|
Okénko pro Pana básníka - Pavel ŠrutMilan Bátor - Básně - 05. 12. 2006 - 8243 přečteníBásníci, jejichž jména se z české poezie vytrácejí. Dříve záměrně a nuceně, dnes pro nezájem o tuto oblast literatury. Jsme svědky sáhodlouhých rozborů Bezruče či Seiferta (při vší úctě k nim), ale poezie, která by nám mohla být bližší se nedostává ke slovu. Pavel Šrut je básník, textař a překladatel. Patří ke generaci narozené okolo roku 1940, tedy oněch básníků, kteří se velkou měrou podíleli na explozi české poezie v šedesátých letech. Jména jako Wernisch, Brousek, Topinka a Kabeš jsou trvale zapsána v paměti literárních dějin. Pavel Šrut nevyčníval tehdy a nevyčnívá ani dnes. Jeho poezie dosud nezažila sáhodlouhé rozbory, opěvování, ani nebyla terčem nesmlouvavých odsudků a kritik. A tak je tomu dodnes. Šrutovy básně jsou neokázalé, oplývají formální virtuozitou a působivou lyrickou zkratkou, či jinde ironickým šlehem. Reflektují jeho životní cestu s nadhledem, dávají nahlédnout do jeho příjemného vnitřního vesmíru. Jejich působivost je v metafoře, nadhledu, vnímavosti a humoru. Není na škodu si připomenout jeho skvělé texty Kolej Yesterday a texty zhudebněné Michalem Prokopem a Petrem Skoumalem. Vybral jsem básně z jeho druhé a třetí sbírky. Přehlásky (1967) a Červotočivé světlo (1969) jsou sbírky, které jsou mi z jeho tvorby velmi blízké.
Balada
Ticho a modré peří. To znám. Chycené v keři.
Podřezávají kohoutka. To znám. Chycený do poutka.
Výkřik a bílé peří. To znám. Chycený v keři.
Podřezávají slepičku. To znám. Chycená na kličku.
Hony a dychtivý psí čenich. To znám. Chycený v obklíčení.
To znám. Chycený v lásce, která tě hostí morkem z tvé vlastní kosti.
Atonální bižutérie
Bylo nebylo. Většinou není. Z dobrého přetrvalo zlé. Z dětství mi klepou na ostění princezny oplzlé.
ŘÍDKÝ JE ŘÍJEN a v celém domě jediný rozeschlý džber. Červotočivé světlo pracuje,
Ze stromů píšťaly, a já nikde. A pavouček zatím sliní vlákno jako kdyby už svítání...
Je. Je daleko kamkoliv, je hluboko odevšad. Bojím se přes dvůr, tam skořápky a nať.
KŘIK BAŽANTA dávivý, zase jindy v krátkém slunci. Otec se smeká za ním po listí,
Které odsává zemi olej, kronikář tohoto stěhovavého měsíce, s naběhlým hřebínkem, kohout
Na šípkových plotech. Je pozdě, u nás, má žena to ví, už jenom pýcha mne nutí hledat znak
Pro sykot dřeva vzníceného deštěm, křik bažanta a kámen, který se, než usnu, převaluje ve zdi.
*** Slova se mění, stejná řeč. Nacházíme jen to, s čím se míjíme. Poblíž a nikdy blízko. Umíme promlouvat jen mlčením. Jsem vyzáblý a vrhám kyprý stín. Daleko, ale nikdy vzdálen. Umím se hájit jen vlastní obžalobou. Kámen dne padá. Kámen dna.
Související články: Okénko pro Pana básníka - Emil Juliš (20.02.2007) Okénko pro Pana básníka - Antonín Brousek (01.11.2006) Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] ![]() ![]() Komentáře na Facebooku: Komentáře na Postřehu:
|
|
|
|
(c) Postřeh team 2001 - 2009 postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS |
|