.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Únor  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28      

 .: Online
Stránku si právě čtou 2 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Erick Clapton - žijící legenda.

Krtica - Recenze - 22. 07. 2006 - 5309 přečtení

eric_clapton_maly.jpgJe večer 20. července 2006, koukám na monitor a dost mne mrzí, že nejsem v Sazka Aréně. Bohužel, všechny vstupenky vyprodány a já si teď jen mohu pustit DVD se záznamem konceru...Ovšem jen jednoho z několika, proběhlých v minulosti.

Dnešní koncert v pražské Sazka Aréně je beznadějně vyprodán. Do Čech zavítala jednašedesátiletá legenda světové hudby, Eric Clapton.
Tento hudebník, vlastním jménem Eric Patrick Clapp, se narodil 30.března 1945 v Ripley v Anglii. Vychovávali ho prarodiče, jímž ho svěřila do výchovy, jeho tehdy šestnáctiletá matka a otce nepoznal vůbec. Ten se ještě před jeho narozením vrátil domů do Kanady.

Jako mladý snil o dráze hudebníka, poslouchal muziku plnou emocí, především bluesovou a rock-a-billy scénu. První zkušenosti získával v kapelách s nimiž po večerech hrával. Důležitým okamžikem byl rok 1963, kdy začal hrát, nejprve jako náhrada v rodící se kapele „Yardbirds“. Jen dva roky a přechází k „Bluesbeakers“. Tam jej objevil v roce 1966 bubeník Ginger Baker, doplnil spolu s Jackem Brusem na trio a vzniká skupina „Cream“.

Započalo hvězdné tažení skupiny, která své fanoušky uváděla do transu svým neobyčejně jednoduchým, syrovým a ostrým bigbítem. Stali se předzvěstí éry přicházejícího hard rocku.
V té době získalo jméno Erica Claptona výrazné renomé i v muzikanských kruzích a to mu přineslo spolupráci s Georgem Harrisonem a s Frankem Zappou.
V roce 1968 se trojice „Cream“ rozpadá a  Eric Clapton zakládá spolu se Stevem Winwoodem  „Blint Faith“. Spolu nahráli ovšem pouze jediné album. Tak jako v další krátkodobé sestavě „Derek and The Dominoes“
Přesto, všechno co nahrál, a nebo na čem se jen podílel až do roku 1970, kdy vyšlo dvojalbum „Layla and Other Assorted Love Songs, poskytuje inspiraci pro populární hudbu dodnes.

erick.jpgV sedmdesátých letech byl už Erick Clapton brán jako živoucí legenda.
Jako mladý a psychicky nevyrovnaný jedinec ovšem nedokázal unést popularitu a ničily ho deprese, které zaháněl kombinací alkoholu a heroinu´.
Nebýt jeho přátel, svět by přišel o dalšího neobyčejně nadaného hudebníka.

V roce 1973, Clapton, teď už po odvykaní od heroinu a s mnohem volnějším pracovním záběrem vstupuje na scénu, tentokrát spíše jako písničkář a vynikající zpěvák. Závislosti na alkoholu se ovšem zbavoval podstatně déle. Podařilo se mu to prý, až počátkem devadesátých let.
Vypadalo to v té době, že nebude mít konkrétní směr dalšího vývoje a zůstane jen jako bývalá legenda.

V březnu roku 1991 pětiletý, jediný Claptonův  syn Connor  vypadl z okna bytu, který byl ve třiapadesátém patře mrakodrapu.

Po této těžké ráně se Clapton obrátil k práci a hudební tvorbě.
Londýnský sál Royal Albert Hall vyprodal celkem čtyřiadvacetkrát.

Svůj smutek a žal vyzpíval v baladě „Tears in Heaven“ 

Bluesovým provedením většiny svých písní se Erick Clapton trefil do vkusu světového publika a snad proto si jeho desku „Ungplugged“ koupilo šestnáct milionů lidí a dostal za ni v roce 1993 šest sošek Grammy.
Ve svém bluesovém pojetí vlastních skladeb pokračuje i dál jak o tom přesvědčuje v „Riding With King“ již nahrál s B.B. Kingem a na albu „ Me And Mr. Johnson“ připomíná písně Roberta Johnsona , svého idola z mládí. Přišel i čas na vzkříšení tria „Cream“ i na desku „Back Home“.
Je zřejmé, že kdyby Clapton zůstal jen jako kytarista, sotva by získal takovou proslulost jaké se těší dodnes. Jeho výtečný zpěv si našel neobyčejnou spoustu obdivovatelů.
Svědčí o tom i ta skutečnost, že byl 6.3.2000 už potřetí uveden do Rock`n`rollové síně slávy. Žádnému muzikantovi předtím, se to ještě nepodařilo.
Na dnešním koncertu se představí sbírkou převzatých i nových písní. Bude to opět výjimečný zážitek.

Podklady získány na i-dnes a na http://eclapton.webpark.cz


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek | Zdroj: vlastní tvorba

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 23.07.2006 20:45:59     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Kobliha] - Kobliha (@)
Titulek:
Moc pěkné rozebrání legendy. Článek je napsán velmi srozumitelně a jistě hodně napoví i těm, kteří ho neměli možnost tak dokonale poznat, jako naše generace. Super.

Komentář ze dne: 24.07.2006 19:02:57     Reagovat    Nový komentář
Autor: [WhiteShadow] - WhiteShadow (wwhiteshadow@centrum.cz)
Titulek:
Perfektně zpracované, napsáno čtivě a svědomitě. Sám pana Claptona občas rád poslechnu a ted jsi mě na něj tak nalákala, že si to pouštím pořád dokola..- " Tears in heaven". Nejvíc mě zaujaly ty jeho životní smutky ( tragédie ztráty jeho syna), to potom některé jeho písně vidím úplně jinak.
Celý jeho hudební vývoj je napsán přehledně, plynule a zajímavě. A ten úvodník k aktuálnímu koncertu je dobrý začátek. Nejdříve představit legendu a pak teprve jednotlivé první hudební krůčky.
Chtělo by to více takových článků.1.1

Komentář ze dne: 26.07.2006 15:18:02     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Ivo-Hary] - Ivo Hary z Náchoda (normalnisilenec@seznam.cz)
Titulek:
Ahoj. Clapton je jistě legenda, i když "tvrdým jádrem" někdy zatracovaná, i v odbornějších recenzích, nejen fanouškovských výlevech, jsem četl: "Hendrix zemřel, Clapton vyměkl" :-). Článek je čtivý, pěkně a nenásilně faktografický - ale jako z encyklopedie. Podle anotace bych čekal víc osobního zaujetí - třeba i na úkor objektivity, ale o vlastních pocitech a vztahu k tvorbě.

  
Komentář ze dne: 26.07.2006 16:02:05     Reagovat    Nový komentář
Autor: [WhiteShadow] - WhiteShadow (wwhiteshadow@centrum.cz)
Titulek: Re:
No Hary s tím osobním zaujetím je to vždycky těžký. Já ho třeba vyhledávám, ale někteří lidé to považují za neseriózní informace a může je to odpuzovat. Já si třeba říkám, že ve své recenzi Cesta Vzhůru jsem to možná přepískl, i když né že bych si za tím nestál.

    
Komentář ze dne: 27.07.2006 00:37:22     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Ivo-Hary] - Ivo Hary z Náchoda (normalnisilenec@seznam.cz)
Titulek: Re: Re:
jo - na tu Tvou "Cestu" jsem se ještě nedostal, smůla, chci to napravit ... .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz