55. Bezručova Opava: EVA - no se puede programar lo que sientes / španělský film EVA - není možné naprogramovat to, co cítíš

Autor: Histes <magazin(at)postreh.com>, Téma: 4) Film, Vydáno dne: 19. 06. 2012

Postřeh a jeho filmový projekt Biograf 16, pokud vše dobře dopadne, uvede v rámci 55. festivalu Bezručova Opava nový španělský futuristický film EVA dne 16. září v opavském klubu Art. Uvnitř článku průvodní text. Způsob projekce: digitální

eva.jpgTalentovaný kybernetik Alex se po deseti letech vrací pracovat do rodné Santa Ireny, kde se setkává s lidmi, které kvůli výjezdu na výzkum do zahraničí opustil. Jeho přítelkyně nyní žije s jeho bratrem ve společném domě, kde vychovávají dceru Evu - citlivou, charismatickou a velmi inteligentní 8-letou dívku.  Mezi Evou a Alexem vzniká zvláštní souznění, které je přerušováno neutichlým napětím časové díry, kdy Alex nebyl ve svém městě a stalo se mnoho věcí, které nemohl ovlivnit. Co kdyby tady zůstal?Celý film tak protkává nejistota, zdali by pro něj náhodou nebyla smyslnější (důležitější) přítelkyně, kterou opustil a možný rodinný život, než deset let strávených na vývoji nové generace robotů. Těch, které budou mít své pocity, radosti i trápení.

Tak jako umělci při své tvorbě vycházejí sami ze sebe a předávají do svých děl své smutky i radosti, tak se i zde protínají roviny života samotného Alexe a životů robotů, které sám stvořil. A co stvořil, taky musí jednoho dne zničit. Jak se odpoutat od svých zážitků se svými robotickými dětmi a jednou je jednoduše vypnout s tím, že je to jen robot? Jaké takové rozhodování je a jak s člověkem zamává se při odvíjení filmu dozvíte taky.


Eva je film poutavý s excelentními digitálními efekty a nadčasovým stvárněním vytváření nového robota. Jen s těží lze uvěřit, že je to režisérova prvotina. Film měl jít do distribuce již v roce 2010 jako nízkorozpočtový debutový film. Všimli si jej však v Hollywoodu a k jeho štěstí neměli zájem udělat komerční remake, ale přidali peníze na profesionální efekty a důstojné zakončení skvěle napsaného scénáře.Přijďte se podívat, kam až se dostala španělská kinematografie za 20 let od zavedení podpory debutových filmů. A jak kvalitní tituly by mohli každým rokem chrlit absolventi FAMU. Bohužel, v české kinematografii nebývá na prvním místě film, ale spíše chuť natočit cokoli za dostatek peněz, s přihlédnutím na postupnou idiotizaci národa komerčními médii. Odvahu natočit kvalitní sci-fi u nás nikdo neměl od Ikárie XB-1. Přitom EVA dokládá, že i v provizorních podmínkách debutujícího režiséra může vzniknout světově ojedinělé dílo, které strčí do kapsy všechny české režijní rutinéry.

EVA
no se puede programar lo que sientes (není možné naprogramovat to, co cítíš)

průvodní text Richard Vacula

externí recenze (španělsky):
http://www.elperiodico.com/es/noticias/ocio-y-cultura/eva-llena-sitges-suenos-electricos-1173572

Oficiální trailer:

 

 

Oficiální plakát:

eva-cartel-pelicula.jpg

WEB:

http://www.evalapelicula.com