.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

 .: Online
Stránku si právě čtou 2 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Hornické muzeum OKD Landek

Krtica - 6) Věda a technika - 06. 04. 2006 - 8522 přečtení

dulmaly.jpg„horník, šachta...“  kdoví, jestli v budoucnu bude běžné populaci černouhelná těžba ještě stále něco říkat. Pojďme se tedy vydat po stopách černého zlata...

Šachty se u nás v Ostravě začaly uzavírat, rušit, zasypávat a těžní věže strhávat.  Poslední z několika dosud v provozu jsou na Karvinsku a jedna, důl Staříč, je v oblasti nedaleko Frýdku-Místku. K rozhodnutí zavřít doly došlo během minulého desetiletí i přes to, že Ostravská uhelná pánev je známá oblast s prakticky nejkvalitnějším černým uhlím na světě. Vyskytuje se tu i téměř 100% antracit používaný ve farmacii a chemickém průmyslu, je také nezbytnou složkou k výrobě koksu.  Nyní se musí antracit dovážet ze zahraničí.

dul_hlubina.jpg

Zásoby uhlí pod Karvinou se odhadují na dobu zhruba dvaceti let. Snad bude do té doby vyřešen problém získávání energie z jiných zdrojů.

Jako historické monumenty zůstaly nad Ostravou čnít jen těžní věže dolu Ostrava, Hlubina, Maršál Jeremenko a UNESCEM chráněná památka důl Petr Cinger v Ostravě Michálkovicích.  Je součástí hornického muzea. Tam zůstal spolu s těžní věží i komplex budov, ve kterých jsou cechovní místnosti, dispečink, známkovna a koupelna s pověstnými řetízkovými háky. Dají se tam vidět těžní stroje a důlní ventilace se vzduchotechnikou.

dulnistroje.jpg

Samotné největší hornické muzeum v ČR se rozprostírá na jihovýchodním úpatí vrchu Landek, který leží nad soutokem řek Odry a Ostravice. Landek byl v roce 1992 vyhlášen Národní přírodní památkou. Navíc je to světově známá lokalita z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví. Právě propojení hornického muzea, jako technické památky a vrchu Landek jako Národní přírodní památky s bohatou vegetací i zvěřinou dodává této lokalitě jedinečnost a přitažlivost. Zvláštností tohoto místa jsou uhelné vrstvy vystupující na povrch.

pristupovy_koridor_k_jedn_s.jpg 

Už v pravěku zřejmě náhodou přišli lovci mamutů na to, že ten podivný černý kámen hoří a vydává více tepla nežli dřevo. Archeologické vykopávky prokázaly osídlenost tohoto místa i prokazatené zbytky uhlí v ohništi. Samotný vrch Landek je také světoznámý unikátním nálezem Landecké Venuše – 46 mm vysoké torzo ženy vyřezané z krevele. Svým štíhlým až „kubistickým“ tvarem se odlišuje od běžných paleolitických venuší. Je to jediná štíhlá venuše v Evropě.
I v pozdější době místní obyvatelstvo chodilo kutat černý kámen a zvěst o tomhle se roznesla do kraje.
Tohoto jevu využila na tehdejší dobu nezvykle osvícená panovnice Rakousko-Uherského mocnářství Marie Terezie. Dala podnět k zahájení těžby uhlí. Stalo se tak už ve druhé polovině osmnáctého století, bohužel až po její smrti. Těžba uhlí pak podnítila rozvoj železnic, jelikož uhlí bylo pro spalování parního stroje nejvhodnějším palivem.

Dřevěná výstuž 

Důl Landek byl prvním uhelným dolem na našem území a díky zřízení muzea se tento unikát dochoval až dodnes.
Je zde expozice důlních strojů a zařízení. Ve výstavní budově se dozvíte vše podstatné o osídlení vrchu Landek. Projdete přednáškou o vývoji důlních svítilen, dozvíte se kolik různých profesí bylo třeba k zajištění všech prací v dole.
V budově báňského záchránářství vám umožní spatřit největší expozici svého druhu na světě. Zjistíte, jak vypadá důlní záchranářská základna, uvidíte dýchací a oživovací techniku od nejstarších dochovaných přístrojů z roku 1884 až po rok 1942, potápěčskou, dýchací a oživovací techniku po roce 1942, budete moci nahlédnout do pietní místnosti padlých záchranářů. Dokonce je k dispozici cvičný záchranářský polygon, kde jsou simulovány různé druhy důlních děl i s jejich charakteristickým hlukem.

Svítilny

K důlní expozici zfáráte těžní klecí do podzemí, projdete 250m důlních chodeb s imitací důlních pracovišť a dvou stěnových porubů. Určitě na vás udělá dojem i štola z 19 století.

porub_o_vysce_80cm.jpg 

Návštěvníci si tak mohou doplnit znalosti o u nás postupně zanikající profesi „horník“. Všem vřele doporučuji. Areál Hornického muzea se nachází asi 5 km od centra Ostravy. Spojení z centra je velmi dobré linkami autobusu směr Petřkovice a cíleným vystoupením na zastávce „Hornické muzeum“.

Důlní věž 

 


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 06.04.2006 13:35:57     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - risik (risik@volny.cz)
Titulek:
Pěkné, jako bych tam byl. Až se dostanu na sever, určitě nevynechám a navštívím osobně.

Komentář ze dne: 06.04.2006 14:54:57     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Kobliha (@)
Titulek:
Máš ode mne velkou jedničku. Škoda jen, že ti nevydali ten článek celý. Měl by obrovský úspěch. Okamžitě bych tě bral do rubáňového kolektivu v nízkých slojích. Ty by jsi tam mohla chodit vstoje. Ješrě by se tady měly objevit stránky o Vítkovických vysokých pecích. Vydavatel by ti měl dát ty nějvětší prémie.

Komentář ze dne: 06.04.2006 17:08:12     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - rv (@)
Titulek: :)
safra, to by muselo být z čeho platit, vždyť jen kvůli financím na chod tohodle magazínu musím dva měsíce chodit po škole na bragádu... Ale vítkovské pece by byly bomba. Nejsou nnějaké dny otevřených dveří? Zajel bych udělat fotoreportáž :). Dotaz: co nebylo vydáno? Jen jsem popupravil slohovou stránku...

Komentář ze dne: 06.04.2006 19:17:00     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - krtica (krtica.N@seznam.cz)
Titulek: Horn.muzeum
Tady publikované články, jsou dobrovolnou prací všech redaktorů a autorů. Admin sám hradí náklady za provoz stránek. K tomu článku: Trošku zkrácený úvod, není na závadu. Já spíš želím ty další snímky.
Pokud by někdo projevil zájem získat další informace o hornictví a důlní těžbu, může se pokusit spojit se spolkem "Prokop" který založil prof.Pavel Prokop(pedagog VŠB) a který jako jedna z mála institucí propaguje hornictví u nás i v zahraničí.
Dokonce dosud na VŠB existuje Hornicko-geologická fakulta,nabízí 29 studijních oborů, zahrnujících např. ochranu životního prostředí v průmyslu, hornické inženýrství, geologické inženýrství, environmentální inženýrství, technologii a hospodaření s vodou, inženýrskou geodézii, důlní měřictví, ekonomiku a řízení v oblasti surovin, využívání zdrojů stavebních nerostných surovin, geoinformatiku, geovědní a montánní turismus, informační a systémový management, aplikovanou fyziku materiálů, komerční inženýrství v oblasti surovin, úpravnictví a další obory.

Komentář ze dne: 28.04.2006 22:48:45     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Michal Hořák] - Michal Hořák (misa.horak0@seznam.cz)
Titulek: dodateček
Tak v Ostravě je k vidění ještě těžní věž dolu Jindřich
a důl Šverma který je ještě funkční.
TUŽ SU Z OSTRAVY TAK VIM NI?!

Komentář ze dne: 12.01.2008 22:36:51     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - 50tatik (@)
Titulek:
Ach jó,zdravím horníky,kteří sem cosi napsali.Je mi vás líto.



 .: Služby & akce PT




 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz