Narodil se 8. prosince 1943 v Melbourne, pocházel z rodiny námořního důstojníka. Otec stále nebyl doma, proto se stala hlavou domácnosti matka. Jim nevycházel ani s jedním ze svých rodičů. Když dospěl a stal se slavným, často tvrdil, že jeho rodiče zemřeli.
Roku 1964 začal studovat filmovou fakultu v Los Angeles, kde na konci prvního ročníku odevzdal film, který byl ohodnocen velmi podprůměrně. Druhý den Jim oznámil svůj odchod ze školy.
Dalšího roku v létě se seznámil s Rayem Manzarekem, kterému Jim ukázal několik svých písní. Ray si přál, aby mu nějakou zazpíval a byl nadšen. Toto dalo základ skupině The Doors, kterou tvořil Jim jako zpěvák, klávesista Ray, kytarista Robby Krieger a John Densmore jako bubeník.
Jimovo srdce vždy patřilo jediné ženě, Pamele Courson. Přesto měl spoustu milenek ( jednou z nich byla dokonce i Janis Joplin ). Pamela, kterou Jim nazýval „Vesmírnou družkou," neměla ostatní členy skupiny The Doors ráda. Fanoušci - a ženy, které byly do Jima bezhlavě zamilované - tvrdili, že Pamela s Jimem žila jen kvůli penězům.
Další Jimovou láskou byla poezie a ze svého nepříliš šťastného dětství často čerpal inspiraci a sám tvořil. Obvykle pak sbírky vydal na vlastní náklady a dal jen několika přátelům. Denně si zapisoval své myšlenky, sny a nápady. V textech, které skládal pro kapelu, se mnohdy objevovala témata o sexu, lásce, vzpurnosti, zániku a také smrti. Jimovi nejbližší znali jeho zájem o smrt, o které by se dalo mluvit jako o závislosti.
Na koncertech Jim šplhal po oponách, vrhal se bezhlavě do davu, věřil v to, že každý koncert je jedinečný rituál. Překračoval hranice všeho, co tehdy lidé znali. Neustále nosil kalhoty s dírou na svém pozadí, což dalo základ rockovému oblečení. To vše jen potvrzoval Jimovu drsnost a tvrdost.
Skoro nikdo netušil, jak rozpolcená osobnost uvnitř sebe vlastně je. Nechtěl být už slavný, nechtěl dále vystupovat, nechtěl, aby ho časopisy „oceňovaly" jako nejvíc sexy muže. Chtěl se jen stáhnout do ústraní a tvořit svou poezii.
V té době si Jim nechal narůst plnovous, ztloustnul, byl vidět jen s lahví whisky a jeho závislost na LSD se upevnila.
V roce 1971 ( krátce po vydání posledního společného alba legendárních The Doors - L.A. Woman ) se Jim vrátil k Pamele, vzali se a spolu odcestovali do Paříže, kde chtěl v klidu a sám pracovat na své nové sbírce. Pamela často přespávala mimo hotel nebo pronajatý byt. Lidem okolo tvrdila, že Jim už vůbec nepije, přestože denní dávka alkoholu se jen zvyšovala.
Jim nakonec ve svém osobním boji nezvítězil, nenastalo už žádné povstání The Doors, doufání v to, že se objeví na podiu pohromadě se rozplynulo.
Když byl 3. července 1971 Jim nalezen mrtev ve vaně ( bylo mu pouhých 27 let ), Pamela pravděpodobně přespávala u některého z Jimovým přátel. Zemřel sám, přesně tak, jak si přál.
Oficiálně bylo oznámeno, že Jim zemřel na předávkování se LSD, avšak někteří fanoušci tvrdili, že Jim stále žije s Pamelou. O tři roky později však Pamela umírá ( pravděpodobnou příčinou bylo předávkování heroinem ) a poslední naděje s ní.
„Za vůbec nejdůležitější považuji ty nejskvělejší a nejstrašnější chvíle života. Všechno ostatní je.......jen něco mezi tím."
James Dougles Morrison
LP The Doors
The Doors (1967)
Strange Days (1967)
Waiting For The Sun (1968)
The Soft Parade (1969)
Morrison Hotel (1970)
Absolutely Live (1970)
L.A.Woman (1971)
Roku 1991 natočil Oliver Stone film o skupině The Doors, který se zaměřuje hlavně na život samotného Morrisona.
Ukázky z Jimovy poezie:
OTEVŘI
Mladá noc, všude
kolem klid
Její šat nelze
vylíčit
Smíš všechna divná přání
mít
Splní vše, co budeš chtít
Chce se hostu zalíbit
NEWYORSKÉ DÍVKY
každá má své vlastní kouzlo
Smrt není
a tak se nic neděje
Nóbl styl
Vzplaň a odpusť
vysoké knoflíčkové boty
jasná dohoda
chaotická výchova
triumf lásky
věčné doufání a naplnění
AMERICKÁ NOC
neboť kůže hromadí
Zázrak ulic
Vůně a smogy a
pyly existence
Blýskavá čerň
tak zcela nahá byla
Naprosto nekonsternovaná
Rozhlíželi jsme se
teď už s rozžatými světly
Po spolucestujících