.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

 .: Online
Stránku si právě čtou 4 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Fenomén Sudoku

Markéta Laryšová - Zábava - 24. 04. 2007 - 6534 přečtení

SUDOKU je označováno za nejoblíbenější a nejrychleji se rozšiřující hru současnosti...

SUDOKU je označováno za nejoblíbenější a nejrychleji se rozšiřující hru současnosti a není se co divit. Žádné krabice, kostky ani figurky. Jenom papír a tužka. Můžete ho proto luštit kdekoliv. Ve vlaku, v parku, v posteli, v čekárnách nebo na záchodě a navíc si procvičíte schopnost uvažovat. Najdete ho jak v samostatných vydáních, tak jako součást časopisů a novin a za pár korun máte o zábavu postaráno. Většina luštitelů totiž tvrdí, že když jednou s touto hrou začli, už s ní jen tak neskončí.

SUDOKU je japonské označení pro hlavolam Howarda Garnese "Number Place", který se poprvé objevil roku 1979. Velmi populární se stal právě v "zemi vycházejícího slunce" odkud se rozšířil zpět do západní Evropy a dalších zemí, ve kterých mají na podobnou náplň času jen trochu pomyšlení. Řeší jej všichni. Od pátnáctiletých studentů přes vysokoškoláky po čiperné důchodkyně. A čím to, že je tedy tak oblíbené?

Do tabulky o devíti čtvercích rozdělených na dalších devět políček je třeba dosadit chybějící číslice od 1 do 9 podle jistých pravidel. Žádná z číslic se nesmí dvakrát opakovat v řádku, sloupci ani 3x3 čtverci. Pokud toto nedodržíte po pár dalších krocích prostě narazíte. Hlavolam má mnoho úrovní, přičemž ty nejlehčí vyluštíte snadno bez předchozích zkušeností, dále to už chce cvik a trpělivost. Váš úspěch zde není postaven na tom zda jste z matematiky propadali nebo měli za jedna, jde čistě jen o logické myšlení a předvídání situace. A to je nejspíš na SUDOKU to přitažlivé. Zdolání problému, hledání čísílek a postupů, vybírání cestičky, která nakonec zdárně skončí v cíli. Vysoká obtížnost i rychlý čas vyřešení. To vše nejspíš pošimrá lidské ego na bříšku a nutí k dalšímu řešení. No představte si to. Proč si po nedělním obědě neuvařit kafe a nezahrát SUDOKU?

Hra se stala natolik oblíbenou a masovou záležítostí, že už proběhlo i mistrovství světa v této disciplíně. A dokonce jej vyhrála Češka Jana Tylová, také mistryně ČR.  Milé je, že se může zúčastnit kdokoliv, na věku nezáleží. Možná i proto, že neklade mantinely, je SUDOKU celosvětovým fenoménem. Na internetu prý existuje 10 000 000 stránek alespoň zmiňujících tuto křížovku s čísly. Dokonce probíhají i on-line soutěže třeba o mobilní telefony.
Můj kamarád mi na otázku jak často řeší  SUDOKU odpověděl, že kdysi si  projel i tři za večer a že to perfektně posiluje mozek, moje babička dostala na vánoce několik publikací s "Number Place". Pro ty, kterým příjde základní verze nudná, existuje těžší SUDOKU KILLER.
Otázkou tedy zůstává jak dlouho toto "davové šílenství" po odkrývání spojitostí mezi čísly lidem vydrží. On čas je prověřená kvalita. 

sudoku.gif


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 24.04.2007 19:40:05     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes (@)
Titulek:
chválím Tě ženo má, slychávám často.

Ale to se nehodí, takže... Chválím Tě Markéto za příznivou odezvu a sepsání tohoto článku. Vážím si toho a máš u mě velké plus.

Komentář ze dne: 25.04.2007 06:32:56     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Ivo Hary (@fofr)
Titulek:
Přidávám se s pochvalou. A taky proto, že tady je v komenářích podivné mrazivé prázdno ...
Jinak pro mne osobně je trochu záhadou, že ač matematik bývalým pracovním zařazením a jistě i povahou, zatím tomuto fenoménu ne odolávám, ale prostě se s ním míjím. Luštil jsem ho snad jen jednou a v čase vymezeném dobou jízdy vlaku jsem ho ani nedokončil, a tak mi není jasné, jak poznám lehké od těžkého a čím se vyznačuje KILLER :-). A hlavně mne mrzí, že nevím, podle jakých postupů se úlohy do sudoku vymýšlejí.
Jistě - je to jen moje lenost a výmluva na nedostatek času, protože literatury o Sudoku jsem na pultě v obchodě viděl doslova kupy. Tak někdy se do toho přeci jen pustím?
P.S.: Ten přiložený obrázek jsem si ještě neobkreslil, no snad dnes ... :-)

  
Komentář ze dne: 25.04.2007 06:56:28     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Ivo Hary (@fofr)
Titulek: Re:
Obrázek jsem si vytiskl - a zatím nic ... No a mám kritickou poznámečku: On čas je sice prověřená kvalita, jak píšeš, ale tady se hodí formulace, že čas je měřítkem kvality nějakého fenoménu ...
Ostatně: Kdo ještě vzpomene na Rubikovu kostku? A jaká to byla celosvětová posedlost, člověk bez kostky byl vlastně společensky nemožný - ne že by ji musel umět složit, ale aspoň se, byť jen jednou, o to pokusit! - Já ovšem neúspěšně ... :-)

Komentář ze dne: 26.04.2007 09:27:39     Reagovat    Nový komentář
Autor: [rohoz] -
Titulek:
Markétko, čekal jsem sice básničku, ale poděkuji i za článek. Jednak proto, že jsem dosud neměl potuchy, co Sudoku je, ale také proto, že tento osvětový text je ve své kategorii suverénně napsán. Mám ti však za "zlé", že jsi mne přistihla při mé vlastní nedostačivosti.

Komentář ze dne: 03.05.2007 00:17:58     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - marek (@)
Titulek: sudoku online
Hezký článek, zbývá už jen dodat, že tisíce lidí v ČR hrají denně sudoku online ([odkaz]www.sudokuonline.cz[/odkaz]) - odtud je také obrázek. .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz