.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

 .: Online
Stránku si právě čte 5 lidí.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

 

Komentáře
ke článku: Karviná, město s černou minulostí
(ze dne 25.06.2007, autor článku: Markéta Laryšová)

Komentář ze dne: 26.06.2007 00:21:39
Autor: milan (@)
Titulek: Re:

víc než dobře!!! je to skvělý článek. Evidentně jsi našla novou tvůrčí etapu. Snad bude inspirativnější než tvé poetické konce.
 

Reakce na komentář
"Re:"

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 
Čarodějnice létá na: 
(Ochrana proti spamu
doplňte slovo do pole)
 


zbývá znaků:   zapsáno znaků:

    

V rámci komentářů nelze používat HTML tagy.

Pro vložení tučného textu, hyperlinku nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domeny.cz[/odkaz], [email]jmeno@domena.cz[/email]

S vložením komentáře souhlasíte s našimi podmínkami

************** * **************

Karviná, město s černou minulostí
Karviná je pro mnohé špinavé město dolů a uhlí na samém východě republiky. O tom, že to není tak úplně pravda, vás možná přesvědčí následující článek.

 

Karviná je město průmyslové, lázeňské, univerzitní a při troše dobré vůle i historické. První zmínky pocházejí již z roku 1268 a zmiňují dnešní městské části jako:

Fryenstat - Fryštát, dnešní historické i kulturní centrum s náměstím T.G. Masaryka, empírovým zámkem, kostelem Povýšení sv. Kříže a rozlehlým parkem Boženy Němcové.  

Bertholdi villa - Darkov, lázeňské centrum v příjemném a tichém prostředí poblíž řeky Olše a již zmíněného Fryštátu.

Carwina - Karviná, svého času samostatná obec, dnes zahrnuje všechny městské části.

Roy - Ráj, původně vesnice, dnes sídliště. 

Od r. 1447:

Starý Fryštát - Staré Město, v současné době rozsáhlá zástavba rodinných domů, za zmínku stojí průmyslová zona a soustava rybníků.

Lauky - Louky, periferní městská část, poznamenaná intenzivní důlní činností. Mnoho domů muselo být zbouráno, původní osídlení dokládá kostel sv. Barbory.

 

 V minulosti byl nejvýznamějším centrem Fryštát, jemuž byl statut města přiznán r. 1327. Díky své významné poloze na obchodní cestě z Uher do Pobaltí byl důležitým střediskem kultury a  řemesel, byl druhým knížecím sídlem těšínských Piastovců. R. 1447 bylo městu uděleno dědičné právo mílové, varečné, právo lovu na panském, možnost zřizování cechů a právo vyššího soudnictví.

R. 1939 bylo území Těšínska včetně města odstoupeno polskému státu a od počátku druhé světové války začleněno do Velkoneměcké říše. R.1944 byly obce Fryštát, Karviná, Darkov, Ráj a Staré Město sloučeny v jeden celek KARWIN - FREISTADT, po zrušení na konci války se tak stalo znovu r. 1948.
Karviná jako taková je tedy poměrně čerstvou záležitostí. 

 

Černý poklad aneb něco za něco

Průlomový byl objev černého uhlí r. 1776. Přes počáteční neúspěchy se zde naplno rozvinula důlní činnost, jež silně ovlivnila další vývoj města. Dala vzniknout městské části Doly, dnes sice rekultivované, ale pusté krajině, kterou míjíte, pokud jedete od Ostravy. Nacházelo se zde mnoho významných institucí např. divadlo, pivovar, lihovar, mnoho krásných historických budov, které jsou dnes kvůli poddolované půdě minulostí.
Kuriozní památkou je kostel sv. Petra z Alkantary z r. 1736, jenž je, vlivem těžby, viditelně odkloněn od své osy.Proto se mezi námi místními říká : ten křyvy nebo ten šury kostel.

kostel sv Petra z Alkantary

Hornictví přilákalo do Karviné mnoho lidí i z okolních států ( Polsko, Slovensko) a i dnes se podílí na zaměstnanosti obyvatel, i když už ne tak významně.
Stejně tak se nesmazatelně zapsalo do tváře krajiny. Přestože je mnoho návštěvníků překvapeno, jak je Karviná zelené město, těžební věže a kalová jezírka budou ještě dlouho upomínkou na průmyslovou éru. 

 

Památky aneb kam zajít 

Jednou se jeden kamarád zmínil, že neví, kam by v Karviné vzal případnou návštěvu.  Asi není jediný, i my se každoročně potýkáme s problémem, čím zabavit a co ukázat příbuzným z Moravy. Ale s trochou kreativity to snad takový problém není. 

 

Zámek Fryštát-  nachází se přímo na náměstí T.G.M., pravým křídlem navazuje na měšťanské domy, nestojí tedy izolovaně, je spojen s kostelem Povýšení sv. Kříže. V současné době nabízejí jeho prostory expozici šlechtického nábytku, Zámeckou galerii a vinárnu. Návštěvu prvních dvou doporučuji, ve vinárně jsem nebyla. http://www.zamek-frystat.cz/cze/index.html

  karvina.jpg

Kostel Povýšení sv. Kříže-  katolický kostel s gotickým jádrem z počátku 14. stol. tvoří příjemnou dominantu města. Jste-li milovníky těchto svatostánků, jděte se podívat. Mně osobně se docela líbí.
http://www.farnost.karvina.info/

 

Náměstí Tomáše G.Masaryka - jediné "slušné" náměstí v Karviné. Prošlo a stále prochází mnoha rekonstrukcemi a je příjemným místem pro odpočinek. Ve středu se nachází litinová kašna z r. 1900. Radnice je empírová s renesanční věží s erbem Piastovců a zbytky pranýře. Prý se zde přivazovaly nevěrné ženy a počestní občané po nich např. házeli vejci. O tom, že něco takového na radnici je, jsem se dozvěděla asi před rokem, je to jen zbytek řetezu, ovšem historka k tomu docela veselá.
Velkým mínusem náměstí jsou nevyužité prostory měšťanských budov. Prázdné výlohy moc hezky nepůsobí. 

 

 Kulturní památkou byl také vyhlášen park B.Němcové neboli Zámecký park. Je rozlehlý, vhodný k procházkám a lenošení, zajímavostí je obora se zvířatky (oblíbené mezi dětmi) a slepé rameno řeky Olše, jehož součástí je Loděnice. V současné době nefunguje, ale chystá se její rekonstrukce.
Pokud půjdete ulicí Karola Sliwky směrem k darkovským lázním, po levé straně uvidíte starý mlýn opředený mnoha pubertálními pověstmi o satanistech a tak podobně. Přitahuje tudíž hlavně mládež a nutno přiznat, že je to vcelku působivé místo.
Nedaleko Karviné, v obci Chotěbuz, probíhají archeologické vykopávky slovanského hradiště. V budoucnosti to bude jistě velmi zajímavá turistická atrakce, dnes se musíte při zájmu o prohlídku dohodnout telefonicky. 

  br&amp;amp;aacute;na do z&amp;amp;aacute;meck&amp;amp;eacute;ho parku

Sportovní vyžití

Toho Karviná nabízí poměrně dost. Můžete využít cyklostezek, fitnesscentra se saunou a masážemi, letního koupaliště nebo krytého bazénu. AUtem ani vlakem to není daleko do Beskyd, doporučuju návštěvu skicentra v Mostech u Jalunkova, které nabízí zajímavé atrakce i v létě.
http://www.stars-karvina.cz/

 

Karviná lázeňská 

Historie lázeňství se započala r. 1867, kdy se začalo využívat léčivého zdroje jodobromové solanky. Příznivě působí na cévní systém, napomáhá léčbě pohybového ústrojí, nemocí gynekologických a kožních.
Své služby lázně nabízejí ve dvou komplexech. V městských částech Darkov a Mizerov. Darkovská léčebna je obklopena příjemným a klidným prostředím parku, oblíbené jsou architektonicky zajímavé budovy, zj. Společenský dům.
Mizerovská léčebna se nachází na okraji sídliště, přesto nabízí služby stejně komfortní a kvalitní. A nemusíte být nutně nemocní, do lázní můžete přijet jen tak, máte-li chuť nechat se hýčkat. Lázně jsou často navštěvovány cizinci, hlavně Araby.
http://www.darkov.cz/

  Darkovsk&amp;amp;yacute; most

Karviná univerzitní 

V Karviné působí obchodně-podnikatelská fakulta Slezské univerzity, navštěvuje ji poměrně hodně studentů ze Slovenska. Ovšem na to, že jsme vysokoškolským městem, nenabízíme, podle mě, trochu toho studentského života.
http://www.opf.slu.cz/index.php?Xsize=1024&Ysize=738

 

Karviná kulturní 

Když se zadaří, můžete ducha posilnit i umělecky. Městský dům kultury nabízí přednášky, představení, filmy a výstavy, stejně jako několik dalších galerií v Karviné. V současné době se na kulturním dění významně podílí Iniciativa Dokořán,pořádající koncerty, festivaly,jam session, autorská čtení,přednášky, pro rockery občas hraje klub Hard Café.
http://www.dokoran.info/
http://www.rkka.cz/mdk/

 

Ubytování

Přikládám odkaz na dvě, podle mě, nejslušnější možnosti ubytování v Karviné.  

http://hotel-cz.moonface.cz/pension-Karvina-Frystat-Aldo.htm
http://www.nafrystatske.cz/

 

Významní rodáci 

V Karviné se narodila úspěšná reprezentantka ve sjezdovém lyžování Eva Kurfurstová nebo manželka atleta Emila Zátopka, rovněž atletka, Dana Zátopková. Pro pozorovatele  současné mody a bulváru není neznámé jméno top modelky Petry Němcové.

 

Závěrem

Nebudu vám tvrdit, že Karviná je perla měst a stojí za návštěvu. Pokud však budete mít náhodou cestu kolem nebo příležitost podívat se sem, můžete to zkusit. Třeba budete mile překvapeni. 
Magistrát si je poslední dobou vědom významu turistického ruchu a snaží se zatraktivnit služby a zvýšit jejich kvalitu. 

www.karvina.org   .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz