.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     

 .: Online
Stránku si právě čte 6 lidí.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Opravdový Svět

Histes - Turismus - 13. 01. 2006 - 3521 přečtení

muslimove.jpg


George Bush zaútočí na Irák, celý svět sleduje jeho válku. Křičí se hurá, sláva, Amíci jedou konat dobro. Bin Ladin nechá zřítit dvě výškové budovy a světe div se, je považován za největší zrůdu. Je to terorista. Ale kde je rozdíl? Proč není tím hnusným teroristou Bush?

Kdy si konečně USA uvědomí, že není pupkem světa? Copak to musí čekat, až jim někdo přijde udělat bububu? Kanada, která s mocností sousedí, může natáčet emotivní filmy, nemusí přepadávat ostatní země a nemusí hrát divadlo hloupé populaci. Je jen otázkou času, kdy Bílý dům dostane pořádnou facku.

Podle průzkumů 74% Čechů fandilo Husajnovi, aby Američany porazil. Ve škole nám jasně řekli, že tady jde o ropu a to co se říká v televizi, že jsou jen kecy. I díky tomuto postoji jsem nepřestal věřit, že v ČR je stále svoboda a nejsme Američany tak utlačováni, jako kdysi Sovětským svazem.

Zásah Spojených států zásadně ovlivnil celosvětový názor na Islám. Bohužel k horšímu. Je spojován výhradně s terorismem. Ve skutečnosti je velmi rozumným náboženstvím. Neobsahuje nesmyslné myšlenky, jako je tomu u křesťanství. Islám vede lidi ke vzájemnému pochopení, k hygieně a úctě ke všem ostatním. O diskriminaci žen v Koránu nic není.

Hned po tom, co přijedete do arabské země, přicházíte na to, že jste se octli někde v pohádce. V nezkaženém prostředí. V neuvěřitelné pospojitosti lidí. (Nemluvím o pobytu v Hurgádě, kde ležíte rozpláclí na slunku a čekáte na obchodníka, až na vás začne dělat úsměvy) Lidé chodí po ulicích, navštěvují obchody a dílny, povyprávějí si, zasmějí a jdou zase dál. Druhým se snaží zpravidla pomoct a na Evropana se nedívají cize, s odstupem, pokud uctíváte jejich zákony. (Blondýna s hlubokým výstřihem svědčí o své inteligenci – je považována za ostudu – že by i u nás?). Ochotně si s Vámi pohovoří, angličtinou hovoří téměř každý, ukáží cestu. Okamžitě jsou nadšeni, když máte zájem i o ně. Stačí se zeptat jakou poslouchají hudbu, pustit jim naši. Ocení přívětivost druhého. Já sám jsem dostal spousty dárečků a úsměvů. Je pravda, že nejsou sympatizanty Američanů či Angličanů – mají přeci jen jinou náturu a nedokáží chudého rolníka pojmout jako kamaráda. Nedokáží se snížit k jejich poctivé úrovni. Za to jsou nadšeni, když se dozvědí, že jste Čech.

muslimnamornik.jpg

Jsou to poctiví lidé. Když náhodou někdo ukrade třeba jeden pomeranč na trhu, okamžitě se každý, kdo je nablízku, rozeběhne za zlodějem. Jakmile ho dopadnou, zmlátí jej tak, že se nikdy neodváží na nic šáhnout. Právě to, že u nich nejsou normální vedlejší úmysly, nemusíte čekat, že udělají něco nekalého. Je pro ně samozřejmostí si pomáhat. Taky si lépe žijí, oproti nám. Plnohodnotný život. Ráno vyjde slunce, oni s ním. Jdou pracovat na pole, prodávat na trhy. Večer se sejdou a poklábosí. Nic je nehoní, žádná daňová uzávěrka.

P1010002R (10).jpg

U nás děti tráví většinu času na počítači. Každý za sebe, u toho svého. A baví se přes ICQ. V Africe se sbíhají k nejbližší oáze s vodou, hrají hry ve skalách, jezdí rybařit. Každý den venku. A všechny jsou veselé. Každý obyvatel Arábie Vám opětuje úsměv. Žádná stáda zachmuřených lidí, kteří utíkají z práce nakoupit rohlíky a salám, kteří uhýbají pohledem, aby náhodou nemuseli pozdravit. Ony, počítače jsou naše zhouba. Když jsem byl malý a tento stroj měl tak jeden ze třídy, scházeli jsme se taky venku. Každý den na čerstvém vzduchu. Ale dneska ty samé lidi ven nedostanu, protože paří Counter Strike. Jestliže se k tomu přidá ještě bezvadný Internet expres, který není buřta ani Jardovi…

muslimmaso.jpg

Byl jsem vícekrát v Egyptě (Od Asuánu až po Káhiru), jednou v Tunisku a Jednou v Maroku. A právě v těchto zemích jsem pokaždé nalezl smysl života, proč tady vlastně jsem. A nejsilnějším zážitkem pro mě byl konec Ramadánu v Maroku. Během tohoto dlouhého svátku přes den nesmí muslimové pít ani jíst. A své sliny plivají ven z úst (Ne každý).  Aby si připomněli bídu spousty jiných krajanů a nezapomněli na štěstí, které se jim dostalo. A právě v den konce Ramadánu se zavřely všechny obchody. K večeru se celé město seběhlo k pláží. Procházelo se po ní, namáčeli si chodidla ve vlnách moře. Mustafové (Mustafa=muslim v ar.) pozorovali západ slunce. Plní emocí a radosti. Mladé páry, rodiče i stařešinové. Vzhlíželi k obloze do dáli moře. A v tu chvíli jsem tam chtěl být navždy. Říkal jsem si, tady patřím. Stál jsem mezi těmi snědými pletěmi na kraji oceánu. Ohlídnul jsem se kolem a na všechny se pousmál. Oni taky. Neviděli ve mně cizince, který si neuvědomuje hodnoty toho dne. Slunce jsme pozorovali všichni stejně. Jen jsem měl v uších hudbu z filmu Good bye Lenin od Yanna Tiersena.

muslimmore.jpg

Nejhorší je návrat. Víte, že je všechno pryč. V televizi se usmívá slizký Paroubek a div se sám neplácá po zádech, jak je šikovný. Radiolokátor jsme zase nemohli vyvézt. Alespoň že jsme USA vyfoukli zakázku na stavbu elektrárny v Turecku. Škoda Plzeň bude mít co robit. A lidi bacha, všechno bude dražší a těžší. Včetně našich postav…

Není hrozbou islám, hrozbou je západní civilizace. I pro tyto nezkažené země. Mladé holky už taky nosí rifle a kluci chtějí počítač a mobil…

muslimnoc.jpg

Jsem rád, že jsem ještě viděl svět tak, jak má být. A stejně… za chvíli přijde ptačí chřipka a ani Bill Gates protilátky nezaplatí.

 

***

Celou galerii fotek naleznete na www.postreh.ic.cz/maroko


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 1,33 / Počet hlasů: 3]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 13.01.2006 08:44:08     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - krtica (krtica.N@seznam.cz)
Titulek: Opravdový svět
Tohle je moc dobré! Svým provedením už vhodné do soutěže. Minulý týden jsem v tisku objevila vyhlášení literární soutěže.

Městská knihovna
Legií 2574
Varnsdorf 40747
vyhlašuje literární soutěž pro autory, neomezenou věkem, na dosud nepublikovaná díla do výše 10 stran textu v kategoriích Próza
Poezie
Publicistika
Jedná se o anonymní soutěž, ke svému písemnému dílu přiložíte v zalepené obálce sepsané názvy děl, počet stran, své jméno, dat.nar.,adresu,tel a příp.email adresu. Uzávěrka soutěže je 28.2.2006.
Doporučuji ti se zúčastnit!
Držím palce!
Odkaz je:http://www.mkvdf.cz/cz/index.htmKomentář ze dne: 14.01.2006 20:28:05     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - gin (@)
Titulek: thx
Dík, fajné čtení :)

  
Komentář ze dne: 14.01.2006 20:42:47     Reagovat    Nový komentář
Autor: [postreh] - Richard Vacula (postreh@seznam.cz)
Titulek: Re: thx
sem rád, ře mě stále čteš :). Taky dík

Komentář ze dne: 15.02.2006 11:09:44     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - (drzost@atlas.cz)
Titulek:
Svět z vašeho pohledu je blízko pravdy.Současná světová doktrina je zaměřena na vytváření zisku bez ohledu na národní,náboženské a sociální zájmy regionů.Současné politické a hlavně finanční struktury neberou vůbec ohlet na historický vývoj a snaží se pod rouškou demokracie tvrdě utlačovat zbytek světa.Vytváří tak obrovské napětí ve společnosti aby zíkali ještě větší moc a nadřazenost.

Komentář ze dne: 22.05.2006 23:10:26     Reagovat    Nový komentář
Autor: [WhiteShadow] - WhiteShadow (wwhiteshadow@centrum.cz)
Titulek:
Nejvíce se mi líbily ty části zvýrazňující obyčejný a krásný život chudých lidí.
V tom začátku bych asi nebyl nebyl tak ostrý..- myšleno to srovnání Bin Ládina a Bushe.., to je docela odvážné..Já sám můžu říct, že nevím..Prostě nevím. Mám málo objektivních informací. Ale to už je otázka názoru.
"Bin Ladin nechá zřítit dvě výškové budovy a světe div se, je považován za největší zrůdu."...zemřelo tam kolik..snad 7 tisíc lidí..Nemělo by se to stát jen zprávou, která na pár dní obletí média světa. Je třeba to umět pojmenovat a postavit se tomu. Bin Ládin je terorista a fanatik. Válka proti terorismu je také dobrá.
Otázkou je na kolik jsou cíle USA ( a tady je zase třeba být opatrný..nejsou to totiž cíle USA, v čele USA stojí jen několik desítek lidí.., z nichž jen pár má hlavní slovo.) ušlechtilé? Ale o tom příště...
Líbilo se mi to. Hodnotím 1.5

Komentář ze dne: 31.08.2006 19:24:47     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - sonja (sibelline@seznam.cz)
Titulek:
Autor je z Moravy???
Ve článku to jen létá úsměvy a superlativy...všichni se smějí, dobrou vůli mají, rozdávají dárečky, radí kudy kam...dobré postřehy laického cestovatele, ale raději bych se nepouštěla, na jeho místě do vážnějších soudů.
/...v Koránu se o perzekuci žen nepíše, ano, taky nepotřebují sociální systém, domovy důchodců, školky atd. Jasně. Proboha!!!/
Taky nevím proč spojovat počítačové hry a hraní si venku. Doporučuji zajet do Rumunska, do nějaké odlehlé vsi, tam si bez pochyby také hrají venku, alébrž jim nic jiného nezbývá, možná ještě s klacíky.....
A vůbec, proč opovrhovat vlastní civlizací, která je známá a být celý pryč z něčeho, co vidím jako turista s růžovými brýlemi???
Tak naivní článek jsem tedy už dlouho nečetla.

  
Komentář ze dne: 31.08.2006 20:11:42     Reagovat    Nový komentář
Autor: [postreh] - Richard Vacula (postreh@seznam.cz)
Titulek: Re:
procestoval jsem severní Afriku, východní i západní Evropu, Západní Asii a Českou republiku. Debilka který jel poprvé za hranice a bylo vše úžasné si asociujte k někomu jinému.

    
Komentář ze dne: 31.08.2006 20:14:28     Reagovat    Nový komentář
Autor: [postreh] - Richard Vacula (postreh@seznam.cz)
Titulek: Re: Re:
ale neobjektivní je článek dost, to uznávám a proto je taky v sekci Názory. Můj názor. Můj dojem. Respektuji tedy i ten Váš. Jsem ještě malý kluk, který občas neumí polknout kritiku a trochu se jí najíst.. ale raději vyplivne zpět. Sry.

Komentář ze dne: 18.10.2006 00:25:28     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - D.mirek (@seznam.cz)
Titulek: Opravdový svět
Dík za bezva článek,mé pocity jsou naprosto stejné.Prostě kdo tam nebyl a pořádně se nedíval nepochopí.Myslim že tu žijeme velice strašidelně a od starých kultůr se máme pořád co učit.

Komentář ze dne: 18.10.2006 19:04:40     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - klon dr.Halíře (lips5@seznam.cz)
Titulek: Dobrá utopie
No,to je nádhera skoro ráj na zemi,hmm a to jejich náboženství samá láska a žádná přetvářka-ne mně je jasný,že tenhle článek si psal s nadsázkou a jestli ne tak měl by si trochu otevřít oči a ne se slepě pouštět do propagace.Já sám nezastávám to co provádí americká vláda,nechci aby za nesmyslný fanatismus platili životy nevinných občanů.Mám na mysli fanatismus oboustraný.Jistě si nikdy nečetl korán,pokud se mýlím,tak jistě budeš tvrdit že jsi mu porozuměl,a také víš,že je psán bez odpuštění.Nechci být diplomat a nebýt ani na jedné straně,ale co se týká tohoto názoru nemohu souhlasit ani s tebou a ani s Bushem.Upřímně Korán jsem nikdy nepochopil,je to ,alespoň pro mě ,nesmyslné čtení bez duše.

  
Komentář ze dne: 18.10.2006 19:08:07     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Autor článku... (@)
Titulek: Re: Dobrá utopie
Máš pravdu, korán jsem nečetl. Účelem článku bylo trochu změnit názory lidí, že to jsou jen teroristé...

    
Komentář ze dne: 18.10.2006 22:06:56     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - GreenEyes (@)
Titulek: Re: Re: Dobrá utopie
Do haje, teroriste... Vazne nic nestiham... Je to tema knihy, kterou jsem prelozila. Vlastne jsem Ti ji chtela nabidnout ke zverejneni (ale toto jeste musim probrat s autorem). Kde to vaznu? Nestiham.

Komentář ze dne: 18.10.2006 20:27:41     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Bell] - Běla Polášková (bela2006@volny.cz)
Titulek:
No víš ty co, zajeď se podívat do Dubaje. Tam neskáčí turistů kolem zadku, protože Emiráty živí ropa a ne turismus jako v Egyptě (kde navíc kvůli teroristům i ten turistický ruch skomírá a zájezdy jsou proto tak levné). Víš například takové drobnosti, že malé dívky jsou obřezávány a nikdy nepoznají potěšení ze sexu ? Že by tohle byla hygiena ? Víš např. že bratři znásilní !!! a zabijí sestru protože nechtěla už mít s islámem nic společného ? K poznání opravdového světa si zajeď do Etiopie a ne do turistických center.

Já říkám to co John Lenon: "Já chci věřit, ale bez institucí, protože víra je jen jedna a její rozdělení na křesťanství, judaismus nebo islám je jednou z hlavních příčin všeho zla na zemi."
Tak to je, bylo a bude.

Promiň, ale tohle co jsi napsal je úplně mimo mísu. jakkoliv máš nárok na svůj názor, tímhle článkem skoro oslavuješ teroristy a tuhle perlu bych radši vymazala být já tebou :

George Bush zaútočí na Irák, celý svět sleduje jeho válku. Křičí se hurá, sláva, Amíci jedou konat dobro. Bin Ladin nechá zřítit dvě výškové budovy a světe div se, je považován za největší zrůdu. Je to terorista. Ale kde je rozdíl? Proč není tím hnusným teroristou Bush?

Sorry tohle ne.


  
Komentář ze dne: 18.10.2006 22:21:23     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Richard Vacula (@)
Titulek: Re:
Vybíráš si ke svým argumentacím naprosté extrémy a vadí ti ten můj? :)

    
Komentář ze dne: 18.10.2006 22:33:56     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Bell] - Běla Polášková (bela2006@volny.cz)
Titulek: Re: Re:
Extrémy ... víš vůbec o čem mluvíš ? To jsou zaběhnuté zvyklosti již stovky let - žádný extrém a mohla bych jich vyjmenovat mnohem víc. Islám prožívá to co křesťané za středověku - protože moc není většinou v rukou světských, ale v rukou náboženských fanatiků. A vůbec jeď tam na půl roku a pak si popovídáme. Ne se ovšem válet do Hurgády k moři - bezva poučení ti poskytne Šarže (psáno foneticky) v Emirátech.

      
Komentář ze dne: 19.10.2006 00:22:40     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Richard (@)
Titulek: Re: Re: Re:
:) - kdo mě znáte, asi je Vám jasné, že se nevydržím válet u moře. začínáte mě prudit, nejspíš zveřejním mé desetiminutové filmy z arabských zemí. Zatím mám hotových 5 dílů z připravovaných deseti. Pobyl jsem v severní Africe 2 měsíce. Do SAE nechci jet. Měl jsem možnost, ale to bych už totálně nestíhal. V podstatě od toho, co vedu tenhle nový postřeh jsem nikde nebyl. Tak jako whiteshadow odjíždí do anglie, já jednou odjedu do egypta. Tak a prozradil jsem mé tajemství. Západní civilizace mě nudí, islám respektuji, jejich hudbu zbožňuji.

Komentář ze dne: 18.10.2006 22:03:23     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - GreenEyes (@)
Titulek:
Tak toto jsem sakra jeste necetla! Cas neni! Ale bude-li to tak pokracovat dal, pripustim, ze je -)
Ja si to prectu rano. Jsem tu kratce a jen se zacinam orientovat, opravdovy svete... -)

  
Komentář ze dne: 18.10.2006 22:17:22     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Richard Vacula (@)
Titulek: Re:
Když se na to dívám zpětně, stydím se za sebe, protože jsem se držel hesla: co nevím, to vymyslím. To se týká Koránu - jinak prostředí, jak jsem ho popsal, o tom, jak drží pospolu, to platí... Článek měl být oživení ještě serveru Retarder.cz, což se povedlo. Lidi měli na co reagovat a dokazovat si svou inteligenci psaním opačných názorů a zdůvodnění proč. .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz