Komentář ze dne: 11.08.2008 21:30:12
Autor: WhiteShadow (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
Třeba odpovědí, třeba, bo se mi tato diskuze zdá podnětná. Těžké otázky takhle po večeru. Zkusím férově odpovědět a zamyslet se. A taky mám ze pár otázek.
Ano, připouštím, že studium poezie, jejích podob, znalosti její historie, práce s jejími výrazov. prostředky, to vše do určité míry zdokonaluje znalosti v oboru, ale jestli to také přináší objektivitu do hodnocení? Je to odvážné, ale já si vážně myslím, že ne. Objektivita je pojem, který se opět k něčemu musí vztahovat, což ji činí subjektivní, alespoň pokud se jedná o kritiku umění.
Musí být učitel výtvarné výchovy objektivnějším kritikem než jeho talentovaná 14tiletá studentka, která dokázala namalovat takové věci, o kterých se mu ani nesnilo?
Jsou znalosti poezie jako vědy jedním z hlavních kritérií pro hodnocení?
Jsou vůbec nějaká kritéria hodnocení nastavená?
Není umění, ve všech svých podobách, uměním právě proto, že má univerzální výpovědní hodnotu a nespočet interpretací?
Není věda zabývající se poezií pouhým stínem a analýzou toho, co bylo napsáno a oslovilo masy?
Myslím, že významově prvotní je čtenářův zážitek, který plodí přirozeně subjektivní kritiky. O určité objektivitě, která je samozřejmě relativní a proto bych ji objektivitou ani nenazýval se dá mluvit pouze v druhořadých věcech jako je forma, rytmus, zvučnost, kompozice, apod...už proto, že poezie je nejsvobodnější literární útvar.
Do záležitostí jako je zvučnost, rytmus, apod. v poezii moc nevidím. Zatímco v próze určitý přehled mám, což jsem chtěl vyjádřit slovy, že v próze jsem náročnější.
Ale přesto Milane ani po přečtení 10 tisíců klasiků v próze bych si nečinil nárok na objektivní komentář. Jsou to čtenáři kdo nakonec rozhodne. Průřez celým spektrem názorů, počínaje těmy, které by mnozí nazvali patetickými či naivními, "erudovan." názory konče.
Ani tento svůj názor nepovažuju za objektivní, je zkrátka můj. Vychází z toho, co jsem přečetl, z mého vidění světa a umění, z toho s čímž jsem se dokázal zžít, přičemž přip
|