Radio Proglas píše o projektu Gramodeska 2007

Autor: Autor: v anotaci <(at)>, Téma: Gramodeska, Vydáno dne: 19. 11. 2007

Myslíte si, že vinylové gramofonové desky jsou dávno minulostí? Středoškoláci soustředění kolem magazínu Postřeh.com vymysleli unikátní projekt, který má dát prostor v médiích a na koncertních pódiích novým autorům zajímavé hudby. Základním výstupem soutěže je… vinylová gramodeska! Autor článku: Milan Tesař, hudební redaktor radia Proglas. Převzato z hudba.proglas.cz

Poprvé jsme se na Proglasu o akci Vinylová budoucnost mladých autorů hudby (Gramodeska 2007) dozvěděli v červenci 2007, kdy nám napsal vedoucí projektu Richard Vacula: „Jde o neziskový, spíše ztrátový počin pro mladé skladatele do 27 let. Podařilo se nám sehnat finance na uskutečnění, něco doplácíme ze svého.“

Pořadatelé rozeslali kolem 3000 e-mailů ZUŠ, konzervatořím, knihovnám a gymnáziím. Z asi 60 shromážděných nahrávek se na gramodesce, která je hlavním výstupem projektu, objeví 15 melodií.

„Chtěli jsme vytvořit hudební projekt, jehož obsah by nebyl ovlivněn komercí,“ tvrdí pořadatelé projektu, „nehleděli jsme na hudební žánry. Vybírali jsme díla, která se nám zdála originální a zajímavá. Naším cílem bylo motivovat mladé autory, kteří by možná bez tohoto projektu zůstali nepovšimnuti.“ Přesto Richard Vacula prozradil, že k zájmům vyhlašovatelů soutěže patřil spíše folk než hardrock. Na desce pak vedle jemnější alternativní hudby najdete například klavírní skladby.

Vedle gramofonové desky, která bude k mání za 80 Kč, jsou úspěšné skladby k dispozici i na internetu ve formátu mp3, a to zde. Rozhovor s vedoucím projektu Richardem Vaculou na Proglasu uvedeme ve čtvrtek 29. listopadu od 19.15.

Prezentační koncert nejlepších autorů soutěže se bude konat v Kulturním centru Poruba 30. listopadu od 19 h a další slavnostní koncert se odehraje v Hradci nad Moravicí 14. prosince od 19 h.