Erick Clapton - žijící legenda.

Autor: Krtica <krtica(at)postreh.com>, Téma: Recenze, Zdroj: vlastní tvorba, Vydáno dne: 22. 07. 2006

eric_clapton_maly.jpgJe večer 20. července 2006, koukám na monitor a dost mne mrzí, že nejsem v Sazka Aréně. Bohužel, všechny vstupenky vyprodány a já si teď jen mohu pustit DVD se záznamem konceru...Ovšem jen jednoho z několika, proběhlých v minulosti.

Dnešní koncert v pražské Sazka Aréně je beznadějně vyprodán. Do Čech zavítala jednašedesátiletá legenda světové hudby, Eric Clapton.
Tento hudebník, vlastním jménem Eric Patrick Clapp, se narodil 30.března 1945 v Ripley v Anglii. Vychovávali ho prarodiče, jímž ho svěřila do výchovy, jeho tehdy šestnáctiletá matka a otce nepoznal vůbec. Ten se ještě před jeho narozením vrátil domů do Kanady.

Jako mladý snil o dráze hudebníka, poslouchal muziku plnou emocí, především bluesovou a rock-a-billy scénu. První zkušenosti získával v kapelách s nimiž po večerech hrával. Důležitým okamžikem byl rok 1963, kdy začal hrát, nejprve jako náhrada v rodící se kapele „Yardbirds“. Jen dva roky a přechází k „Bluesbeakers“. Tam jej objevil v roce 1966 bubeník Ginger Baker, doplnil spolu s Jackem Brusem na trio a vzniká skupina „Cream“.

Započalo hvězdné tažení skupiny, která své fanoušky uváděla do transu svým neobyčejně jednoduchým, syrovým a ostrým bigbítem. Stali se předzvěstí éry přicházejícího hard rocku.
V té době získalo jméno Erica Claptona výrazné renomé i v muzikanských kruzích a to mu přineslo spolupráci s Georgem Harrisonem a s Frankem Zappou.
V roce 1968 se trojice „Cream“ rozpadá a  Eric Clapton zakládá spolu se Stevem Winwoodem  „Blint Faith“. Spolu nahráli ovšem pouze jediné album. Tak jako v další krátkodobé sestavě „Derek and The Dominoes“
Přesto, všechno co nahrál, a nebo na čem se jen podílel až do roku 1970, kdy vyšlo dvojalbum „Layla and Other Assorted Love Songs, poskytuje inspiraci pro populární hudbu dodnes.

erick.jpgV sedmdesátých letech byl už Erick Clapton brán jako živoucí legenda.
Jako mladý a psychicky nevyrovnaný jedinec ovšem nedokázal unést popularitu a ničily ho deprese, které zaháněl kombinací alkoholu a heroinu´.
Nebýt jeho přátel, svět by přišel o dalšího neobyčejně nadaného hudebníka.

V roce 1973, Clapton, teď už po odvykaní od heroinu a s mnohem volnějším pracovním záběrem vstupuje na scénu, tentokrát spíše jako písničkář a vynikající zpěvák. Závislosti na alkoholu se ovšem zbavoval podstatně déle. Podařilo se mu to prý, až počátkem devadesátých let.
Vypadalo to v té době, že nebude mít konkrétní směr dalšího vývoje a zůstane jen jako bývalá legenda.

V březnu roku 1991 pětiletý, jediný Claptonův  syn Connor  vypadl z okna bytu, který byl ve třiapadesátém patře mrakodrapu.

Po této těžké ráně se Clapton obrátil k práci a hudební tvorbě.
Londýnský sál Royal Albert Hall vyprodal celkem čtyřiadvacetkrát.

Svůj smutek a žal vyzpíval v baladě „Tears in Heaven“ 

Bluesovým provedením většiny svých písní se Erick Clapton trefil do vkusu světového publika a snad proto si jeho desku „Ungplugged“ koupilo šestnáct milionů lidí a dostal za ni v roce 1993 šest sošek Grammy.
Ve svém bluesovém pojetí vlastních skladeb pokračuje i dál jak o tom přesvědčuje v „Riding With King“ již nahrál s B.B. Kingem a na albu „ Me And Mr. Johnson“ připomíná písně Roberta Johnsona , svého idola z mládí. Přišel i čas na vzkříšení tria „Cream“ i na desku „Back Home“.
Je zřejmé, že kdyby Clapton zůstal jen jako kytarista, sotva by získal takovou proslulost jaké se těší dodnes. Jeho výtečný zpěv si našel neobyčejnou spoustu obdivovatelů.
Svědčí o tom i ta skutečnost, že byl 6.3.2000 už potřetí uveden do Rock`n`rollové síně slávy. Žádnému muzikantovi předtím, se to ještě nepodařilo.
Na dnešním koncertu se představí sbírkou převzatých i nových písní. Bude to opět výjimečný zážitek.

Podklady získány na i-dnes a na http://eclapton.webpark.cz