|
Koncový zesilovač 3x100W do 2500KČ (1. díl)Histes - Elektrotechnika - 22. 01. 2006 - 17375 přečtení
Nestačí Vám bedničky od pc či výkon vaší věže? Chcete si koupit kvalitní zesilovač, ale nevíte,na co si dát pozor? Tak pojďte s námi do ráje elektrotechniky - v následujících dílech si popíšeme stavbu takového zesilovače - s výstupem pro 100W subwoofer a 100W Levý a pravý kanál bez basů. (satelity) Je hodně mladých lidí, kteří se nechtějí spokojit pouze s 10Wattovými reproduktory od věže nebo cd přehrávače. Chtějí mít něco lepšího, silnějšího, kvalitnějšího a prostorovějšího. A třeba taky něco na ozvučení akcí... Ale není tolik peněz... Právě od toho tady bude náš seriál, věnovaný problematice koncových zesilovačů.
Čtyři možnosti pořídit si zesilovač: 2) Koupit si starší zesilovač v bazaru. Co to znamená koupit si starší zesilovač? Levná cena, větší šum a brum a v nejbližší době investice. Proč šum? Zesilovače ze 70. let a začátku 80. využívaly ještě germaniových tranzistorů, známé především svým vysokým šumem. U starších zesilovačů rovněž často chybí opoždění připojení reproduktorů, což po čase přispěje k jejich destrukci. A pozor na značku Tesla. Její zesilovače mají velmi vysokou životnost a odolnost, avšak nějaké ty mouchy. Mezi ty mouchy patří například krátká životnost potenciometrů. Pokud ještě nebyly použity pot. zalévané pryskyřicí či s ochrannou slídou, bude vás tížit ohromné praskání a výpadky zvuku například při regulaci hlasitosti. To opět vede k destrukci reproduktorů. Dá se to dočasně řešit vystříkáním kontoxem (spej na kontakty). Lepší je však tyto součástky vyměnit. Možná byste se divili, ale stále jsou k dostání potenciometry, které se kdysi dělaly v TESLE LANŠKROUN. A to ve firmě TIPA, spol. s r.o. (www.tipa-czech.com ) v Opavě. Stačí zesilovač otevřít a podívat se na potenciometr, na němž je napsán kód a hodnota. Tyto údaje zašlete firmě, která už tomu bude rozumět. Mezi další Teslovské nevýhody patří vysychání elektrolytických kondenzátorů. Snižuje se jejich kapacita. A čím nižší kapacita kondíků, tím více jsou potlačovány nízké frekvence a do popředí se dostávají vyskoké kmitočty. V překladu to znamená, že když tyto kondíky značky Tesla vyschnou, zvuk vystupující ze zesilovače nebude mít žádné basy. Jen ostré výšky. Takový stroj je pak k ničemu. Řešením je výměna alespoň velkých kondenzátorů, které jsou dnes už 10x menší. Kdo umí pájet, tak to není problém a do kapsy taky nebudete muset moc sahat. A pozor. Pokud vyschnou i kondenzátory filtrační (jsou připojené hned za transformátor), povede to k velkému rušení - brumu a zároveň většímu zkreslení. Napětí totiž nebude dostatečně stabilizované a potencionální zásoba energie pro krátkodobé vysoké výkony nebude dostatečná (bicí - úder do bubnu). To jsou nevýhody značek Tesla.
A teď ještě všeobecně ke starým zesilovačům. Nikdy nevíte jak moc a jakým způsobem jej dřívější majitel užíval. Zda nepřipojoval reprobedny s nižší impedancí, než je dovolena nebo používal reprobedny nižšího výkonu, než ten, který do nich "vpouštěl." Nízká impedance znamená téměř zkrat, což ničí výstupní obvody. Například tranzistory se mohou částečně prorazit (způsobí vyšší odběr proudu, zahřívání a zkreslení) nebo zcela prorazit (zkrat, okamžité spálení pojistky, nutná výměna součástky). A pokud si neumíte tranzistory sami vyměnit, šáhnete do kapsy už hlouběji, chcete-li to svěřit opraváři. 3) Objednat si jednotlivé části zesilovače - moduly (transformátor, stabilizační část, opoždění připojení beden, předzesilovač, koncové zesilovače) Tato varianta vás příjde podstatně levněji. O několik tisíc korun. Dnes existují již jednodeskové zesilovače. Na jednom plošném spoji je jak místo pro transformátor, tak i přímo integrován předzesilovač, opoždění, vstupy, potenciometry, indikátory vybuzení....nic není třeba navzájem propojovat. To je pro lidi nezasvěcené do elektrotechniky velmi výhodné. Takové moduly lze objednat u firmy EZK. Akorát si musíte buď objednat nebo postavit bedničku, do které plošný spoj/e dáte. Tomu jak si udělat zesilovač, a kolik to stojí se budeme věnovat v příštích dílech.
4) Objednat si stavebnice. Toto je vůbec ta nejlevnější možnost. Nejprve si jednotlivé části postavíte, oživíte a teprve potom propojíte. Rozhodně nedoporučuji neznalým. A zabere to spoustu času. Těch 50 Kč, co si připlatíte za to, aby vám došel již postavený modul předzesilovače vás nezabije a navíc máte jistotu, že to funguje. Zato pokud to stavíte vy doma a jedinou součástku z 50 zasadíte špatně, máte smůlu. I odborníkovi se častokrát nepodaří stavebnici uvést do provozu. Stačí špatně připájená součástka nebo spojené cesty na plošňáku a je konec. Proto je lepší si koupit modul (postavená stavebnice).
Nejlepší možností je rozhodně ta třetí (Pokud nebudete mít štěstí na aukci). Pak byste za zesilovač 2x100W s regulací hlasitosti, symetrie, holubek a výšek s fyziognomií se zkreslením 0,04% při 10W zaplatili 2500,- a to i se zdrojem, transformátorem, větrákem a chladiči. Ale bez krabičky. Ovšem, pokud seženete zdarma odpad překližky a postavíte si bednu sami.. Nemusí být jen ze železa. Můžete si rovněž koupit plastovou krabičku.
Příště se dočtete o tom, jak si postavit zesilovač do 2500,- Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem [Akt. známka: 1,57 / Počet hlasů: 7] ![]() ![]() Výpis komentářů:
|
|
|
|
(c) Postřeh team 2001 - 2009 postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS |
|