Microsoft a ti druzí

Autor: Bell <bell(at)postreh.com>, Téma: Software, Zdroj: vlastní tvorba, Vydáno dne: 18. 10. 2006

gates.jpgTohle není a nemá být odborný článek, jen malé zamyšlení …

Představme si planetu někde hluboko ve vesmíru, kde se vyvinul život. Bohužel jen jeden jediný druh dostal šanci vzniknout. Pak jednoho dne přistál na planetě meteorit obalený viry. Myšlenka šílená, ale ve světě fantazie možná.  Jediný druh nebyl proti takovému viru schopen obrany a  vymřel. Planeta zůstala pustá, mrtvá.
    Co má tohle společného s Microsoftem ? Zdánlivě nic a přeci mnoho. Dle údajů, operační systém Microsoft, má celosvětově nainstalováno 94 % osobních počítačů. Macintosh 4,1 %, Linux 1,2 %, do 100% zbývá tedy 0,7 % na ostatní. Čili o nějaké druhové různorodosti tady nemůže být řeč, díky agresivní a dá se říci i geniální marketingové politice, prostě firma Microsoft ovládla celou planetu. Pro ni je to úspěch a její majitel je nebohatším mužem planety, čímž vám zajisté nesděluji žádnou novinku. Ale …
    Pokud se nebude co nejdříve  tato monokultura diverzifikovat může dojít velice snadno a velice rychle k jejímu totálnímu zničení. Že to vidím černě ? Ne. Představme si situaci, kdy nějaký šikula, který z duše nenávidí Microsoft nebo třeba jen proto, aby si dokázal, že je geniální, důvodů může být tisíce, vymyslí a pošle do světa vir. Vir tak dokonalý, že bude během pár hodin v 80 % počítačů. Bude ničit jejich data i s harddisky. To stačí na zhroucení finančních trhů, burzy, podniků – prostě celého sytému, kterým je dnes svět propojen díky počítačům osazených operačním systémem Microsoft. Jen málo kdo si dovede představit co by asi následovalo. Stačil by jen totální výpadek el. sítí.
    Code Red vypuštěný 12. 6. 2001  - první slavný červ dokázal během 24 hodin zasáhnout 350 tisíc počítačů. Intenzivní výměna dat  zahltila servery např. Tiskové agentury a poštovní služby , tisíce domácností bylo odstřiženo od internetu, každá jeho kopie bombardovala Bílý dům. Počítačoví odborníci zabránili zkáze jen tak, že změnili způsob přenosu dat na své servery. Přesto červ stačil napáchat škody za 2,6 miliardy dolarů.
    Snahy Microsoftu vylepšovat systém, proti napadení viry je nekonečný boj, který nemůže vyhrát. Operační systém Vista, který má nastoupit po Windows, mění způsob ukládání dat do stále stejných úseků paměti. Tyto úseky se budou náhodně měnit a bude mnohem těžší pro počítačové piráty se do nich strefit.  Jenže ani toto opatření není stoprocentní . V roce 2004 se podařilo ve Stanfordově univerzitě překonat poměrně lehce i tuto náhodnou práci s pamětí. Kódování příkazů, je dalším vylepšením obrany proti napadení viry. V Charlltesville ve Virginii překonali dvěma procesory i kódované příkazy za pouhých šest minut.
    Cesta kterou prosazuje John Knight z Virginské university osadit počítač dvěma procesory paralelně běžícími v počítači je nadějná. Pokud je jeden z nich napaden, systém to díky druhému procesoru pozná a oba procesory zastaví činnost. Co se bude ovšem dít dál jsem se nedopátrala. Nakonec to, že se mi zastaví činnost počítače je sice uklidňující, ale asi to naštve. Nikde jsem nenašla jak se bude postupovat dál .
    Boj s digitálními viry neskončí nikdy, jen bude stále pracnější a dražší. Je notoricky známo, že počítačoví piráti jsou vždy o krok napřed.  Jejich práce je tak úspěšná jen proto, že zde existuje systém který pokryl 94 % osobních počítačů tohoto světa. Z obchodního hlediska fenomenální úspěch. Ze strany uživatelů Damoklův meč. Co se stane až tenhle meč spadne ?
    Asi i proto bychom se měli zajímat i o jiné operační systémy, jako je například Linux.