Proroctví z temnot

Autor: Histes <magazin(at)postreh.com>, Téma: 4) Film, Zdroj: http://titulky.icr.cz/, Vydáno dne: 15. 01. 2006

moth3maly.jpgJe to mezi zemí a nebem - a občas se to ukáže. Richard Gere v hlavní roli amerického mysteriózního filmu, natočeného podle skutečných událostí (2001). Dále hrají: L. Linneyová, W. Patton, D. Messingová, A. Bates a další. Režie Mark Pellington.  *** Výborný film, který jste mohli shlédnout 14.01.05 21:05 na ČT1.

Tento příběh vznikl podle skutečné události, k níž došlo v Point Pleasant v Západní Virgínii. - Politický reportér listu Washington Post John Klein a jeho milovaná žena Mary kupují před Vánoci nový dům. Dva týdny nato Mary způsobí autonehodu kvůli čemusi, co narazilo do auta. John však ze sedadla spolujezdce nic neviděl. V nemocnici se zjistí, že Mary má nádor na mozku, který nejde úplně vyoperovat. Ten patrně způsobil její vidinu. Zanedlouho žena zemře.

moth3.jpg

Zoufalý John najde v jejím diáři nejasné kresby mužské postavy s motýlími křídly. Muž se ani po dvou letech nemůže s tragédií vyrovnat. V jednu hodinu v noci se autem impulzivně vydá do Richmondu. - Před půl třetí se mu vůz na cestě rozbije. John dojde k nejbližšímu domu a požádá o pomoc. Majitel, Gordon Smallwood, však na něj čeká a ohrožuje ho puškou. Zavolá místní policistku Connii Millsovou a tvrdí jí, že John ho obtěžuje už třetí noc po sobě. Policistka vysadí Johna u motelu s tím, že v městečku se poslední dobou dějí podivné a nevysvětlitelné věci. 

moth1.jpg

Muž v motelu zjistí, že do Point Pleasant v Západní Virgínii, kde se nachází, nemohl v žádném případě dojet za hodinu a půl. Podle automechanika je Johnův vůz zcela v pořádku. Reportér se ráno Gordonu Smallwoodovi omluví. Muž, který měl problémy s alkoholem, se s ním však nechce bavit. John, prahnoucí po vysvětlení, v noci ve stejnou dobu čeká před Smallwoodovým domem. Najde ho tam Connie, která tvrdí, že řada zdejších lidí hlásila na policii podivná zjevení: slyší prý zvuky, mají podivné pocity, vídají světelné úkazy či postavu obřího muže s motýlími křídly. John zjistí, že jeden obrázek v policejních protokolech odpovídá kresbě z Maryina diáře. Muž začne pátrat po svědcích. 

moth2.jpg

Autorkou obrázku je starší žena, která prý z okna spatřila bytost s křídly a rudýma očima. Další svědek měl opakované telefonáty s podivnými zvuky. Někdo v nich mluvil cizím jazykem. Dvojici mladých milenců před časem v autě vyrušila silná záře a postava Můřího muže. Mladíkovi zůstala kolem očí spálená kůže. 

Johna v noci probudí telefon, v němž je slyšet jen praskání a šum. Muž pak slyší podivné zvuky - Gordon Smallwood řekne Johnovi, že měl v noci vidinu a slyšel hlas, který opakoval adresu Denver 9 a větu Devadesát devět zemře. Smallwood absolvuje bezvýsledné vyšetření u neurologa. John krátce na to pochopí, že Gordon měl předtuchu: v televizi je totiž zpráva o havárii letecké linky číslo 9 z Denveru, při níž zahynulo devětadevadesát pasažérů. John kontaktuje Alexandera Leeka, autora knihy o parapsychologických jevech, ale ten se s ním odmítne bavit. 

moth4.jpg

Connie vypráví Johnovi o snu, v němž se topila, zatímco na hladině plavaly dárky; neznámý hlas, který jí šeptem oslovil jako číslo třicet sedm, ji pak probudil.

Gordon řekne Johnovi, že před starou cementárnou nedaleko chemické továrny spatřil mimo jiných úkazů také Motýlího muže. Ten předpověděl, že zemře tři sta lidí. To odpovídá počtu obětí včerejšího zemětřesení v Ekvádoru. John sám má na stejném místě vidiny, jež mu však nic neřeknou. Kdy pouští novinář Connii (s níž se postupně sbližuje) nahrávky zvuků ze svého telefonu, volá Gordon Smallwood a předá mu Motýlího muže, který prý stojí vedle něj. Bytost pak mluví k Johnovi. Zná detaily z jeho minulosti a ví, co John právě dělá. Předpoví, že muž časem spatří zemřelou manželku. Connie mezitím ověří, že Gordon v té době spal. John rozborem nahrávky ve zvukovém studiu zjistí, že hlas volajícího není lidský; mohl být ovšem modulovaný nějakým přístrojem. Muž odletí do Chicaga a vyhledá Alexandera Leeka. Ten mu neochotně vysvětlí, že noční můra patří k symbolice starých kultur. Motýlí muž byl viděn mj. na Ukrajině před havárií černobylské elektrárny. Bytosti jako on nejsou bohové, avšak jsou na vyšší úrovni než lidé. Jejich přítomnost předznamenává katastrofu. John se navzdory Leekovu varování vrátí do Point Pleasant. Dozví se, že Gordona propustili z chemičky a že jej opustila manželka Denise. Podle Connie vidělo Motýlího muže dalších patnáct lidí. John v noci najde Gordona na visutém mostě přes řeku Ohio. Zadumaný muž tvrdí, že vše pochopil. Johnovi se v noci na okamžik zjeví jeho mrtvá žena. Muž má i další vidiny.

moth5.jpg

Ráno najde Gordona Smallwooda mrtvého na jeho zahradě. Podle Connie zemřel podchlazením. John má pocit, že na ulici spatřil Mary. Dál slyší v telefonu podivné děsivé zvuky. Opět se sejde s Leekem, jenž měl kdysi podobné vidiny a jehož kvůli nim opustila rodina; proto se o podivné jevy přestal zajímat. Šéfredaktor nařídí Johnovi, aby udělal pro Washington Post reportáž o návštěvě guvernéra McCalluma v místní chemičce. Muž v jednom zaznamenaném telefonátu rozezná předpověď o velké tragédii na řece Ohio. Connie odmítne jeho varování a on na letišti marně hystericky varuje guvernéra před prohlídkou továrny. Politikova návštěva v chemičce však proběhne bez problémů. John dostane písemný vzkaz: manželka Mary mu prý zavolá na štědrý den v poledne do jejich domu. Navzdory vztahu s Connií se muž vrátí na Východ. Před polednem mu zavolá Connie, která záměrně drží obsazenou linku a přesvědčuje Johna, aby přijel na Vánoce k ní: nemůže přece sám nic změnit ani na svém neštěstí ani na osudech obětí jiných katastrof. Zhroucený John jí nakonec dá za pravdu. Nechá pak telefon vyzvánět a vydá se do Point Pleasant. Nad ránem uvízne ve vánoční dopravní zácpě na tamním mostě přes Ohio. Spatří Motýlího muže. Lana přetíženého mostu povolí a část konstrukce se i s auty zřítí do vody. Je mezi nimi i policejní vůz s Connií. John, který pochopil smysl proroctví a stačil ještě varovat některé lidi, skočí do vody a přítelkyni vyprostí. Ukáže se, že obětí je šestatřicet. Connie tedy měla být podle svého snu číslem třicet sedm.

Důvod zřícení mostu nebyl nikdy objasněn. I když byl Motýlí muž spatřen na jiných místech ve světě, v Point Pleasant se již nikdy neobjevil.