Mládí v hajzlu

Autor: Paulie <pavel.rakus(at)seznam.cz>, Téma: Knižní recenze, Vydáno dne: 12. 12. 2005

Nick Twisp je hlavním hrdinou románu „Mládí v hajzlu“, jehož autorem je americký spisovatel C. D. Payne. Je to postava do jisté míry pobuřující, zároveň však ohromující svou vyspělostí a názory.

Nick je čtrnáctiletý mladík, žijící se svou matkou v Oaklandu, půlmilionovém městě na západním břehu Spojených států. Jeho rodiče jsou rozvedeni, což má na Nicka také velký vliv. Nick je střední postavy, sice hubený, ale svalnatý a má jako každý v jeho věku problémy s přemrštěným množstvím hormonů (které si pravidelně vybíjí). Jeho obličej je tímto věkem také do jisté míry poznamenaný. Nick si také pomalu začíná uvědomovat své mužství a myšlenky na sex se u něj stávají čím dál častějšími. 

Je nesmírně inteligentní, na kluka svého věku až moc. Inteligenci ale určitě nezdědil ani po svém otci nebo matce, protože oba rodiče považuje Nick za velké packaly, kteří v životě nic nedokázali. Další Nickovou vlastností je částečná vypočítavost, mnoho situací se snaží využít k vlastnímu prospěchu, aby si nepoškodil svou image a všeobecné mínění o sobě. Dokáže se neuvěřitelně dobře maskovat a ví si rady za každé situace, ať je sebesložitější. Je velmi ctižádostivý a svůj cíl (získat ruku své dívky Sheeni) se snaží splnit, i když mu osud do cesty staví obrovské překážky.

Obdivuhodná je také jeho paličatost, dokáže se nesmírně chytře protivit rozhodnutím rodičů i některým veřejným činitelům, např. proti policejnímu veliteli, za kterého se později provdá jeho matka. V důsledku svého zkratkovitého jednání způsobí velkou dopravní nehodu a následný požár, pak se musí vyrovnat se zradou některých bývalých přátel a neustále svádět boj o svou „jedinou“ lásku. Svou chytrostí a částečně také arogancí přijde k velkým penězům a jeho život najednou se dostává na houpačku života - jednou je bohatý člověk, jednou o všechno přijde a pomalu uvažuje o sebevraždě. Není ovšem vůbec psychicky labilní a nakonec všechno v dobrém přežije, v patnácti se ožení se svou dívkou a všechno šťastně končí.

Brát si příklad z Nicka Twispa či nikoliv? Odpověď je poněkud jednoznačná - rozhodně ne! Ne každý má v životě tolik štěstí a led na kterém bruslil Nick byl zatraceně tenký. Všechny nástrahy života ale vyřešil a „vytřískal“ z nich maximum!