Přežije lední medvěd 21. století?

Autor: Histes <magazin(at)postreh.com>, Téma: Příroda, Zdroj: Jiří Patočka, Vesmír 84, 702, 2005/12, Vydáno dne: 18. 12. 2005

malymedved.jpgZměny v zalednění Arktidy významně ovlivňují život ledních medvědů.

Globální oteplování Země a s ním spojené klimatické změny probíhají mnohem rychleji, než jsme očekávali. Například od roku 1960 ubylo 10 % veškeré ledové pokrývky Země, tloušťka zalednění v Severním ledovém oceánu se na jaře a v létě zmenšuje o 40 % a doba, po kterou jsou zamrzlé řeky a jezera na severní polokouli, se zkrátila o dva týdny.

11992B_polar_bear.jpg

Změny v zalednění Arktidy významně ovlivňují život ledních medvědů. Ti se pohybují  na zamrzlém moři, kde loví převážně tuleně. V letních měsících, kdy led roztává, se medvědi přesouvají na pevninu. Tam žijí z nastřádaných zásob tuku a loví jen příležitostně polární lišky nebo lumíky. Oteplování severní polokoule má za následek prodlužování letního období a medvědi jsou nuceni trávit na pevnině s nedostatkem potravy čím dál tím delší dobu. Oteplení postihuje také jejich mláďata, která zůstávají několik týdnů po narození v doupatech. Pokud tato doupata roztají předčasně, bezbranná mláďata hynou. Předpokládá se, že letní období v Arktidě, které dnes trvá kolem 60 dnů, by se mohlo do roku 2050 prodloužit až na 150 dnů. Kolem roku 2080 už v Severním ledovém oceánu nemusí být téměř žádné ledové kry, které jsou pro lední medvědy naprosto nepostradatelné.