Petr Muk

Autor: Harr <harr(at)atlas.cz>, Téma: 2) Hudba, Vydáno dne: 24. 05. 2010

PM.jpg       Narozen: 04.02.1965 Český Krumlov

                                Zemřel:  24.05.2010 Praha

 P.Muk.jpg

 

Dnes, t.j. v pondělí 24.05.2010, bylo nalezeno bezvládné tělo zpěváka v jeho pražském bytě. Zatím je nejasná příčina smrti - spekuluje se i o předávkování léky. Muk se dlouho léčil z maniodepresivní psychózy, pokud bychom dali na bulvár, tak prý značnou roli v jeho životě hrál alkohol a návykové látky.

Narodil se před 45 lety, pocházel z jihu Čech konkrétně z Českého Krumlova.

V každém případě jde o zpěváka, který se skupinou Oceán v 80.letech minulého století udělal obrovský průlom do silně pokulhávajícího trendu tehdejšího popu. V roce 1985 společně s  Dušanem a Janem Vozáryovými, Petrem Kučerou a textařem Petrem Honsem skupinu založili a jejich Ráchel se stala opravdovým hitem. Podle většiny tehdejších hudebních publicistů byla skupina Oceán nejvýznamějším zástupcem synthi popu u nás.  

 

Skupina Oceán:

Ocean.jpg

Podle mne to bylo i nejdůležitější a nejpřínosnější období zpěvákovy kariéry. Z kraje 90.let založili Muk a část kapely (po rozporech) skupinu Shalom. Zvuk kapely jaksi zjemněl a pomohl zpěvákovi prezentovat jeho "duchovní zájmy - judaismus a esoteriku. Koncem století se vydal na komerčně úspěšnou dráhu sólisty. Nazpíval i hity  jiných kapel či zpěváků -  Olympikem proslavený Bon soir, mademoiselle Paris, či Neckářem a Vondráčkovou nazpívaný duet Stín katedrál, popř. Černocheovo úspěšné Zrcadlo. Zapojil se i do práce na muzikálech - Johanka z Arcu, Rusalka. Ale, pokud mohu soudit, svých počátečních úspěchů už nedosáhl.

21.05.t.r. mu vyšlo dlouho očekávané nové studiové album "V bludišti dnů", na kterém nabízí jedenáct nových písní. Jednou z nich je "A stejně tě ztrácím", která už nějaký čas koluje na internetu.