Nenápadný nepřítel...

Autor: Krtica <krtica(at)postreh.com>, Téma: Názory, Zdroj: Vlastní tvorba, podklady internet-zdravotní stránky, Vydáno dne: 01. 05. 2006

V poslední době lidé zvážní, už při pouhé zmínce o nemocích jako je BSE neboli nemoc šílených krav, ptačí chřipka, AIDS.
Tyhle nemoci samozřejmě ohrožují život lidí, bohužel, úplně přehlížíme to, co máme prakticky denně na dosah, to co se děje kolem nás.Jsou dva druhy onemocnění, které zahubí každoročně v ČR téměř 60 000 lidí. Svým podílem představují více než polovinu všech úmrtí v zemi. Pro představu, jsou to plná dvě okresní města! Ptáte se co jsou to za nemoci?
Infarkt a s tím související srdečně cévní onemocnění a jako další, náhlá mozková příhoda, lidově zvaná "Mrtvice".
Tato dvě  zpočátku tak nenápadně plíživá ohrožení se podepisují i na lidech, které zmrzačí nebo pošlou do invalidního vozíku.
Bohužel, je příliš mnoho těch, kteří odmítají vidět rizika a lehkovážně opomíjejí lehké příznaky a varování
V rámci osvěty jsou rizikové faktory dostatečně zveřejněny mediálními prostředky.
Pro osvěžení paměti uvádím: 
vysoký krevní tlak
kouření
popíjení alkoholu
vysoká hladina cholesterolu
nadváha
stres
 
Všechny tyto věci jsou námi ovlivnitelné. Změnit své zvyky, cíleně a nekompromisně podřídit svůj život zlepšení stravovacích návyků, ve volném čase více zařadit pohyb a tím hubnout, svým pohybem v přírodě relaxovat a takto úspěšně eliminovat stresové působení a uvědomit si, že riziko těchto onemocní padá i na každého z nás.
Trvale vysoký krevní tlak velmi namáhá vnitřní stěny tepen. Tepny postupně ztrácejí elasticitu, v jejich stěnách se množí svalové buňky a jejich vnitřní průměr se zužuje. Navíc se usazují tuky. Neléčený vysoký krevní tlak tak představuje riziko.
Kouření všeobecně zhoršuje zdravotní stav. Vždyť nikotin obsažený v cigaretovém kouři způsobuje stahování cév, tím stimuluje srdce k rychlejší frekvenci. Podporuje tvorbu krevních sraženin, snižuje zásoby kyslíku pro srdce a ostatní tkáně. Kuřáci trpí mnohem častěji anginou pectoris.
Neblahé působení alkoholu na organismus je všeobecně dobře známé. V případě srdečních onemocnění svým působením na tepny. I když se doporučuje pití červeného vína v množství 2dcl na den pro zlepšení stavu cév, nadměrná konzumace je nejen návyková, ale i ohrožující.
Je důležité přiznat si, že v běžné populaci je 30 – 50 % lidí s případy vysokého cholesterolu a i když lidské tělo potřebuje určité množství cholesterolu, jeho nadbytek způsobuje závažné problémy. Napomáhá ke vzniku aterosklerózy - čili kornatění tepen.
Nadváha znamená pro srdce práci navíc, i v klidu musí srdce zabezpečovat přísun většího množství kyslíku než u lidí bez nadváhy.
Stres znamená zatížení organismu vnějšími problémy. Jsou většinou emocionálního původu ovlivněny starostmi v práci nebo v rodinném životě. Organismus se vyrovnává se stresovými situacemi  kromě jiného zrychlením srdeční činnosti a zvýšením krevního tlaku. Na přechodnou dobu je toto normální, ale problém nastává při dlouhodobém působení stresu.
Všechny tyto okolnosti se podepisují a ve svém součtu  jsou velikým rizikem pro každého z nás.