.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

 .: Online
Stránku si právě čtou 4 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Není vše Marylin, co je Monroe

GreenEyes - Názory - 18. 03. 2007 - 7136 přečtení

marylin-0.JPG"Někdo to rád horké" a jiný by nejraději  všechno    Dějiny  zarputile mlčí o tom, proč se americká herečka Norma Jeane Mortensen rozhodla zavrhnout vlastní jméno a stát se Marylin Monroe. Dojem, že tato femme fatale  měla všechno, je zjevně povrchní a klamný. Přestože  byla krásná, nechyběly ji  peníze, sláva, obdiv davu i hodně velmi vlivných a bohatých mužů kolem, byla  5. srpna roku 1962 nalezena  ve svém pokoji nahá … a mrtvá. Ve věku pouhých 36 let, na vrcholu své hvězdné kariéry spáchala sebevraždu.

marilyn-1.JPG

    Nebylo to ani poprvé, ani naposledy, kdy slovíčko "monroe" přineslo Americe smůlu.

    Zanechalo svoji stopu nejen na životu nepochopené Normy Jeane, která se předávkovala barbituráty. Poznamenalo také osud jejího nejslavnějšího milence, tehdejšího amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Necelý rok a půl po smrti blonďaté Sugar byl zastřelen.

marilyn-2-JFK.jpg

    S Monroe - tentokrát městečkem ve státě Maryland - je spojeno jméno jiného amerického prezidenta, Abrahama Lincolna. Zde trávil těsně před smrti svoji poslední dovolenou. Pár dnů po návratu do Washingtonu, 14. dubna 1865,  zavítal spolu s chotí na divadelní představení, v jehož průběhu herec  John Booth  vytasil revolver a mířil rovnou do Lincolnovy hlavy… Přes veškerá ušlechtilá úsilí lékařů další den  prezident svým zraněním podlehl.

marilyn-3-AL.jpg

    V posledních dnech  se slůvko "monroe" dost nešťastně  podepsalo i na politické kariéře právě  úřadujícího prezidenta Spojených států.   
    Minulý čtvrtek, 8. března 2007,  George Bush zahájil svojí týdenní cestu po zemích Latinské Ameriky. V průběhu svého prozatím nejdelšího latinskoamerického turné navštívil tu její část, která je vůči politice Washingtonu, mírně řečeno, velmi loajální - Brazílii, Uruguay, Kolumbii, Guatemalu a Mexiko. 
    Oficiálním cílem  návštěvy amerického prezidenta byl "dialog s demokratickými státy Jižní a centrální Ameriky".   
Analytici se ovšem - až na vzácné výjimky - shodují v  tom, že skutečným záměrem Bushova putování je pokus "resuscituovat" téměř dvě století starou doktrínu, která svého času umožnila USA ovládat celou západní polokouli a položila základy pro vstup této země do globální světové politiky. O jaký dokument  se jedná?
    Ve dvacátých letech 19. století Španělsko oslabené napoleonskými válkami rychle ztrácelo svoje pozice v  Jižní Americe. Nebylo schopno udržet ani svoje kolonie, které se přeměňovaly v samostatné státy. Americkému kontinentu hrozila intervence Svaté aliance do jeho jižní části, jejímž záměrem bylo obnovit tam  původní úlohu a vliv Španělska. Z toho měla obavy Francie, Británie a především Spojené státy. Právě v této souvislosti byla rozpracována deklarace principů zahraniční politiky USA, již 2. prosince 1823 prezident  Spojených států James Monroe zaslal americkému kongresu. Později vešla ve známost jako Monroeva doktrína.

marilyn-4-JM.jpg

    Ústředními body dokumentu byla teze o rozdělení světa na dvě samostatné soustavy - americkou a evropskou - a požadavek nevměšování evropských zemí do vnitřních záležitostí amerického kontinentu výměnou za nevměšování USA do dění v evropských státech. Myšlenky Jamese Monroea byly později doplněny a rozvinuty v Olneyho doktríně (1895) a v tzv. Rooseweltovych dodatcích (1904), kde si USA již naprosto přímočaře a otevřeně osobovaly právo působit jako "mezinárodní policejní síla" v celé Latinské Americe.
    Nynější americká administrace je řadu let znepokojena vítězoslavným pochodem levicových idejí zeměmi Jižní Ameriky a zesílením popularity neformálního vůdce tohoto pochodu, venezuelského prezidenta Hugo Chaveze. 
    George Bush tedy vyrazil na cestu se záměrem vrátit  Spojeným státům téměř ztracený vliv na Jižní Ameriku a zároveň oslabit Chavezovu oblíbenost. Ne nadarmo si vybral pro svoji návštěvu země, v nichž vládnou buď  konzervativní pravicové  anebo umírněně levicové elity v podstatě podporující politiku USA.

marilyn-5-K.jpg

    Zdá se ovšem, že Washington de facto prohrál bitvu o Jižní Ameriku - bitvu, která začala v první polovině 19. století právě vyhlášením slavné Monroeovy doktríny. Bushova motherland příliš dlouho zanedbávala problematiku tohoto regionu, poněvadž, jak praví lidová moudrost: "Co si uvaříš, to sníš". USA totiž musí již řadu let řešit průšvihy, které si samy způsobily.
   Jediným hmatatelným důsledkem několikaleté okupační války v Afghánistánu  jsou každodenní zprávy o počtu mrtvých v této zemi a rapidní celosvětové  zvýšení opiového traffiku – jakoby právě toto bylo pravým cílem americké invaze. Téměř totální propadák Bushova nekonečného seriálu  s názvem "Krvavá irácká demokracie s americkým dressingem" svědčí o tom, že jeho scénář byl napsán nejen narychlo, ale i naprosto amatérsky. Zmíněná dobrodružství "texaského rangera" vyčerpávají nejen americký rozpočet. Jsou  od počátku doprovázeny protesty na celém světě a v neposlední řadě i mezi americkými voliči. Hlasité podráždění americkou politikou zní  několik posledních  let  i z úst mnoha vlivných a respektovaných evropských činitelů.

marilyn-6-GWB.jpg

    Patrně  tedy v poslední době Bílému domu nezbýval na Latinskou Ameriku čas ani síly. A zřejmě ani peníze: přes veškerá tvrzení o "bohaté Americe" je státní rozpočet této země již celou řadu let deficitní. A tak když agenti a šéfové CIA byli nuceni  žehlit svoje aféry s nikdy nenalezenými iráckými zbraněmi hromadného ničení a američtí vojáci proháněli po afghánských kopcích údajně nepolapitelného Usámu,  levice v Latinské Americe značně posílila svůj vliv. Kromě Kuby a Venezuely získaly levicové síly v poslední době státní moc v Bolívii, Ekvádoru a Nikaragui. 
    Pár dnů před plánovaným startem prezidentského letadla se pokusil Bílý dům nalákat jižní sousedy na další americké lízátko -  oznámil, že USA plánují zvýšit svojí finanční podporu pěti zemím (Brazílii, Guatemale, Kolumbii, Mexiku a Uruguayi) s deklarovaným cílem napomáhat rozvoji jejich ekonomiky, demokracie a  "sociální spravedlnosti". USA poskytnou dalších 75 milionů dolarů na výuku angličtiny, kterou občané těchto zemí mohou absolvovat doma, anebo ve Spojených státech, a 385 milionů dolarů na zajištění bydlení. Kromě toho má být zatím blíže nespecifikovaná částka vyčleněna na zdravotnictví.
    Horkokrevní obyvatelé Jižní Ameriky ovšem nepřivítali svého štědrého záchrance příliš vřele a ve frontách na slibované karamelky rozhodně nestáli. V Brazílii, jinak velmi shovívavé vůči rozpínavé americké politice, čekaly na Bushe davy protestujících demonstrantů. Protesty se ostatně v celé Jižní Americe konaly po celou dobu jeho návštěvy. Stejným způsobem se s ním na konci jeho turné  rozloučilo i Mexiko. Kromě věcných a argumentovaných projevů při těchto akcích  nechybělo ani tradiční  pálení amerických vlajek či rozbíjení výloh McDonaldů.  V době, kdy vládce Bílého domu pobýval v Uruguayi, usměvavý prezident Chavez  se účastnil protiamerických demonstrací v sousední Argentině a Bolívii. Místo vášnivého objetí v rytmu sladce svůdné rumby se tedy Bushovi  spíš naskytl  pohled na odvážné figury capoeiry, předváděné s patřičným jižanským švihem  zadržovanými demonstranty a zasahujícími policisty.  A dokonce poté, co se největší světový lidumil odebral zpět domů, do lůna demokracie, pověrčiví obyvatelé Guatemaly pro jistotu vykonávaly  rituály, jejichž účelem byla očista od … Bushe.

marilyn-7.jpg

    Výrok amerického experta Dana Restrepa (Center for American Progress) částečně vystihuje podstatu problému, s nímž se současná americká administrace potýká v Latinské Americe: "Nemůžete jednou za sedm let  napsat někomu dopis a očekávat, že dotyčný  vám na něj ještě kdy vůbec odpoví". Ano, USA evidentně prošvihly ty nejdůležitější okamžiky politických her v tomto regionu. Nicméně bylo by při nejmenším školáckou chybou, anebo spíš lišácky záměrným zkreslováním událostí, označovat toto za jediný důvod naprostého fiaska Geogea Bushe při pokusu  o reinkarnaci Monroeovy doktríny v třetím tisíciletí.
    James Monroe svého času opravdu vychangeoval nevměšování Spojených států do evropských záležitostí za naprostou svévůli USA na celém americkém kontinentu.  V poslední době se ovšem  stále častěji stáváme svědky bezprecedentní americké expanze do Evropy, ať už v podobě vojenských základen, rádoby obranných radarů anebo  nejrůznějších exportovaných náboženských spolků a "nezávislých nevládních organizací" všeho druhu, financovaných kupodivu z vládních rozpočtů či grantů nechvalně proslulého Sorosova fondu.
 USA tak obrazně řečeno spolkly na úkor Evropy kus Monroeovy doktríny. A je evidentní, že nešlo jen o gurmánskou ochutnávku marcipánové růžičky - snědly prakticky půlku dortu v domnění, že až  se tento dort jednou ponese na svatební stůl, tak si toho někteří krátkozrací evropští patolízalové raději vůbec nevšimnou.
    Z hlediska oficiálně deklarovaných záměrů byla Bushova cesta naplněna. George, věrný americké zásadě "put on a happy face“ ostošest odhaloval svůj bělostný  porcelánový chrup a  dialog se sobě podobnými zvládl téměř brilantně. Musel si ovšem nechat zajít chuť na zbývající polovinu Monroeova  dortu v podobě neomezeného  vlivu USA v celé Jižní Americe.
     Neuspokojivý výsledek Bushovy poutě není jen  obyčejným faux paux současné americké politiky ani nepatrným zakopnutím na country plesy zvyklého texaského rodáka při passodoble. Ve skutečnosti jde o mnohem víc. Vše nasvědčuje tomu, že Monroeově doktríně hrana opravdu odzvonila. Zbyly z ní  jen zažloutlé cáry papíru popsané dvě stě let starými a dnes již nic neznamenajícími velikášskými deklaracemi.
    Hledala jsem ve všech možných slovnících význam slova "monroe". Marně.  Život ale každopádně již nejednou naznačil, že  pro USA je ono slůvko symbolem téměř karmické nepřízně osudu. I doktrína, nesoucí toto jméno, skonala  stejně, jako kdysi zemřela americká pohádka o popelce, která se stala nejdřív blondýnou, pak Monroe a nakonec idolem a sex symbolem. O popelce vlastním jménem Norma Jeane, jíž se přezdívalo "božská Marylin".
 
marilyn-8.jpg


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 18.03.2007 10:25:47     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek:
Zajímavý obsah,slušný průřez politikou Spojených Států.Co všechno se dá zjistit na základě pseudonymu jedné z nejpopulárnějších hereček.Hezká práce Taničko.

  
Komentář ze dne: 21.03.2007 11:41:17     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Honza (HonzaHH@seznam.cz)
Titulek: Někdo to rád horké ...
Mám za to že dělat sumáře a vytvářet pseudokonstrukce nějakých mystických spojení ... je mírně řečeno kravina.
Neposune to lidsvo ani jednotlivce ani o milimetr.
Zakonzervovat minulost v sobě, a když se něco přihodí kývat hlavou jako moudrá sova je jistě poloha stabilní ... podepřená ze všech stran historickými událostmi.
Jenže zustane zase jen nás jít do rizik rozhodnutí, byť i nesprávných, protože jedině tak se někam posuneme.
Nedělejme z historie zase takovou laboratoř evoluce a spíše se zaměřme na perspektivní experimenty. A když se to nepovede, no problem. Brontosauři vymřeli ... a svět se taky neposral... :-))
By the way, napadá mě u nás kauza Čunek. Je možný že si plnil kapsu, - to neřeším, ale rohodně ten člověk je šíbr a má nápady, a nebojí se za ně postavit. K čemu je nám ten náš sbor politických impotentu bez tvaru názoru, kteří musí hlasovat pomalu i o tom kdy půjdou na záchod, a pokud se nesejde většina tak hrozí nebezpečí že se po**rou protože se každý klepe jen na moje prachy z daní. K čemu jsou nám pak příklady z Ameriky a rozervaný sexuální život nenaplněné Normy Jeane Mortensen .... OK již končím. Ale mým cílem nebylo nikoho naštvat, berte to jako jeden názorový výkřik slaboduchého jedince, mezi Vámi kteří máte ve všem "Globální" jasno... :-))

    
Komentář ze dne: 21.03.2007 12:56:33     Reagovat    Nový komentář
Autor: [GreenEyes] - GreenEyes (tkuncová@inbox.ru)
Titulek: Re: Někdo to rád horké ...
Mily Honzo, diky za komentar. Delat sumare? Toto dilo je publikovano jako nazor - je to v zahlavi. A na pravdu si ja rozhodne pravo neosobuji. Vubec nejde o mysticke konstrukce, ani o sexualni zovit Marylin - v me uvaze jde o neco naprosto jineho.
K cemu jsou vam priklady z Ameriky, kdyz mate sveho Cunka? - To nevim. Ja jsem totiz z Ruska, cili ani Bush, ani Cunek nejsou moje. Apropos, dovolim si podotknout, ze nepovazuji Cunka za politicky potentnejsiho, nez kohohokoliv z nynejsi ceske politicke garnitury (snad vyjimkou jsou Zaoralek, Ransdorf a castecne Gandalovic). Navic Cunka povazuji za cloveka velmi nebezpecneho - ale to je take jen muj nazor.
Nikoho jsi nenastval a neurazil - na osobni postoj ma pravo kazdy. Ja se v posledni dobe zivim prekladanim literatury faktu, politologie je mym konickem - mozna i proto se nase nazory ruzni -).
Tesim se na Tvoje dalsi komentare. Zdravim -)

      
Komentář ze dne: 21.03.2007 16:22:07     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Honza (HonzaHH@seznam.cz)
Titulek: Každý máme nějakého favorita v aréně .... proč ne ? ... když si ho platím ze svý
Díky za věcný koment, máš samozřejmě pravdu v politickém živočichopisu. a ten Čunek mě jen tak napadl.
Když totiž jdu do divadla, tak chci za své peníze dostat aspoň to co jsem si zaplatil a skutečně, ...u některých autorů dostávám daleko víc. A když je kus špatný a herci jako chcíplé ryby .... můžu je aspoň vypískat, i když můj investment propadne ve prospěch aktérů.
Lituji že takto jednoduše nemohu naložit i s představeními která jsou nám denodenně servírována a abych se nesplet tak mi pod čarou napovídají kdy mám vydechnout údivem a nebo explodovat v orgasmu smíchu.
Marylin byla pěkná ženská obdařená nádherným tělem od boha,
ale nečetl jsem od ní žádné úvahy ani básně a to že se prošukala do nějakých významnějších postelí mě jako člověka nijak zvlášť neohromuje.
Každý má právo nakládat se svým vkladem, jak uzná za vhodné ... a já nejsem arbitr. Pokud chceš brát drogy a tudíž chceš chcípnout ve svých výkalech je to tvé rozhodnutí a já který chcípnout nechci, ti na to ani nebudu přispívat, a ani se nebudu pozastavovat nad tvojí svobodnou volbou. Jiná je ale věc když je nám masově předkládán škvár, jako duchovní delikatesa a my bychom měli řechtat blahem.
To samé mě irituje u našich , zahraničních, a globálních politiků. Jejich sebestřednost nabubřelost a naprosté neuvědomění si kdo vlastně je plátcem té jejich show.
A hlavně, jejich jistota ... že jsou nevypískatelní ...

        
Komentář ze dne: 21.03.2007 17:47:32     Reagovat    Nový komentář
Autor: [GreenEyes] - GreenEyes (tkuncová@inbox.ru)
Titulek: Re: Každý máme nějakého favorita v aréně .... proč ne ? ... když si ho platím ze
Honzi, ja jen dodam, ze muj clanek vubec neni o Marylin Monroe, je o soucasne americké politice, jejiz expanzivni zamereni bylo poprve legalizovano prave Monroeovou doktrinou... Marylin byla jen spek pro ctenare (takova puvabna shoda prijmeni) - to snad kazdy pochopil. Kdybych napsala suchy politicky komentar na studentsky server, patrne by o nej nikdo ani nezavadil...
Marylin jsem neznala, tudiz nemohu soudit, kam se pro********, a kam se propracovala vlastnim nadanim a take krasou -).
Evidentne nebudu osamocena v touze precist jednou nejaky Tvuj clanek - o cemkoliv, co je pro Tebe zajimave. A co stoji za Tvoji investici - (mam na mysli cas, myslenkove usili a spetku schopnosti-)).
Jeste jednou zdravim.

Komentář ze dne: 18.03.2007 12:49:16     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Kozííí] - Pavel Kotrba (koziii@seznam.cz)
Titulek:
velice povedený článek Tani, s tou zmínkou Kennedyho a Lincolna jsi mi připoměla jeden e-mail, kde právě tito prezidenti měli mnoho společných milníků v životě, například si vzpomínám na dvě maličkosti - sekretářka Lincolna se jmenovala Kennedy(ová) a sekretářka Kenedyho se jmenovala Lincoln(ová) nebo, že se oba ujali prezidentského křesla ve stejný rok akorát se 100letým ostupem

  
Komentář ze dne: 18.03.2007 15:52:51     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Ivo-Hary (@fofr)
Titulek:
Kdo ještě pamatuje "Sto let"? Mluví Mirek Černý za hudebního doprovodu Country Beatu J. Brabce ...
Poetickou formou text shromáždil všechny překvapivé shody obou atentátů - leccos možná nebyla až úplná pravda, ale pěkně se to poslouchalo ...
Našel jsem to!
www.supermusic.sk/skupina.php?action=piesen&id piesne=54916
V návalu nadšení nad touto úspěšně reinkarnovanou vzpomínkou bych málem opomněl zhodnotit článek.
Opravdu svěže napsaný s jasným a čitelným zaujetím a pečlivou faktografií. Hodnotím formu, o konkrétním obsahu nebudu polemizovat, protože se s autorkou známe a známe i své, někdy i odlišující se, názory.
Jenom si vzdychnu při pohledu na krásnou Marylin ležící nespící - Táňo, vyhrabalas ze zapomnění mé pubertální sny !

  
Komentář ze dne: 18.03.2007 17:16:25     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - GreenEyes (@)
Titulek: Re:
Ahojky Pajo, jsem rada, ze se clanek libil -)
Co se tyce prurezu, ktere se daji najit na netu, tak az tolik jim never. Neoverovala jsem si, jak se jmenovaly sekretarky, ale nektere internetove "paperbacky" tvrdi, ze "tyden pred svoji smrti Kennedy pobyval v lune Marylin". Neni to pravda. Marylin zemrela 5. srpna 1962, kdezto J.F. Kennedy 22.11. (nebo 22.12) 1963.

Komentář ze dne: 19.03.2007 22:06:09     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Foton (svaty.foton@seznam.cz)
Titulek: cesta časem???
Momento, to je zpráva z budoucnosti? Mám obecně za to, že článek byl vložen 18. března 2007 a tady píšeš "minulý čtvrtek 8. dubna 2007"! Jak tomu mám rozumět? Překlep? Teď si teda nejsem jistej, jestli Bush někdy něco takového skutečně udělal... To předvídáš, co se možná stane?

Jinak teda zatím sem udělal jen průlet, později se k článku vrátím a okomentuju celý. Tamto mě jen uhodilo do očí.

  
Komentář ze dne: 19.03.2007 22:10:33     Reagovat    Nový komentář
Autor: [GreenEyes] - GreenEyes (tkuncová@inbox.ru)
Titulek: Re: cesta časem???
Jirko, mas pravdu, je to moje chyba. Uz jaksi ziji v dubnu -). Bush odletel do Brazilie 8.3. t.r. a vratil se z Mexika 15.3. t.r. At mi to tata opravci, prosim! Diky.

Komentář ze dne: 20.03.2007 14:31:10     Reagovat    Nový komentář
Autor: [GreenEyes] - GreenEyes (tkuncová@inbox.ru)
Titulek: Marylin a FBI
No, vida! Sotva clovek napise clanek, objevuji se nove skutecnosti. FBI prave odtajnila spis, tykajici se toho, ze Marylin byla dohnana k sebevrazde. Presneji receno, nejedna se o samostatny spis, je to cast kauzy "J.F. Kennedy". Viz http://news.mail.ru/society/1281311/

Komentář ze dne: 23.03.2007 02:35:18     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes (@)
Titulek:
taky sleduji, že Castro nakonec skoná ve vlajkách za mír a rudou armádu. Je to taková tyčka mezi dvěma závažími, bez které by nebylo rovnováhy.

Pěkný článek .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz