.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...
... se stát autorem
... znát lidi kolem Postřehu
... sponzorovat Postřeh
... vložit/upravit článek
Boží Dar
 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Listopad  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       

 .: Online
Stránku si právě čte 8 lidí.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie
Chata v České KanaděChataUbytování velkých skupinPenzion v Jižních ČecháchPenzion v KunžakuRybařeníJižní ČechyPenzion StrmilovKomorníkChata u rybníka KomorníkaUbytování Česká KanadaKomorníkUbytování v Jižních Čechách
 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Koncový zesilovač 3x100W do 2500KČ (1. díl)

Histes - Elektrotechnika - 22. 01. 2006 - 16396 přečtení

zesilovac.jpg

Nestačí Vám bedničky od pc či výkon vaší věže? Chcete si koupit kvalitní zesilovač, ale nevíte,na co si dát pozor? Tak pojďte s námi do ráje elektrotechniky - v následujících dílech si popíšeme stavbu takového zesilovače - s výstupem pro 100W subwoofer a 100W Levý a pravý kanál bez basů. (satelity)Je hodně mladých lidí, kteří se nechtějí spokojit pouze s 10Wattovými reproduktory od věže nebo cd přehrávače. Chtějí mít něco lepšího, silnějšího, kvalitnějšího a prostorovějšího. A třeba taky něco na ozvučení akcí... Ale není tolik peněz... Právě od toho tady bude náš seriál, věnovaný problematice koncových zesilovačů.

Čtyři možnosti pořídit si zesilovač: 
1) V elektro obchodě, lépe ve velkoskladu. Ale komu se chce dát za 40W stereo zesilovač 10 000 Kč? Nové zesilovače jsou velmi drahé. A mnohdy se ani nevyplatí koupit levnější typ "MADE IN POLAND OR TCHAIWAN" s vysokým šumem a špatným odrušením síťového brumu, s velkým zkreslením. Pokud už chcete koupit nový zesilovač, tak zvolte raději s mosfetovými tranzistory a aktivním chlazením a aby měl popřípadě regulaci hlasitosti, basů a výšek, citlivější vstup pro mikrofon a výstup na sluchátka.

2) Koupit si starší zesilovač v bazaru. Co to znamená koupit si starší zesilovač? Levná cena, větší šum a brum a v nejbližší době investice. Proč šum? Zesilovače ze 70. let a začátku 80. využívaly ještě germaniových tranzistorů, známé především svým vysokým šumem. U starších zesilovačů rovněž často chybí opoždění připojení reproduktorů, což po čase přispěje k jejich destrukci. A pozor na značku Tesla. Její zesilovače mají velmi vysokou životnost a odolnost, avšak nějaké ty mouchy. Mezi ty mouchy patří například krátká životnost potenciometrů. Pokud ještě nebyly použity pot. zalévané pryskyřicí či s ochrannou slídou, bude vás tížit ohromné praskání a výpadky zvuku například při regulaci hlasitosti. To opět vede k destrukci reproduktorů. Dá se to dočasně řešit vystříkáním kontoxem (spej na kontakty). Lepší je však tyto součástky vyměnit. Možná byste se divili, ale stále jsou k dostání potenciometry, které se kdysi dělaly v TESLE LANŠKROUN. A to ve firmě TIPA, spol. s r.o. (www.tipa-czech.com ) v Opavě. Stačí zesilovač otevřít a podívat se na potenciometr, na němž je napsán kód a hodnota. Tyto údaje zašlete firmě, která už tomu bude rozumět. Mezi další Teslovské nevýhody patří vysychání elektrolytických kondenzátorů.  Snižuje se jejich kapacita. A čím nižší kapacita kondíků, tím více jsou potlačovány nízké frekvence a do popředí se dostávají vyskoké kmitočty. V překladu to znamená, že když tyto kondíky značky Tesla vyschnou, zvuk vystupující ze zesilovače nebude mít žádné basy. Jen ostré výšky. Takový stroj je pak k ničemu. Řešením je výměna alespoň velkých kondenzátorů, které jsou dnes už 10x menší. Kdo umí pájet, tak to není problém a  do kapsy taky nebudete muset moc sahat. A pozor. Pokud vyschnou i kondenzátory filtrační (jsou připojené hned za transformátor), povede to k velkému rušení - brumu a zároveň většímu zkreslení. Napětí totiž nebude dostatečně stabilizované a potencionální zásoba energie pro krátkodobé vysoké výkony nebude dostatečná (bicí - úder do bubnu). To jsou nevýhody značek Tesla.

vojtec1.gif

A teď ještě všeobecně ke starým zesilovačům. Nikdy nevíte jak moc a jakým způsobem jej dřívější majitel užíval. Zda nepřipojoval reprobedny s nižší impedancí, než je dovolena nebo používal reprobedny nižšího výkonu, než ten, který do nich "vpouštěl." Nízká impedance znamená téměř zkrat, což ničí výstupní obvody. Například tranzistory se mohou částečně prorazit (způsobí vyšší odběr proudu, zahřívání a zkreslení) nebo zcela prorazit (zkrat, okamžité spálení pojistky, nutná výměna součástky). A pokud si neumíte tranzistory sami vyměnit, šáhnete do kapsy už hlouběji, chcete-li to svěřit opraváři. 
Tato varianta se - pokud vám nejde pouze o nové zkušenosti nebo náhradní díly pro stejný typ zesilovače - rozhodně nevyplácí a časem byste stejně rádi chňápli po kvalitnějším přístroji. Tedy pokud nehovoříme o zesilovačích a recieverech značky SONY, které jsou staré do 10 let - poslední dobou se hojně objevují na www.aukro.cz. Tady bych se špatné kvality neobával. A kvalitní japonský stroj, který vydražíte za pouhých 1500 Kč - to není iluze. Vřele doporučuji se na tomto aukčním serveru zaregistrovat. Objevuje se zde spousta techniky za více než příznivou cenu.  

3) Objednat si jednotlivé části zesilovače - moduly (transformátor, stabilizační část, opoždění připojení beden, předzesilovač, koncové zesilovače) Tato varianta vás příjde podstatně levněji. O několik tisíc korun. Dnes existují již jednodeskové zesilovače. Na jednom plošném spoji je jak místo pro transformátor, tak i přímo integrován předzesilovač, opoždění, vstupy, potenciometry, indikátory vybuzení....nic není třeba navzájem propojovat. To je pro lidi nezasvěcené do elektrotechniky velmi výhodné. Takové moduly lze objednat u firmy EZK. Akorát si musíte buď objednat nebo postavit  bedničku, do které plošný spoj/e dáte. Tomu jak si udělat zesilovač, a kolik to stojí se budeme věnovat v příštích dílech.

Modul TIPA PT003

 

4) Objednat si stavebnice. Toto je vůbec ta nejlevnější možnost. Nejprve si jednotlivé části postavíte, oživíte a teprve potom propojíte. Rozhodně nedoporučuji neznalým. A zabere to spoustu času. Těch 50 Kč, co si připlatíte za to, aby vám došel již postavený modul předzesilovače vás nezabije a navíc máte jistotu, že to funguje. Zato pokud to stavíte vy doma a jedinou součástku z 50 zasadíte špatně, máte smůlu. I odborníkovi se častokrát nepodaří stavebnici uvést do provozu. Stačí špatně připájená součástka nebo spojené cesty na plošňáku a je konec. Proto je lepší si koupit modul (postavená stavebnice).

zes2.jpg

Nejlepší možností je rozhodně ta třetí (Pokud nebudete mít štěstí na aukci). Pak byste za zesilovač 2x100W s regulací hlasitosti, symetrie, holubek a výšek s fyziognomií se zkreslením 0,04% při 10W zaplatili 2500,- a to i se zdrojem, transformátorem, větrákem a chladiči. Ale bez krabičky. Ovšem, pokud seženete zdarma odpad překližky a postavíte si bednu sami.. Nemusí být jen ze železa. Můžete si rovněž koupit plastovou krabičku.

Příště se dočtete o tom, jak si postavit zesilovač do 2500,- 


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 1,57 / Počet hlasů: 7]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Výpis komentářů:
Komentář ze dne: 22.01.2006 18:53:39     Reagovat    Nový komentář
Autor: [gin] - gin (lukas.cerny@gmail.com)
Titulek: :)
No Jichajde, už se těším na pokračování :)

Komentář ze dne: 14.09.2006 09:19:52     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - vasa (@)
Titulek:
Taky jsem si stavě zesilovač , z dílů od firmi ezk a je to fakt nářez . I když víkon je kolem 2x30 watů je fakt dobrej a hraje moc hezky . Jo moduli jsem si kupoval neosazený , aby byla nějaká zábava , studený spoj ,mě málem zničil . Největším problémem na tom všem bylo udělat krabici!!!!!

Komentář ze dne: 09.01.2008 21:31:39     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Jirka (jerry24@seznam.cz)
Titulek: Germaniové tranzistory

Richarde napsal si zajímavý článek a děkuji za něj.
Moje hobby patří již dlouhá léta starým vintage strojům
a kvůli zálibě ve starých autech i starým autorádiím.
Zajímájí mě tedy germaniové tranzistory a jejich impedance.
Jaká impedance repro je vhodná pro starší rádia becker nebo blaupunkt ? Blaupunkt modely Frankurt,Karlsluhe,atd.. Becker
Mexico, Europa, atd.. Vše přelem 60-tých a 70-tých let.

P.S. Vasa - kromě stavby zesíků bych se taky trochu věnoval
pravopisu...

Komentář ze dne: 28.02.2010 19:46:21     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný -
Titulek:
Nesouhlas, kdo se o danou problematiku zajímá, tak ví, že součástky Tesla hlavně polovodiče, ale i již zmiňované elektrolity některých výrobních řad byly velmi kvalitní. Jinak problém s vysycháním elektrolitických kondenzátorů platí obecně a né jen pro jednu značku. Z vlstní zkušenosti vím, že je to jedna z nejčastějších příčin, proč odchází základní desky počítačů, hlavně těch starších, které ještě byly poněkud kvalitnější.

  
Komentář ze dne: 19.12.2010 20:00:29     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Torx (@)
Titulek: Re:
Souhlas, dnešní elyty vydrží mnohem méně, než poctivé Tesla TC nebo TF .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz