Po privatizaci se celý koncern TESLA rozpadl. Některé subpodniky se však udržely a staví se ke světové špičce. Tesla Jihlava se řadí právě mezi ně. Více informací se můžete dozvědět v nasledujícím článku, jenž byl původně napsán na výročí 45 let existence podniku. Je sice 2 roky starý, ale aktuálně se situace příliš nemění. Čerpáno z dat zaslaných samotným podnikem na můj ročníkový projekt TESLA (www.histes.net).Dne 1.dubna 2003 to bude právě 45 let, kdy byla založena TESLA Jihlava. Těch 45 roků je poměrně dlouhá doba v historii firmy a během těch let došlo k mnoha změnám, které ovlivnily chod firmy.
TESLA Jihlava byla založena před 45 lety, ale její kořeny jdou do vzdálenější minulosti, než byste předpokládali. Možná se Vám to bude zdát divné, ale skutečně historie firmy sahá až do počátku devatenáctého století. Do doby, kdy Evropou táhla střídavě napoleonská a rakouská vojska a kdy nikdo neměl ani tušení o televizorech, mobilních telefonech, počítačích a dalších vymoženostech dnešní doby.
V roce 1801 přišel do Jihlavy Johann Tost, bývalý houslový virtous, který se pokusil založit zde jednu z prvních továren na výrobu sukna. Vzhledem k válečným událostem, a tím pádem rozsáhlým dodávkám pro vojenský erár, mohlo být založení továrny na sukno celkem výnosným podnikem. Johann Tost skoupil několik domů na tehdejším Dolním Špitálském předměstí u dnešní Havlíčkovy ulice a dal vystavět tovární budovu. Příliš velkorysý podnik, rozběhnutý bez dostatečných odborných a organizačních schopností, se však musel potýkat i se silným odporem jihlavských soukenických mistrů, kteří žárlivě střežili svá stará privilegia. Továrna se dostala do vážných obtíží a konečnou ranou byl rakouský státní bankrot v roce 1811. Podnik šel do konkursu a pro složité soudní spory se jeho vyrovnání vleklo až do roku 1843. Po všech velkých plánech o zbudování velké soukenické firmy zůstala Jihlavě tovární budova, která se stala základem podniku TESLA.
To ale trvalo ještě celých 107 roků. Do továrních budov předtím umístila státní správa v červenci roku1851 tabákovou továrnu přestěhovanou z Louky u Znojma. Tím čelila nezaměstnanosti, která se zvýšila díky krachu soukenické výroby. Produkce cigaret, doutníků a ostatních tabákových výrobků se stále zvyšovala, a to si vyžádalo i postupné rozšiřování výrobních ploch.
Tovární komplex se postupně rozšiřoval a v roce 1856 byly přistavěny nové budovy. Stavební vývoj byl ukončen v polovině 30. let 20. století. Tabáková továrna byla prvním a dlouho jediným a také největším, státním podnikem v Jihlavě. Se stále zvyšující se výrobou vzrůstal v dalších desetiletích i počet pracovníků a továrna zaměstnávala přibližně 1.300 pracovníků, ze značné části žen.
V roce 1958 byla výroba tabákových produktů v Jihlavě ukončena výroba byla přesunuta do podniku v Kutné Hoře.
Tady se začíná historie podniku TESLA. Ten byl založen 1.dubna 1958 jako pobočný závod 03 tehdejšího národního podniku TESLA Lanškroun. Část zaměstnanců tabačky přešla do nově založeného podniku. V prvním roce zde pracovalo 159 zaměstnanců. Prvními výrobky, které se začaly v Tesle Jihlava vyrábět, byly pevné kondenzátory. Od počátku svého založení budoval podnik vlastní vývojové oddělení, útvar automatizace a mechanizace, nástrojárnu a samozřejmě i další pomocné provozy, jako je údržba apod. Objem výroby postupně narůstal a rozšiřoval se také sortiment výrobků. Prvním výrobkem z vlastního vývoje byly miniaturní otočné kondenzátory s pevným dielektrikem a první vlastní jednoúčelové měřící přístroje. V roce 1960 došlo v podniku k požáru, který zlikvidoval část provozních a skladových prostor.
Dalším krokem pro rozšíření sortimentu bylo v létech 1964 a 1965 převzetí výrob miniaturních otočných přepínačů a tlačítkových souprav pro televizní přijímače. Současně s tím byla zahájena výroba nožových a koaxiálních konektorů z vlastního vývoje. Podnik se pomalu začal přeorientovávat z původní výroby na výrobu typicky strojírenskou s technologiemi soustružení, tváření kovů, lisování plastických hmot, pokovování a následujícími montážemi.Postupný nárůst výroby spínacích a spojovacích prvků pro elektrotechniku byl založen jednak na vlastním vývoji, na převodu výroby součástek pro spotřební elektroniku z podniku TESLA Liberec, ale i nákupem licencí – např. konektorů FRB, otočných číslicových spínačů atd. V roce 1980 již představovala výroba konstrukčních součástek 84,4 % z celkového objemu výroby.
Tak jak docházelo k postupné přeměně charakteru výrobků a zvyšovaly se nároky na jejich kvalitu, bylo nutno tomuto přizpůsobit i strojní vybavení podniku, které by vyhovovalo požadavkům na hromadnou výrobu.
Se zvašujícím se objemem produkce rostl i počet zaměstnanců. Nejenom v hlavním závodě, ale i v kooperujících podnicích, kde šlo převážně o montážní práce.
K 1. lednu 1981 byla TESLA Jihlava vyčleněna z n.p. TESLA Lanškroun a byla zařazena jako jeden z koncernových podniků TESLA – Elektronické součástky koncern Rožnov.
V roce 1985 byla zahájena výstavba nového areálu v městské části Hruškové Dvory.Tam byly přemístěny provozy galvanovny, hutní sklad, kovolisovna, výroba klávesnic a lisovna plastů.
Čas plyne a přináší změny, které nutně patří k životu. Ty se nevyhnuly ani Tesle. V roce 1990 se stala Tesla státním podnikem a k další změně došlo v roce 1992, kdy byl v celé zemi zahájen privatizační proces. Tesla byla zprivatizována hned v první vlně a od 1. května 1992 nese název TESLA Jihlava, akciová společnost. K podstatným změnám došlo i v oblasti výroby. V devadesátých létech prodělal elektrotechnický průmysl v České republice nejhlubší propad ze všech odvětví národního hospodářství. Podniky pracující v tomto oboru byly vystaveny tvrdé konkurenci světově známých výrobců a nastaly problémy provázené propadem výrobní produkce, ztrátou trhů, ale i technickou nestandardností výrobků proti světové konkurenci. TESLA Jihlava si své postavení na trhu elektrotechnických součástek zachovala, ale ve značně pozměněné podobě.Firma byla nucena přesunout své obchodní aktivity za hranice České republiky. Všechny tyto změny přinesly podstatné zvýšení nároků na schopnosti pracovníků jak v oblasti obchodních dovedností, tak i v oblasti kvality výroby. Jednou z nezbytných cest vedoucích ke zvýšení efektivnosti a kvality výroby bylo získání certifikace podle norem ISO 9000. V květnu roku 1997 TESLA Jihlava oficiálně obdržela certifikát kvality podle ČSN EN ISO 9001 od ITI TÜV Bayern. Získání certifikátu pomohlo firmě uspět se svými výrobky na zahraničních trzích a srovnat krok s konkurenčními výrobci. Současnou produkci firmy tvoří nejenom výroba konstrukčních součástek pro elektrotechniku, jako jsou konektory řady DIN 41 612, klávesnice, kontakty HYPCON, spínače, ale i výroba komponentů pro automobilový průmysl, telekomunikace, výroba forem a střižných nástrojů a výroba jednoúčelových strojů a zařízení.
Zdroj: Podklady zaslané firmou TESLA JIHLAVA