Linux - perspektivní operační systém

Autor: Dominik Janků <dominik.janku(at)postreh.com>, Téma: Software, Vydáno dne: 07. 06. 2006

Logo LinuxuLinux je v současné době druhým nejrozšířenějším operačním sytémem na platformě PC, přesto ho mnoho lidí nezná. Pojďme se tedy na něj podívat blíže...


Operační systém Linux vznikl v roce 1991. Vytvořil jej finský vysokoškolák, programátor a hacker v jedné osobě - Linus Torvalds. Jeho výsledek si velmi oblíbili další programátoři, zejména z řad studentů, a časem se z Linuxu stal plnohodnotný operační systém. Logo Linuxu - tučňák Tux (autorem je Larry Ewing)

Ve stejné době existoval také projekt GNU, který si kladl za cíl vytvořit svobodný a zcela bezplatný software pro co nejširší uplatnění. Chybělo však jediné: jádro operačního systému. A právě tímto jádrem se stal Linux. Proto se můžeme setkat s označením GNU/Linux. Jen pro úplnost: jádro je software, který umožňuje spouštění programů, manipulaci s hardwarem, popřípadě poskytuje další služby programům pro něj napsaných. Nepletmě si tedy jádro Linux s normálními programy jako například obrázkový editor, webový prohlížeč atp. To jsou ,,pouhé" aplikace.
 

Vývoj Linuxu byl poměrně dlouhý (14let) a nebudu se jím příliš zabývat. Raději si něco povíme o tom, co umí Linux dnes. Udělejme si prvně výčet jeho kladných vlastností:

    Jak vidíte je toho mnoho ale nejvíce Linux vyniká v oné stabilitě a bezpečnosti. Téměř 90% webových serverů běží právě na Linuxu (např.: seznam.cz). Díky tomu nemusíte mít obavu, že by se systém ,,zřítil", nebo by na vás vyhodill obrazovku podobající se modré smrti. Mnohé počítače pracují již několik let bez jediného restartu... I tak bychom mohli onu stabilitu shrnout. 

V zájmu objektivity si řekneme také záporné vlastnosti, které se asi nejhůře překonávají. I když je Linux zcela zadarmo, jen přeci se za jeho používaní něčím platí: a sice vědomostmi. Linux vyžaduje poměrně dobré znalosti. Naštěstí existuje mnoho grafických prostředí, které se svou jednoduchostí podobají windows (viz. KDE, o kterém bude ještě řeč). Píši grafických prostředí. A proč? Protože samotný Linux pracuje v textovém módu, přes tzv. příkazovou řádku, někdy nazývanou terminálem. Tu využívá mnoho zkušených uživatelů. Jednak proto, že je to rychlejší, a jednak proto, že je to pohodlnější.

Je jasné, že mnohým uživatelům nového věku běhá z příkazové řádky mráz po zádech. A tak bylo vytvořené grafické prostředí pro Linux, které se nazvalo X serverem. Tento server zprostředkovává rozhraní pro ovladací zařízení (myš, klávesnice), grafickou kartu a výstupní zařízení (monitor, LCD panel). Jeho úkolem je rovněž 2D a 3D akcelerace. Vykreslování pixelů by ale nestačilo. Proto byly vytvořeny programy, které nazýváme správci plochy. Ty obstarávají manipulace s okny (přesun, maximalizace atp.), ikonami a panely. Ve windows je správce plochy jen jeden. V Linuxu tomu tak není. Zde existuje správců více, lišící se od sebe svými schopnostmi. Suveréně vedou GNOME, KDE a Fluxbox (viz.obrázky).
 

GNOMEKDE             

     

Jak jste se již mohli z obrázků přesvědčit, nejedná se o žádné šeredy. Já osobně dávám přednost GNOME.

Tito správci ploch v sobě většinou obsahují prohlížeče obrázků, panel (to dole), prohlížeč souborů, pálící program, přehrávač multimédií atp. To, ke kterému správci program patří většinou poznáte podle počátečního písmene. Například Grip, Gedit, GnomeBaker jsou určeny pro GNOME a KMail, KWrite pro KDE atp.  Stává se však, že se používají programy, které nejsou součástí správce plochy. Většinou se ale kombinují programy, které jednoduše vyhovují uživateli. Zde je výčet nejpožívanějších programů pro Xka:

    Nechybí samozřejmě programy pro editaci videa, tvorbu 3D scén (Ac3D, Blender) a výukové programy.

 Teď si možná někdo klade otázku, zda-li jsou pod Linuxem i hry? Ano jsou! Pravda, nejedná se o poslední výstřelky jako Warcraft III, nebo Age of Empires III, ale i tak je nabídka her bohatá. Pro příklad jmenujme Quake I-III, Freecraft (značně vylepšený engine Warcraftu II.), OpenTTD, Glest (3D strategie), Racer (závodní hra), TuxRacer, Wolfeinstain Enemy Territory, American's Army, Cube a spousta dalších titulů. Většina z nich je dostupných zdarma.

 Dobrá, teď již zhruba víte co to Linux je. Ale jak jej získat? Linux se distribuje v takzvaných distribucích, které obsahují stovky až tisíce programů, včetně samotného jádra. Mezi nejznámější ditribuce patří Fedora, Mandriva (uživatelsky nejpřívětivější), SuSE, Slackware a další. Existují taky tzv. live distrubuce, což je linuxová ditribuce spustitelná přímo z CD. Hodí se tedy zejména pro uživatele, kteří si chtějí Linux vyzkoušet, třeba právě pro Vás.

Jak již bylo řečeno, za Linux se platí znalostmi a tak vám uvedu ještě odkazy, kde můžete nalézt další informace:

Z knih pak mohu doporučit Přecházíme na Linux od Computer Press.

 

Udělejme si malé shrnutí: Linux je stabilní, bezpečný a moderní operační systém, který je navíc zcela zdarma! Proč ho tedy nezkusit!?! Objevíte zcela nový svět bez omezení či útlaku. Osvoboďte svou mysl! :) Vyzkoušejte Linux!

 

Přeji mnoho příjemně strávených chvil s Linuxem!