Finalisté skladatelské soutěže Gramodeska 2010/11

Autor: Histes <magazin(at)postreh.com>, Téma: Gramodeska, Vydáno dne: 08. 10. 2011

logoDG2011.jpg

European young composers competition Gramodeska
je dnes již celoevropskou přehlídkou nezávislé hudební scény mladých lidí do 35 let, přičemž hlavní důraz klade na originalitu a procítěný přednes vlastní hudební tvorby. Styly a aktuální trendy nechává stranou. Do letošního 3. ročníku bylo zasláno celkem 406 děl od 141 autorů. 78 autorů (206 děl) soutěžilo v kategorii do 25 let a 63 (200 děl) v kategorii do 35 let. Tento článek má za cíl seznámit čtenáře s těmi nejlepšími.Nejzajímavější skladby byly nominovány porotou soutěže na gramofonové album, které vyjde v listopadu 2011 v Gramofonových závodech Loděnice.
Rolí porotců se tentokráte zhostili:

Iva Bittová - www.bittova.com
Zdenek Merta - www.zdenekmerta.cz
Vladimír Merta - www.vladimirmerta.cz
Pavla Milcová - www.pavlamilcova.cz
Vít Sázavský - youtube
Radůza - www.raduza.cz
Varhan Orchestrovič Bauer - www.bauer.cz

Ivana Radechovská - Czech Radio 3 Vltava

Milan Tesař - Radio Proglas

a vybrali finalisty v následujícím složení:

kategorie do 25 let (finalisté, kteří se objeví na gramofonové desce ze soutěže):

Maríjo, ujíždí ti curkus – Eliška Svobodová – 16 bodů
Tension – Franciszek Araszkiewicz – 16 bodů
Cocktail for Marimba Solo – Krystian Skubala – 16 bodů
Maryčka Magdonova – Eliška Svobodová – 15 bodů
Paleta barev – Stanislav Poslušný – 13 bodů
Trzy Kołysanki Ludowe – Ewa Fabiańska – 12 bodů
Perfect man – Dima Bodarev – 12 bodů

+ jako bonus se na vinylu objeví skladby dvou nejmladších, 17letých, úspěšných autorů:
The Only One – Melis Soyaslan – 10 bodů
Leaves – Lenka Šutá – 10 bodů

Speciální cena Varhana Orchestroviče Bauera
Věta – Eliška Cílková – (celkem) 9 bodů

(„Navrhuji speciální ocenění pro tuto skladbu, která je po harmonické a instrumentační stránce na nejvyšší skladatelské úrovni ze všeho, co jsem v této soutěži slyšel, navíc je to nahráno se živým orchestrem.
To už je hotový skladatel. Rád bych toho člověka poznal a nabídl mu, že můj Okamžitý Filmový Orchestr mu něco zahraje. Varhan Orchestrovič Bauer“)

Kategorie do 35 let (finalisté)

V kvartě žestě – Martina Trchová – 19 bodů
Tierra de mis Padres – Tomáš Liška – 18 bodů
Piano Sonata in 3 Parts – Iryna Blokhina – 17 bodů
Brazilian impressions – Libor Šmoldas – 15 bodů
Nahé telá stromov – Kristína Prekopová – 15 bodů
Vrba – Lucie Redlová – 13 bodů
Feritto – Silvia Michalidesová – 13 bodů
PTÁČEK – Jindra Holubec – 11 bodů
Shine – Radek Malý – 9 bodů
Jabloně – Skupina Zrní – 8 bodů
+ jako bonus Tomáš Háček se skladbou Za komín - 6 bodů.

Mezinárodní Petrof Award pro nejlepší skladbu s klavírním partem (120 eur)
Libor Šmoldas – Brazilian impressions

Cena OSA: soutěžící s největším počtem nominací (15 000 Kč)
Eliška Svobodová – dvě skladby ve finálovém výběru (16 + 16 bodů)

 

PROFILY FINALISTŮ

Eliška Svobodová (Fanfán Tulipán)

Jsem studentkou skladby na Konzervatoři Jaroslava Ježka. S kapelou Fanfán Tulipán, která prezentuje moji tvorbu, jsme v loňském roce uspěli ve dvou jazzových soutěžích: Mladí ladí jazz a v mezinárodní soutěži Jazz Prix. Díky tomu jsme mohli v prosinci natočit své debutové CD ve studiu 3Bees, které pokřtíme v únoru 2011.

Hudba naší kapely, kterou tvoří studenti Konzervatoře a VOŠ J. Ježka, bývá někdy pro svou hravost označována jako "Kinder Jazz". Velkou inspirací jsou pro nás příběhy Julese Vernea, obrazy Kamila Lhotáka či melancholické grotesky Ivana Wernishe. Typickým rysem kapely je nástroj Hammond Melodion a různé experimenty s nehudebními nástroji. Kromě vlastní tvorby jsme vytvořili také cover verzi písně Galang od britské rapperky M.I.A., se kterou jsme získali druhé místo v rámci festivalu Struny podzimu. Více informací je na adrese http://www.myspace.com/fanfantulipan

 

Franciszek Araszkiewicz (Polsko)

Studuje skladbu na hudební akademii v Krakově.

franta.jpg

 

Krystian Skubała (Polsko)

S hudebním vzděláním jsem začal před 11 lety. Nyní studuji na konzervatoři ve Wroclawi. Zaměřuji se na rytmické nástroje a budeme se učit rovněž kompozici. Velmi rád se účastním rozmanitých soutěží, prošel jsem bezmála třiceti. Chci hrát a skládat soudobou hudbu, mou inspirací jsou například Debussy, Prokofiev a Lutoslawski.

 

Stanislav Poslušný

Narozen v Hradci Králové současným bydlištěm v Praze je skladatel a klavírista. Vystudoval obor skladbu na konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze u Milana Svobody. V současné době studuje obor klavír a hudební výchova na Pedagogické fakultě UK v Praze a dirigování na konzervatoři Jaroslava Ježka. Jeho stěžejní skladatelské počiny jsou symfonická suita Malý Princ; big-bandy La routine, Pod lampou; Symfonická skladba Paleta barev pro klavír a orchestr; Smyčcový kvartet Variace na rockové téma; žesťový kvintet Příjemné posezení; kantáta pro ženský nebo dětský sbor Baltazar a klavírní cyklus Kapka elegance pro klavír. V současné době se také věnuje pedagogické činnosti na ZUŠ Olešské v Praze

V případě zájmu o noty kontaktujte na
e-mail stanyk(at)seznam.cz
http://stanislavposlusny.webnode.cz

 

 Ewa Fabiańska (Polsko)

Ewa Fabiańska was born in Toruń (Poland) in 1989, where she graduated K. Szymanowski School of Music in Toruń (piano and composition class). Currently she is a student at the I. J. Paderewski Academy of Music in Poznan, the class of prof. Z. Kozub and also musicology (Adam Mickiewicz University in Poznań). Ewa takes parts in masterclasses with such composers as: M. Cynk, Z. Bargielski, K. Kiełb, E, Knight, M. Jasiński, W. Niedziela, T. Wielecki, F. Zandona, L. Zielińska.
She won a lot of composers competitions, for example:

ewafab.jpg

Dima Bodarev (Rumunsko)

http://www.myspace.com/djbodorica

dima.jpg

 

Melis Soyaslanová

Svojí hudbou chci lidem ukázat, že také "křehká" a citlivá hudba může být dobrá...
Texty i melodie píšu sama, nejvíce o věcech, co se mě samotné týkají. Vše taky sama nahrávám.

Zůčastnila jsem se úspěšně české Superstar a německé soutěže Jugend Musiziert, díky které jsem měla možnost vystupovat v Dublinu, Stockholmu nebo Budapešti. Živě se doprovázím na kytaru a občas využiji také housle jako doprovod. Zpívám a píši výhradně anglicky. Občas francouzsky. Starší nahrávky pro poslech na: www.myspace.com/acousticguitaronmymind 

melis.jpg

 

Eliška Cílková

Eliška Cílková (1987) skladbu studovala v Praze (Konzervatoř a Vyšší odborná škola Jaroslava Ježka), v Bratislavě (Vysoká Škola Múzických Umení) a ve Vídni (Universität für Musik und darstellende Kunst Wien). Po období studií na konzervatoři (jazz, pop, scénická hudba) se v současnosti nejvíce orientuje na vážnou hudbu 20. a 21. století a hudbu elektroakustickou. Roku 2010 vydalo pražské nakladatelství Amos Editio tiskem „Čtyři skladby pro housle a klavír“. Spolupracuje s českými i zahraničními tělesy, filmaři a dramaturgickými soubory. 

www.eliskacilkova.com

ecfoto.jpg

 

Martina Trchová Trio

Martina Trchová (vocal, songwriter), Patrik Henel (guitar, arrange) and Radomír Polívka (double bass) have been performing with since 2009. The Trio is essentially interested in the shape of the song whose main objective is to talk to people, musically cross over different genres (folk, jazz,...).

In April 2010 they released the album Takhle ve mně vyjou vlci (My Inner Howling Wolves). The songs on this album reflect the themes of human freedom, relationships and city images. Martina Trchová is a singer-songwriter from Prague. She was born on 14th February 1983 and has been appearing on Czech stages since she was seventeen. She has been awarded several awards since then (Zahrada, Porta, Folkový Kvítek,…) and she has also been on TV (in programmes 'Na moll' and 'Pod lampiony'). Her debut album Čerstvě natřeno (Wet paint) was released in 2005 (by Indies Records) and it received high acclaim from critics. For this album she cooperated with many great musicians like contrabass player František Raba, accordionist Mário Bihári, guitarists Jan-Matěj Rak, Zdeněk Vřešťál and Vít Sázavský and Karolina Skalníková.

Since 2009 she cooperated with Patrik Henel (guitarist) and Radek Polívka (contrabass player). In April 2010 The trio released album Takhle ve mně vyjou vlci (My Inner Howling Wolves). Patrik Henel (*1973) studied in Milan Tesař's guitar class at Jaroslav Ježek's Conservatory in Prague. He took part in several classical music projects. He released two albums with Jiří Reiterman (Czech colours - Monitor/EMI 1994, Guitar Inspiration - profilová deska Milana Tesaře - OPUS PRINT 2001), he performed in the Czech TV recital ("Ti nejlepší z klasiky") and he appeared on the Guitar cross-over festival (Kytara napříč žánry). He became a laureate (together with Jiří Reiterman) of the international music festival in Udine (Italy). In 2005-2006 he also wrote songs and music. (autorská a interpretační Porta 2005). Radomír Polívka (*1974) is a self-taught contrabass player. He has played in several different genres in his career so far (e.g. Martin Chrenčík's Musica Budula jazz trio, Petr Samojský's Ragamala improvisation band, Lístek band or Norah Jones Revival band). 

www.trchova.cz

 

Tomáš Liška

Tomáš Liška, kontrabasista, který se v současné době pohybuje na české hudební scéně mezi těmi nejlepšími hudebníky a skladateli. V průběhu několika posledních let se podílí také jako autor na repertoáru několika projektů, ve kterých působí.
Skladby na debutové album Invisible World (Animal Music2009) byly zkomponovány s myšlenkou beroucí v potaz velice specifický zvuk tria s akustickou kytarou a bandoneonem.
Skladby svým charakterem balancují na pokraji improvizované hudby, jazzu, country, nebo flamenca. Zvuk tria je velice intimní, čistý a akustický, primárně postavený na interpretační hloubce zkomponované hudby a některé skladby mají charakter melodicky výrazných písniček mírně španělského koloritu.
Vzniká tak velice originální zvuk, který doposud česká hudební scéna nemá!

Album „Invisible World“ bylo vybráno Českou Jazzovou Společností jako druhé nejlepší album roku 2009. Porota je složená z více než 60 předních českých hudebníků, jazzových dramaturgů, nahrávacích společností, producentů, publicistů a hudebních managerů.
V roce 2010 získává album nominaci na hudební cenu Anděl 2009 v kategorii Jazz & Blues.

www.tomasliska.com

 

Iryna Blokhina (Polsko)

I studied composition in Kiev. In 2009 I participated in Gaude Polonia traineeship in Poland. At present I study in Lodz - Postgraduate Studies of Film and Elektroacustic Music. I live in Warsaw and I have received an Artistic Grant of the President of Warsaw City.

 

Libor Šmoldas

Jazzový kytarista. Narozen v Olomouci, studoval konzervatoř a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze. Činná osobnost české jazzové scény. Kromě svého kvartetu působí v kapelách Ondřeje Pivce, Jana Kořínka a dalších.

www.liborsmoldas.cz  

smoldas.jpg

 

Kristína Prekopová (Slovensko)

Som hudobná redaktorka v Slovenskom rozhlase (Bratislava) Pripravujem relácie v žánroch: pop a rock, jazz pre deti, vážna hudba i filmová. Venujem sa aj vyučovaniu ( keybord, klavír, spev). Skúsenosti mám som zbierala aj na divadelných doskách v div. hry Květy Legátovej Nepriatelia, v súč. ma čaká premiéra na Bratislavskej Malej Scéne- postava Dojky v hre Rómeo a Júlia 2010. Venujem sa skladaniu vlastnej tvorby. mojim snom je vydať album.

www.kristinaprekopova.sk

 

Lucie Redlová

Lucie Redlová je písničkářka z Valašského Meziříčí. Zhudebňuje převážně texty Radky Bzonkové, v poslední době také spolupracuje s textařem Jakubem Horákem z Nového Boru, se kterým se seznámila díky Textové dílně Slávka Janouška.

Na společných koncertech vystupovala např. s Jamesem Harriesem, Radimem Zenklem či Žambochy, kterým také hostuje na jejich první desce To se to hraje.

Kromě sólového vystupování koncertovala od roku 2002 do léta roku 2010 s kapelou Docuku - hrála na mandolínu a zpívala. S touto kapelou vydala u Indies Records 2 alba (Meziříčí 2004 - nominace na cenu Anděl v kategorii worldmusic a Domrtě! 2007), koncertovala na Slovensku, v Polsku, Holandsku či Chorvatsku.

Sólový debutový počin jsou 2 písně vydané na albu Valmez 2004, kompilaci valašskomeziříčských kapel a muzikantů.

V dubnu 2009 vydala první sólové album, které produkoval Steve Wall z irské kapely The Walls. Deska se jmenuje První, poslední a vydala ji společnost Negativ v distribuci Sony/BMG. Pilotní píseň Pilot se objevila také na kompilaci Valmez 2009, která po pěti letech opět mapuje valašskomeziříčskou hudební scénu.

Na podzim roku 2009 Lucie vytváří kapelu, která přibližuje koncertní podobu písní aranžím na albu. Kapela se jmenuje Garde a tvoří ji tři muzikanti z Valašska: Martin Knor (el. kytara), Ivan Trpík (baskytara) a Milan Kratochvíl (bicí, perkuse). Na jaře 2012 plánuje Lucie vydat další album.

www.redlova.cz

 

Silvia Michalidesová (Slovensko)

Narodená 1983 v Bratislave, študovala na Konzervatóriu v Bratislave herectvo, flautu, špeciálnu kompozíciu. Založila hudobné formácie Sisa´s food a 3 plus 1.

Účinkuje v skupinách:
3plus1, Juraj Griglák and band, Remedios, Zimní kúzelníci, Exfónia. Spolupracovala s Andrejom Šebanom, Oskarom Rózsom, Ivetou Bartošovou, Zuzanou Suchánkovou, Szidi Tobiasz, Petrom Slivkom, Ľuborom Priehradníkom, Robom Opatovským, Jiřím Stivínom, so skupinami Mango Molas, El Gaucho a Richard Müller.

Nahrávala hudbu k filmu: Slnečný štát s Vladom Godárom. Skomponovala hudbu k filmu Zima kúzelníkov (STV), Sisa a Sivý holub (autobiografický dokument), Leto (VŠMU), scénickú hudbu k inscenáciám Malé manželské zločiny (divadlo L+S), Partybreakers (SND), Deus ex machina (divadlo Mimo) a O psíčkoch a mačičkách(divadlo Úsmev), Červená princezna, Gazdova krv (Astorka), Trzy Swinky (Teatr im. H. Ch. Andersena, Lublin), Zimná rozprávka (Nová scéna). Spolupracovala na hudbe k hre Vykúpenie (SND).

Diskografia:
Čisté tvary: Meskalin, Katka Barancová a mimicry: Balzam, Aurelius Quintet: Koledy v modrom, Robo Opatovský: Swing & Latin, 3 plus 1, Chillpill, Veľkí herci malým deťom I.,II., Remedios: Cardamon, Karol Csino: Nezvestný, Ľuboš Šrámek: Abstructures, Zimní kúzelníci, Zimná rozprávka, Sisa a Sivý holub.

www.jazzmusic.sk

feritto.jpg

 

Jindra Holubec

Jindra Holubec je svérázný hudební genius, který hraje a zpívá od svých dvou let, kdy mu otec vyrobil první kytaru. V posledních letech koncertuje v duu se svým bratrem (kytara & basa) s elektrizující směsicí groove, r&b, improvizace a opery.

http://bandzone.cz/jindraholubec

 

Radek Malý (Model Bazaar)

• vítěz poroty RGM Live Space 2010 • 3. místo Radegast Líheň 2009 • 3. místo Jack Daniel´s Talent Scouting 2009 • živá vystoupení – ČT 24, TV Óčko, TV Vysočina, ČRo Olomouc, SRo Bratislava • UK Tour 2008 (Bristol, Leeds, Somerset, Cornwall) • Good Model Tour 2009 (CZ) 

www.modelbazaar.com

 

 Skupina Zrní

Něžný artbrut, kladenskej uhelnej zen. Dřevo, svaly, voda, buchary. Jsme Zrní, kladenská kapela. Na hudbě nás baví si hrát, hudebně si povídat, komunikovat, jako prstama do vzduchu, jako lidi na ulici. Inspiruje nás cokoli: zvuky, zvířata, komiks, počítač, Poldovka. Vycházíme ze současný rychlý, elektronický doby, která přináší zvuky strojů, aut, měst, nový lidský pocity a situace, nový technický možnosti. A taky z lidový hudby, která jde z naší krajiny a ze zkušeností našich předků. Zpíváme česky. O nočním městě, bezdomovcích, jabloních v sadě. O hrdinovi počítačový hry, který jde do světa. Je nás pět. Hrajeme spolu od roku 2001 pořád v tomtéž složení. Zrní je hra, kladenskej uhelnej zen.

Accordion: Ondřej Slavík, Vocal: Jan Unger, Violin: Jan Fišer,
Bass: Jan Caithaml, Drums: Jan Juklík

www.zrni.cz

jzm.jpg

 

Tomáš Háček

Tomáš Háček (= MgA. Tomáš Hubáček, *1981) studied film directing and musicology. He's composing since 1997 - hundreds of tracks for film, TV spots, computer games, theatre etc.

Besides this he's performing live on accordion, piano and mandolin with several music projects and bands.

Currently he's living and composing in Brno, Czech Republic.

http://tomashacek.cervenemesto.cz

**********************************************

 Hlavní partneři Gramodesky: