.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...
... se stát autorem
... znát lidi kolem Postřehu
... sponzorovat Postřeh
... vložit/upravit článek
Boží Dar
 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Listopad  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       

 .: Online
Stránku si právě čtou 4 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie
Chata v České KanaděChataUbytování velkých skupinPenzion v Jižních ČecháchPenzion v KunžakuRybařeníJižní ČechyPenzion StrmilovKomorníkChata u rybníka KomorníkaUbytování Česká KanadaKomorníkUbytování v Jižních Čechách
 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

 

Komentáře
ke článku: Svobodný software
(ze dne 07.03.2008, autor článku: Risik)

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 
Čarodějnice létá na: 
(Ochrana proti spamu
doplňte slovo do pole)
 


zbývá znaků:   zapsáno znaků:

    

V rámci komentářů nelze používat HTML tagy.

Pro vložení tučného textu, hyperlinku nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domeny.cz[/odkaz], [email]jmeno@domena.cz[/email]

S vložením komentáře souhlasíte s našimi podmínkami

************** * **************

Svobodný software
Přestože si zakládáme na svobodě, demokracii, často se dobrovolně necháme spoutávat totalitními systémy.


Asi se v dnešní době nenajde nikdo, kdo by neslyšel výraz „svobodný software“, ale víme skutečně, co si pod tím představit a je to opravdu ta správná cesta? Nemyslím si, že bych byl natolik fundovaný, abych si mohl dovolit posuzovat obecně, přesto bych se k tématu rád vyjádřil.

Takže na úvod trochu terminologie. Nechci vás unavovat definicemi, a nechci vás nutit ke studiu legislativních úprav, norem a zákonů. Vycházím z toho, že kdo se bude chtít zajímat, informace si najde. Může začít třeba na http://www.oss.cz/co-je-to-svobodny-software či http://www.gnu.org/software/software.cs.html

Omezím se jenom na rozdupání mýtu – svobodný=zadarmo. Tak tomu opravdu není. Může to tak být, ale není to pravidlo. Těžko lze předpokládat, že někdo – velká softwarová firma, nebo tým vývojářů – bude měsíce a měsíce pracovat na nějaké špičkové aplikaci, aby je vmetli světu bezplatně v plen, zatímco po své práci chodí například vykládat kamiony, aby si vydělali na vybavení, energii a refundaci svých platů. Pracují, vyvíjí, testují, tak musí být zaplaceni. Jenomže, na rozdíl od třeba proprietárního softwaru, je zde – alespoň pro mě uživatele,  nezastupitelná řada výhod. Pokusím se blíže věnovat těm, které jsou pro mě velkým tahákem, proč svobodný software používat.

  1. Cena.

Ano, je to tak. I když aplikace vždy není bezplatná, její cena je často symbolická. Nezřídka také existují různé verze produktu, například jednodušší verze zdarma, versus vybavenější verze za peníze. Nebo pro domácnosti zadarmo, pro firmy za peníze. Takže, za velmi kvalitní aplikace, jsou ceny často desetinové, než za obdobné, vytvořené pod hlavičkou proprietárního softwaru. Uvedu příklad. Pokusím se vybrat aplikaci, kterou asi všichni PC uživatelé budou už znát, či o ní slyšeli.

Open office. org. Kdo by chtěl vědět o projektu víc, doporučuji stránku http://www.openoffice.cz . Jedná se o balík velmi kvalitních kancelářských programů majoritně vyvíjených firmou Sun Microsystems.

Takže, jak jsem na tom jako uživatel v ohledu kancelářských aplikací? - Modelově použiji velmi zúžený pohled, přestože je možností je daleko víc.

Hlavní volba:

-Buď si za desetitisíce koupím kancelářský balík od majoritní firmy zabývající se výrobou proprietárního softwaru. (schválně zde pomíjím možnost, že si nainstaluji nějakou z vycrakovaných kopií MSoffice které obíhají republiku a budu žít s pocitem, že jsem zloděj)

-Nebo si zdarma stáhnu Open Office a užívám jej. Svobodně, ve firmě či doma a vím, že je to zcela legální.

-Chci něco navíc? Tak si můžu zaplatit jednu SMS za 99,- kč a pořídit si Open Office od firmy 602 software – je distribuován pod názvem 602office.

Jistě vás teď napadá otázka, proč bych si měl kupovat něco, co je zadarmo? Protože získávám něco navíc. Získávám například velmi kvalitní technickou podporu - pokud ji budu potřebovat. Potom také získávám přístup do databáze šablon, rozšíření, galerií, což mi pomůže aplikace přizpůsobit více svému naturelu a pracovat díky tomu efektivněji. Také je placená verze vyladěnější a je přímo napojena na další produkt firmy 602software – 602SQL což je kvalitní databázový program. A hlavně – díky tomu, že si 602 office zaplatím, pomůžu i neplaceným uživatelům, protože opravné „buildy“ uvolňuje 602soft zdarma komunitě Open office. Nehledě na to, že lví podíl za kompletní lokalizaci do češtiny, včetně nápověd, patří právě firmě 602software. 99,-kč je maličkost – vše co jsem uváděl, je můj názor a nikoho se nesnažím k podobnému chápání manipulovat. (A aby to nevypadalo jako že chci protěžovat pouze výše zmíněnou firmu – můžete si komerční verzi Open office koupit pod označením Star office. Firmu 602 jsem uváděl hlavně s ohledem na českého uživatele).

A ať nezůstáváme jenom v oblasti Open Office, víte například, že k proprietárnímu správci souborů Total Comander existuje alternativa, která je zcela zdarma? Jmenuje se Free Comander a stáhnout ji můžete třeba na http://www.freecommander.com/fr/index.htm Pokud si předem chcete o ní něco načíst, tak je to možné na http://www.zive.cz/default.aspx?article=126844 . Takže, jestliže potřebujete kvalitního správce souborů, oželíte integrovaného FTP klienta a pokud nechcete žít s pocitem, že váš TCM je nelegální, či vás jen obtěžuje na počátku klikat jedno ze tří tlačítek, toto je alternativa.

  1. Multiplatformnost:

Většina firem zabývajících se svobodným softwarem, bere uživatele jako svobodného, demokratického jedince, který má možnost opravdu se rozhodnout, na čem hodlá pracovat a co si vyhodnotil, z hlediska svých pracovní, finančních a ostatních potřeb, jako to nejlepší řešení. Neizoluje ho tedy od možnosti používat oblíbené aplikace kdekoli. Neexistuje strašák – pokud přejdu právě na tuto platformu, budu se muset s oblíbenou aplikací rozloučit.

Bohužel většina firem vyvíjejících proprietární software (myslím si, že velmi často ke své vlastní škodě) zastávají názor zcela opačný – když od nás chceš utéct, tak pykej (Mimochodem mi to dost připomíná situaci, když mi mocenská skupina vnucovala, že socialismus je jediný možný, fajn systém a jestliže se mi nelíbí, může se mi stát, že po mě budou střílet nebo mě zavřou...)

  1. Otevřenost

Díky přístupu ke zdrojovému kódu je obrovská komunita lidí, kteří se snaží program studovat, vylepšovat. Další obrovská komunita produkty testuje a připomínkuje. Takže je progresivní zpětná vazba na výrobce programu. Nic se nešije pod pokličkou a nikdo netvrdí uživateli „Musíš si zvyknout“. Ne vždy reaguje výrobce aplikace na všechny názory uživatelů (a v pravdě to ani není možné, protože jsme různí a máme velmi různé představy), ale mám zkušennost, že ve všech otevřených komunitách se naslouchá jednotlivcům daleko více a daleko více se přemýšlí o jejich názorech.

 

Takže můj osobní závěr? Snažím se používat svobodný software všude, kde je to jen možné, protože to je moje pojetí demokracie. Používám produkty, které jsou vyvíjeny absolutně průhledně, veřejně a ze kterých se mi nikdo nesnaží nic tajit. Když se podíváte na stránky Open source či GNU.org výrobců, zjistíte, že i jejich financování je velmi průhledné. Navíc se mi líbí, že když si aplikaci koupím, je opravdu mým majetkem a já si s ní mohu dělat co chci, Mohu ji někomu věnovat, nebo prodat a je to pouze na mém uvážení.

Také jsem přesvědčený, že pravá revoluce by mohla nastat, kdyby více produktů vyvíjených pod hlavičkou svobodného softwaru využívaly neziskové organizace či státní správa. Velmi by se snížily jejich provozní náklady a u státní správy bychom to měli příznivě pocítit především my, daňoví poplatníci. Doufejme, že i tato rezerva bude jednou objevena a že pomůže poněkud snížit náš státní deficit. A pokud máte teď dojem, že mluvím do větru, tak si zkuste přečíst článek http://www.linuxexpres.cz/praxe/linux-ve-skole-1 http://www.linuxexpres.cz/praxe/linux-ve-skole-2-1 Náklady jsou zde opravdu v rozsahu jedné  školy. Ale když si představíte, co je u nás ministerstev, státních orgánů, policejních služeben, pošt, městských a obecních úřadů, soudů... .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz