Věkové rozdíly a pohledy veřejnosti.

Autor: Krtica <krtica(at)postreh.com>, Téma: Fejetony, Zdroj: vlastní tvorba, Vydáno dne: 19. 04. 2006

Nechci z Magazínu RadiaR dělat nějaký bulvární plátek, ale pár názorů, které jsem nechtíc vyslechla, mi trochu napěnilo krev...

Vztah Lucie Bílé a Václava Bárty alias Noida korunovaný sňatkem, se stal pro média soustem vhodným k přemílání. Jejich láska je pro mnohé z běžné populace téma pro společenské i mimospolečenské klepy a ironické poznámky. Hlavním bodem těchto řečí se tu stává věkový rozdíl obou zúčastněných. Zřejmě naše společnost nedokáže zcela akceptovat, pokud si čtyřicetiletá žena najde partnera o patnáct let mladšího a dokonce se za něj provdá! Když si muž bere partnerku o dvacet i třicet let mladší nikdo se nediví a dokonce je mezi chlapy považován za borce. Proč ty rozdílné pohledy? Nejedná se tady už i o diskriminaci?

Udělat si srandu ze svého věkového rozdílu, dokázala svého času Demi Moorová, když přišla do jedné televizní show převlečená za stařenku a při polibku se svým o šestnáct let mladším partnerem Ashtonem Kutcherem, mu nechala v ústech falešnou zubní protézu!
Dokázal by něco takového stárnoucí muž se svoji mladší partnerkou? Asi těžko a  přitom většina z nich má tu protézu na rozdíl od Demi skutečnou.
Za posměch mohou podle mne společenské předsudky. Vycházejí totiž z předpokladu, že dívky dozrávají po duševní stránce dříve než chlapci. A přitom mladá nezkušená slečna, hnaná přírodními pudy, hledá ochránce a rádce a živitele, odpovídajícího její psychické zralosti, který by se o ni postaral. Jenomže zralá emancipovaná, zkušená žena už tento klasický model ochránce-živitele nepotřebuje. Naopak ona se ve vztahu s mladším partnerem stává tou zkušenější. Přebírá tak vůdčí roli ve vztahu. Zrovna tak, jako ve vztahu kde je partnerka o hodně mladší, mívá muž dominantní postavení. Jenomže tuhle ženskou rovnoprávnost ve společnosti právě ti starší páni tvorstva těžce snáší, bere jim totiž jejich životní roli. Starší žena je ale ve vztahu k mladšímu muži mnohem tolerantnější než mladá partnerka, která od něj očekává roli ochránce. Mladší muž znamená pro starší ženu tak vítané vytržení z monotónní šedi života zralých párů. Vztah v tom případě může fungovat a rozvinout se v dlouhodobý manželský svazek jako manželství  Evy Pilarové a nebo Hany Zagorové.
Klasický partnerský model po stránce duševní vychází v podstatě z přírody, bohužel je úplně mimo po stránce sexuální.Totiž, sexuální aktivita mladíků mezi dvaceti a třiceti lety odpovídá sexuální aktivitě žen po čtyřicítce. V tomto věku dosahují svého vrcholu a stávají se z nich náruživé milenky. Mladé kočičky mezi dvacítkou a třicítkou touží více po romantice a mazlení než po sexu. Tady je mylný předsudek, že mladá slečna je sexuální dračice a starší pán, který s ní žije sexuální borec.  Ovšem je to tak, že starším mužům vyhovuje delší doba mazlení, protože sami potřebují delší dobu erotické motivace, aby dosáhli patřičné erekce. Zatímco dámy po čtyřicítce si sex náležitě užívají, u pánů této věkové kategorie začíná ubývat testosteron a pro výpomoc začínají občas sahat po modré pilulce.
Proč se tedy starší pánové odvracejí od žen po čtyřicítce? Zřejmě to bude jejich strachem, že nebudou svým náročným partnerkám stačit po stránce sexuální a často i v oblasti společenské prestiže. Tak se je snaží aspoň zesměšnit jako satisfakci svého mužského ega.