Malá digitalizace kina Hradec nad Moravicí - aktualizováno

Autor: Histes <magazin(at)postreh.com>, Téma: 4) Film, Vydáno dne: 09. 01. 2013

V roce 2012 po neuvěřitelných 100 letech v podstatě skončila výroba 35mm filmových kopií pro česká kina. Na Barrandově propustili většinu zaměstnanců filmových laboratoří a zhruba 300 nedigitalizovaných českých kin se ocitlo bez programu.

V okolních zemích se stále klasická filmová projekce užívá, státy vydaly opatření, že se nesmí uvést film do kin, aniž by se nevyrobilo pár kopií pro klasická analogová kina. V České republice byl trend docela opačný. Samotné ministerstvo kultury místo aby chránilo výjimečně hustou síť kin, digitalizaci přímo podpořilo granty. Ovšem podmínky počtu projekcí týdně mohla splnit pouze velká kina v okresních městech. Zarputilí digitalizátoři tvrdí, že díky programu MKČR se alespoň některá kina podařilo zachránit. Jenže – opravdu jen některá. Vznikly tak dva tábory – digitalizovaní a nedigitalizovaní. Ti, kteří měli štěstí i peníze pohromadě, digitalizovali. A situace, že jejich konkurence v sousedním městě to štěstí neměla, jim vyhovuje – protože nyní oni promítají, oni mají filmy, oni přebírají zákazníky zavřených biografů.

Digitalizovaným kinům vzrostla návštěvnost o zhruba 200 – 300%. Nemalý díl na tom má nejen možnost pružné dramaturgie, nasazování filmů v den premiéry, ale i hořká strana úspěchu – úpadek konkurenčních malých kin v menších městech a obcích, jejichž zákazníky digitalizovaná kina také přejala.

Proč došlo k ukončení výroby kopií, když dodnes existuje 300 funkčních biografů, které by je odpromítaly? I dnes by se výroba 35mm kopie projekcemi zaplatila. Důvodem je konkurenční boj multiplexů s multiplexy a multiplexů s malými kiny.

I nově postavené multiplexy byly vybavené stejnými projektory Meopta, jaké má kino Hradec. I multiplexy promítaly analogově do roku 2012. V rámci konkurenčního boje Cinestar se Cinemacity však Cinestar zdigitalizoval všechny své sály – aby mohl nasazovat tituly digitální cestou rychleji – a, protože vlastník Cinestaru je i filmový distributor Falcon, tak aby ušetřil na výrobě filmové kopie.

Cinemacity zareagovalo rovněž digitalizací sálů. Multiplexy, vzhledem k výši vstupného, dělají 85% podíl tržeb ze vstupného. Malá klasická kina pouze 15%. Distributoři umí počítat a řekli si – těch 15% oželíme, nač vyrábět kopie. Multikina jsou již digitalizovaná, to je náš hlavní zdroj příjmu – navíc uzavřeme smlouvu s dvěma společnostmi a neštveme se s 300 kiny zvlášť.

A tak se stalo, že během jednoho roku skončila distribuce klasických kopií. Některá kina mají projektory staré jen několik let a nyní je mohou vyhodit do sběru. Multiplexy jsou spokojeny – okamžitý výpadek programu a zavírání místních malých kin vede k tomu, že v mnohých oblastech už není možné zajít na filmovou premiéru jinam, než do Cinestaru nebo Cinemacity. Za filmem se cestuje, 4 členná rodina vyplácne za benzin, vstupenky, jídlo cca 1000 korun.

ZAČAROVANÝ KRUH    
Po konkurenční válce multiplexů a konci kopií nám tak dodýchala i ojediněle hustá síť biografů. Už i multiplexy  a distributoři si uvědomují, že si podřezali větev sami pod sebou. Kdo jsou zákazníci Cinestaru? Titíž diváci, kteří dříve chodili do jednosálového kina ve své obci. Jen chtěli vidět titul dříve, s vyšší kvalitou zvuku a lepším posezením. A byli ochotni si za to připlatit.

Tím, že každá obec již nebude mít své kino, zasáhne kinematografie daleko menší počet lidí. Už ani děti nepůjdou se školou na film za 20 korun do svého obecního kina. Vztah k filmu bude upadat, vztah ke společnému zážitku taky. Možná to povzbudí místní nadšení, nákup projektoru a sem tam projekci s kamarády u piva. To však nikdy nenahradí dobrou dramaturgii a duch místa náhodného setkávání.

Do budoucna nebude mít Cinestar a jiní komu zákazníky přetahovat. Budou chybět nadšenci zvyklí chodit na filmová představení. Okouzlení multisálovým pozlátkem taky nemůže trvat věčně a budeme svědky zavírání multiplexů, tak jak už se děje na Západě. A návratu k těm pár malým kinům, která přežijí a najdou vstřícnější a kvalitnější přístup ke svým zákazníkům.

ZACHOVÁNÍ KINA HRADEC NAD MORAVICÍ

Již se zavřela kina ve Vítkově, v Melči, Budišově. Digitalizoval se Bílovec a Krnov. Kino v Hradci nad Moravicí patří k nejstarším v kraji. Zažilo první republiku, 2. světovou válku, zárodněnou kinematografii, divoká 90. léta i postavení multiplexu v Ostravě.

Necháme si tedy naše kino, svého druhu jedno z posledních, teď zavřít? Byla by to docela škoda. Určitě se najdou rýpalové, kteří budou argumentovat nemožností konkurovat novému Cinestaru v Opavě. To však jen proto, že nemají srovnání s jinými malými kiny, které zvolily dobrou dramaturgii, přívětivější ceny a stejnou či lepší kvalitu služeb.

Přístup obce k Národnímu domu byl bohužel léta přehlíživý. Neuvítají nás pohodlné sedačky, možnost koupit si něco na baru. Zvuk se 80 let linul z jedné monofonní reprobedny za plátnem a na rozpadajících se schodech div si ještě někdo nezlomil nohu.

Otázka by tedy neměla jen znít – chceme zachovat kino? Ale: Chceme mít na Hradci pěkné a útulné kino se zajímavou dramaturgií? A je na Hradci alespoň 50 lidí, kteří by do pěkného kina a na dobré filmy chodili pravidelně?

Jsou podobně velká města, jako je to naše. Mají udržovaná a modernizovaná kina, která promítají denně (Chrastava, Tišnov - s 3D projekcí) a průměrně 50 lidí do nich denně chodí...

Teď jsme v situaci, kdy město nemá finance a Národní dům je několik let podfinancovaným stánkem potřebujícím generální rekonstrukci celé budovy. Aktuálním úkolem pro mne a vedoucí kina bylo zajistit alespoň nějaký program a kino nezavřít. Protože jakmile se někde kino zavřelo, jeho činnost už nikdo nikdy neobnovil – města se zbavily starostí s provozem. A pak obnovit návštěvnost zavřeného biografu je běh na opravdu dlouhou trať.

Především proto, že by mi jako filmovému nadšenci přišlo líto, kdyby se hradecké kino zavřelo, jsem slíbil paní Orlíkové pomoc s alespoň dočasným řešením, jak kino nezavřít.

Tím je tzv. malá digitalizace. Velká digitalizace by stála zhruba 1,5 milionu. Malá digitalizace (tzv. E-Cinema) přijde tak na 200 000 korun. Na to město také prostředky v současné době nemá. Vzal jsem si tedy na zodpovědnost experiment propojení stávající techniky kina s moderními technologiemi. A dostal se na cenu 63 000 korun včetně DPH.

Ještě nikde nic takového nezkusili a Hradec je prvním kinem, kde je tak levná digitalizace prováděna. Pokud se osvědčí, stejným způsobem se budou digitalizovat i další malá obecní kina.

Co se v hradeckém kině změní?
Poněkud unikátní bude audiosystém. V rámci ušetření se použijí stávající reprosoustavy za plátnem. Bude nadále možná monofonní projekce archivních 35mm kopií současně s digitální projekcí s prostorovým zvukem. Za tímto účelem se po celém kině dodělávají nové rozvody a musela se na míru navrhnout přepínací jednotka, která umožňuje současné používání zhruba 40 let staré ozvučovací techniky s technikou nově instalovanou.

V praxi to znamená, že zůstane zachován příjemný medový neostrý zvuk filmových hrdinů, doplněný o prostorový zvuk linoucí se z 6 reprosoustav rozmístěných nově po sále.

Do budoucna jsou nachystány linky pro domontování velkého efektového basswooferu za plátno a také pro efektové zadní reproduktory. Nutno dodat, že se nejedná o žádné levné čínské cetky, které si můžete koupit domů – v obchodních domech se tomu říkají „domácí kino“. V hradeckém kině se při digitálních projekcích dočkáte pěkného prostorového zvuku na reprosoustavách československé a španělské výroby.

Dále bude možné se napojit s notebookem přímo v sále a použít nový projektor pro přednášky, nebo jen uzavřené projekce nadšenců.

Asi Vás ještě zajímá, jak kvalitní ta digitální projekce bude… Povedl se docela husarský kousek. Za poslední rok kvalitní projektory nejvyšší třídy zlevnily více, než 2x, mohli jsme si tedy dovolit pořídit přístroj se stejným rozlišením, jakým disponuje nový Cinestar v Opavě.

Promítat budeme ve full HD, tedy 1920 x 1080 pixelů, se svítivostí 4000 ANSI lumenů. Film bude distributor posílat na speciálním distribučním Blu-Ray disku nebo na zaheslované vysokokapacitní flashce.

Zachováno bude kompletně i původní vybavení projekční kabiny. Digitální tituly tak budou doplňovat i zajímavé starší filmy, například Asociace filmových klubů i Národní filmový archiv mají stále všechny tituly na starých filmových pásech.

Tedy – není zaručeno, že pokaždé se dočkáte prostorového zvuku a digitálního obrazu. Občas – a takových kin bude velmi málo – se budete moci zaradovat nad poetikou pokšrábané staré filmové kopie a legracemi při prolínání původních promítacích strojů.

Investice do malé digitalizace byla nutná a byla nejlevnější v rámci celé ČR. Běhal jsem po Národním domu s žebříkem a nářadím 2 týdny. Osobně ji však považuji za nouzové a nutné dočasné řešení, aby se kino nemuselo zavřít.

Věřím, že město v investicích bude pokračovat (vždyť rekonstrukce ND byla hlavním volebním tahákem pana starosty Hanáka). A jednou bude z místnosti naproti vstupu do sálu příjemný bar, kde si dám před promítáním jedno pivo a na tvrdou retro kino židli si budu moci zapůjčit polštářek (pokud má kino zůstat ve tvrdém retrostylu) a nebudu zakopávat o odpadávající lino a vrzat celé představení při sebemenším pohybu. U titulků to tak nevadí, ale u českého dabingu…

Kinu ZDAR!

Richard Vacula ml.
 

Přílohy - rozpis práce a rozpis užitých zařízení

 

Rozpis práce

27.12.2012 - ČT 13:00 - 21:00 - 8h - naskladnění materiálu v Opavě, vyměřování vzdáleností projektoru, měření světelných kuželů 35mm a digitálního systému, natrasování zvukových a datových rozvodů, instalace přehrávací a zesilovací techniky do kabiny.

28.12.2012 - PÁ 16:00 - 21:00 - 5h - naskladnění chybějícího materiálu, zpevnění rozpadlé podlahy v instalačních zónách.

29.12.2012 - SO 10 - 18:00 - 8h - instalace kabeláže pro prostorový zvuk (pro 6ks reprosoustav)

30.12.2012 - NE 14:00 - 21:00 - 7h - instalace zvukové linky z kabiny za projekční plátno, výměna žárovek ve světelných rampách.

1.1.2013 - ÚT 16:00 - 01:00 - 8h - přichycení projektoru do stropu, stropní rozvody 230V a dat. Nastavení komunikace Player - Projektor, nastavení obrazu a kalibrace obrazu pro dané plátno Národního domu. Testovací projekce DVD.

2.1.2013 - ST 18:00 - 22:00 - 4h - zalištování HDMI kabelu a 230V rozvodu, proměření nezávadnosti zvukových rozvodů a určení vrtu kabina - sál (zjištění lokace stávajícího elektrického vedení kina, provedeno amatérsky v 70. letech mimo instalační zóny)

4.1.2013 - PÁ 16:00 - 17:00 - 1h - provedení vrtu 30mm x 800m - společnost MT Golem Antonín Schneider z Výškovic za pomoci Lukáše Machury (Hasiči a o.s. Za lepší Hradec), cena vrtu 200,- Kč.

7.1.2013 - PO - 23:00 - 03:00 - 4h - propojení audiosystémů, krytí spojnic rozvodů instalačními krabicemi, zapojení přepínací jednotky pro 35mm/digitální zvuk.

8.1.2013 - ÚT - 17:00 - 20:00 - 3h - instalace VGA kabelu pro účely přednášek v sále, úklid kina a nářadí.

Předpokládaná práce - instalace 6ks reprosoustav pro prostorový zvuk, jejich připojení a nastavení. Čeká se na dodání reprosoustav. Předpokládaná doba práce - 4h.

 

Všechny rozvody a jejich zakončení byly dělány na místě na míru. Spoje jsou spájeny cínem, všechny konce vodičů jsou rovněž pocínovány. Nutná údržba a prevence pro co nejdelší chod systému - pravidelné vytírání sálu a kabiny (nejvíce projektoru uškodí rozvířený prach).

V případě rekonstrukcí kina a mechanických prací v něm vždy demontovat projektor a uschovat na bezprašném místě!

 

Celkem: 52 hodin x 70Kč/hod + 200,- vrt = 3900,-

Rozpis materiálu + cena odvedené práce
(můžete si jednotlivé položky rozkliknout u firem, kde byly objednány)

produkt

Cena včetně DPH 20%

 

dodavatel

Projektor BENQ SP840

32000

 

CZC

Držák na projektor

2000

 

Alza

Datový kabel HDMI >10m

400

 

Tipa Opava

2x Zesilovač PSA3600

7600

 

Tipa Opava

Blu-Ray přehrávač Philips BDP7700

5000

 

Alza

Vodič 30m 4x 2,5mm REPRO

1500

 

Tipa Opava

Vodič 50m 2x2,5mm REPRO

1500

 

Tipa Opava

Reprobox CSB 175 6ks

5000

 

Tipa Opava

Příchytky kabelů, konektory, hmoždinky, lišty, vruty..

2000

 

Tipa Opava

přívod 230V k projektoru

800

 

Tipa Opava

Přepínací jednotka 35mm/digitální projekce

500

 

Tipa Opava

Práce

3900

 

 

VGA kabel pro přednášky, výměna žárovek ramp a tlum.

800

 

TS Bohemia, Tipa

Celkem 63 000 včetně DPH

Návrh digitální projekce a její realizaci provedl
Richard Vacula ml.

Tipa, spol. s r.o.

www.tipa.eu