Japonské toulky 8. část - Nabari no ou

Autor: Epona <Rianon.D(at)seznam.cz>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 07. 09. 2008

Trošku přeskočíme. Ke Ghibli se vrátím s vybranými celovečerními snímky.

     spustit videoNabari no ou
[King of Nabari]
[Král Nabari]

 

Mít dlouhou chvíli, stačilo zadat www.google.com, animenews a nový objekt zájmu byl na světě. Nabari no ou, Král Nabari je vskutku zánovní kousek. Mangaka Yuhki Kamatani první volume publikovala v roce 2004. K dnešnímu datu čítá tato série 8 dílů a je stále v produkci.

Premiérového televizního vysílání se Král Nabari dočkal 6.dubna 2008 na TV Tokyo. Dvacetišesti - dílné zpracování úspěšné mangy teprve otevře chuťové pohárky nejednoho diváka.

Nabarinoo.jpg


Apatický Rokujo Miharu není případ komunikativního, snaživého studenta. S heslem „sejde z očí, sejde z mysli" umí zmizet lépe, než pára nad polévkou miso v restauraci Okonomiyaki. Přesto je to právě on, o koho se dveře netrhnou.

Z jedné strany neúnavný Kouichi Aizawa, který se, pro smrt rodičů, uzavřeného Miharu snaží přesvědčit, aby rozšířil řady školního spolku „Cesta ninji". Z druhé vedoucí tohoto spolku a učitel v jedné osobě, Thobari Kumohira.

nabari


Na první pohled povedená taškařice se středoškolským motivem. Avšak během několika minut se děj zaplní nepřátelsky vyhlížejícími postavami, které nejenže nemají v prostředí moderního Japonska co dělat, ale navíc požadují po Miharu, aby jim splnil přání.

Svět Nabari se hlásí o pozornost Miharu, nositele hijutsu Shinrabanshou, moci tak ohromné, jež dokáže splnit jakoukoliv tužbu krále Nabari. Aizawa, Thobari a dívka Raimei Shimizu se dobrovolně staví do role ochránců Shinrabanshou. O plochosti postav nemůže být řeč. Proč  tedy překvapeně polemizovat, když za odvážným motivem objevíme sobeckost.

nabari II.


Při návštěvě magické vesnice Banten jsou hlavní hrdinové znovu napadeni. Charismatičtí ničemové Yoi - te a Yukimi patří k frakci zvané Kairōshū. Pod vedením významného politika Hattori bojují za společné ideály.

Yoi- te naoko spolupracuje, ale o to důsledněji jde za osobním cílem, vymazat svoji existenci nadobro a nenávratně. Je lepší nikdy neexistovat, než zemřít. Podivný vztah mezi ním a Miharu, z počátku založený na prachsprostém vydírání hrozbou zakázané techniky kijutsu Kira, štěpí jeho ledový krunýř jako dotek slunce.

nabari III.

Charaktery postav jsou citlivě propracované. Protínají příběhovou linii a každá z nich přispívá k výraznějšímu výslednému dojmu. Raikou Shimizu, bratr Raimei, člen Kairōshū zdá se být zosobněním černé katany, kterou užívá při výkonu „spravedlnosti". Přesto na trýznivých okamžicích rozchodu s rodinou nenese až takovou vinu a úloha trestu vyžaduje ruku pevnější, než soud.
Yoi- te trpí za hříchy vlastní a možná i cizí děsivými nočními můrami, bolestmi fyzickými a mučivou skutečností psychické neúplnosti. Zprvu tyran, následně oběť, kterou nezbývá než litovat a doufat, že Miharu získá dostatek síly, všechny potřebné svitky a splní si své přání:

„Zachráním tě, Yoi - te!"

 

 

Vysvětlivky:

polévka miso - jeden z nejběžnějších pokrmů v Japonsku

hijutsu - zděděná technika, dovednost

kijutsu - technika, dovednost, která ujídá životní energii

katana - druh japonského meče