Otevírání jara, Hradec nad Moravicí 2007

Autor: Histes <magazin(at)postreh.com>, Téma: Železnice, Vydáno dne: 14. 04. 2007

- fotoreportáž
lokomotiva.jpg


V posledních týdnech jsem byl nadšen, že vidím po letech údržbu železniční tratě z Opavy do Hradce. nové násypy, vyplevelování, okopávání, jezdily i drážní stroje. Říkal jsem si, že by se začaly opravovat "vesnické" tratě? Důvod jsem pochopil teprve dnes, když mě hodinu po poledni probudilo houkání parní lokomotivy.

Nejezdila místo klasického motoráku, jako před léty každou hodinu, ale jen přijela a odjela. Pamatuji, že rok co rok mašinu museli na Hradci odstavit a něco zpravovali - já jako malý kluk nadšeně přihlížel, kolik lidí kolem toho skákalo. Dráhy ožily i dnes, po několika letech, kdy se konečně dokončily přestavby všech nádraží mezi Ostravou a Hradcem nad Moravicí. Zatímco Opava vzkvétá, hradecké nádraží bylo uzavřeno a chátrá. 

Nevím, proč zrovna na toto nádraží před několika lety jezdila parní lokomotiva každý víkend, proč ještě nedávno běžně místo typické kozy ze Studénky jezdil starý červený motorák Tatra.

Poprvé jsem měl možnost pořízení fotografií - přijela skromná lokomotiva, už k nám dojely i zajímavější a mnohem větší stroje, ale fascinující byl zvuk i této mašiny.

Pán vpravo zaučoval strojvůdce Českých drah. 

Při odjíždění lokomotivy někdo zavolal hasiče a na nádraží se sešli hradečtí, opavští a ostravští hasiči.

Po dlouhé době přijel více než jeden vagon. 

Historicky nejdelší vlak byl dlouhý tak, že jeho konec zastavil v sousední vesnici. Převážel pionýry na celostátní výběrový tábor. 

 

VŠECHNY FOTOGRAFIE NALEZNETE V GALERII