Skončí cyklistické výlety?

Autor: Krtica <krtica(at)postreh.com>, Téma: Zamyšlení, Zdroj: Vlastní tvorba, Vydáno dne: 28. 07. 2006

Myslíte, že se podaří, aby nehoda cyklisty dosáhla změny silničního zákona?


Netušila jsem, co všechno může nastat po uvedení novely silničního zákona do praxe. Nejdřív to ke mně dolehlo jen v povinnosti zakoupit mladšímu synovi pro jízdu na kole přilbu. To jsem chválila, vím dobře, jak při pádu hrozí riziko prasklé lebky.  

Ale pak se kolem vyrojilo plno nespokojených řečí, převážně řidičů, kteří jak je znám jezdí opatrně odjakživa. Stížnosti na zpomalení průjezdnosti dálnic a spoustu jiných výhrad, které jsem ani nechápala. Přece, na novele zákona pracovali odborníci a měla by sloužit pro zlepšení bezpečnosti všech.

Něco mi v tom unikalo. S úsměvem jsem koukala na různé vzdorné akce řidičů, kteří si  dokázali příslušnými hesly vyšperkovat i své miláčky.

pic01570.jpg

Je tomu několik dnů a prokoukla jsem i já. Stačilo několik novinových článků a je mi to jasné.
Novela silničního zákona, platná od 1.7.2006 má spoustu nedotažených věcí. Jako příklad nám může sloužit nehoda dvacetiletého Tomáše Petrů ze Zlína, který při jízdě z kopce zavadil kolem o obrubník a přeletěl řidítka.
Způsobil si tržnou ránu na hlavě a spoustu odřenin. Svým mobilem pak zavolal rodičům. Všímaví místní lidé mezitím zavolali sanitu a až do jejího příjezdu se o zraněného mladíka starali. Zdravotníci dorazili takřka vzápětí a lékař mladého muže ošetřil. Ale pak, sama nevím proč, všichni čekali na příjezd policejní hlídky. Po době, kdy i zdravotníkům docházela trpělivost, se konečně objevil policejní vůz. 

Policisty nezajímal zdravotní stav zraněného, jen se pídili po tom, zda nepožil před jízdou alkohol. Přes jeho slova, že se tak nestalo, musel, i s ústy plnými krve podstoupit kontrolu na elektronickém přístroji. Skutečně se ukázalo, že alkohol nepil.

 

Po té, ho konečně odvezla sanita do nemocnice na podrobnější vyšetření.

Rodičům, kteří mezitím už také dorazili, sdělil policista, že jejich synovi bude podle nových dopravních předpisů udělena pokuta v minimální částce 25 000,- korun.

Chápete to? Člověk se sám zraní a ještě za to dostane pokutu???

Podle výkladu zákona "pokud účastník silničního provozu způsobí nehodu při níž dojde ke zranění nebo usmrcení osoby, má mu být udělena pokuta s minimální sazbou dvacetpět tisíc"!!!

Dokážete si to představit?
Při pořádání silničních cyklistických závodů dochází i k pádům. Budou tam stát policisté a všechny hned kasírovat? Vždyť ta minimální sazba pokuty jsou mnohde i dvě mužské výplaty!!!

A to všechno jen pro to opomenutí, že ve výkladu zákona, přímo v konkrétním znění, kdosi opomenul dodat slůvko "jiné".  Ano tak to chápu já.  "Pokud účastník silničního provozu způsobí svou nehodou zranění jiné osobě"! Vidíte také ten rozdíl?

Snad se konečně pohnou šimli na úřadech a rozhodnou se poopravit všechny ty narychlo spíchnuté zákony.

na výlete_1.jpg

A my budeme moci dál jezdit na výlety na kolech bez obavy, že když nám nedejbože praskne galuska a my si natlučeme, nebude hrozit ještě placení 25 tisíc. Vždyť za tu cenu by bylo další skvělé kolečko!