Zneuctění Milana Kundery aneb monolog s Bohem

Autor: Harr <harr(at)atlas.cz>, Téma: Názory, Vydáno dne: 14. 10. 2008

Světově proslulý spisovatel Milan Kundera údajně v mládí udal komunistické policii kamaráda své kolegyně z vysokoškolských kolejí. V neděli to uvedla Česká televize s odkazem na pondělní vydání týdeníku Respekt.

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/obrana-kundery-nikoho-jsem-neudal-je-to-atentat_85056.htmlBože, Ty to vidíš a Ty to necháš - věta mé maminky při srážce s hloupostí potažmo blbostí. Chápu ji čím dál víc - větu i maminku.
Ústav pro studium totalitních režimů nepracuje dlouho, ale to s čím přišel je opravdu bomba!!! Zrovna v době, kdy bychom mohli mít druhého nositele Nobelovy ceny za literaturu. Spisovatel, narozený v Brně v roce 1929, prý se dopustil udání v r. 1950. Jeho reakce na sebe nenechala dlouho čekat: "Jsem úplně zaskočen něčím, co jsem nečekal, o čem jsem ještě včera nevěděl a co se
nestalo. Toho člověka jsem vůbec neznal," řekl Kundera.
Tak.... a včil člověče mudruj. I doklad se našel - psaný strojem, jenže ....
Víš Bože, mám dojem, že stejně jako za totality si dokazujeme, že když už jsme ustanoveni, musíme ukázat nějakou činnost. Tak proč nezačít "velkou věcí"?
Obyčejný člověk bude mít zase o čem diskutovat a zapomene na zdražování plynu a potravin před vánocemi, nízké platy, volební tahanice, špatnou ekonomickou situaci ve státě a jiné, podstatnější věci. Vždycky se vynalezne obětní beránek, aby se zastřely chyby a velmi závažné omyly našich "vedoucích".
A na slavném spisovateli už bude vždycky lpět podezření, protože malý český člověk si řekne:" Na každym šprochu pravdy trochu."

Bože, Ty to vidíš a Ty to necháš?