.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       

 .: Online
Stránku si právě čtou 4 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Robert E. Howard

Jakub Raida - Osobnosti - 20. 05. 2007 - 2251 přečtení

Článek o největším pulpovém autorovi


Roku 1936, si, ve věku pouhých třiceti let, přiložil Texaský autor Robert Ervin Howard pistoli k hlavě a zmáčkl spoušť. Myslím, že jsme tím přišli o zřejmě nejlepšího spisovatele vůbec. Přestože vydal jen dvě knihy a celý jeho svět se tak nachází v několika desítkách povídek, značně ovlivnil budoucí literaturu a to nejen na poli fantasy, dobrodružném a historickém, ale i mnoha jiných. Bylo to nepochybně jeho neskutečným vypravěčským talentem a bezchybnou stylistikou. Dokázal věrně popsat jakoukoliv dobu i událost, naprosto vtáhnout čtenáře do děje i vytvořit propracované charaktery. Myslím, že by si tento velký spisovatel zasloužil článek. Pokusím se o něj. Narodil se roku 1906 a už od mládí byl jiný než ostatní lidé kolem něj. Studoval na prestižní škole a měl poměrně dobré výsledky, cítil se však být školou spoután a znuděn. Jeho duch byl však neustále někde jinde (povětšinou na starověkém bojišti, středověcích vřesovištích či na širém moří) a jak sám říkal, radši by se místo školy proháněl volnou prérií s větrem v zádech.

Howard byl vysoké postavy, často posiloval a věnoval se boxu. Vždy u sebe nosil nabitou pistoli „proti svým nepřátelům“. Nakonec s ní zabil jediného člověka – sebe. Psát do pulpových (fantasy, horor, sci-fi, drama a dobrodružná tématika) magazínů začal už od patnácti – jeho dílo vycházelo nejvíce v časopise Weird Tales. Už z jeho prvních prací – povídek o osamělém bojovníkovi se zlem pirátem Solomonem Kanem ze 17. století, je znát jeho úžasné stylistické nadání a perfektní propracování děje do hloubky. Povídky Roberta E. Howarda jsou jako písně Guano Apes – když je čtu, musím je přečíst jedním dechem, protože jejich atmosféra a spád jsou opravdu perfektní; přesto je však ještě nějaký další námět nebo poselství, skryté pod samotným příběhem a i kdybych jednu povídku četl po desáté, stále tam mohu nalézt něco nového. Nejúžasnější na Howardových povídkách je však ono vtažení do děje, které je způsobeno vysokou historickou realističností, která je taková, až se člověku zdá, že tu dobu musel autor skutečně zažít. Dalším hrdinou, kterého autor stvořil a který je možná známější, je král Kull – filozofující barbar, který někdy v době před sto tisíci lety žil v tehdy barbarské Atlantidě. Zde se však dopustil prohřešku – nabídl dívce, která zradila kmen rychlou smrt místo potupného upálení. Uprchl tedy z Atlantidy a dorazil do nejcivilizovanějšího království tehdejší Země – do zářící Valusie.

Zde se za pomocí své barbarské prudkosti, nezkaženosti a moudrosti dostal až na samotný post krále. Snažil se potom prohnilý právní systém nahradit svým jasným a barbarským chápáním cti. Jeho nejslavnějším výrokem je zřejmě „Touto sekerou vládnu já!“ který často pronášel, když došlo k nějakým nepokojům. Po Kullovi stvořil Howard hrdinu, kterým se proslavil úplně nejvíc a kterého dnes zná téměř každý, i ten kdo nikdy neslyšel o nějakém Robertu E. Howardovi. Je jím barbar z mrazivých Cimmerských hor Conan. Ten žil v době mezi potopením Atlantidy a vzestupem synů Áriových – tedy asi před padesáti tisíci léty, v době zvané hyborská, na kontinentu zvaném Hyboria, z nějž se později stala Evropa, Asie a část Afriky. Conan byl synem kováře a narodil se za hřmotu zbraní.

Conan je čistým Nietzeovým nadčlověkem, jeho duše je však propracovaná, čestná i stinná – Conan choval v srdci velké radosti, sny, touhy i smutky, v jeho modrých očích plápolal vznešený severský plamen a nakonec, po životě plném bojů, vášně, ztrát i veselení po hospodách, poté co „mnohé třpytivé trůny toho světa skončily pod podrážkami jeho zaprášených sandálů“, usedl Conan na trůn v krásné Aquilonii, a jeho ztrápené čelo ozdobila královská koruna. To hlavní, proč si Conana tolik oblíbila veřejnost i sám autor, jistě není jen jeho nezdolnost. Je to spíše jeho volnost – Conan je barbar, divoký, vášnivý a odvážný. Nemusí se na nic ohlížet, bere život tak jak přichází, přijde-li nebezpečí, postaví se mu čelem. Chce-li něco udělat, udělá to bez váhání a později toho nelituje. Je nespoutaný, cestuje světem a věčně hledá něco, co by ho naplnilo, nějaký cíl jeho dlouhé trnité cesty.

Ale žádný cíl není. Už vyšlo mnoho desítek knih o Conanovi (po Howardově smrti je psali takoví autoři jako De Camp a Robert Jordan, z českých třeba Vlado Ríša – současný šéfredaktor Ikárie). Další Howardovi hrdinové už pocházeli z dob nám známějších: příběhy o Bran Mak Mornovi se orientují do doby rozkvětu římského impéria, kdy Bran Mak Morn, král upadajícího národa divokých Piktů všemi možnými prostředky bojuje proti Římanům (ani Howard neměl Římské impérium příliš v lásce). Rasa Piktů hraje vedle Keltských a Gaelských ras velmi důležitou úlohu ve většině Howardových příběhů. Už král Kull měl po boku piktské spojence – pod velením věrného Brulla Kopiníka. Conan naopak mnohokrát bojoval s divokými Pikty v Piktské džungli – zde jsou Piktové vykreslení jako zaostalí divoši, malého vzrůstu, snědí a fanatičtí. Bran Mac Morn by v keltském jazyce znamenalo Havran, syn Úsvitu, v jazyce piktském, kde je místo C použito K, neznamená téměř nic. Bran Mak Morn dělá vše proto, aby udržel Piktské kmeny alespoň o chvíli déle na živu.

Ví, že každé jeho sebevětší vítězství nakonec nebude nic znamenat a že po jeho smrti se Piktové stejně rozpadnou v nespořádané kmeny, které nakonec zadupou Římané do země. Ví, že bojuje marný boj. Přesto se nevzdává a bojuje. V Branově jednání je cítit mnohem větší zodpovědnost a svázanost než v Conanově. Conan byl schopen srazit krále z trůnu pro urážku. Bran je ochoten ztratit vlastní čest pro dobro svého lidu. V jedné povídce se dokonce Bran Mak Morn setkává s králem Kullem, který k němu přicestoval časem. Pozdějším hrdinou, kterého Howard důkladně vykreslil, je Gaelský vyvrženec Cormac Mac Art, který se spolu s Dánským pirátem Wulfherem Hlavorubcem plaví po mořích. Cormac se od Conana nebo Kulla odlišuje tím, že vítězství většinou nedosahuje přímým jednáním, čestí a zběsilou silou; Cormac se spíše spoléhá na lest, podvod; v boji potom hlavně na techniku. Naopak jeho přítel Wulfhere je pravým horkokrevným Vikingem, jehož běsnění usměrňuje právě přítel Cormac.

Na pozadí Cormacových dobrodružství jsou stále slabší a slabší boje Piktů za svobodu. Během příběhů získávají Piktové vítězství, čtenář však cítí, že ve větším měřítku nic neznamenají a že Piktové už jsou odepsaní. Ne o mnoho let později se světem potuloval další z hrdinů – irský bojovník Černý Turlogh O’Brien. Turlogh byl kdysi náčelníkem jednoho Irského kmene, proslulý svou nenávistí k Vikingům, před jejichž nájezdy nebylo tehdy obrany. Turlogh je však vypovězen z kmene a jeho vlastní lidé jím pohrdají. On je však nepřestává v hloubi srdce milovat a tak když Vikingové unesou dceru jednoho člena kmene, vydává se na sebevražednou misi za její záchranou, i když ví, že její rodina jím pohrdá. Posledním dílem hodným zmínky je kniha Almuric, který vypráví o muži jménem Esau Cairn, který byl moc divoký a nespoutaný pro život na zemi a proto odcestoval na planetu Almuric.

Román má podobné hlavní téma s Markétou Lazarovou od Vančury – oba dva tito autoři byli znechuceni povrchností a šedí života současných lidí, psali tedy o světě, který se prožívá naplno. Howard vytvořil vskutku živý svět, který popisuje maximálně věrohodně a s úžasnou stylistikou, na které by se mohlo mnoho autorů učit. Když chce ve čtenáři vyvolat smutek, čtenář je smutný, když ho chce vystrašit či napnout, čtenář je vystrašený a napjatý. Ano, Howardova díla byla temná, egoistická a krvavá. Ale měla úžasnou hloubku, spoustu vnitřních myšlenek, některých zjevných, jiných s poměrně volným výkladem. Bylo v nich plno kritiky na společnost, spoustu filozofie, psychologie, historie a jiných úkazů.

A dodnes jsou čtivé. Roku 1936, jednoho jarního dne, oznámili Howardovi doktoři, že jeho těžce nemocná matka se už asi neprobere. Howard napsal na psacím stroji poslední dva řádky. Potom nabil revolver a posadil se do auta. Odjel do prérie – do nekonečných plání, v zádech vítr, před sebou rudý obzor. Byl nespoutaný, jako jeho hrdinové. Přiložil si revolver k hlavě. Každý z jeho hrdinů byl nadčlověk, který procházel bojištěm neporažen. Přesto nakonec jejich výhry neznamenaly v obrovském moři času téměř nic. Ale bojovali dokud mohli. Nevzdali to, i když věděli, že se konec blíží. Howard znal ten pocit. Z jeho povídek byl znát. Stiskl spoušť. Cvak. Byla to prázdná komora. Co to znamená? Je jeho osud takový, aby žil? Má snad ještě stvořit další nesmrtelná díla? Co je v druhé komoře? Znovu stiskl spoušť. Osud se dá vůlí překonat. Tahle nebyla prázdná.


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 16.05.2007 17:06:01     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Jakub Raida (ICQ je 213-261-633)
Titulek: ?
Mám malý dotaz: proč nebyl článek puštěn k vydání? Jen bych to rád věděl, dík za odpověď.

Komentář ze dne: 20.05.2007 09:38:50     Reagovat    Nový komentář
Autor: [rohoz] - rohoz
Titulek:
Díky tobě už trohu vím, kdo je to R.E. Howard, a ačkoliv jsem znal Conana z filmu, o autorovi jsem nevěděl nic. Snad bych byl opatrnější v tvrzení, že to byl možná nejlepší spisovatel. To snad nelze říci o žádném, ale subjektivně ano, to ano. A tak jsi to i napsal. Ale jinak jen poděkuji, je bezvadné, když si někdo dá práci a zajímavě zprostředkuje tyto autobiografické informace a k tomu ještě čtivě a s odvahou drobných sond a sronání do literárních děl.

Komentář ze dne: 20.05.2007 10:22:45     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek:
Právě jsem dočetla velmi dobrou práci o spisovateli a člověku,jehož životní dráha trvala velmi krátce.Jak jsem pochopila je R.E.Howard Tvým oblíbeným,možná nejoblíbenějším,autorem.Pár věcí jsem o němi věděla,včetně toho,jak zemřel.Král Kull je mi velmi povědomý,protože mám nějaké vydání v knihovně a barbara Conana znám jednak z filmů a i z nějakých časopisů,kde toto dílo vycházelo formou kresleného seriálu.Líbí se mi,že ses nebál hodnocení a porovnání jeho literárních činnosti.Co se "nejlepšího spisovatele" týče,souhlasím s rohozem.

Komentář ze dne: 20.05.2007 21:47:44     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Kozííí] - Pavel Kotrba (koziii@seznam.cz)
Titulek:
děkuji za kousek vzdělání...jen trošku postrádám fotografii

Komentář ze dne: 20.05.2007 23:15:17     Reagovat    Nový komentář
Autor: [postreh] - Histes [admin] (histes@postreh.com)
Titulek:
absence fotografií je velká chyba.. zvláště u osobností.
článek jsem zatím nečetl, ten teď nehodnotím.

Komentář ze dne: 21.05.2007 12:36:45     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Mors] - Petr Čermák (mr.cermi@seznam.cz)
Titulek:
Hoj.
Tak tak... Howard, to je ten týpek, co dal ten pravej obrázek onhi, meči a magii. (četl jsem od něj všechno)
Je nejlepší v tom, co dělal. Přispěl velmi originální tvorbou do fantasy románů, ale těžko bude nejlepší ze všech... Co by na to řekl chudák ohranej Tolkien? A nebo Pratchett... A nemůžeme zapomenout na Sapkowskiho, Tolkiena Východu, i když by k němu neměl bejt přirovnáván...
Každý z nich má úplně odlišný pohled na fantasy.
Jinak, dám ti ti/yp na opravdu skvělýho pokračovatele R.E.Howarda, kterej toho napsal trochu víc, takže budeš mít co číst, pokud jsi to již nečetl... David Gemmel.
Byl bych rád, kdybys mi dal taky ňákej ty/ip, protože nemám čas hledat další perličky jako kdysi, takže čtu jenom to, co už mám oveřený za dobrý. Do pošty, díky.
Co se týče okénka do tvorby, tak musim říct, že je skutečně obsáhlé a dá se přečíst do konce. Vzhledem ke krátkému životu autora toho víc vymáčknout prostě nešlo a tvorba je charakterizována správně, pokud to jsou vlastní slova. Byla by dobrá citace, ale tohle asi těžko bylo inspirováno jedinou kritikou...
Jsem rád, že tu někdo není línej jako já a zmínil se tu o jednom z předních fantasy autorů. A to je teprve jenom jedna oblast sci-fi vůbec...
Hoja.

  
Komentář ze dne: 21.05.2007 17:07:34     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Jakub Raida (ICQ je 213-261-633)
Titulek: Re:
Malá poznámka: až si to naše učitelka literatury zcestně myslí, fantasy skutečně není podskupinou sci-fi, ale paralelně se odvíjejícím žánrem, který má své vlastní podžánry, tak jako sci-fi má své podžánry. Na D. Gemmela se určitě podívám, ještě bych ale podotknul, že Howardův odkaz (epigonství) žije do dneška, čili je stále co ze žánru číst - a mnohdy v poměrně dobré kvalitě. Poslední dobou ale stejně nečtu skoro vůbec nic. Fotku jsem přiložit mohl, to je pravda, no, tak příště. A vlastní slova to pochopitelně jsou.

    
Komentář ze dne: 21.05.2007 19:48:03     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Mors] - Petr Čermák (mr.cermi@seznam.cz)
Titulek: Re: Re:
Sci-fi, vychází ze slovního spojení science fiction(věda a fikce). Fantasy literatura nemá nic společného s fikcí a už vůbec ne s vědou. Pokud se někdo bude chtít ochomejtat slovíčkem fikce, tak ho směle můžem poslat do někam, protože fikce se týká jenom reálného světa, jehož skutečnost ohýbáme do klamu, čili fikce.
Fantasy literatura je úplně o ničem jiném i když právě Howardovo povídky a romány jsou fikcí minulosti, bohužel. Je to sice skoro okrajová podobnost, ale každej hnidopich se toho může chytit...
Asi na tomto základě smíchali fantasy do kotle sci-fi a o to víc mě to štve, proto s tebou cítím, ale těžko s tím něco uděláme, protože je to zažitý...:o(
Fantasy je prostě fantazie a před kritiky(vlastně jenom učiteli) jsem její vysoký umělecký význam obhajoval tím, že jenom ve sci-fi a fantasy je psychologie člověka prověřována v opravdu extrémních podmínkách, které v reálných románech prostě nenajdeme. Estetická hodnota je ve sci-fi a fantasy podle mě dokonce snad vejš než v klasické literatuře. Nikde jinde není kladen takový nárok na představivost jak umělcovu tak čtenářovu.
Brak ale najdeme v každém odvětví literatury a že je tímhle právě sci-fi-fan literatura nejvíce postižená, z ní ještě nedělá horší nebo dokonce méněcennej styl.
Konec mého sdělení.:o)

      
Komentář ze dne: 21.05.2007 20:50:32     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Jakub Raida (ICQ je 213-261-633)
Titulek: Re: Re: Re:
Souhlasím v naprosto všem, jen dodám, že učitelka nám bezostyšně pravila, že Pán prstenů je nevědecká science fiction (čili v češtině nevědecká vědecká fikce). Ale problém osnov literatury je téma na celý článek a ne na komentář, takže Konec i mého sdělení



 .: Služby & akce PT




 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz