Život, chyby a pravá cesta

Autor: Foton <Svaty.Foton(at)seznam.cz>, Téma: Zpovědi, pocity, Vydáno dne: 00. 00. 0000

Jak se občas cítím.

Už zase. Obloha se zatahuje, i do mé mysli vstupuje takový tmavý mrak, nálada skleslá, aktuální činnost, co mě doposud bavila, mě už tolik nebaví, cítím se slabší. Přemýšlím, co dělat. Zkusit to zahnat, ale čím? Tolik věcí, kterými se mohu zabývat, tolik krásných, ducha povznášejících, mezi kterými se musím rozhodnout... Zkusím-li, což je v dané situaci asi to nejpřirozenější, si náhodně vybrat jednu z nich, stejně mě moc neuspokojí. To by tolik nevadilo, koneckonců, nemusím být v každé chvíli maximálně spokojený a šťastný (a pokud bych na tom lpěl, byla by to dle mě už egoistická choutka (nakonec, reálně to určitě není možné, tak proč o to usilovat?)). Problém spíš je, že při představě věnování se tamté činnosti se mi z ne moc známého důvodu do mysli vkrádá pocit, že ideálnější by právě byla jiná určitá činnost. Dobře, nechť se tedy věnuji jí. Ovšem při představě věnování se jí mám analogický pocit, jako u činnosti první a jiná činnost se hlásí o slovo. Tedy přejdu k ní, ale tam zase tento pocit, atd. Věčné hledání a bloumání... Nakonec zjišťuji, že samo toto rozhodování mě asi nejvíce vyčerpává.
Tak si sednu, nebudu dělat nic, jen „blbě čumět" do stropu a z okna, nenuceně o něčem uvažovat nebo na něco vzpomínat, a pokusím se to nějak přetrpět. Snad to časem přejde, jako už mnohdy...

Učinil jsem tak a za chvíli se mi zjevila nějaká bytost, vyhlížející trochu jako úředník, a chladným a věcným tónem mi sdělila:

„Pan Foton? Jak tak sleduji vaše aktivity během posledních dní a domýšlím si vaše myšlenkové pochody, které mohly těmto vašim aktivitám předcházet, myslím, že jste na celkem dobré cestě. Samozřejmě, že to ideální není, a máte a patrně budete mít toho ještě spoustu co zlepšovat. Troufám si říct, že to ideální ani nikdy nebude, cesta je nekonečná a je alespoň spočetně nekonečně mnoho stupňů, přes které se budete muset propracovat.
Však pokud z libovolného důvodu dobrovolně zvolíte snížení se na nižší stupeň, ze kterého jste se před tím musel pracně propracovávat na ten aktuální, je to čistě váš problém, a znovu budete muset vynaložit to úsilí na návrat do aktuálního stupně."

Poté hned zmizela.