.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Prosinec  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 .: Online
Stránku si právě čtou 4 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Tři sedmnáctky aneb "sedmnáct zastavení podzimu"

GreenEyes - Blog - 17. 11. 2006 - 6120 přečtení

17 citací 17 let po 17. listopadu (1989)

Papír snese všechno… Chcete článek o 17. listopadu? Prosím! Jen řeknete, co je libo.

Teoreticky by to takhle mohlo být. Ale naštěstí nejsem reportérka a můj příjem není závislý na vůli žádného mediálního magnáta.

Nechci se tedy přidat k zástupu četných autorů pateticko-demagogických, nonšalantně nihilistických, výhradně dekadentních, anebo hystericky degradujících článků o sedmnáct let starých událostech…

Na rok 1968 si nepamatuji. Bylo mi 13. Žila jsem v Moskvě – šťastné dítě ze šťastné rodiny.

O tom, že se v roce 1968 „něco dělo“ jsem se dozvěděla v r. 1975, když jsem se seznámila s bývalým chotěm. V šedesátém osmém byl prý na vojně – dělal pobočníka velitele brněnského vojenského letiště. Vyprávěl mi, že mezi protestujícími byl jeho kámoš Bob Friedl. Ex-manžel měl za úkol pacifikaci demonstrantů. Vlezli spolu s Friedlem do nějakého domu a do večera tam kecali a kouřili.

Jinak o roce 1968 nic nevím.

A o roce 1989? – To jo.

Měsíc před „revolucí“ jsem nastoupila do Výzkumného ústavu gerontologie na Slovensku. Poslali mne na studijní pobyt do Prahy do Ústavu molekulární genetiky ČSAV (o pár let dříve jsem šla na medicínu jen abych se věnovala základnímu výzkumu stárnutí). Splnilo se mi to! Ale 18. listopadu 1989 do laboratoře přiběhl její vedoucí RNDr. Petr Dráber, CSc. (agilní člen KSČ) a vyhnal všechny na jakousi manifestaci na Václaváku spojenou s trapným cinkáním klíči. Na to si pamatuji: můj syn plakal a chtěl domů, ale já jsem se musela (místo buněčných pokusů) flákat se po Praze a dělat ze sebe šaška.

Zapomněla jsem říci: nikdy jsem nebyla členkou žádného společenského (natož už politického) seskupení. Kromě pionýru samozřejmě -). Nebyla jsem (a nikdy nebudu) v žádné straně. Nebyla jsem v Komsomolu. Nebyla jsem v SSM. Řídím se výrokem „inteligence lidských skupin je nepřímo úměrná jejich velikosti“.

Psát o listopadu 1989 – nebo o jakékoliv dějinné události – nelze jinak, než v kontextu jeho příčin, okolností a důsledků. Alespoň chcete-li napsat něco seriózního. Zdobit papír bláboly o vítězství demokracie a přednostech kapitalismu též nemá smysl, aniž bychom nahlédli do podstaty věci…

17. listopad 1989 samozřejmě nelze oddělit od světového dění – ať už předchozího nebo následného…

Tudíž jsem se rozhodla, že nenapíší článek, nýbrž blog.

„Sedmnáct zastavení podzimu“ ( ten název je samozřejmě převzat ze sovětského filmu „Sedmnáct zastavení jara“).

Máte k dispozici odkazy na prameny. Více si můžete najít ve veřejně dostupných informačních zdrojích.

Poslední osobní drobnost: Necelý rok po 17. listopadu 1989 se můj syn nevrátil ze školy včas. Byla jsem šílená. Obvolala jsem všechny učitele, sousedy… Přisel o pět hodin později. Se spolužákem Martinem Macháčkem. Ptala jsem se:“ Kde jsi proboha byl? Málem jsem umřela strachy!“. Spolužák mi odpověděl: „Já jsem pozval Alana k nám na návštěvu, abych mu ukázal, jakou novou koženou sedačku koupil taťka“.

Když Macháček odešel, měla jsem krátký proslov. Apelovala jsem na syna: „Pokud se necháš v  11 letech zmanipulovat pohledem na sedačku, co tedy z Tebe vyroste?“

Koženou sedáčku naštěstí dodnes nemáme. Můj syn vyznává jiné hodnoty, než cetky. Jediné, čeho je mi líto, že základní gerontologický výzkum v ČR neexistuje. Pokud tedy vůbec existuje nějaký neaplikovaný biologický či medicínský výzkum… Tudíž se dnes věnuji překládání knih a sem tam trapnému tlumočení.

A teď k podstatě věci, k sedmnáctému listopadu 1989.
 

1.

Dnes, šesnáct let po takzvané sametové revoluci se šíří informace, že celý převrat byl připravován složkami STB. Ovšem pravda je taková, že KSČ se začala hroutit zevnitř. Vznikala uskupení rozdílných názorů, zvlášť v době, kdy pohasla jistota tvrdé odvety sovětského svazu při uvolnění režimu v ČSSR. Všechny okolní státy se hroutily. Státní monopolní média však nadále publikovala informace o všech možných sjezdech, jak američané vyvolali další vlny násilí a v Zetoru se začal vyrábět nový typ traktoru. Vláda byla doznívající vlnou Pražského jara v čele s již senilním prezidentem Husákem, který se nemohl slunci kouknout do tváře, jelikož by mu jeho popelníky vypálily oči. Je to onen člověk, který z nejasného důvodu povolil cestovatelům Zikmundu a Hanzelkovi cestu kolem světa... V době hnijícího komunismu, kdy už opravdu udával každý na každého a z celého systému si dělaly srandu i patnáctileté děti. Ovšem strach z policie a ruského vojska přetrvával dál. Kolem 17. listopadu se sešel ÚVKSČ (ústřední výbor komunistické strany československa) a jednal dva dny v kuse. Jenomže se nedokázali dohodnout, co dál. Měli v rukou ještě celou armádu, policii. Ale hádali se jako malí kluci. Jedni chtěli lepší socialismus, jiný tvrdě potlačit demostrace. STB už nebyla žádnou nebezpečnou organizací, nýbrž spolkem strejdů, kteří se nestarali o nic jiného než o svůj prospěch. To vše dohromady dalo za pravdu rozpadu komunismu. Největší chybou KSČ bylo zmlácení studentů. Mysleli si, že tak ucelí stranu, ale naopak došlo k totálnímu rozpolcení. To ona STB nedomyslela. Pak už se jen všichni starali o to, aby nebyly důkazy o všech procesech a lidech, jenž měli s tím cokoli společného. Podle pana Cibulky, jež vydal známé seznamy STB, jsou všechny archivy zničeny a materiály nafoceny a v diapozitivech ukryty v moskevském archivu. Nikdo nevěřil, že by vše mohlo jít tak rychle. Pravda, skoro polovina lidí z občanského fóra byla komunisty. Jenže nikdo jiný než oni nevěděl nic o chodu státu, neměl žádné diplomatické styky...

http://www.postreh.com/phprs/view.php?cisloclanku=20051117022.

(o tom zda byl 17. listopad připraven. Byly události před a po něm spontánní?)

Klaus: Z Obcanského fóra se stává politická strana

Klaus se rovnež domnívá, že Obcanské fórum se postupne mení v politickou stranu navzdory presvedcení nekterých vedoucích osobností Obcanského fóra, že Obcanské fórum by melo zustat mimo politiku. Podle Klause zustane v nejbližší dobe ekonomická reforma v pozadí. Klaus se domnívá, že bylo chybou požadovat, aby odstoupil prezident Husák. V dohledné dobe budou soukromé podniky hrát malou roli. Co se týce jeho vlastních plánu, Klaus uvedl, že se stal spíše politickým stratégem Obcanského fóra než jeho ekonomem.

Americká velvyslankyne o obede s Václavem Klausem.

Praha, 7. prosince 1989, 1610Z

Duverné Prague 08550. Ihned

Vec: Predstavitel ceskoslovenského Obcanského fóra se domnívá, že se z Obcanského fóra postupne stává politická strana

1. Duverné – celý text.

2. Souhrn. Clen Obcanského fóra Václav Klaus se domnívá, že politické zmeny v Ceskoslovensku jsou již nezvratné. Klaus se rovnež domnívá, že Obcanské fórum se postupne mení v politickou stranu navzdory presvedcení nekterých vedoucích osobností Obcanského fóra, že Obcanské fórum by melo zustat mimo politiku. Klaus rovnež naznacil strukturální zmeny v Obcanském fóru, vcetne vytvorení výboru, které by se zabývaly vyjednáváním o zmenách složení federální vlády, vytvorením „stínového kabinetu“ a zahran2icními vztahy. Podle Klause zustane v nejbližší dobe ekonomická reforma v pozadí. V hospodárské oblasti se úsilí soustred(uje zejména na minimalizaci inflace pomocí striktní menové politiky. Klaus se dívá s despektem na „Demokratické fórum“ KSC a na Stranu zelených, kterou považuje za možnou pátou kolonu komunistu. Konec souhrnu.

3. Zástupce velvyslankyne usporádal 5. prosince obed pro pracovníka Prognostického ústavu a clena Obcanského fóra Václava Klause. Pozvání prijali rovnež Klausovi kolegové Valtr Komárek a Vladimír Dlouhý, ale museli se na poslední chvíli omluvit. Sám Klaus se mohl dostavit jen s obtížemi poté, co absolvoval jedno z mnoha interview pro sdelovací prostredky (v tomto prípade pro ABC), a mel zjevne naspech. Obeda se zúcastnili rovnež politicko-ekonomický rada a pracovník politicko-ekonomické sekce velvyslanectví.

4. Klaus uvedl, že podle jeho názoru je politický vývoj v Ceskoslovensku – v nemž stále dochází ke zmenám, jak zduraznil – již nezvratný. Na podporu svého stanoviska uvedl tri faktory.

# Podle Klause žádný z ortodoxních komunistu odstranených z predsednictva strany není natolik silná osobnost, aby byl schopen rídit události ze zákulisí. # Klaus a další clenové Obcanského fóra se nedávno sešli s velitelem západoceského vojenského velitelství v Tábore (Zachariáš). Velitel ocekával lidi disidentského ci umeleckého typu a seriózní úroven predstavitelu Obcanského fóra na neho proto udelala dojem.Vojenští predstavitelé dali najevo, že nemají v úmyslu zasahovat do politického procesu, a Klaus z jednání odcházel s pocitem, že to bylo míneno vážne. # Klaus nedávno v rozhlase zaslechl zprávu, že jistá závodní organizace KSC z vlastní iniciativy rozhodla o svém zrušení. Ocekává, že mnoho dalších bude následovat jejího príkladu, a pokládá to za velice významné.

5. Prímo v Obcanském fóru pozoruje Klaus rychlý odklon od stanoviska, které doposud zastává Václav Havel a nekterí další clenové, že by se totiž Obcanské fórum nemelo prímo úcastnit politického procesu. Obcanské fórum je namísto toho na ceste stát se politickou stranou, pricemž tento vývoj prosazují napríklad Zdenek Jicínský, Petr Pithart a sám Klaus. Pro príklad uvedl, že Obcanské fórum odmítlo doporucit kandidáty do federální vlády sestavené predešlého víkendu, ale úcastnilo se 5. prosince jmenování kandidátu do ceské vlády. (Klaus dokonce prohlásil, že byl na seznamu predsedy vlády Adamce pro funkci ve vláde, ale odmítl tuto kandidaturu prijmout i z toho duvodu, že v té dobe ješte bylo strategií Obcanského fóra zustat stranou politiky). Klaus pripisuje obrat ve vývoji Obcanského fóra alespon zcásti tlaku ze strany místních Obcanských fór, která si prejí, aby organizace hrála aktivnejší a výraznejší roli.

6. Obcanské fórum je nyní po organizacní stránce rozdeleno na akcní výbor, jehož velikost kolísá, ale vetšinou jej tvorí 12–15 clenu, a plénum, které se zredukovalo na 30–40 osob zastupujících ruzná politická a spolecenská uskupení. Plénum je technicky na vyšší úrovni, ale rozhodování se vetšinou uskutecnuje v rámci akcního výboru, jehož je Klaus predním clenem. Krome toho byly vytvoreny tri nové pracovní výbory – jeden pro rekonstrukci nové vlády, druhý pro sestavení stínového kabinetu (v tomto výboru je velice aktivní Valtr Komárek) a tretí (vedený Martinem Paloušem) pro zahranicní vztahy, k nimž by patrily oficiální návštevy z USA.

7. Výbor pro rekonstrukci již jedná s Adamcem a prvním místopredsedou vlády Urbanem o zmenách složení vlády. Klaus naznacil, že Obcanské fórum možná vezme zpet svuj drívejší požadavek, aby do funkcí ministra obrany a ministra vnitra byli jmenováni civilisté a aby ministrem vnitra byl nekomunista. Obcanské fórum namísto toho navrhlo Urbanovi, že by se spokojilo s tím, kdyby funkce sedmi místopredsedu vlády, kterí tvorí predsednictvo vlády (užší kabinet), byly rozdeleny mezi ruzné strany a nezávislé skupiny s tím, že v rukou KSC by zustaly maximálne dve nebo tri. (Poznámka: Tak tomu vlastne bylo pri sestavování ceské vlády – viz separátní telegram . Konec poznámky). Klaus se rovnež domnívá, že bylo chybou požadovat, aby odstoupil prezident Husák, a že už se na tom možná nebude trvat, avšak poznamenal, že i Obcanské fórum má ortodoxní cleny, kterí to možná budou prosazovat dál.

8. Klaus prohlásil, že ekonomická reforma nyní jasne stojí v pozadí, prestože podle jeho názoru by vláda s rešením této otázky nemela cekat až do voleb. Klaus ovšem neocekává, že by v dohledné dobe byla prijata jakákoli opatrení v otázkách tak bolestných, jako je napríklad cenová reforma. Reforma se místo toho zamerí na zamezení hospodárské nestabilite a zejména inflaci. Striktní menová a fiskální politika bude hlavní zbraní v tomto boji, ale podle Klause bude vláda rovnež usilovat o vetší otevrenost ekonomiky tím, že legislativní cestou zruší monopolní práva státních podniku. Podle Klause se hospodárství otevre státním, družstevním a soukromým podnikum. V dohledné dobe však budou soukromé podniky hrát malou roli. Avšak poznamenal, že v souladu s ekonomickým výhledem Obcanského fóra (které klade o neco menší duraz na tržní ekonomiku než on sám) vypracoval predbežný program Obcanského fóra, aniž pritom použil slova „socialismus“.

9. [Sedmnáct rádek textu pramene nebylo zprístupneno.]

10. [Devet a pul rádky textu pramene nebylo zprístupneno.]

11. Co se týce jeho vlastních plánu, Klaus uvedl, že se stal spíše politickým stratégem Obcanského fóra než jeho ekonomem. Nevyloucil, že by mohl v budoucnu prípadne zastávat v nové vláde vyšší funkci, ale v souladu se svou vlastní monetaristickou politikou by dal prednost spíše úradu guvernéra Národní banky než funkci ministra financí.

Black

Josef Schrabal
pro Newyorske listy

http://newyorskelisty.home.att.net/05/listopad89.html

 

3.

Odkazuji na Aristoteles :“O politice“.


4.

Bilderbergská skupina: kdo ve skutečnosti vládne světu

Českými členy tajné vlivové skupiny jsou Karel Kovanda a Michael Žantovský

Po dlouhá léta slýchával novinář Jon Ronson o tajné skupině nesmírně mocných politiků a průmyslníků, kteří prý jsou skutečnými vládci světa, nastolují prezidenty anebo je zase odstraňují, vyvolávají války. To přece musí být fantazie, taková skupina jistě neexistuje...? V sobotu 10. března otiskl Jon Ronson ve víkendové příloze deníku Guardian rozsáhlý článek na toto téma, který shrnujeme. Je to výňatek z knihy: Them: Adventures with Extremists (Oni: dobrodružství s extremisty), kterou vydá 6. dubna nakladatelství Picador v Londýně. Čtyřdílný televizní pořad "Tajní vládci světa" se bude vysílat v Británii na Channel Four od 4. května

http://www.blisty.cz/files/isarc/0103/20010312e.html


5.

Jde o pravidelná výroční čtyřdenní setkání, na nichž, podle oficiální linie, se prý neděje nic spikleneckého, jde prý jen o užitečná fóra, kde mezi sebou debatují lidé z různých vlivných sfér života (politici, podnikatelé, králové). Prý jsou tato setkání utajována jen proto, aby se tam mohlo volně diskutovat, mimo dosah novinářů. Bývalý editor týdeníku Observer, ekonom Will Huttton, který se v minulosti těchto schůzek účastnil, skupinu charakterizuje jako "velekněze globalizace".

Bilderbergská skupina se jmenuje podle jednoho hotelu v Holandsku, kde se konalo její první setkání v roce 1954. Účelem mělo být povzbudit větší porozumění mezi nejvlivnějšími lidmi ze severní Ameriky a západní Evropy po druhé světové válce. Každoročně se koná obdobné setkání. Organizační výbor pokaždé pozve asi 100 osob. Letošní setkání začalo ve čtvrtek v jednom luxusním hotelu v severní Itálii a bude pokračovat do neděle.

Z České republiky byli na minulá utajená zasedání zváni podle iformací Britských listů pouze tři lidé: senátor Žantovský, politolog Pehe a velvyslanec v NATO Kovanda.

http://www.blisty.cz/2004/6/4/art18411.html6.


Vystoupeni Václava Havla:

Obcanské fórum a Verejnost proti násilí doporucily do vlády nekteré komunisty, jako napr. pana docenta Komárka, a nedoporucují nekteré zkompromitované nestraníky. Milión sedm set tisíc komunistu netvorí nejaký jiný biologický nebo morální druh, nez jsme my ostatní. Vetsina z nich musela dvacet let mlcet tak, jako my vsichni, a mnozí z nich delali -byt s obtízemi -mnoho dobrých vecí. Promyslený koncept dukladné ekonomické reformy, která neprinese sociální otresy, nezamestnanost, inflaci a jiné problémy, jak se mozná nekterí z vás obávají, pripravovaly desítky dobrých lidí, mezi nimiz bylo mnoho komunistu, mnoho bývalých komunistu i nestraníku. Pravda ovsem je, ze totalitní systém se zastitoval komunistickou stranou a ze tudíz vsichni komunisté bez výjimky nesou zvýsenou odpovednost za marasmus, v nemz se nase zeme ocitla. To je zavazuje k tomu, aby z této odpovednosti vyvodili príslusné dusledky a jeste víc, nez vsichni ostatní, pracovali dnes pro svobodnou budoucnost nás vsech. Týká se to i komunistických poslancu dnesního Federálního shromázdení. Nechtejí-li riskovat zivelné stávky, chaos a mezinárodní hanbu, prosím je, aby nekomplikovali situaci a nevystavovali se nebezpecí, ze je verejnost odsoudí, ale aby pochopili volání této chvíle. Vsechny komunisty pak prosím, aby -chtejí-li -co nejrychleji obrodili svou stranu, dali do jejího cela její nejlepsí lidi, totiz takové, s nimiz se dá pracovat a vubec mluvit.
   Pan Adamec má velkou zásluhu. Byl první, kdo se s námi zacal bavit. Nase duvera k panu Calfovi, novému premiérovi, hodinu od hodiny roste. Budou-li si i jiní komunisté pocínat jako on, bude to dobré pro oba nase národy a nemusíme se uz nikoho bát. Bát se nemusíme ani policie a je úkolem nás vsech, abychom zabránili pokusum pronásledovat ty, kterí rídí dopravu, zajistují porádek a chrání nás pred zlodeji, vrahy a násilníky.

Odkaz http://www.ceskenoviny.cz/toISO-8859-1.cs/prilohy/1989/view_zprava.php?soubor=zpravy/161200.html

7.

K nezaměstnanosti (reakce na odstavec 6.):

„Česko je jednou z mála zemí, kde se daří snižovat počty nezaměstnaných mladých lidí. Přesto práci nemá na 120 tisíc mladých ve věku mezi 15 až 29 roky. Nezaměstnanost mezi mladými od 15 do 24 let v posledních deseti letech rostla a s nárůstem globální populace se zřejmě bude dále zvyšovat.
Míra nezaměstnanosti v této skupině loni vzrostla na 13,5 procenta ze 12,3 procenta v roce 1995… upozorňujívýsledky výzkumu Mezinárodní organizace práce (ILO).“

(http://www.novinky.cz/ekonomika/v-cesku-hleda-praci-120-tisic-mladych_100176_4tc7k.html)
 

8.

K inflaci (reakce na odstavec. 6.):

míra inflace   [%]  

1989  1,4
1990  9,7
1991  56,6
1992  11,1
1993  20,8
1994  10,0
1995  9,1
1996  8,8
1997  8,5
1998  10,7
1999  2,1
2000  3,9
2001  4,7
2002  1,8
2003  0,1
2004  2,8
2005  1,9

zdroj: ČSÚ

http://www.estav.cz/finance/inflace.html

 

9.

„I v osobním životě zastávám … etiku Maxe Webera, a šetřit jsem se snažil i v rozpočtovém výboru. Jen jeden příklad za mnohé: Do parlamentu přišel tehdejší ministr obrany Luboš Dobrovský a požadoval uvolnění 1,5 miliardy korun na nový protiletadlový raketový systém. Když jsem se ho zeptal, čím zdůvodňuje tuto potřebu, odpověděl mi, že vzhledem k nestabilní situaci v Rusku nám hrozí invaze ruských běženců. Zeptal jsem se ho tedy. zda se domnívá, že případní běženci se na naše území budou dopravovat v letadlech a zda pokládá za humánní tato letadla sestřelovat. Parlament se rozesmál, Dobrovský musel svůj návrh stáhnout. Věc měla ještě dohru. Když jsem odcházel z jednání s Dobrovským a šesticí jeho generálů, zapomněl jsem si v jednací síni brýle. Okamžitě jsem se pro ně vrátil, ale už tam nebyly. Byly to patrně nejdražší brýle v historii, stály půldruhé miliardy“

Miloš Zeman „Jak jsem se mýlil v politice“.
 

10.


„V lednu 2002 se vyskytla informace o tom, že Viktor But čile spolupracoval s leteckou společnosti Hying Dolfin, zaregistrovanou ve Spojených Arabských Emirátech. Jejím šéfem byl dřívější velvyslanec Arabských Emirátu v USA šejch Abdullah bin-Sakr an-Naian. Stroje této společnosti létaly do Kandaháru do ledna 2001. Velvyslanec exilové afgánské vlády při OSN prohlásil, že těmito letadly byly do Afghánistánu dodávány chemické zbraně zakoupené v České republice a na Ukrajině, a že odběratelem zbraní byla „Al-Kaida“. Ve stejné době CNN získalo videonahrávku experimentů prováděných členy Al-Kaidy s bojovými chemickými látkami. Trpělivost belgické policie byla vyčerpána. V rámci kauzy S. Rupry byly provedeny domovní prohlídky u zaměstnanců a partnerů Viktora Buta. Mezi nalezenými kompromitujícími materiály potvrzující nelegální dodávky zbraní do Angoly a Afghánistánu.“

Gorjainov S. „Alláhovy diamanty“, Moskva 2004.

 

11.

Nekonečné čekání na vládu

160 dní jednání, výsledek velká nula

23 týdnů schůzek a prohlášení

35 tiskových konferencí ČSSD v Praze

17 tiskových konferencí ODS v Praze

22 setkání u prezidenta Klause

7 pokusů o zvolení šéfa Sněmovny

2 jmenovaní premiéři

www.idnes.cz 11. listopadu 2006
 

12.

16. listopadu 2006  15:16,  aktualizováno 17:30

Velmi příznivé průzkumy posilují v ODS odpor proti dlouhému vládnutí s ČSSD. Členové volají po uspořádání rychlých voleb. Zda tento názor ve straně zvítězí, se ukáže na víkendovém kongresu. Šéf strany Topolánek ve čtvrtek v podvečer prohlásil, že nejlepším řešením nynější situace by byly právě co nejrychlejší volby.

Odkaz na internetový zdroj
 

13.

„Šmíruješ to šejdrem“

(„Návštěvnici“, díl 2. „V chodbách času“)

 

14.

Nezávislá organizace Information Commissioner Office tvrdí, že britská společnost je terčem pronásledování zpravodajských služeb. Šéf společnosti Richard Tomas tvrdí, že …. ve Velké Británii je neinstalováno celkem 4,2 mln kamer pro venkovní pozorování. Denně tentýž člověk může být zachycen více než 300 kamerami… Výzkum prokázal, že kombinace čísla kreditní karty, čísla mobilu a čísla spotřebitelské karty jsou základními udají pro získání informací o kterékoliv osobě“

15.

Co však získal vítěz? Vzkvétající, prosperující a klidný monopolární svět? Surovinové zdroje zničených zemí, které se dají beztrestně vysávat? Nové šance pro společnost spotřebitelů? Anebo „druhý Vietnam“ v Iráku a výhledově i v Iránu? Teroristické útoky ve vlastní zemi či kdekoliv jinde na světě? Al-Kajdu? Nenávist milionů a milionů lidí? Monstrum v podobě mezinárodního terorismu, či další v podobě nových totalitních korporací, které již dávno kašlou na demokratické postupy a vyvíjejí se dle vlastních zákonů bez ohledu na rozkazy z Washingtonu?

Jaká je pravda? Hodnoty dnes nemají pevné zakotvení a kritéria jsou nejistá, ať už v právu, etice, nebo morálce. Tomahavky svržené na Bělehrad, útok tanků na budovu ruského parlamentu – je to zločin nebo nezbytný projev státní vůle? Uříznutá hlava zajatce je z hlediska evropského práva vandalismem. Z pohledu šariatského soudu se však jedná o projev nejvyšší spravedlnosti. Když už tedy ve Španělsku katolický kněz požehnal sňatky homosexuálů a francouzská vláda zakázala nošení muslimských šátků na školní půdě, pak zcela jistě musel někdo přijít s knihou „Teror – technologie civilizace“.

Jak se ale dopátrat pravdy? Jak se stát svobodným? Jediná správná odpověď je obsažena právě tam, odkud byl převzat výrok později vytesaný ve vestibulu budovy CIA - v posvátných knihách. Tato pravda se opakuje v Bibli, Koránu, Talmudu a rozhodně bychom jí neměli opovrhovat. Zvláště pak ne ti z nás, kteří rozhodují o likvidaci lidí hledajících pravdu.

Formulace obsažená v Talmudu je dle našeho názoru nejkratší a nejvíce metaforická. Kdysi dávno, ještě než se narodili Kristus s Muhammadem, žil mudrc a vykladač zákona Gilel. Jednoho dne za ním kdosi přišel s žádostí, zda mu může v co nejkratší době objasnit podstatu pravdivého učení. A Gilel odpověděl: „Co sám nechceš, nečiň jiným. Tohle je jediná pravda. Vše ostatní jsou jen komentáře.“

Gorjainov S. „Alláhovy diamanty“, Moskva 2004.

16.

„… jsem ráda, že dětství mého syna připadlo na to předpřechodné období, kdy zdi jeho pokojíčku ještě zdobily nevinné mapy Tolkienovy Středozemě...“

www.postreh.com, „Maniak

17.

„Dějiny nejsou ničím jiným, než podivuhodným mizením pravdy v čase“.

Domnívám se, že mohu ukončit tento retrospektivní výlet uvedeným výrokem slavného českého surrealistického básníka a spisovatele Jiřího Štýrského.

Zásadně neslavím žádné státní svátky.

 


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 17.11.2006 09:55:33     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - krtica (krtica.N@seznam.cz)
Titulek: No
Táni, ten článek nám to trochu komplikoval při vložení, ale Tomáš Dostál si s tím nakonec poradil.
K samotnému textu, vědomost, že sametovou revoluci řídili z povzdálí sami komunisté, mezi lidmi, aspoň tedy mezi těmi, kteří se o pazadí všeho více zajímali, dost prosákla. Tehdejší situace už nebyla skutečně udržitelná a hledal se směr dalšího vývoje. Nebyla jsem tak blízko, jak ty, ale tak nějak lačná po vědění, jsem také pročítala různé odkazy na Netu.
Jsem jen toho názoru, že bohužel příspěvky na britských listech bývají hodně diskutabilní a ne zcela věrohodné.
Ale každý člověk má možnost udělat si svůj názor.

  
Komentář ze dne: 17.11.2006 11:03:41     Reagovat    Nový komentář
Autor: [GreenEyes] - GreenEyes (tkuncová@inbox.ru)
Titulek: Re: No
Ahoj Jani, najdriv k forme. Tomasovi moc dekuji, nekolikrat jsme vcera spolu mluvili telefonicky. Ja sama bych se s tim vlozenim neporadila.Jen je skoda, ze nejakym nedopatrenim vypadly asi dva odkazy na zdroje (u projevu V. Havla a u bodu 12.). Zvolila jsem formu blogu, protoze na sepsani seriozniho clanku mi chybel cas. Psat neco emotivniho nestalo za to. V podstate kazdy, kdo si najde na googlu nebo na Yahoo odkazy na "Obcanske forum" ci cokoliv jineho, muze vytvorit vlastni obraz. Doporucuji prolezt google.com, stejne jako google.ru.
K obsahu:
Vim, ze britske listy nejsou absolutne serioznim pramenem. Ovsem prosmejdit net behem 3 dnu byl pro mne celkem zaber. Z britskych listu jsem prevzala jen to, za cim stojim. Sametovou revoluci neridili komuniste (ale nerada bych to ted dokazovala-opravdu mi chybi cas). Kazdopadne se ale rada komunistu na deni podilela, anebo alespon s potesenim prihlizela...
Smer dalsiho vyvoje se hleda porad (zalezi jen na efektivite a vysledku). Kdyby nebylo inkvizice, tak by nebylo renesance...
Kazdopadne ale spousta veci mi nejde do hlavy: napsala jsem, ze jsem nikdy nebyla v SSM. Nicmene na medicine muj skupinovy vedouci - nyni psychiatr a psychoanalytik MUDr. Petr Zahradnik (jediny kandidat KSC v nasi studijni skupine) - mne ze SSM chtel vyloucit -). Jako jedina v rocniku jsem totiz nechodila na jejich schuze. Prekvapuje mne ten myslenkovy zvrat byvaleho presvedceneho marxistickeho materialisty na nemene presvedceneho vyznavace Jungovy psychoanalyzy. Trochu schizofrenni...
No, a par lidi z Havlovy rodiny znam osobne. Ale dopredu jsem zavrhla pouzivani osobnich informaci apod.

    
Komentář ze dne: 17.11.2006 12:56:34     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Chaolinek (Korektor@postreh.com)
Titulek: Re: Re: No
Ahojky Táni, ty nedostatky jsem už podle tvého mailu odstranil, tak by to mělo být v pořádku. Kdyby jsi tam ještě něco našla, tak mě zkontaktuj...Zatím pa

    
Komentář ze dne: 14.05.2009 04:12:35     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Petr Zahradník (zahradnik@alfa95.cz)
Titulek: Re: Re: No
Milá Táňo,

s velkým a milým překvapením jsem při brouzdáním internetem objevil Tvou adresu na blogu GreenEyes. Dovoluji si Tě oslovit, byť se značným zpožděním; Tvá analýza dění kolem 17.listopadu je jistě brilantní, jen mne přece jen překvapil kontext, ve kterém se zmiňuješ o mně - v každém případě jsem rád, že jsem Ti utkvěl v paměti, i když jsme se snad 20 let neviděli. Nicméně dovolil bych si upřesnit některé body v Tvém textu - nevím, zda Tvá paměť je ne zcela přesná, či zda se stala obětí nějaké mystifikace, tedy:
1/ nikdy jsem nebyl kandidátem KSČ - v našem kruhu jím nebyl, pokud vím, nikdo. K našim spolužákům v ročníku, kteří kandidáty byly – a vesměs se to neúspěšně snažili tajit – jsem cítil směsici jisté úzkosti a opovržení
2/ představa zapáleného svazáka, který vylučuje spolužačku ze SSM, protože nechodí na schůze, je skutečně bizarní (nevím, zda nezaměňuješ funkci vedoucího studijní skupiny a předsedy SSM – tím byl náš spolužák z vedlejšího kruhu MK). Členství v SSM byla pro mne trapná povinnost, které se Ti – myslím – podařilo vyhnout díky Tvému cizokrajnému původu; bylo by ale poněkud slaboduché vylučovat ze SSM někoho, kdo v této organizaci (a dokonce ani v Komsomolu, jak píšeš…) nebyl. Ale jistě se můžeme sejít s dalšími spolužáky a paměti pomoci…
3/ shodou okolností jsi mi ale z nějakých důvodů utkvěla v paměti jako jediná dívka z naší skupiny, kterou jsem měl možnost během studia na medicíně spatřit oblečenou v modré svazácké košili a se svazáckou kravatou, zapůjčenou od naší spolužačky Irenky, jelikož jsi takto ustrojena navštívila některé přednášky a cvičení - myslím, že na popud naší ruštinářky, jejíž jméno si již nepamatuji; rozhodně Ti to ale velmi slušelo
4/jsem rád, že sleduješ i mou současnou dráhu, nicméně nejsem psychoanalytik a psychoanalýza se odvíjí od Freuda, nikoliv od Junga (to je analytická psychologie; připouštím ale, že rozdíl nemusí být člověku z jiného oboru zcela jasný).

  
Komentář ze dne: 17.11.2006 11:14:50     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Ivo-Hary] - Ivo Hary z Náchoda (normalnisilenec@seznam.cz)
Titulek: Re: No
Jo jo - blisty, to je signifikantní (toto slovo, společně s termínem "konsensus" právě zavedl pan Havel a staly se nedílnou součástí politického slovníku). Jinak jsem strašně zvědav na osobní informace předávané osobním kontaktem :). Jinak souhlasím s Václavem Havlem: "doporucily do vlády nekteré komunisty, jako napr. pana docenta Komárka, a nedoporucují nekteré zkompromitované nestraníky" - myslím že to bylo jen dobře, bez ohledu na to, k čemu došlo v současné době.

Komentář ze dne: 17.11.2006 15:24:19     Reagovat    Nový komentář
Autor: [GreenEyes] - GreenEyes (tkuncová@inbox.ru)
Titulek: blisty ne? - Tak je nahradme jinymi odkazy
Oponentum blistu nabizim jine zdroje pojednavajici o cinnosti skupiny Bilderberg.
www.ahasweb.cz
www.parascope.com
ww w.pravoslav.gts.cz
www.messin.estranky.cz
www.zv edavec.org.
Na zasedani Bilderbergske skupiny jse vyjimecne pousteji novinari, ale musi podepsat zavazek, ze o cele veci nebudou informovat verejnost.
Snad nejskandalneji proslulym clenem Bilderbergu je Jaques Attali, byvaly vedouci administrace francouzskeho ex-prezidenta F. Mitteranda. Oba byli zapojeni do kauzy Angolgate.
Take doporucuji "Le Mond", "Corriere della Serra", "Le Figaro", popr. publikovane spisy italske nebo belgicke prokuratury. -)


Komentář ze dne: 18.11.2006 23:44:40     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes (@)
Titulek:
četl jsem... je to dobrý nápad, dát alespoň vědět, že jsem si to pročetl, když už neměl důvod k okomentování. .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz