Festival Expozice nové hudby (Brno 25. - 28. března 2009)

Autor: Autor: v anotaci <(at)>, Téma: Aktuálně z kultury, Vydáno dne: 22. 02. 2009

Postřeh mediálně podporuje festival ENH2009 >> Tisková konference
k výstavě Hermovo ucho proběhne 25.3. v 11:00 hodin
v Domě pánů z Kunštátu, Dominikánská 9, Brno 

V Brně proběhne již 22. ročník festivalu Expozice nové hudby s tématem SOUNDart & ARTsound. Festival pořádá statutární město Brno pod záštitou Romana Onderky, primátora statutárního města Brna, za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky a ve spolupráci s Domem umění města Brna. Koncerty budou obohaceny o zvukové instalace věhlasných autorů. I tentokrát se organizátoři festivalu soustředili na specifickou atmosféru různých prostředí: Dům pánů z Kunštátu, Dvorana VUT v Brně a Barokní sál Místodržitelského paláce Moravské galerie v Brně a to vše pouze v několika málo dnech 25.–28. března 2009. Jaroslav Šťastný, Jozef Cseres a Tomáš Kučera


Dramaturgická koncepce využívá příležitosti velké výstavy Hermovo ucho, kterou pořádá od března do dubna 2009 Dům umění města Brna. Umělci slovutných jmen (Gordon Monahan, Don Ritter, Jon Rose, Keith Rowe a Hans W. Koch) vystoupí jako součást svých zvukových instalací.


Špičkový kanadský soubor Quatuor Bozzini vystoupí na dvou rozdílně pojatých koncertech: na prvním představí převážně hudbu amerického kontinentu a také premiéru nového díla radikálního německého minimalisty Ernstalbrechta Stieblera. Na druhém pak předvedou výsledky své práce se studenty JAMU včetně české premiéry neobyčejné prostorové skladby Jamese Tenneyho „...in a large open space ...“.


Berlínské trio phono_phono zpracovává zvuk akustických nástrojů elektronicky do podoby, která slučuje přísnou kompozici s improvizací. A rovněž berlínské klarinetové duo The International Nothing představí vlastní důsledně akustické kompozice daleko překračující běžné pojetí nástrojové hry.


Bližší informace o programu (včetně videoukázek) naleznete na http://enh.mhf-brno.cz .

Další mediální aktivity a akce:


- Dne 10.3. od 19:15 si můžete poslechnout na Radiu Proglas rozhovor s organizátory festivalu (http://hudba.proglas.cz ).


- Tisková konference k Expozici nové hudby a výstavě Hermovo ucho proběhne 25.3. v 11:00 hodin v Domě pánů z Kunštátu, Dominikánská 9, Brno.


- Doprovodný program 26.3. v 17.00 hodin v Domě pánů z Kunštátu:
Hear and There (prezentace/live)


Tři klíčové postavy intermediálního umění – Gordon Monahan, Don Ritter a Jon Rose – představí svou tvorbu a rádi zodpoví vaše zasvěcené i nezasvěcené dotazy. V každém případě se dovíte, jak fungují teremin a interaktivní smyčec, co dokážou swingující reproduktory, jak lze ovládat video-obrazy hrou na trombon, co je to fyzická estetika, či jakou hudbu lze vyluzovat na australských a izraelských plotech...


Akce Hear and There se pořádá ve spolupráci s creative sound lab, Domem umění města Brna a Ateliérem multimédií FaVU.

Jaroslav Šťastný, Jozef Cseres a Tomáš Kučera

Expozice nové hudby 2009