.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Prosinec  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 .: Online
Stránku si právě čte 5 lidí.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Nebojme se Linux

Risik - Software - 14. 10. 2006 - 4633 přečtení

linux-logo.pngLinux jsou spolehlivější, uživatelsky přívětivější, jen mají tu chybu, že nejsou tolik rozšířené.

 

Hned na úvod chci upozornit, že rozhodně nehodlám konkurovat skvělým článkům Dominika Janků „Linux - adresářová struktura; „Linux - oddíly a souborové systémy“ a „Linux - perspektivní operační systém“, podle mého názoru skvělým a potřebným článkům. Chtěl bych se na problém podívat maličko jinak. Chtěl bych dosáhnout toho, aby se vyzkoušení Linux odvážil i prostý a obyčejný uživatel, aby i člověk, který chce od počítače v podstatě jenom chat, e-mail a nějakou tu kancelář, občas upravit a vytisknout fotku, vypálit CD či DVD měl důvod po Linux sáhnout. (Mimochodem víte, že třeba na brouzdání po internetu, či na stahování je Linux až o 30% rychlejší při stejném připojení než Windows?). Vím že nezasáhnu lidi kteří chtějí hrát hry, protože moderní hry, novinky, ty prostě zatím nikdo pro Linux nelokalizuje, neboť jeho členská základna je zatím odlišně zaměřená. Ale v blízké budoucnosti? Kdo ví.

Ano, skutečně úderný nadpis řeknete si, ale myslím si, že ta údernost je právě zde na místě. Protože většina nás, obyčejných uživatelů se prostě Linux bojí. Mají strach, protože si někde přečetli, nebo jim někdo řekl, že je to záležitost pouze pro šťouraly či vědce, kteří znají spoustu příkazů, které musí trpělivě vpisovat do příkazové řádky. Já když kdysi začínal s Linux koketovat a zvažoval jsem první nesmělé kroky, řekl mi jeden kamarád „Linux musíš buď milovat nebo nenávidět a já je nenávidím, protože se nikam nedoklikám“. No jednak je tomu víc jak 15 let a jednak dneska už vím, že to od něj byla určitá pohodlnost. Asi jako když umíte anglicky a víte že budete pár měsíců v Německu, ale přece se nebudete učit Německy jenom pro to. Navíc se s každým Němcem anglicky také domluvíte, ne? Myslím si, že to je přesně ono. V práci máme Windows, kamarádi a známí mají Windows, když se mi něco stane a nevím si rady, kdokoliv pomůže a poradí. Proč bych měl mít snahu čas i energii věnovat něčemu novému a vcelku zbytečnému, protože sednu k PC v práci, ve škole, odpočítám zelené kostičky, přihlásím se a jedu. Většinou v ničem jiném než v Outlooku, možná v texťáku či tabulkáči – tedy mám na mysli přesně Excel nebo Word. Za ta léta, kdy jsem nucen se s těmito produkty profesně potkávat, tak jsem si na ně zvykl a vlastní pohodlnost mě nutí u nich setrvat. Neřeším, jestli jsou dobré či špatné (a oni překvapivě dobré jsou) nezkouším, jestli by mi něco jiného vlastně nevyhovovalo víc, jestli by to pro mě nebylo lepší. Po ČR se přece pohybuje asi oněch pět „vycrakovaných“ kopií kompletních MS Office a když zakážu on-line aktualizace, pracuji zadarmo s tím, co by mě stálo desetitisíce. Jenže to má háček. Pokud to tak udělám, neliším se od těch, na které permanentně nadávám. Asi není omluvou, „Já jsem chudý student, nemohu si dovolit vyhazovat peníze za soft.“ Ale musíme si uvědomit, že když se prostě za věci platit nenaučíme, tak právního prostředí nikdy nedosáhneme.

„A už je to tady!“ řeknete si. „Všichni tvrdí že Linux je zdarma a on mluví o placení.“ Ano je to tak. Jenže platit nemusíme jenom penězi. Linux je skutečně zdarma a navíc s nástroji, za které zaplatíte jinde desetitisíce a to rozhodně nepíšu jenom z rozmaru, abych vás nalákal. U Linux především platíme tím, že se musíme trošku učit, že musíme respektovat jeho odlišnosti, i když jejich vývoj je v současnosti natolik dynamický, že se rozdíl v běžném užívání stírá. Navíc u Linux je základem staré dobré (a tedy za ta léta ze všech neřestí vysekané) Unixové jádro. To běhalo i na sálových počítačích kdysi, když byla elektronika ještě v plenkách a když si nikdo nedovedl představit, že by počítač mohl zabírat prostor menší než je středně velká místnost. Tím nechci říct, že by to bylo něco zásadně zastaralého. Žádný jiný operační systém se tak rychle a kvalitně nevyvíjí, jako právě Linux. Když už jsem nakousl tu podstatu, jak jsme si zvykli porušovat zákon a snad to ani jako nic špatného necítíme, tak u právního příměru ještě chvilku zůstanu.
Všechny rozvinuté krajiny světa, které si zakládají na spravedlivém právním systému nalezly jeho počátek v Římském právu, zdokonalují jej, nabalují novinky ale ten prazáklad, to jádro zůstává. (proč se oklešťovat od něčeho co je dobré). Protože málo platné, přes veškerou degeneraci a prohnilost římských senátorů, oni dokázali jako první definovat zákony demokracie v tak obecné a platné rovině, že se to snad ani lépe nedá. Oni byly schopni objevit principy justice. Zákon přece nelze vymyslet, musí se objevit a to se jim povedlo.

Takže si to shrňme. Co vlastně potřebujete k Linux, aby jste jej začali používat? Nic více či méně, než špetku odvahy udělat to. A hlavně několik zásadních rad, jak to udělat, aby jste si takovým rozhodnutím pokud možno nenapáchali žádné škody. Potom už jenom chuť poznávat cokoli nového a hrát si s tím.

Takže se pusťme do práce. Jako první nejdůležitější věc budete asi řešit, jakou distribuci zvolit. Není to nic jednoduchého, protože jich je více než požehnaně (příčinou jsou právě GNU licence, které umožňují komukoliv vzít základ, předělat si ho k obrazu svému). Takže, až začnete na internetu zkoumat, zjistíte, že dostupných, plně lokalizovaných jich je nejen les, ale opravdový a pořádně rozlehlý deštný prales. Pokusím se vás tím houštím provést tak, aniž by jste si vyvrkli kotník.

Předtím, než se do zkoumání pustíte, musíte se zamyslet a ujasnit si pár pojmů. Pracujte pečlivě, protože jednotlivé distribuce si mohou být vzdáleny jako den a noc. Některé jsou ušité na míru programátorům, jiné šťouralům – jak s oblibou říkám, „softwarovým kutilům“. Další zase díky dobrým grafickým průvodcům, vyhoví laikům, nebo běžným uživatelům, kteří se potřebují především myší doklikat k potřebným aplikacím a spustit je. Vytvořit, uložit či smazat nějaký dokument, toť vše. Já se z pochopitelných důvodů budu právě věnovat té poslední skupině.

Nač by jste se tedy měli sami sebe především ptát? Zkusím ty dotazy definovat za vás.

 1. Zkuste si uvědomit, co je hlavní náplní vaší práce s PC.

 2. Jestli od instalace pro práci potřebujete a vyžadujete grafického průvodce a plnou českou lokalizaci.

 3. Zda si troufáte či ne, na nutnost ovládání v příkazovém řádku.Určitě přijdete i na řadu dalších dotazů, ale tyto byste jistě neměli minout. Pokud dojdete k přesvědčení, že PC potřebujete převážně na kancelářskou práci, brouzdání po internetu a chatování, že to co jste prozatím poznal-a je Windows a dvojklik myši, potom si myslím, že pro vás přicházejí v úvahu dvě z celého toho lesa distribucí. (Vidíte, jak nám to prořídlo). Jaké to tedy jsou?

 1. Suse Linux od Novellu (pro info se podívejte na stánku www.suse.cz)

 2. Mandriva Linux (pro info můžete navštívit odkaz www.mandriva.cz )

Obě distribuce jsou plně česky lokalizované a obě snadno instalovatelné. Velmi snadno. (Instalovat Mandrivu je snažší než Windows).

 

POZOR! NÁSLEDUJÍCÍ INFORMACI ZVÝRAZŇUJI, PROTOŽE JE VELMI DŮLEŽITÁ. NEŽ VŮBEC ZAČNETE UVAŽOVAT O INSTALACI, ZJISTĚTE SI, JAK JE MOŽNÉ ODINSTALOVAT LINUXOVÝ ZAVADĚČ, PRÁVĚ U UVAŽOVANÉ DISTRIBUCE!!!

Zavaděč se totiž v určitém ohledu chová jako živý organismus. Velmi houževnatý živý organismus. Musí! Na něm totiž je, aby za každých okolností zavedl vybraný operační systém (pokud si budete chtít ponechat v počítači i Windows, tak od okamžiku skončení instalace přejímá Linux zavaděč i jeho úlohu.) Nikdy nevíte co se může stát, a kdy budete potřebovat původní zavaděč obnovit a věřte mi, sám jsem se s tím několikrát potýkal. Pokud víte jak na to, je to záležitost několika minut, pokud ne, můžete na formátování disku strávit třeba čtrnáct dní, můžete pracovat různými speciálními nástroji a k uspokojivému výsledku nedojdete. Viděl jsem disk, ze kterého byly několikrát odstraněny všechny oddíly, znova vytvořeny, byl nesčetněkrát formátován a stejně při startu Lilo zavaděč problikával.

Dále bychom si měli ujasnit, zda chceme mít v počítači Linux společně Windows (a proč ne, když to je možné). Pokud ano, musíme pro to udělat několik nezbytných kroků.

 1. Pokud chceme mít oba systémy nově nainstalované, (čisté), pamatujme, že Windowsem bychom měli začít. Důvod toho je čistě prozaický. Windows se chová v určitých ohledech tak trochu jako virus, třeba tím, že při instalaci natvrdo přepisuje veškeré startovací soubory, takže pokud budete postupovat opačně, s nejvyšší pravděpodobností Linux nespustíte. Je to samozřejmě řešitelná záležitost, ale k řešení se nedoklikáte myší.

 2. Pokud používáte Win XP (2000) a používáte souborový systém NTFS, nepokoušejte se nástroji pro správu disků který je součástí Linux, a spustí se vám automaticky při instalaci systému, přerozdělovat disk. V pravdě vám to nedoporučuji ani pro systém FAT32. Ale tam už můžete být úspěšnější. V případě NTFS se to rovná sebevraždě všech vašich dat. Samozřejmě, že potřebujete uvolnit prostor pro Linux, ale je nejlepší udělat to pomocí nějakého speciálního, pro to vyvinutého nástroje. Třeba já osobně používám „Partition Magic“. Ale nyní si neodpustím tři poznámky.

 •  
  •  
   • Pamatujte na to že PMG je komerční program a není zadarmo. Jedním z důvodů proč používat Linux je právě softwarová svoboda a neporušování autorského zákona. PMG není GNU, tak má licence postavené jinak. Pokud jej nevlastníte, nechte si disk rozdělit jakýmkoliv servisním střediskem, není to zase tak drahá věc, aby vás finančně položila.

   • Pokud jste s nějakým takovým programem nikdy nepracovali, každopádně se na servis obraťte. Vaše data jsou asi příliš cenná na to, aby jste je podrobili riziku vlastního výzkumu metodou „pokus omyl“.

   • Před instalací zálohujte vše, na čem vám záleží. Nepamatuji, sice, že by se při správně provedeném postupu něco zničilo, ale ponechte si i možnost, že vše správně neprovedete. Nikdo přece není neomylný.

 1. Pokud používáte NTFS souborový systém musíte se smířit s tím, že k údajům na tomto disku budete mít sice přístup, ale nebudete moci z Linux na tento disk zapisovat. Tomu se říká, že jej nebudete moci datově sdílet. Není to chyba Linux, ale politiky firmy Microsoft. Pokud máte souborový systém FAT32, můžete na tento disk i z Linux zapisovat, ukládat. Klidně si můžeme rozepsat v Linux dokument a ve Windows v tom později pokračovat či naopak. Z výše uvedeného vyplývá, že doporučuji při rozdělování disku pamatovat na tuto skutečnost a buď si sám oddělit prostor, nebo si jej nechat vytvořit, který bude formátován na systém FAT32 (Sám systém Windows může být klidně ponechán na NTFS.) Fat oddíl nemusí být velký, jen je velmi výhodné, když už v PC máme dva operační systémy, pokud můžeme určitá data sdílet. Ta potom ukládáme právě tam.

 2. Pokud si oddíl „Fat“ nevytvoříme (nenecháme vytvořit), najdeme sice vše na disku, ale soubory budou označeny příznakem „pouze pro čtení“, takže ty, které budeme chtít použít je nutné nejprve zkopírovat do adresáře „Home“ a tam příznak změnit. Potom s nimi lze normálně pracovat. Je to taková malá náhražka, ale plnohodnotné „sdílení“ to nemůže zastoupit, neboť data do Linux sice dostaneme, změníme a uložíme, ale už je nejsme schopni nakopírovat na NTFS zpět. Zatímco, všechny oddíly Microsoft systému jsou z Linux čitelné a alespoň „prohlížitelné“, opačně to nefunguje. Ve Windows prostě nenajdete nic, co zabírá Linux. Pokud to bude fyzicky jiný disk, nezobrazí se vám, pokud jeho část, bude se vám o jeho velikost hlásit kapacita disku menší.

Tak si myslím, že na první část jsem vám dal podnětů až až. Nechám vás vydechnout a srovnat si to v hlavě. Pokud vás to moje psaní zaujalo, pokud to myslíte vážně a opravdu toužíte Linux vyzkoušet (Přál bych vám to), můžete svou spokojenost vyjádřit v komentáři a potom se určitě sejdeme u druhého dílu (bude se mi lépe psát, když budu vědět že je zájem). V tom si povíme nejen jak vlastně přijít k distribuci, kde ji sehnat a jak si ji vypálit, aby fungovala, ale projdeme spolu krok za krokem instalací. A nezapomeňte, „NEBOJTE SE LINUX...“Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek | Zdroj: vlastní tvorba

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 13.10.2006 15:55:38     Reagovat    Nový komentář
Autor: [postreh] - Histes [admin] (histes@postreh.com)
Titulek: Názor
Dovolím si jako odpovědný vedoucí reagovat :). Ano, linux je úžasný systém, víc než inteligentní a pro práci s ním je jistě třeba inteligentního člověka. Pokud má problém spousta lidí i s Microsoftem, který se nainstaluje vždycky a tolik oken v něm zase není, není se co divit, že se bojí linuxu ještě víc, pokud o něm vůbec ví. Live distribuce se mi líbí, samotná instalace předevčírem se mi nějak zadrhla :). Snad budu úspěšnější přístě. Pokud bych to nemusel instalovat, byl bych s ním určitě velice spokojen. Vše integrováno do jednoho, žádné doinstalovávání... dokonce taky aktualizace přes net. rychlejší odezva na HW novinky. To je vše linux. Alespoň pro mě. ALE:
vadí mi, že flashku musím připojit příkazem mount a spousta dalších neřestí.

Článek je zpracován dobře, ač láká, nebojte se, bojím se. Není tedy typickým propagátorským článkem, je to úžasné, jde to samo, strčíš a jedeš. Byla popsána rizika, čehoš si cením. Ohodnocení za jedna.

Komentář ze dne: 13.11.2006 13:08:23     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Bell] - Běla Polášková (bela2006@volny.cz)
Titulek:
Obavám se, že zvláště lidé, kteří strávili u počítadla posledních 17 let (což je můj případ) si budou těžko zvykat na nový systém. Je to částečně lenost. Vzpomínám si jak nerada jem přecházela z PC Schell na wokna, jak jsem dostala hysterický záchvat, když mi můj oblíbený tabulkový Calc (hrála jsem v něm na klávesnici jako Paganini na housle a asci kódy jsem měla v malíčku) přestal pod wokny pracovat a já si musela zvyknout na Excel. Obávám se, že kdyby byl kompatibilní s wokny, tak v něm jedu dodnes :-). O tom, že dodnes kašlu na průzkumníka a používám Norton se ani nemusím zmiňovat. Jak se dělal web v Easy Padu - kdo zná, ten ví. Že se mi nelíbí "nudle" na mém monitoru je také jasné. Na co jsem si kupovala 19" monitor, když uprostřed mám nudli webové stránky a deset centimetrů z každé strany svítí bělobou ? Mám prostě ráda web přes celou obrazovku. Což php asi neumí. Nevím a ani to už vědět nechci.

Ta druhá část nechuti je, že chci prostě pracovat a ne koumat jak co šlape. Jsem konzument a chci od programu, který si za krvané peníze koupím (už dávno nekradu), aby mi poskytl konfort. Aby mě neobtěžoval a nic po mě nechtěl. Chci na něm pracovat, nebo si jen hrát. Nechci se v něm vrtat. Prostě zde platí, že zvyk je železná košile a když jeden překročí zenit a má blíž do truhly než do kolébky, pak už se mu prostě nechce. A když se nechce je to horší než když se nemůže. Proto si myslím, že pro takové líné a zároveň hravé (dobré RPG mě spolehlivě vyřadí z provozu)jako jsem já je Linux pasé záležitostí. Je pro mladé, učení chtivé a nebo pro ty co rádi experimentují. Přesto mu fandím, ale učit se ho tedy rozhodně nebudu.

Je to cesta jak rozbít monopol Microsoftu a jak nedávno prohlásil šéf Oracle, vyžene Microsof z kanceláří. Tak to jsem zvědavá, jak se mu to povede, protože kolik podnikatelů si dovolí si dovolí ztrácet čas svých zaměstnanců s tím, aby se místo práce učili pracovat v novém systému. No nevím, ale fandím. Fandí

  
Komentář ze dne: 13.11.2006 18:54:59     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes [admin] (@)
Titulek: Re: Re:
Ty nudle jsou proto, že ne každý má tak vysoké rozlišení. Každý trochu vyspělejší web má pevně danou šířku v px, aby se při každém rozlišení a změny velikosti okna prohlížeče uchoval ve stejné verzi, jako byl navrhován. Postřeh už nemyslí na starší počítače, k jeho plnému zobrazení je třeba 1024x768px, tedy dnes nejúživanější rozlišení, u notebooků ani větší skoro nebývá.

    
Komentář ze dne: 13.11.2006 21:22:47     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Bell] - Běla Polášková (bela2006@volny.cz)
Titulek: Re: Re: Re:
No promiň, to jsi mě naštval - mám nadupaný gamblerský počítač a jedou mi na něm i takové věci jako je Oblivition, jedu v 32 bitech s rozlišením 1280x1024 - tak co plácáš o starých počítačích. Před necelým rokem jsem měnila střeva. Tedy procesor, motherboard, grafiku. Čili se mám vrátit asi k 600x800 a pak to bude oki ? To není otázka vyspělejšího webu, to je otázka toho, co se komu líbí a mě se prostě líbí web na celou obrazovku a ne tyhle nudle. Když nemyslíš na staré počítače, tak mysli prosím na nové :-). A taky by jsi se musel naučit nové tagy a pod. viď ? A šmytec. :-)))) a ne že zase budeš doruda, mám dneska hádavou.

      
Komentář ze dne: 13.11.2006 22:08:47     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes (@)
Titulek: Re: Re:
Bell, Bell.. Např u notebooků se ve zvětšování rozlišení nejspíše nebude pokračovat, protože by to bylo vše příliš miniaturní. Já používám stejné rozlišení jako ty na obyčejném počítači. 70% návštěvníků má minimální požadované rozlišení postřehu. To není o tazích, ale aktuální situaci. Před dvěma lety byly přizpůsobeny 800x600.

Pokud by se měl postřeh optimalizovat každému rozlišení, museli byste umět pracovat se správným zarovnáním, ne umístění na střed pomocí mezerníků, což je třebas zrovna tvůj případ. Pak by se na každém počítači zobrazil článek jinak, s jiným odsazením.

Pro takovou optimalizaci bychom potřebovali další skript a několik grafik. Načítání by se mnohonásobně zpomalilo.

První verze byla na celou šířku stránky, ale to dělají začátečníci.. aby to bylo zaplněno okolo, řeší se to pozadím stránky.

Trvám na tom, že grafika i skripty jsou optimalizovány jak to nejvíc jde a zaštítěny společností Zoner Media. Splňujeme rovněž normy W3C.

Tyto stránky jsou navrženy pro co nejrychlejší načítání za uchování vkusné grafiky a možnosti dobrého zobrazení na většině PC.

Rýpáním do naší struktury webu rýpeš i do takových velikánů jako seznam (800x600) nebo centrum (1024x768).

Nezbývá mi dotat, že tvůj názor je pouze subjektivní plácnutí. Pokud chceme diskutovat, tak bychom měli mít v daném tématu přehled.

Tady nešířím která rtěnka je nejlepší a záchoďák nejhebčejší.

A běda kdo řekne naší grafice nudle :)

        
Komentář ze dne: 13.11.2006 22:46:23     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Bell] - Běla Polášková (bela2006@volny.cz)
Titulek: Re: Re: Re:
Vždyť jsem říkala, že je to můj názor. Mě se ty nudle prostě nelíbí a šmytec, to se týká i těch velikánů. Je zajímavé, že málokterá zahraniční stránka je taková nudle - na co jsem si sakra kupovala takový velký monitor ? No dobře už jsem zticha, tady jeden nemůže taky nic říct.

          
Komentář ze dne: 28.11.2006 00:24:02     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Djanku (djanku@email.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re:
Njn google.com je taky takový nanicovatý web... (LOL)

Komentář ze dne: 17.07.2008 21:24:19     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - urna (H.Martinek@seznam.cz)
Titulek: Rychlost
"(Mimochodem víte, že třeba na brouzdání po internetu, či na stahování je Linux až o 30% rychlejší při stejném připojení než Windows?)"
Jsem docela nováček v Linuxu (Ubuntu) a jako internetový prohlížeč mám Mozilu Firefox stejně tak, jak jsem dřív měl v OS WS XP, jen teď snad novější verzi firefoxu. Ale spíš je její rychlost v "brouzdání"/(ne ve stahování) Linux a to jsem jeho fanda spíš víc než o 30% pomalejší než rychlejší. Ať dělám co dělám, nemůžu najít řešení na příčinu, kterou by to mohlo být způsobeno. Nevíte někdo čím to může být?

  
Komentář ze dne: 17.07.2008 22:00:54     Reagovat    Nový komentář
Autor: [risik] - Richard (risik@volny.cz)
Titulek: Re: Rychlost
Ano. Tohle je docela známá věc a ten problém je v samotném operačním systému. Unixové (potažmo linuxové) operační systémy jsou daleko lépe přizpůsobené pro užívání sítí, pro práci na síti, pro práci s internetem, protože od svého počátku tak byly právě pro tohle konstruované a navrhované. Byla to podmínka jejich bezchybné práce. Unixové systémy pracovaly už stabilně (a na mezinárodních sítích) v době, kdy nikdo z vývojových inženýrů firmy Microsoft nebyl dospělý, a možná že ani na světě. Většina sálových počítačů jela na Unixech (vyjma těch ze SSR, kde jako z většinou věcí došlo k ukradení Unixů, jejich přepsání a přejmenování) Také je to v samotné práci OS a řízení jednotlivých operací - tedy v jádře syst. Linux má pružnější práci z diskem, z pamětí, nezahlcuje se při swapování, protože jeho SWAP oddíl je nastaven na pevnou velikost, tedy OS ví, kolik informací do něj lze korektně uložit, na rozdíl od Windows, u kterých často první spuštěná aplikace zahltí virtuální paměť a pro zbytek dalších musí docházet k jejímu uvolnění. Windows jsou blbovzdorné, tedy i blby obsloužitelné - v tom je jejich výhra. Ale to je vykoupeno právě tím, že jsou nepružné, pomalé, sami sebe prací ničící a zahlcující. Nedá se to nijak vyladfit,. Prostě to tak je a je to v architektuře systému. A ještě něco. Každý nový syst od Microsoft se mi zdá těžkopádnější, poruchovější - tedy celkově horší, zatímco distra Linux jsou čím dál tím lepší... Tím nechci tvrdit, že vše v Linux je nejlepší, i oni mají své slabiny, ale celkově u mě pořád převažují a na rozdíl od konkurence na vás nikdo nebohatne, nikdo z vás nedře kůži jenom proto, že potřebujete na PC pracovat... Částečně lze windows urychlit tím, že si člověk pořídí další komerční aplikaci, se kterou je možné řídit právě swap, paměť, vypínat a pružně zapínat určité procesy, ale stojí to dost peněz. Všechny tyto nástroje máte v tučňákovi standardně.

    
Komentář ze dne: 18.07.2008 10:03:49     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - urna (H.Martinek@seznam.cz)
Titulek: Re: Re: Rychlost
Vážně? Možná jsem trochu nechápavý, ale jeden můj známý má právě stejný OS Linux Ubuntu, rychlost připojení stejná a opravdová rychlost jak se zde píše: při brouzdání je o 30% rychlejší než u windows; u něho platí a u mě je tomu naopak?

      
Komentář ze dne: 19.07.2008 10:05:36     Reagovat    Nový komentář
Autor: [risik] - Richard (risik@volny.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Rychlost
Já myslím, že to bude nejspíš v tom, jak jste instaloval... Tam je důležité při tvorbě diskových oddílů nenechat to na počítači a instalačmím programu, ale utvořit si je sám... (expertní režim, vlastní rozdělení) Je totiž důležité, utvořit tři (a ne dva jak vám nabízí automat) oddíly. a hlavně ještě je potřebné nastavit velikost swap oddílu.. Měl by být dvojnásobkem operační paměti (ani větší, ani menší) pro správný chod... - tedy disky pro váš linux by měly vypadat takto systém "/" potom "swap" a "home" Je také velmi důležité, jaký si vyberete souborový systém, pro linux oddíly "/" a "home" Linux jich zná více než třicet, něškteré jsou vynikající v šifrování, ale zaostávají v přístupových rychlostech a vůbec ve výkonu, což zase jiné umí dobře.. Doporučuji "ext3" nebo "reiser" A ještě něco. Ten home oddíl má do budoucna tu výhodu, že i při instalaci jiné verze programu (ne jiného distra) vám v něm zůstanou uložené dokumenty a vaše všechna uživatelská nastavení, tedy po přeinstalaci systému máte vše, včetně fotky na pozadí a ikon na ploše. Přeji hodně šťestí.

Komentář ze dne: 18.07.2008 11:20:08     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - jarda (@)
Titulek:
článek se stal pro mě v těchto dnech aktuální
přecházím na legální distro, to je asi hlavní důvod přechodu z XP na KUBUNTU
můžu proto "z první ruky" komentovat napsané
pohyb po netu je snadný, aplikace pro přehrávání medií, kancelářský balík a správa systému jsou jednoduché pro všechny kdo nemají zvláštní nároky a dovedou se přizpůsobit odlišnostem v samotné organizaci systému, Wokna běží v pohodě na virtuálním stroji, a poběží dokud se nenaučím pracovat s alternativníma aplikacema,
První dojem je velmi dobrý, myslím že pro organizaci domácí kanceláře spolu s multimediálníma doplňkama stačí systém nainstalovat a jede to (můj zatím jediný problém s duálníma monitorama se snad za pomoci lidí co podobnou zkušenost mají, podaří odstranit) .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz