ vylučuji dýdžejovské pomůcky.)

Česká republika je gramofonová velmoc, bývalá Tesla Litovel exportuje špičkové gramofony do celého světa a nejinak tomu je u loděnického vinylu. Málokterý občan této vlasti si však něčeho takového všimne. Raději řeší médii naservírovaný koláč nakrájený na kostičky. Sice každá chutná stejně, ale trvá to, než ochutnáte každou zvlášť.

Proč deska zrovna dneska

Zvolit jako zvukový nosič nejlepších skladeb soutěže gramodesku není ani tak snahou o návrat černého disku do povědomí lidí, ale spíše taktický tah. Prioritou tohoto projektu není zisk a proto lze celé album zdarma stáhnout z internetu, rozhlas jej může vysílat bez placení. Tím si však možná házíme sami klacky pod nohy – s takovou nic neprodáme. U CD možná - proč bych si koupil cédéčko, které si legálně vypálím ze stažených MP3? Navíc pro puntičkáře je k dispozici obal v tiskové kvalitě. Ovšem gramodeska plná jazzu, alternativy, folku i popu je jedinečnou příležitostí připomenout si, co je to vybalit zcela nový nepoškrábaný vinyl.

Motivačním článkem většiny soutěží je peněžní odměna, my na ni neměli. Potřebovali jsme něco, čím bychom dostatečně motivovali i časově vytíženější studenty. Gramodeska se jevila ideálním prostředkem, což nakonec stvrdili i samotní soutěžící.

Kdo soutěžil a kdo vyhrál

Kladli jsme důraz na to, aby bylo výsledné album nekomerční, neobvyklé a pestré. Dost vysoké požadavky na první ročník, když jsme ani netušili, jaké skladby nám vlastně přijdou. Avšak konzervatoře i základní umělecké školy z valné části  vyšly naší prosbě vstříc a své talentované žáky o projektu dostatečně informovaly. Jeden z největších talentů loňského ročníku, klavírista Dominik Mendrek, se o soutěži dozvěděl na hodině jazzových improvizací pana profesora Františka Mixy. Když se mi tato informace donesla, byl jsem skutečně poctěn, že i takové osobnosti neváhají pomáhat rozšiřovat informace o teprve prvním ročníku zatím zcela neznámé soutěže.

Přišla nám spousta počítačem stvořených skladeb, jejichž autoři si zřejmě mysleli, že čím delší, tím lepší, bez ohledu na obsah samotný. Nějaký ten podbízivý ulízaný pop náctiletých slečen a nechyběly ani pokusy zneužít cizího motivu ve svůj prospěch. Koho jsme tedy nakonec vybrali? Soutěžící, kteří měli talent, skutečné umělce, jenž se nesnaží zapadnout do dnešních hlavních proudů, nemají potřebu někoho napodobovat, ale jdou vlastní cestou. Na nahrávání jsme tak potkali převážně skromné, možná až trochu vyděšené postavičky. Jakmile však zaregistrovaly, v jak provizorních, ale příjemných podmínkách, se projekt odehrává, nervozita je brzy přešla.

Žádné nagelované palice a pokusy o vlastní image nás naštěstí nečekaly a proto byla závěrečná koncertní část projektu příjemným dokončením předešlého půlročního shonu a nejistoty v otázce finančního zabezpečení. Podařilo se dostát všem slibům, včetně těch, že se vybraní skladatelé roku 2007 budou moci poslechnout na vlnách Českého rozhlasu a rádia Proglas.

Snažili jsme se neusnout na vavřínech a proto Studentský magazín Postřeh a mladí lidé kolem něj pořádají již druhý ročník této nezvyklé skladatelské soutěže, která dává prostor mladým autorům hudby prosadit svůj talent. I v roce 2008 vyjde gramofonová deska nejlepších skladeb, oproti loňskému ročníku se navyšuje věková hranice až na 35 let a časový prostor se  prodlužuje z 42 minut na 76 minutové dvojalbum.  Pokud jste se narodili po roce 1972 a disponujete vlastní hudební tvorbou, pošlete své ukázky do soutěže přes internetové stránky www.gramodeska.com či email projekt(zavinac)gramodeska.com.  

Pro Vás, kteří si chcete poslechnout nebo koupit gramodesku ročníku 2007, stáhnout záznamy prezentačních koncertů, zpětně si pustit rozhlasové pořady a dozvědět se cokoli více, je tu již zmíněná oficiální internetová stránka projektu, www.gramodeska.com. Zakoupením loňského gramofonového alba nám pomáháte financovat tento ročník soutěže, děkujeme.



 .: Služby & akce PT




 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz