Pochody smrti v závěru II. světové války

Autor: Autor: v anotaci <(at)>, Téma: Historie, Vydáno dne: 08. 07. 2006

pochodsmrti.jpgPřes kritickou situaci na všech frontách v Evropě vydal 14.ledna 1945 Heinrich Himmler (1900-1945), druhý muž Třetí říše, říšský vůdce SS (od r.1929) a německý ministr vnitra příkaz: Předání koncentračních táborů nepřichází v úvahu. Do rukou nepřítele nesmí padnout jediný živý vězeň. Tábory je nutno evakuovat. Tehdy bylo ještě třeba v KT Osvětim asi  180 tisíc vězňů, další statisíce byly v zajateckých táborech.
Autor: Ing. J. Breuer (vydání článku bylo svoleno v dubnu roku 2006 a naplánováno na výročí 2. sv. války - omlouváme se za nedodržení termínu z důvodu ztráty materiálů)

Železniční transporty a pochody vězňů se nevyhnuly ani našemu kraji (MS). Pod dozorem jednotek SS v nich kromě vězňů KT (koncentračních táborů) bylo přemisťováno z Polska směrem do Rakouska též asi 65 tisíc válečných zajatců ze Sovětského svazu, ale i z Anglie, Francie a jiných zemí. První vlak s vězni projel z Chuchelné 20.1.1945  a pokračoval dál do Svinova. 27. ledna sice KT Osvětim osvobodila vojska 1. Ukrajinského frontu Rudé armády, ale den před tím průchod vězňů  přes Kateřinky otřásl i místními slušnými Němci.  Váleční zajatci prošli ve třech velkých několikatisícových skupinách od bývalé hranice ČSR. V Raduni strážní z nich zastřelili 7, v Budišově 49, v Guntramovicích zahynulo 38. Menší transporty procházely opavským okresem až do března za stejně nelidských a likvidačních podmínek. České obyvatelstvo se přes přísný zákaz a vysoké tresty snažilo alespoň zmírnit utrpení vězňů poskytnutím vody a trochy potravin. Ne vždy
se to ale podařilo. Počet těch, kteří pochody smrtí nepřežili a jsou pochováni na různých místech Opavska, se už nikdy nepodaří přesně zjistit. Dnes je připomíná jen několik málo zbylých památníků na hrůzy druhé světové války, jejíž závěr náš kraj postihl nejvíce v Česku.

pochod_nemcu_repro.jpg 

Další informace :
Trupar,M.: Pochody smrti Opavskem. Opava 1985.
Trupar,M.: Památníky osvobození na Opavsku.Díl I a II. Opava 1985.
Hamšík,D.: Druhý muž třetí říše. Praha 1986.
Helmichová,Š.: Přežili svou smrt. Praha 2005.
Helmichová,Š.: RU - návrat nežádoucí. Videosnímek. Praha 2005.
Svoboda,O. a kol.: Češi v Opavě a na Opavsku 1938-1945.Praha 2003-
Pavlíček,J.: Opavské Slezsko v boji proti nacistické okupaci.Opava 2003.

pochod2.jpg 

Poznámka redakce:

Hradcem nad Moravicí (tehdy u Opavy) procházel rovněž pochod smrti. Místní lidé házeli vězňům například chleba. Kdo nevydržel a shýbl se pro něj, byl sbičován. Někdy až k smrti. Lidé, kteří přežili útrapy 2. světové války, přežili koncentrační tábor, museli vydržet dlouhou dobu jen o mléku a jiných potravin nenáročných na trávení. Nešťastným koncem může být příběh hradeckého řezníka, který po návratu z KT neovládl své chutě a najedl se dosyta. Praskla mu střeva a téhož dne zemřel. (z vyprávění Ireny Hluché)