.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...
... se stát autorem
... znát lidi kolem Postřehu
... sponzorovat Postřeh
... vložit/upravit článek
Boží Dar
 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 .: Online
Stránku si právě čte 7 lidí.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie
Chata v České KanaděChataUbytování velkých skupinPenzion v Jižních ČecháchPenzion v KunžakuRybařeníJižní ČechyPenzion StrmilovKomorníkChata u rybníka KomorníkaUbytování Česká KanadaKomorníkUbytování v Jižních Čechách
 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Devítiletý Axel Lonelake

Jakub Raida - Psychologické Drama - 21. 06. 2007 - 2527 přečtení

Axel Lonelake, mladý školák, který je podle odborníků "mentálně postižený", zase zestárl o další rok a musí si prožívat vše, co s tím souvisí.

Ahoj, lidi, tak jsem zase tady a mluvím s vámi. Jsem zase o rok starší a přesně vím, kolik let mi je – osm, teda vlastně už devět. Brian mi řekl, že to už jsem napůl dospělák, protože devět je půlka od osmnácti. Umím taky už docela dobře psát a píšu všechny možné nápady, které mě napadnou. Tak jsem se jednou rozhodl, že taky napíšu knížku, vzal jsem si papíry a začal na psát ten příběh. Byl o kovbojovi, který se toulá světem a zabíjí mimozemšťany. Jenže pak jsem se podíval na moje písmenka a na písmenka v knížce a ta moje vůbec nevypadala tak rovně a pěkně, tak jsem všechny ty papíry i s tužkou zahodil do kouta a šel se radši dívat na televizi.
„Tak co, napsal jsi už tu knížku?“ zeptala se mě mamka.
„Ne,“ zavrčel jsem, protože jsem měl úplně zkaženou náladu na celý den a musel jsem si pořád lámat hlavu s tím, proč všichni píšou do knih tak pěkně, jenom já to neumím a navíc, proč mě ve škole naučili nějaké úplně špatné písmo, plné obloučků a kudrlinek, když takové do knížek vůbec nepatří? Musel jsem o tom tak moc přemýšlet, že jsem ani nestíhal vnímat, co je v té televizi, což je škoda, protože tam byl takový seriál, kde zvířata chodí po zadních a mluví a oblíkají se jako lidi, no, já jsem se na něho nikdy sice nedíval, ale Magda se na něho prý dívá odjakživa a pořád mi ve škole vyprávěla, jak paní Veverková vysvětlovala recept na marmeládový koláč a jak si pan Žabák omylem do upečeného koláče sedl a špinavé kalhoty mu pak ukradl bídák Krtek pod mizernou záminkou, že mu je vypere, usuší a za drobný příplatek ještě přišije kapsy, no, tak jsem se na to teda taky začal dívat a od té doby jsme to měli s Magdou tak rozdělené, že když se nedívala ona, tak jsem to vyprávěl já a když jsem měl třeba já zakázanou televizi, například proto, že jsem u dědy rozbil balónem okno, i když děda říkal „to je dobrý, stejně bylo špinavý a mně se to nechtělo mýt“, ale táta řekl „jen ať se učí mít za činy zodpovědnost“ a mamka mu šeptala, že já přece zodpovědnost mít nemusím a ať si uvědomí, že nejsem jako každé jiné dítě, což je pravda, protože já nejsem žádné dítě, ale poloviční dospělák, Brian to vypočítal, jestli tomu nevěříte, tak si to klidně přepočítejte a můžete použít i prsty, já se vám za to smát nebudu, no, tak teda, když jsem já neviděl Kouzelnou paseku, protože tak se ten seriál jmenuje, tak mi Magda vyprávěla, co se tam všechno stalo, jenže abych pravdu řek, poslední dobou je to spíš Magda, kdo se na ni často zapomene podívat, což nechápu, vždycky přece říkala, jak je to skvělý pořad, a teď se dokonce občas tváří, jako by ji ani už nezajímalo, co je na Kouzelné pasece nového, ale když se zeptám, jestli to vůbec chce slyšet, tak se jenom usměje a řekne, že jo a ať jí to vyprávím a najednou jí to zase všechno zajímá.
„Proč ne?“ divila se mamka.
„Protože… …protože…“ vyhrkl jsem, ale pak, nevím, jestli se vám to taky stává, ale najednou jsem nevěděl, co chci říct, i když jsem něco říct určitě chtěl – to se mi stává občas třeba ve škole.
„Nevěděl jsi už jak dál?“ zkusila to mamka.
„To ne… …ale neumím psát taková pěkná písmenka, jako jsou ve všech knížkách. A neumím ti listy tak pěkně scvaknout… …prostě to nejde… …je to k ničemu. Už nechci psát žádné blbé knížky!“
„Počkej, ty si myslíš…“ řekla a pak se najednou rozesmála.
Snažila se svůj až příliš očividný smích zbaběle skrýt dlaní před ústy a sevřenými rty, čímž mě rozzlobila ještě víc. Naštvaně jsem se zvedl, vypnul televizi, zrovna když se pan Žabák s bídákem Krtkem hádali o vlastnictví kalhot, a začal schválně hlasitě dupat po schodech nahoru, do svého pokoje.
„Počkej,“ odložila mamka nádobí, které až do té doby myla, a vyběhla za mnou po schodech.
„Proč se mi směješ?“ křikl jsem na ni. „Víš co? Brian taky neumí psát taková písmena!“
Bouchl jsem za sebou dveřmi a prudce skočil na postel. Ležel jsem na boku, zuřivě funěl a naštvaně se díval na stínítko lampičky vedle postele. V noci dělá ta lampička takový zvláštní hnědý pruh na zdi a taky trochu bzučí, ale to slyším, jenom když je okolo úplné ticho, což není zas takový problém, protože kolem našeho domu nevede ani silnice, ani tady není město, dokonce tady ani není žádné bojiště, no, snad jenom ten hmyz v lese tak divně chrčí, bzučí a jinak otravuje – jednou jsem se ptal, proč to dělá, jestli nás chce vyhnat z domu, nebo naopak nalákat do lesa a tam sežrat, ale Brian říkal, že to on tak dělá nohama a křídly a já jsem mu odpověděl, že jsem nechtěl vědět, čím to dělá, ale proč to dělá. Dveře se pomalu otevřely a mamka do nich plíživě a potichu strčila hlavu. Jestli se chtěla do pokoje nepozorovaně vkrást, tak se jí to totálně nepovedlo. Zavrčel jsem a zahrabal trucovitě hlavu do polštáře.
„Nemusíš se hned urážet,“ řekla. „Nechtěla jsem se ti posmívat. Víš, to vůbec nevadí, že nepíšeš taková písmenka – nikdo na celém světě je totiž takhle nepíše.“
„Ne? A kdo teda udělal všechny ty knížky?“
„Ty tiskne tiskárna. Stroje, víš?“
„Fakt?“ divil jsem se a zvedal hlavu.
Takže knížky nesmí psát lidi, píšou je jenom tiskárny. Zajímalo by mě, jestli ten Joyce, co napsal tu tlustou knížku, kterou jsem ještě nikdy nepřečetl, protože je taková složitá, je taky tiskárna.
„A kde žijou ty tiskárny?“ zeptal jsem se.
„Tiskárny nežijí, jsou to jen stroje – jako televize. Spisovatelé píší knihy tak jako ty – tužkou, pak to nějaká sekretářka napíše na počítači a ten počítač je spojený s tiskárnou, která to vytiskne.“
„Takže tiskárna to za mě přepíše, aby to bylo pěkné?“
Když kývla hlavou, tak už jsem běžel ze schodů dolů a rovnou zpátky k papírům a psaní. Od té doby jsem často něco psal a pak to ukazoval ve škole Magdě a taky někdy Brianovi.

Jednou jsme se šli zase podívat domů za vránou a já jsem s sebou vzal nový příběh – tenhle byl o tom, jak na Kouzelnou paseku přiletěla paní Vrána, protože jsme se s Magdou shodli, že ta na pasece určitě chybí. Dneska jsem se rozhodl, že to dám i té naší vráně k přečtení, aby nám na to řekla svůj názor.
„Podívej, jak se jí to pěkně zahojilo,“ ukazovala Magda na černé křídlo.
„Kde zase jsi, holka jedna zatracená!“ ozval se najednou křik, až jsem se lekl a trochu loktem pobořil vránin domeček, jak jsem se otáčel.
Kulhal k nám Magdin taťka. Magda se chytla mojeho rukávu, ale její taťka ji odtrhl, což nemusel, protože jestli se bál, že mám špinavou bundu, tak to bylo bezpředmětné, mamka mi ji totiž v sobotu prala, a dal Magdě pohlavek.
„Huso hloupá,“ křičel po ní, zatímco přidával další rány. „Rozlila jsi v kuchyni vodu a šla klidně ven? S tím je teď konec, rozumíš? Jenom se doma flákáš, musím tě živit a…“
Pak se na chvilku zarazil a podíval na mě.
„Na co ty koukáš! Koukej zmizet!“ štěkl na mě, až se mi srdce rozbušilo a přivřel jsem oči, ani jsem se však nehnul.
„Jsi jako ta tvoje matka, stejná mrcha lenivá, jenom bys někde lítala… …co ty tady sakra ještě děláš? Neřekl jsem dost jasně, že máš vypadnout? Ty se klidně celý den válej v bahně, ale moje dcera mi nikde po kopcích s debilem lítat nebude, rozumíš, pitomečku? No tak, na co ještě čumíš, mám si na tebe vzít klacek?“
Vyplázl jsem na něho jazyk, protože mi připadal jako zlý.
„No počkej, ty pacholku!“ zařval a ulomil ze stromu větev.
Ani jsem to necítil, když tu větev o mě několika zásahy, jak jsem byl naštvaný, jenom jsem cítil, jak mám strašně horké uši a třese se mi brada. Pak jsem pustil papíry a utíkal pryč. Když jsem se otočil, viděl jsem, jak stránky moji nové knihy krouží kolem kabelů, které vycházely z té černé skříňky a vedly až někam nad les, a jak pan Ipsum táhne vzpouzející Magdu po cestičce. Když jsem běžel domů, tak bylo všechno kolem mě takové rozmazané, tak jsem ani pořádně neviděl na cestu.

Doma se mě rodiče ptali, co se stalo, a já jsem jim to všechno vyprávěl, tak se mi podívali na záda a mamka řekla „Ježíšmarja“ a zakryla si zase pusu, táta jen vstal, rozhazoval bezvládně rukama a chodil po pokoji, a děda, který byl zrovna u nás půjčit si plechovku barvy na nové okno, řekl silným hlasem mému otci: „No tak, Davide, to nic neuděláš? Necháš si takhle mlátit synka cizím chlapem? Slyšíš mě? Co uděláš?“
Ale taťka jako by ho neposlouchal, opřel se o zeď, pak zase přešel pokoj a řekl: „Hned v pondělí si s ním vážně promluvím.“
„To je k ničemu,“ řekl děda, „když jsi ty takový slaboch, vyřeším to já!“
Praštil s plechovkou o stůl, až trochu zelené barvy vyšplíchlo a udělalo na dřevě zelený kroužek. Taťka si stoupl dědovi do cesty.
„Ne!“ řekl.
„Uhni,“ vykřikl najednou děda, odstrčil taťku a vyšel ze dveří.
Přes okno jsem viděl, jak si venku bere do ruky svou těžkou dubovou vycházkovou hůl a odchází rychlým krokem pryč. Mamka zatím klečela u mě, ale dívala se na taťku.
„Co jsem měl dělat?“ vykřikl on a rozhodil rukama. „To se zahojí…“
„Třeba ale nestačí vždycky jenom čekat, až to všechno přejde!“ řekla mamka.
„Spáchal hřích, měl jsem spáchat další? Zatraceně!“
Otevřel dveře a taky odešel ven. Před oknem se ale zastavil a jenom tak se díval směrem k lesu. Když jsem v noci spal, pálila mě záda.

Na druhý den vypadala Magda tak nějak unaveně a nešťastně a když jsme se šli podívat na vránu, drželi jsme se za ruce, i když už nejsme žádní prvňáci nebo malé dětičky. Říkala mi, že její táta je v nemocnici, má prý naštípnutou klíční kost a hrudní kostí proraženou plíci.
„Spadl večer ze schodů, říkal to doktorovi. Měl si zlámat vaz…“ řekla k tomu Magda.
Abych nezapomněl, vrána se za pár týdnů vyléčila a my jsme ji vypustili do vzduchu. Ani se jí moc nechtělo odletět, pořád poposedala po větvích, ale nakonec zamávala křídly a byla menší a menší a menší až z ní byla jenom taková černá tečka a i ta tečka nakonec zmizela.

A děda strávil celé léto s rukou v sádře. Prý taky spadl ze schodů. To by mě zajímalo, proč se poslední dobou staví tak nestabilní schodiště…


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 22.06.2007 01:24:14     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - HarrHar (Harr@atlas.cz)
Titulek:
Slíbila jsem,že budu komentovat až s poslední částí,ale nedalo mi to.Zdvihl jsi tímto příběhem hodně vysoko laťku,ale dej si pozor na chyby v textu.
"Umím taky už docela dobře psát a píšu všechny možné nápady, které mě napadnou. Tak jsem se jednou rozhodl, že taky napíšu knížku, vzal jsem si papíry a začal na psát ten příběh. ".... do konce druhé věty se Ti vloudil šotek...
Jinak se mi tato část jevila jako nejslabší zatím,ale je to jen mé mínění....

  
Komentář ze dne: 28.06.2007 20:26:44     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Foton (@)
Titulek: Re:
Skoro mě to připadá jak nějaké hnídopišství... jako jo, výběrový text by měl být jazykově a gramatický korektní, ale tohle byla zanedbatelná chyba, které jsem si vůbec nevšiml. Asi vnímám celou větu naráz a ne jednotlivá slova.

Dodatek:
Ono je tkaé dkozánaé, že tbřea svola s tatko pheřonezými pínsemy čolvěk peřtče v pdohoě :-)) (musí se jen zachovat první a poslední písmeno)

Komentář ze dne: 22.06.2007 23:24:25     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Fotr (r.r@post.cz)
Titulek: Jsem na tebe pyšný, chlape.
Jsem jeden z mála lidí, kteří četli prakticky vše, co Jakub napsal. Aby taky ne - jsem jeho otec. V Kubově tvorbě jsem zvyklý na ledacos, ale Axel Lonelake mě naprosto dostal. Je to zatím ta nejlepší věc, kterou kdy Kuba napsal. Přečetl jsem na jeden zátah celý Axelův dosavadní životní příběh, těším se na další pokračování a v skrytu duše doufám, že Axelův příběh bude dopsán. Axel si to rozhodně zaslouží, protože to není jen tak nějaká fiktivní persona - díky Jakubovi je to člověk, jehož osudy sdílíme na stránkách tohoto serveru, o kterého máme strach a jemuž určitě všichni přejeme, aby si ty zbývající roky života užil..... Axel je prostě živý a má nám co říct a mně nezbývá, než se s pokorou sklonit před dílem svého syna, který dokázal fiktivní postavu prodchnout životem. Ať už tohle někdy někdo vydá nebo nevydá, to je fuk - za sebe mohu jednoznačně říct, že při čtení Axelových příběhů jsem se dokázal přenést do jeho světa a zapomenout na ten náš reálný svět. Nevím, jak jiným lidem, ale mně se tenhle únik daří pouze tehdy, když čtu něco opravdu kvalitního. Jakub toho napsal hodně, řemeslo se u něj postupně zlepšuje a dá se říci, že v jeho minulých pracech ta možnost úniku občas probleskla. V cyklu "Alex Lonelake" je ale už možné (aspoň pro mne) nechat se dějem zcela pohltit, čekat netrpělivě na další větu a doufat, že v ní bude skryta nějaká perla, bát se o Alexe a radovat se z jeho úspěchů - prostě, má to pro mě všechny atributy dobrého čtiva. Jakube: za prvé - gratuluji k povedené práci, za druhé - děkuji za fajn zážitek při čtení a za třetí - doufám, že to dopíšeš :-). Táta.

  
Komentář ze dne: 23.06.2007 00:15:21     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - rohoz (@)
Titulek: Re: Jsem na tebe pyšný, chlape.
a já gratuluji Jakubovi k tátovi a tátovi děkuji. Je obvyklé, že rodiče jsou pyšní na své děti, ať již po zásluze či nikoliv, či alespoň by moc chtěli. Méně obvyklé je, zejména v době formální zdvořilosti a všudepřítomných ostrých loktů, když se rodiče, a tátové ještě méně, veřejně přihlásí k dobré práci sých dětí. Spíše mají obavy z neskromnosti, že se to ndělá, atd. A přitom je to tak potřebné. Pro mne váš komentář je jedno z nejhezčích dílek, byť tak nebylo zamýšleno, co jsem v posledních týdnech četl.

  
Komentář ze dne: 24.06.2007 17:52:35     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - GreenEyes (@)
Titulek: Re: Jsem na tebe pyšný, chlape.
Dobry vecer, pane Raido-senior,

po trech dnech srazu serveru Postreh a Liter jsem znovu na netu. Komentovala jsem vsechny predchozi "dily" AXELA. Ted jsem ale vyprovodila redaktory na vlak a jen tak si brecim a bloumam... Proste to ted neprectu. Az zitra. Nicmene gratuluji Vam - syn se Vam povedl. A take Kubovi gratuluji, ze si dobre, fakt dobre, vybral tatu (mame-li tedy verit v reinkarnacni hypotezy) -)

On AXELA urcite dopise a take to nekam dotahne -)

Zdravim. A bylo mi cti .

    
Komentář ze dne: 25.06.2007 15:05:40     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Fotr (r.r@post.cz)
Titulek: Re: Re: Jsem na tebe pyšný, chlape.
Dík za hezká slova. Doma jsme si se ženou prošli všechny komentáře a pak taky lidi, kteří se za nicky skrývají. Musím říct, že jsem osobně opravdu rád, že je dost lidí jako jste Vy, kteří se bez nároku na nějaké finanční odměny zabývají třeba jen čtením Postřehu a není jim líto napsat pár řádků komentáře. Pro každého autora je to rozhodně vzpruha, a to i tehdy, když jeho "sqělé" dílo někdo zkritizuje. Stačí vědomí, že člověk nepíše do prázdna - lepší je i negativní reakce než žádná. Co se Jakuba týče, tak jako rodiče taky doufáme, že z něj něco vyroste. Při pohledu na bordel v jeho pokoji se ale občas nemůžeme ubránit dojmu, že jediné, co z našeho syna kdy vyroste, bude totální pobuda a homeles... :-)
Mějte se krásně. Rostislav Raida

  
Komentář ze dne: 28.06.2007 20:48:22     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Foton (@)
Titulek: Re: Jsem na tebe pyšný, chlape.
Přesně tak, mě příběhy Axela při čtení také úplně pohltí, mnohdy dokonce víc než knihy známých profesionálních autorů! Mám z toho vlastně jiný pocit, než že jenom čtu nějakou literaturu. Já to přímo žiju. Opravdu úžasné.

A je velmi pěkné, že máte se svým synem takový harmonický vztah.

Komentář ze dne: 25.06.2007 08:51:35     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Jakub Raida (ICQ je 213-261-633)
Titulek: Takové ty maličkosti, které mi dávají sílu pokračovat...
Když člověk píše a píše a vydavatelé jej v lepším případě odmítají, v horším ignorují, ztrácí tak trochu chuť a říká si "další knížka do šuplíku? to bych mohl ohrát". A přestává úplně psát, stejně tak, jako jsem kdysi přestal číst.

Pak jsem si přečetl Steinbeckovu novelu O myších a lidech a jenom tak, ze srandy, napsal návštěvu oligofrenika u psychologa. Jméno Axel jsem zvolil protože jsem zrovna poslouchal Guns'n'roses (zpěvák Axel Rose), co znamená složenina Lonelake je myslím jasné. Rozhodně jsem neplánoval psát další díly.

Jenže ani ve snu by mě nenapadlo, že bude mít toto, podle mě lehce patetické, prvoplánovité a neoriginální dílo, takový kladný ohlas. Za ten vám samozřejmě děkuji, opět mě utrvzuje v tom, že je něco jiného psát pro sebe a pro ostatní.

Taťkovi bych ke cti ještě přiznal to, že většinu mých dopsaných románů (přesně šest kusů, asi 700 A4ek) nejen přečetl a objektivně zhodnotil, ale také s červenou tužkou v ruce opravil 90% gramatických, stylistických i dějových chyb. Bez tohoto zásahu by jste možná stále četli takové klenoty, jako "dej to mě". Ne, že bych nevěděl, jaká jsou pravidla, ale v zápalu psaní na ně někdy nestíhám myslet a jsem vděčný za někoho kdo to po mně přečte a opraví. Nevím, co budu jednou dělat, až tady pro mě nikdo takový nebude, protože já jsem na druhé čtení moc líný.

Ohlasy mě udržely nad vodou, rozhodl jsem se tedy zatnout zuby a psát pokračování tak dlouho, dokud buď nedojdu posledního dílu (27 let) nebo mi nedojde šťáva a kvalita nepůjde rapidně dolů - a ono i tato varianta může nastat.

Tak ještě jednou díky.

  
Komentář ze dne: 25.06.2007 14:13:19     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Fotr (r.r@seznam.cz)
Titulek: Re: Takové ty maličkosti, které mi dávají sílu pokračovat...
Díky za tvoje díky. Když už se zmiňuješ o pomoci rodičů, tak si vzpomeň i na mamku, která ti diktovala ty moje červené škrty. A proboha - vysvětli mi, kde v tom Španělsku furt bereš internet? Nejdřív jsem si myslel, že Richard publikuje věci ze špajzu, ale teď reaguješ na příspěvky... Nechápu to. Jsi vůbec na výletě?
A příští díl Axela dej nejdříve přečíst mně, než to publikuješ. Jsem zvědavý, jak to bude dál, takže se to dozvím nejdřív a zároveň ti to opravím. T.

  
Komentář ze dne: 25.06.2007 18:10:55     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - GreenEyes (@)
Titulek: Re: Takové ty maličkosti, které mi dávají sílu pokračovat...
Kubo, psat rozhodne neprestavej. A uz vubec ne kvuli tomu, ze Te odmitaji nakladatele. Politika nakladatelstvi (vsech) je postavena na naprosto odlisnych pilirich, nez jsou kvality del a nadani autoru. Dnes se nejlip prodavaji tzv. "zenske romany" a cervena knihovna.
Pisi Ti to na zaklade sve zkusenosti s vydanim prekladu knihy. Ja jsem do toho sloziteho, ale poutaveho prtekladu vlozila dusi. A do jeho vydani i veskere svoje penize. S prodejem je to avsak velmi slabe. I presto, ze lide, kteri si cesky preklad knihy precetli, vyjadrili se o obsahu i o kvalite textu velmi kladne.
Ja to vidim tak, ze si dnes vydavanim dobrych del nevydelas. Ale vydavat se musi, jinak by lidstvo za par let vubec nevedelo, ze dobre knihy, basne atd. existuji. Zvyklo by si na shity.
Az budes chtit neco vydat, tak bud s poznamkou "vydano na naklady autora", anebo... mam zivnostensky list na vydavatelskou a nakladatelskou cinnost. Mame tady lidi, kteri jsou schopni navrhnout obalku, udelat korektury. A nekdo dokonce ma i tiskarnu... (to jsme se dozvedeli na srazu).
Pis, chlape, pis. Bylo by smutne si na konci zivota uvedomit, zes promrhal veskera sva nadani a zes cely onen fantasticky zivot obetovat premistovani z domu do prace, do banky, na vecirky, k tchyni, na hrbitov atd. -)
Jedine, co mas jiste, je TENTO ZIVOT. Vse ostatni je veci viry...

Komentář ze dne: 25.06.2007 18:40:13     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - WhiteShadow (wwhiteshadow@centrum.cz)
Titulek:
Jen tak dále. Máš moji podporu. Škoda, že jsme se nemohli setkat na srazu. Snad příště.A zdravím pana Raidu. Ono, ty neuklizené pokoje, to je stigma mnoha umělců.
1ka

  
Komentář ze dne: 25.06.2007 18:51:50     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes (@)
Titulek: Re:
Řekl bych, že Jakubův vzhledem k mému smyslu pro pořádek není zdaleka tím nejhorším.

Komentář ze dne: 26.06.2007 08:59:12     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Vlaďka (v.karasova@seznam.cz)
Titulek: Chytlo mě to
Ahoj Kubo!
Dostala jsem včera od tvého taťky chlubivý odkaz na tvé "axelovské" příběhy a dnes ráno, chvíli po sedmé, kdy mi začíná pracovní doba, jsem na něj klikla, jako že na to mrknu, než se pustím do práce. Teď je najednou třičtvrtě na devět (ještě že mě můj nadřízený zas tak úplně nekontroluje, jak využívám pracovní dobu) a já jsem se odtrhla teprve poté, co jsem všechny přečetla. Tvému otci vděčím za mnohé fakt dobré literární tipy ještě z dob, kdy jsme byli kolegové, a tenhle k nim právě teď přidávám. Znám úryvky z tvých raných prací ještě z doby, kdy ti mohlo být tak dvanáct, třináct. Tehdy to byly sice nápadité, ale tak trochu legrační literární pokusy. To, co publikuješ na těchto stránkách, je už práce profíka. Odpouštím ti (ač bych jako exčeštinářka neměla) tvé občasné mluvnické nedostatky. Schopný korektor se vždycky najde (kdyby taťka někdy nemohl, nabízím se:-), ale schopných autorů, kteří mají světu co říct, zas tak moc není! Tak honem piš dál - těším se na desetiletého Axela!

Komentář ze dne: 26.06.2007 18:03:58     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - seńorita chiquita (@)
Titulek:
těžko se hodnotí, když mám přečtenej jen tenhle střípek z delšího dílka, nicméně musím říct, že mě zaujalo dost, vyprávíš věrohodnou mluvou, tak trochu mi to připomíná Forresta Gumpa, tím citem, naivitou, dětskostí...každopádně mě to navnadilo, abych si přečetla i zbytek:) .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz