.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

 .: Online
Stránku si právě čtou 4 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Dvě krátké hororové povídky

Jakub Raida - Horor - 24. 06. 2007 - 10838 přečtení

Má starší, lehce hororová, tvorba (rok 2003 - asi 14 let). Zadáním první části bylo napsat příběh, ve kterém bude někdo lakomý. Zadání jsem pojal trochu po svém...

Převtělení 

Petra se zvedla. Jak dlouho asi spala? Podívala se z okna. Už se stmívalo. Asi dost dlouho. Ale teď si to mohla dovolit, Honzík byl u babičky a ona je doma sama. Uvědomovala si moc dobře, že kdyby neposílala svého čtyřletého syna tak často k rodičům, zešílela by. Neměla nikoho, kdo by ji pomohl. Z jejího bývalého manžela se vyklubal vrah. Nechtěla něco tak úděsného znovu prožít. Dali ho do vězení na sedm let. Už je venku. Občas ji navštěvoval, nechtěla se s ním však vůbec stýkat. Nešlo konec konců o ní, ale o Honzíka. Nechtěla, aby se s nim vůbec stýkal. Honzíkovi řekla, že tatínek je pryč a že to je dobře. Ozval se zvonek. Petra se vydala po schodech dolů do předsíně. Otevřela dveře a zhrozila se. Za dveřmi stál její bývalý manžel Aleš Lakomý. Bývalý vrah Aleš Lakomý.
„Co chceš?“ zeptala se stroze.
„Chci vidět Mirečka,“ pravil Aleš a vytáhl z bundy modré autíčko.
„Jmenuje se Honzík a není tady. Jdi pryč.“
„Proč jsi ke mně taková?“ zeptal se, jako by neznal odpověď.
„Proč asi?“
„Protože jsem vrah? Tak já ti teda něco řeknu,“ Aleš se nadechl, „Já ho nezabil úmyslně. Já se bránil, napadl mně! Bránil jsem se!“
„Bránil jsi se vidlemi? To určitě. Zabil jsi ho proto, že jsi psychopat!“
Taková slova ho vždy uváděla do varu. Byl velmi vznětlivý a zvlášť nesnášel, když o něm někdo říkal že je psychopat.
„JÁ NEJSEM PSYCHOPAT!“ zařval.
Petra vycítila, že je nejvyšší čas ukončit hovor. Zabouchla dveře. Okamžitě začal do nich Aleš bušit. Potom bylo ticho. Když se Petra podívala kukátkem, spatřila jak má Aleš v ruce sádrového trpaslíka s konvičkou ze skalky a jak s ním hází směrem k domu. Z kuchyně se ozvalo tříštění skla. V ten moment by se v ní krve nedořezali. Vešla do kuchyně. Aleš k ní byl otočený zády a přehraboval se v kuchyňském šuplíku. Otočil se s nožem v ruce. Na zemi ležel rozbitý sádrový trpaslík. Měl uraženou konvičku a hlavu. Zvedla ho a praštila s ním Aleše přes hlavu. Padl na kolena. Vytrhla mu nůž a vbodla do těla.
„Proklínám tě!“ vykřikl a zemřel.
Petra měla celé ruce od krve. Na zemi byla spousta krve a jedno tělo. A tohle byla vražda.
„Co teď?“
Bylo půl jedenácté večer. Na střeše jednoho domu bylo vidět postavu, jak cpe plný sportovní pytel do komínu.
Petra si už půl hodiny drhla ruce. Měla je už tak sedřené, že mezi Alešovou krví se objevila i její krev. Petra byla velmi nepokojná. Co když se něco semele a rodiče ji přivedou Honzíka dřív. Nechtěla, aby viděl všechnu tu krev. Pohlédla do kuchyně, na střeše tam leželo malé modré autíčko. Po tváři ji tekl pot. To s tím komínem bylo velmi namáhavé, ještě že byla tak šikovná. Konečně měla ruce čisté. Komín stejně nepoužíváme, tak na to nikdo nepřijde, pomyslela si. Vytáhla hadr a začala utírat krev v kuchyni. Když to měla hotové, pohled ji znovu padl na malé autíčko. Bylo podivné, že ho pološílená strachem a vypětím zvedla se slovy: „Honzíkovi se bude líbit.“
Konečně šla spát.
Už zbývalo pár minut do půlnoci a Petra stále nemohla usnout. Ležela v domě a měla pocit, že tady někde je. Je v komíně a směje se ji. Bylo nešikovné umístit ho do komína, napadlo ji a uslyšela zvuk. Bzučení. Byl to komár. Neuvěřitelně velký komár. Nechala jsem dole ležet zakrvácený nůž, napadlo ji. Komár ji přistál na pravé ruce a zapíchl svůj sosák. Rychle ho smetla na podlahu. O chvíli později si uvědomila, že necítí ruku. Pravou ruku. Chtěla s ní pohnout, ale nešlo to. Potom se ruka začala hýbat sama. Ruka se zvedla a sebrala z nočního stolku pero. Vedle pera ležel papírek. Ruka na něj začala psát. Petra stále ležela a neviděla, jaký nápis se formuje na papírku. Zvedla se a pohlédla na ten nápis. Stálo tam: „To bylo velmi vychytralé s tím komínem. Kominíka asi čeká překvapení.“
„Jsi moc vtipný. Ale my topíme elektrickým topením,“ řekla ona.
Její vlastní pravá ruka ji chytla pod krkem. Ozval se úder zvonu na kostelní věži. Petře pomalu docházel dech. Druhý úder. Spadla z postele. Třetí úder. Levou rukou si rvala pravou ruku dolů z krku. Pravá byla bohužel silnější. Čtvrtý úder. Bojovala z posledních sil. Pátý úder. Šestý úder. Sedmý úder. Omdlela. Osmý úder. Devátý. Desátý. Jedenáctý. Při posledním úderu kostelního zvonu Petra zemřela. Byl to smutný úděl pro tak mladou ženu, která v životě udělala jen tu velkou chybu, že si vzala psychopata.

Dvacet čísel 

 Seděl mlčky u telefoního přístroje a čekal. Čekání se zdálo dlouhé jako celé věky. Telefon zazvonil a on ho zvednul. Chvíli naslouchal a potom povolil stisk ruky. Sluchátko mu z ní vyklouzlo a ztěžka dopadlo na podlahu. Muž vydal tiché heknutí a sesunul se za sluchátkem. Ve stínu u dveří by náhodný svědek mohl spatřit ruku s pistolí s tlumičem. Ale žádný náhodný svědek tam nebyl.
Franta měl za sebou namáhavý den, a tak se hned po návratu z práce sesunul na pohovku a natáhl se po dálkovém ovladači. Obrazovka televize se rozjasnila a začaly zprávy. Bylo mu celkem jedno, na co se bude dívat, hlavně že ho přestane bolet hlava. Nějaký cizí muž v obleku byl najednou u něho doma, jenom aby mu mohl povyprávět o událostech v Asii. Potom však hlasatel zmlkl a jako by přes obrazovku pohlédl přímo na Frantu.
„A tak se premiér rozhodl, že… …pět, osm, devět, šest, čtyři…“ mluvil monotóně.
„Co to je za kravinu?“ podivil se František a vypnul televizi.
Otevřel noviny a přehlédl první stránku. Největší titulek na stránce zněl: V PLZEŇSKÉ NEMOCNICI SE 53387 OTEVÍRÁ NOVÉ ODDĚLENÍ. Odložil noviny a jenom nevěřícně zakroutil hlavou. Někdo zazvonil. Za oknem se začalo smrákat. Otevřel dveře, ale nikoho nespatřil. Jen přede dveřma ležela obálka. Zvednul ji a vrátil se do domu. Roztrhl ji a četl: „Jsi ve velkém nebezpečí, stejně jako já. Rozhodl jsem se totiž opustit mou organizaci, abych zastavil to vraždění. Řeknu to stručně. Několik lidí na světě nevědomky zjišťuje dvacetimístné kódy a po jejich zjištění jsou zabiti… …sakra, vyhmátli mě, musím kon“. Zbytek byl rozmazaný. Co to je za blbost? Zase někdo zvoní. Franta otevřel. Před domem stál malý kluk.
„Co je?“ zamumlal ospalý Franta.
„Jedna, jedna, dva, devět…“
Franta zabouchl dveře. Do háje! Už vím čtrnáct čísel! Co teď? Televize se sama od sebe zapnula. Objevil se Večerníček, ale místo Dobrý večer pravil: „Čtyři…“ Pološílený Fanda chytil bustu Wolfganga Amadea Mozarta a hodil ji vší silou po obrazovce. Televize se rozsypala jako domeček z karet. Patnáct! Musím utéct. Vyběhl z domu zrovna ve chvíli, kdy se samo od sebe rozehrálo rádio a kdy do rytmů dechovky nějaký zpěvák zpíval čísla. Naštěstí jim nerozuměl.
„Taxi!“ křikl a vrhl se do žlutého auta, které kousek od něj zastavilo.
„Kam to bude?“ zeptal se šofér.
„Co nejdál… …třeba do centra.“
Taxík po chvilce jízdy zastavil.
„Kolik chcete?“ zeptal se Franta.
„Pět,“ odpověděl řidič.
„Tak málo?“ podivil se Franta, než mu to došlo.
Rychle rozrazil dveře od auta a utíkal pryč. Začala zvonit budka, jakýsi prodavač u stánku na něj pokřikuje čísla, ale on ho neslyší. Honem nastoupil do tramvaje a usadil se vzadu. Uklidnilo ho, že nic neslyší. Teprve po chvíli se zaposlouchal do hovoru dvou stařenek a s hrůzou zjistil, o čem se baví.
„Jedna,“ pravila jedna.
„Sedm,“ odpověděla druhá.
„Tři…“ říkala zase ta první, ale to už Franta utíkal pryč.
Vběhl do hospody, sednul si ke stolu a zacpal uši. Asi i usnul, protože, když se probudil, bylo k ránu a hospoda s nočním provozem se zavírala.
„Musíte už odejít,“ domlouval mu hostinský.
Vtom zazvonil na zdi telefon. Franta na něj pohlédl jako na něco nebezpečného. Číšník to zvednul a po chvíli říká: „To je pro vás.“
Franta jen velmi pomalu přišel k přístroji a přiložil sluchátko k uchu.
„Dvě!“ ozvalo se ze sluchátka a Franta ucítil na krku ústí tlumiče.
Potom se ozval výstřel a jeho tělo se skácelo na podlahu hospody, pod nohy hostinského s pistolí.
A teď vy! Přečtěte pozorně následující řádku:

1 5 9 7 6 4 3 2 8 8 5 6 3 4 8 7 9 6 3 2


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 24.06.2007 11:19:50     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek:
Jakube,
je pravda,že horory moc nemusím,ale protože vím,že to,co sem zadáváš je většinou kvalitní až velmi kvalitní, tak jsem samozřejmě neodolala.
Vezmu-li v úvahu,že jsi to psal jako čtrnáctiletý,tak na tento věk je to opravdu dobré.Samozřejmě ses nevyhnul drobnostem...(slovo stýkat se Ti objevilo "ob větu" dvakrát v prvé povídce.)..ale má to napětí,má to určitý spád.
Nedokážu říci,která povídka je lepší,ale o srovnání Ti asi nejde.Jsi velmi dobrý vypravěč ať jde o sci-fi,psychodrama nebo western.Takže zodpovědně říkám, že z Tebe je už teď spisovatel...alespoň pro mne.Dokazuješ to svým "Alexem".

  
Komentář ze dne: 24.06.2007 22:00:55     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - milan (@)
Titulek: Re:
Milý Jakube, jestli mne něco pobavilo za poslední náročný zkouškový měsíc, tak je to právě tvá povídka. Podtitul hororová je namístě pro opravdu otrlé jedince, kteří lačně kupují podobné trháky z novinových stánků (viz Stopy hrůzy apod.). Já jsem ve snaze dojít co nejdále zamrznul na větě Bývalý vrah Aleš Lakomý. To, co vyprávíš do této věty mne opravdu nenadchlo. Absolutně Tvým povídkám chybí kompoziční řád, Ty krátké věty jako: "Už se stmívalo. Asi dost dlouho"., jsou kámen a bolest v jednom. Špatně se to čte, nemá to žádný spád, postrádá to smysl logického řetězení myšlenek, viz: " občas ji navštěvoval, nechtěla se s ním však vůbec stýkat". Jak může potom mít někdo špatný pocit z vraha, když ji občas navštěvoval? Nezbývá mi než, konstatovat, že Tvá povídka opravdu poukazuje na nezralou tvorbu, nechci radit, ale spíše bych zde prezentoval vyzrálejší, hodnotnější díla. (čímž jistě brzy popudím spoustu autorů i neautorů, ale budiž!).

Komentář ze dne: 24.06.2007 20:47:42     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Foton (@)
Titulek:
Hezky se to četlo, s takovou lehkostí, a právě tím na čtenáře zapůsobí ty hororové prvky. Nápady jako ruka žijící si vlastním životem a zjevy čísel všude okolo v předtuše smrti považuju za dost dobré.

Jako matematikovi mě to nedá a říkám si, jestli ty řady čísel mají nějaký hlubší smysl (pravidlo). Hlavně porovnávám tu řadu na konci s řadou čísel postupně se objevující v příběhu. Nic jsem ještě nenašel, ale v těchto 2 řadách se několik čísel opakuje a jsou oproti sobě posunutá...

Nebo je to jen pro posílení hororového dojmu?

Komentář ze dne: 25.06.2007 12:24:17     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - kainová (@)
Titulek:
Jakube, Jakube, taková nuda. Včera jsem si přečetla 5letého Axela a bylo to mnohem mnohem lepší. Mělo to v sobě něco, co mi dosud u tvých povídek chybělo. Tohle je jen další z mnoha průměrných. Nelíbí se mi styl, jakým je to psané, jak podle nějakého vzoru.Ee vůbec. Piš Axela, na tohle kašli...

Komentář ze dne: 25.06.2007 19:21:35     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - WhiteShadow (wwhiteshadow@centrum.cz)
Titulek:
„Proklínám tě!“ vykřikl a zemřel...- tato věta se mi svou urychlenou dynamikou nepozdává a působí rušivě.

Co se týče 1. povídky, špatná není. O hororu ovšem nemůže být ani řeč. Zápletka je jednoduchá a plitká. Do psychiky postav tady taky moc nenakouknem.
Hodnotíl bych tak za lepší 3

2. povídka v sobě nese hodně dobrý nápad, bohužel podstatně zjednodušené zpracování ubírá na reálnosti situace.
Hodnotil bych tak horší 2.Komentář ze dne: 20.02.2008 15:18:48     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - goethe jr. (peta.pazy@centrum.cz)
Titulek: kritika
tak po dlouhé době jsem se opět objevil na postřehu a řekl jsem si, že když mi nejde psaní, tak že mi třeba půjde kritika:)

ne teď vážně. Nevím proč jsem zrovna zabrousil do hororových povídek, ale tvoje první povídka mi jako hororova nepřišla. Horor má být o napětí strachu, o něčem tajemném a jakmile se čtenář dozví to tajemné, mělo by ho to překvapit vyděsit... ale tvůj Aleš mě moc nevyděsil... za druhé( i když je mi mnohdy vyčítána délka mých povídek), tak přesto si dovolím říct, že toto je příliš krátké.Nemá to spád. Už od začátku víme o koho jde, co se stane a není zde napětí ani žádná linka, která by děj rozšiřovala. Tato první povídka mi spíše připadala jako vystřižený kus detektivky

Co se týče druhé povídky, ta byla o mnoho lepší, ale přesto ma dostatek chybiček, které by se dali zlepšit a věřím, jelikož si ještě mladý, že se budeš dál a dál zlepšovat. I tato druhá povídka jepříliš krátká a nepochopitelná. Taky jaksi vytržená z kontextu, ale nápad je velice dobrý. Trošku mi to připomíná některé zfilmované horory jako kruh 6:00 zemřeš a další.


Ale slibuji, že se co nevidět vrhnu na tvá další díla a věřím, že budou dobrá, řekněme, že hororový žánr nesedne jen tak každému spisovateli...

Ale konec výtek, rád jsem si to přečetl a těším se na další tvé počiny....


s pozdravem Goethe jr.

Komentář ze dne: 03.09.2014 10:23:57     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Karel Petráň (karel.petran@centrum.cz)
Titulek: Projekt Hledáme 100 českých Kingů
Zajímavé dílko. Jako čtenář bych navrhoval pokus zapojit se s povídkami do projektu Hledáme 100 českých Kingů. Nakladatel vydal dosud 1.-5. antologii českého hororu. A pokud vím, připravuje se 6. antologie... viz: http://www.artthriller.wz.cz , nebo http://www.kocka08.wz.cz , případně facebook - https://www.facebook.com/pages/Český-horor/2588914 97644352 .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz