ČRo 3 - Vltava odvysílala album Vinylová budoucnost 2 (přepis pořadu)

Autor: Autor: v anotaci <(at)>, Téma: Gramodeska, Vydáno dne: 19. 01. 2010

Už uplynul téměř rok od doby, kdy jsme vám ve Spektru představili soutěž Vinylová budoucnost mladých hudebních autorů. Vymysleli si ji středoškoláci soustředění kolem studentského časopisu Postřeh. Oslovili české základní umělecké školy, konzervatoře, knihovny i gymnázia a vyzvali neznámé, talentované hudebníky do 27 let, aby do soutěže zaslali své skladby, zkomponované v rozličných žánrech. Tento sympatický počin stál pořadatele soutěže veliké úsilí. Problém nebyl v nedostatku soutěžících, bylo nutné sestavit porotu, najít sponzory, mediální partnery i prostory, ve kterých by se původní záměr uskutečnil. Ale dokázali to... Autor: Ivana Radechovská, hudební redakce Vltavy.Druhý ročník, který se uskutečnil loni, už povýšil na mezinárodní soutěž. Přihlásilo se 62 autorů a zaslalo 204 skladeb. Soutěž probíhala ve dvou kategoriích. 38 autorů (112 děl) soutěžilo v kategorii do 25 let a 24 (92 děl) v kategorii do 35 let. Vybrat ty nejzdařilejší skladby nebylo pro porotce snadné, protože zvlášť ve druhé kategorii byly velmi vyrovnané, ale podařilo se a do finále postoupilo 12 autorů z kategorie do 25 let a 10 z kategorie do 35 let. Ti svá dílka natočili na Gramodesku II. a my jí dnes budeme listovat. Z výběru, ve kterém vám několik skladeb představíme, uslyšíte, jak byla soutěž žánrově rozmanitá. V úvodní písničce Tvář se vám představí její autor Václav Drábek, který je zpěvákem, akordeonistou a skladatelem pražské folkové skupiny Piosenki.

1. Tvář (Václav Drábek)

Další úspěšnou finalistkou soutěže Vinylová budoucnost je skladatelka a pianistka Eliška Cílková, která je členkou skupiny Jazzmaze a studentkou skladby a dirigování na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze a ta je na Eliščin úspěch v soutěži mladých skladatelů patřičně pyšná.

2. Dialog (Eliška Cílková)

Šimon Jelínek porotce zaujal rockovým songem písní Hypoxia, kterou natočil se svou nynější skupinou THE ROADS z České Lípy.

3. Hypoxia (Šimon Jelínek)

Brno je pověstné svou výtečnou alternativní hudební scénou. Docela dobře do ní zapadá autorka a interpretka křehkého šansonu Pralinka Kristýna Urbánková z Brna.

4. Pralinka (Kristýna Urbánková)

Kapela ALAF hraje v nezvyklém nástrojovém obsazení - 2 baskytary, akustická kytara a elektronika, kterou moduluje zvuk kytar a utváří zajímavé psychedelické plochy. ALAF se představí v písničce Dnes večer, kterou zazpívá Lukáš Kadava.

5. Dnes večer (Lukáš Kadava a skupina Alaf)

Písničkář Pavel Schmidt ze Ždáru nad Sázavou se představí ve své folklorně laděné písni "Dívča" .

6. Dívča (Pavel Schmidt)

Závěrečnou skladbu Den v dešti na klavír zahraje její autorka Veronika Wildová.

7. Den v dešti (Veronika Wildová)