PT013 Žárovkový indikátor vybuzení

Autor: Histes <magazin(at)postreh.com>, Téma: Elektrotechnika, Vydáno dne: 11. 06. 2012

PT013shorazap.jpg
Představujeme vám s předstihem novou stavebnici společnosti Tipa s evidenčním číslem PT013, žárovkový indikátor vybuzení, řadící se do úspěšné retro edice stavebnic a modulů Tipa. 

Autor zapojeníPT013zapsouc.jpg
Richard Vacula
První série

08.2012
Napájecí napětí
12 V
Proudový odběr
max 1,2 A
Průběh

lineární
Vstupní citlivost
1-100V
Vstupní impedance
2k5 – 1M
Rozměry DPS
196 x 27 mm

© Tipa 07.2012

 

Zapojení zcela vychází z LED indikátoru vybuzení PT024, pouze místo LED je osazen žárovkami. Při hledání podobného produktu ve světě jsme zjistili, že snad zatím nebyla žádná stavebnice indikující audiosignál osazena obyčejnými žárovkami. O důvod více, proč v době restrikcí a lobingu výrobců úsporných svítidel přijít s více jak ampérovým žroutem. Plošný spoj je pouze pocínován a navrtán, aby odpovídal designem zapomenuté éře elektroniky.

PT013shoravyp.jpg

Zapojení

PT013schema.png

TR1 tvoří dělič napětí, kterým seřizujeme citlivost zapojení (tím je zaručena možnost indikace signálu od necelého 1V po vysokých 100V). Výstup děliče přivádíme na jednotranzistorový zesilovač (T1, C1, C2, R1-R4) se společným emitorem. Diody D1 a D2 tvoří usměrňovač střídavého signálu. Kondenzátor C3 slouží filtruje usměrněnéný audio signál. Rezistor R5 vybíjí kondenzátor C3 v případě, že D2 není v propustném stavu (na vstupu není žádný, nebo dostatečně silný signál, ale i v okamžiku „záporné“ půlvlny signálu). Celé zapojení využívá vlastností PN přechodu diod D3 až D11. Tedy úbytku napětí 0,7V na každé ze zmíněných diod. Dokud není potenciál na PN přechodu větší jak 0,7V, není dioda průchozí v propustném směru. Sériové zapojení diod tedy umožňuje postupné spínání tranzistorů T3-T12 dle aktuálního napětí. Proto, aby se rozsvítilo 5 žárovek, potřebujeme 5x 0,7V = 3,5V. Vlákno žárovky má na rozdíl od LED diod vysokou setrvačnost dožhavení i rozsvícení. Některé rychlé přechody se tak spíše projeví jen jako nižší svit žárovky, teprve výraznější a delší výkyvy v audiosignálu způsobí plynulé zhasnutí a rozsvícení žárovek (například mluvené slovo).

PT013zapbok.jpg

Konstrukce

Pořadí konstrukčních úkonů: V případě, že chceme osazovat stereo verzi, je možné nejprve DPS propojit spájením koncových pocínovaných ploch. A to dva indikátory se společnou kratší stranou, nebo dva indikátory se společnou delší stranou DPS. Pak pokračujeme diodami, rezistory a jako poslední osazujeme žárovkové patice. U nich je třeba obzvláště dbát na to, aby byly zapájeny v jedné rovině. Je lepší zapájet jen jeden kontakt, zkontrolovat, zarovnat a zapájet i druhý kontakt. Po kompletním osazení přichází na řadu zašroubování žárovek a velcí nadšenci si nechají ve sklenářství uříznout i kus kouřového plexiskla, který umístí před žárovky – ale pozor na dostatečnou vzdálenost, ať žárovky plexisklo neroztopí.

PT013zezadu.jpg

Oživení: Nejdříve jezdec trimru TR1 otočíme zcela doprava (nejnižší citlivost pojení, nastavujeme ze strany jezdce). Na plošky označené „+“ a „GND“ přivedeme dovolené napájecí napětí 12 V. Na vstup „IN“ a „GND“ připojíme zdroj měřeného signálu (audiolinka jeden kanál či výstup koncového zesilovače). Postupně otáčíme jezdcem trimru doleva až na vyhovující citlivost (vybuzení všech žárovek při maximálním signálu.)

PT013souc.jpg

PT013dps.jpg

PT013.jpg

PT013seznamsoucastek.jpg

Video