Postřeh ECHO Expozice nové hudby 2010 - DAMA DAMA

Autor: Histes <magazin(at)postreh.com>, Téma: 2) Hudba, Vydáno dne: 09. 03. 2010

Po roce jsem se opět setkal s pernamentkou na tento festival a rozhodl se ji znovu, tentokrát už o rok starší a chytřejší, využít. 8. března vystoupil středoevropský soubor bicích nástrojů DAMA DAMA složený z tří patrně ryze českých hudebníků, kterým rytmus skutečně nechybí. (Video uvnitř)Středoevropský soubor bicích nástrojů DAMA DAMA (CZ)
Dan Dlouhý: Metamorfózy (2009)
Dan Dlouhý: Vlnoplochy, 5. věta - Invokace II (1995)
Peter Graham: Caprichos (1987, rev. 2010)
Alois Simandl Piňos: Metatance (1999)
Adrián Demoč: Šachy (2009)
Dan Dlouhý: 7-3-5-1/2-6-4 (2009)
Rudolf Růžička: Suita No. 7 (1991)
Vít Zouhar: Petite sirène (2001)

Dan Dlouhý (Dama Dama), Ctibor Bártek (Conger Conger) a Jan Řihák (Jacana Jacana) - bicí nástroje
Koncert, přinášející - jak je v činnosti Středoevropského souboru bicích nástrojů DAMA DAMA dlouholetým pravidlem - pestrou paletu možností, které soudobá hudba "na pomezí" může přinášet. Jsou to např. skladby nejen pro běžné, ale spíše pro zcela speciální hudební nástroje vedoucího souboru Dana Dlouhého (Dama Dama), vypadající někdy jako dětské hračky, jindy jako bizarní sochy nebo stroje, rozeznívané s obvyklou virtuozitou a energií. Jsou to kompozice s občasnou dávkou improvizace, elektroniky, videoprojekce a v neposlední řadě dokonce i skladba přímo řízená šachovým utkáním.
 
Dojmy

Zrovna šachové utkání bylo po hudební stránce nejslabším článkem koncertu. Jednolitý podkladový syntetický vřed doplněný nekonečně dlouhým bušením do několika činelů mne neuchvátil - ale patrně pro šachové hráče to mohlo být zajímavé spestření.
 
Ostatní skladby mě zvukově i rytmicky přímo nadchly. Svůj díl úspěchu na tom nese i výborný zvukař, což vy z nahrávky z foťáku nejspíš neuslyšíte. Členové tohoto souboru jsou podle mého názoru skutečnými hudebníky (žádnými pseudoumělci, které bylo možné vidět a slyšet v minulém ročníku festivalu, který jsem z velké části protrpěl). Už jen pocit z jejich naprosté sehranosti, živelnosti, invenčních postupů člověka paralyzuje a nezbývá mu nic jiného, než s otevřenou pusou koukat a přemýšlet, kolik jim nacvičit tato čísla zabralo času a dřiny. Protože DAMA DAMA jde cítit ohromným kusem práce, soustředěnosti a talentem zároveň.
 
Nezbývá než popřát pořadatelům, aby byl festival zajímavý až do konce. Protože prozatím je nejméně o 10 úrovní výš, než v loňském roce. Zatím si nehrajeme na zaujaté posluchače a vážené hudebníky (jak si z těchto společenských póz s oblibou vystřeluje Woody Allen). Včerejší večer se sešli skuteční posluchači a výborní umělci.