.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

 .: Online
Stránku si právě čtou 3 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Slyšet hudbu přes bariéry

señorita chiquita - Rozhovory - 06. 07. 2007 - 1968 přečtení

Tento rozhovor jsem původně připravovala pro školní časopis Gymnázia Jana Blahoslava v Ivančicích. Moje spolužačka Daniela Hlaváčková se už nějakou dobu zabývá prací se sluchově postiženými. V ivančické speciální škole pro sluchově postižené (Mateřská škola, Základní škola pro sluchově postižené a Dětský domov Ivančice) vede hodiny muzikoterapie.

 

Dany, kdy padl první impuls zabývat se muzikoterapií jako formou práce se sluchově postiženými? Kdy jsi s touto činností začala?

Tak s muzikoterapií jakou takovou jsem začala loni na kurzech, kam jsme jezdily s paní profesorkou Suchánkovou (pozn. učitelka hudební výchovy na ivančickém gymnáziu), s dětmi v loňském roce. Popudem byla moje sestra, která je taky neslyšící.

Jak vlastně sluchově postižení mohou vnímat hudbu?

Jedna z rytmick&yacute;ch herNěkteří ji vnímají zbytky sluchu, ti s těžším postižením cítí vibrace na různých částech těla.

Co všechno v hodinách muzikoterapie s dětmi děláš?

Bubnování, básničky, rytmické říkačky, tanec, relaxace i písničky, cvičení na rozvoj řeči.

Kde bereš inspiraci, připravuješ se nějak speciálně?

Základy mám převzatý z tábora, kde se tímto hlavní vedoucí taky zabývá, jinak z loňského kurzu muzikoterapie, z televize, mám i vlastní nápady.

V čem je podle tebe výhoda hudby jako léčebné metody?

Tím, že se děti učí mluvit, rozvíjí řeč, protože ta je melodická a rytmická a zvykají si, jak hudbu vnímat.

Dá se vypěstovat z neslyšícího muzikant?

Dá, jak s menším, tak i s těžším postižením, třeba Jiřík má velké nadání na bubnování, ale je důležitý individuální přístup.

O Jiříkovi také vím, že možná i díky muzikoterapii začíná lépe mluvit. Můžeš nám o něm říct něco víc?

Jiřík dobře slyší, ale má růstovou vadu - pokřivený obličej, já si myslím, že má i špatně vyvinuté hlasivky, protože má strašně slabounký hlas. Dá se to ale částečně zlepšit. Muzikoterapie ho hodně baví, hlavně bubny. Třeba když přijdu tak stojí u krabic a vyťukává do nich rytmy.

Myslíš, že můžeš dosáhnout výraznějšího úspěchu nebo že dětem můžeš nějak výrazně pomoct?

Zdá se mi, že se lepší v rytmu, třeba Adámek - měl úplně ztuhlé svaly ze začátku, teď se mu zlepšila motorika prstů, ale hlavně je to úspěch pro ty děti že můžou něco dělat. Měli jsme i vystoupení na vánoční besídce. Daniela mezi dětmi, v čeven&eacute; mikině je Ad&aacute;mek

Půjdeš muzikoterapii i studovat?

Nejdřív půjdu asi na speciální pedagogiku a pak bych si muzikoterapii dodělala, chtěla bych se věnovat i canysterapii (pozn. terapie se psy), ale nemám psa, ten můj je na to už starý. Psi se musí cvičit už od štěňat, existují na to speciální kurzy, které jsou ale docela drahé.

Jak moc jsou neslyšící schopní fungovat v normálním životě, třeba v práci?

Úplně normálně, mají jak speciální střední školy i pracovní místa, tak mohou pracovat i mezi slyšícími, často pracují u známých, kteří už je trochu znají, ale jinak nemají problém, horší je to pokud jsou i nějak mentálně postižení.

 

Díky Daniele jsem měla možnost jednu hodinu muzikoterapie navštívit. Možná to bude znít jako otřepaná fráze a milé klišé na závěr, ale v očích těch dětí bylo tolik upřímného nadšení! Odvázaly se, někdy styděly, hned zase předváděly, zvědavě nakukovaly do foťáku a najednou jsem se cítila i já v jakémsi handicapu, když jsem se s některými nedokázala dorozumět.


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 06.07.2007 14:39:35     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - markéta (@)
Titulek:
Pěkný rozhovor. Lehký a nenucený a na zajímavé téma.

Komentář ze dne: 07.07.2007 23:51:20     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Isidora (@)
Titulek:
Nevím, jak se na to divaji ostatni ctenari, ale docela me sokovala otazka, jak moc jsou neslysici schopni v zivote fungovat? Prominte, ale co jste si myslela, kdyz jste tu otazku pokladala senorito chiquito? Neslysici nejsou zadni exoti, jsou to lidi jako vy... A vim o cem mluvim, sama jsem neslysici, studuji na MU. Ted uz jen cekam, az se nekdo podivi, krome existence titulku v tv, ze i neslysici mohou ridit auto... Nic ve zlem...

  
Komentář ze dne: 08.07.2007 09:17:21     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - seńorita chiquita (@)
Titulek: Re:
ale no tak, já samozřejmě vím, že neslyšící nejsou exoti, ale tenhle článek byl směrován pro skupinu i takových studentů, u kterých se dá předpokládat absolutní neinformovanost, šlo o tom jim osvětlit, že neslyšící můžou v normálním životě fungovat úplně stejně jako my, proto jsem ten rozhovor taky dělala

    
Komentář ze dne: 08.07.2007 15:44:03     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Isidora (@)
Titulek: Re: Re:
Já samozřejmě vím, že problém informovanosti je... Ale myslím, že už to není tak hrozné, každý si může informace najít, když chce. Víte, ono to naštve, taková otázka, člověk hned pomyslí na nejhorší...

      
Komentář ze dne: 09.07.2007 13:40:17     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - seńorita chiquita (@)
Titulek: Re: Re: Re:
jj, však já to asi docela dobře chápu, myslím, že je to podobné jako když někoho neznáte a soudíte o něm, že je třeba buran a nafoukanec, přičemž to může být docela milá osoba, nebo alespoň tak si já snažím ty pocity přibližovat, na vašem místě by mě to nejspíš taky rozzuřilo...

Komentář ze dne: 08.07.2007 21:40:16     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Daniela Hlaváčková (@)
Titulek:
Zdravím, úvodem bych chtěla poděkovat senorite chucquitě, že vůbec měla chuť udělat se mnou tento rozhovor.
K předchozím komentářům - s problémem neinformovanosti se setkávám u rodičů neslyšících dětí dosti často a myslím, že závěrečná otázka byla vcelku vhodná. Ona vlastně i samotná muzikoterapie může neslyšícím lidem pomoct v uplatnění v životě ať už po stránce psychické vyrovnanosti, ke které napomáhá, tak i tím, že by tedy při správné aplikaci měla napomáhat k rytmizaci a rozvoji řeči.
Velice děkuji, že jsou lidé, kteří se zajímají o problematiku neslyšících.
Kdyby měl někdo zájem podívat se blíže na moji práci, můžete nahlédnout na stránky: www.milacci.wbs.cz, kde najdete něco o mých projektech a muzikoterapii.
Ještě jednou všem děkuji:-) Daniela Hlaváčková

  
Komentář ze dne: 09.07.2007 13:41:43     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - seńorita chiquita (@)
Titulek: Re:
děkuji že děkuješ, protože to byla milá zkušenost a zase jsem se něco nového dozvěděla:)

  
Komentář ze dne: 09.07.2007 23:50:42     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Isidora (@)
Titulek: Re:
Jsem z Ivancic a tamni skolu pro neslysici znam velmi dobre... i ty deti a jejich postizeni... Vim, ze je to tezka prace, ale otazkou zustava, zda je dulezitejsi naucit se mluvit nebo se naucit porozumet reci? Velky rozdil... A proto ty tlaky na ivancickou skolu ze vsech stran... Tuto problematiku znam... Zkusenost... :-)

Komentář ze dne: 08.07.2007 21:45:35     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - WhiteShadow (wwhiteshadow@centrum.cz)
Titulek:
Já článek považuji za hodně zajímavý a ve svých reakcích přínosný. Muzikoterapie mě zaujala už když jsem o ní na škole ( Sociální Pedagogika) slyšel poprvé, ale teprve teď se ke mně donesly kloudné informace.Navíc ne každý den máme tu čest, aby se nám k článku vyjádřil i "zástupce neslýšících" a taky sama respondentka.

Komentář ze dne: 09.07.2007 23:41:06     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Isidora (@)
Titulek:
:-) nejsem zastupce neslysicich... To ne... :-) Jenom proste, to byl instinkt takhle reagovat, v dnesni dobe me to strasne prekvapuje, ty informace jsou, siri se docela dost, jen je to nezajem lidi, lide to prehlizi, neberou neslysici jako osoby, ktere by potrebovaly specificky pristup. A to je skoda. Neslysici jsou schopni, ale potrebuji k tomu, co delaji, individualni pristup. Bez neho to nelze dotahnout na ,,uroven". Ale specifickym pristupem se rozumi nahrazeni zvukovych signalu svetelnymi a priznejme si, nikomu se do toho nechce, hlavne tedy sefum ve firmach... Radeji prijmou (napr.) jinak postizeneho, nez aby meli montovat svetelnou signalizaci.

Komentář ze dne: 10.07.2007 19:56:25     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Daniela Hlaváčková (@)
Titulek:
Říkala jsem si, že tvůj způsob vyjadřování mi nepřipadá jako vyjadřování neslyšícího(zatím jsem se nesetkala s neslyšícím, který by napsal komentář bez jakékoliv stylistické chyby). Já mám na ivančické škole sestru. Momentálně je ve věku, kdy se začíná rozhodovat, na jakou střední školu půjde. Toho výběru opravdu moc není.
Mj. ivančickou školu chtěli dokonce zrušit kvůli tomu, že se tam používala znaková řeč. A k mluvení a porozumění. Nelyšící by podle mě měli zvládnout alespoň v základech obojí. V běžných každodenních situacích by měli rozumnět slyšícím a zároveň umět vyjádřit své přání nebo myšlenku.
Je to složitá práce. In dividuální přístup je opravdu nejdůležitější, proto si mylsím, že je dobře, že existují školy jako ta ivančická, kde se takto postiženým dětem věnuje řada kvalifikovaných lidí. Mimo to mám hroznou radost, když vidím, že mají o práci s postiženými(jakkoliv) zájem i mladí lidé, kteří sice nemají zatím mnoho zkušeností, ale mají chuť pracovat s dětmi a věnovat se jim, což postižené děti dokáží ocenit mnohonásobně více než děti "zdravé".
Tímto všem lidem, kteří se o postižené děti zajímají a pracují s nimi velmi děkuji:-)

  
Komentář ze dne: 11.07.2007 01:25:18     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Isidora (@)
Titulek: Re:
Imho... Jsou i taci mezi neslysicimi, kteri umi cestinu dobre. Ale jestli ty ma chce, ja bude pise, ty bude rozumi me lepsi. Ja nema vi, co ty ma chce me pise, bylo myslelo, ty nema rozumi, co ma citi neslysici, neslysici nema kontakt hudba vubec. To je divny, kdyz uz umim cesky, tak to napisu normalne.
Ja jsem studovala na Stredni pedagogicke v Hradci Kralove a vrele doporucuju... Typicka skola pro neslysici, ale poradne tvrdej rezim, co se uceni tyce... Pak jsou Hradecaci tam, kde jsou... V dost dobrym postaveni.
Ivancickou skolu chteli nedavno zrusit kvuli oralni metode, nikoliv kvuli znakovemu jazyku, o kterem v te skole nemuze byt ani rec. Znakovy jazyk a "ehm jazyk", co pouzivate vy, to je VELKY rozdil... Ivancicke deti maji problem se zaclenit mezi ostatni neslysici na strednich skolach. Prave hlavne ivancice deti se stavaji tercem sikany a proc? Protoze neumi znakovku. Zda se, ze mate jine informace... ZKuste se poptat byvalych absolventu, mozna to nereknou primo, ale naznaci. Tak opatrne sledujte :-)
Jak muzou neslysici vyjadrit myslenku nebo prani, kdyz nevi, co znamena treba ucta? Respekt? Tolerance? Oni to nevi a nestaci to jenom vysvetlit... Pokud to vetsina neslysicich nepouziva v bezne komunikaci, bude jim to, pardon, na prd. Oriontuju se v problematice neslysicich jiz od narozeni, vim o cem je rec a znam problematiku z sirsiho uhlu... Ani se neptam, jaky je rozdil "neslysici" a "Neslysici"... Obavam se, ze... No, ehm... Proste, jestli to dobre chapu, tak se zamerujete spis na ivancickou skolu a okoli... Byla jste nekdy treba v Praze na Mluvicich rukou? Na vystoupeni Tiche hudby? Na AWI filmu? NA predstaveni V melounovem cukru? To jsou ti neslysici, ne jen ti ivancicti, co maji zvlastnost, kterou vetsina nema.

    
Komentář ze dne: 11.07.2007 09:28:10     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Daniela Hlaváčková (@)
Titulek: Re: Re:
Jestli se mě snažíte přesvědčit, že o problematice neslyšících nic neváím, tak vás upozorňuju, že se mýlíte. Já v tom vyrůstám od svých 3 let( sice ne od narození,a le zkušeností už mám taky celkem požehnaně). Vidím moc dobře na sestře, že nemá větší problém domluvit se s neslyšícími z jiných škol a nemyslím si, že by neslyšící nevěděli, co je to úcta nebo respekt.
mj. nějak jsme se dostali absolutně jinam od článku, já se svojí prací snažím u neslyšících dětí rozvíjet právě vyjadřování pocitů a vlastních myšlenek. Nevěříte? však nás někdy navštvivte v ivančické škole. Myslíte, že nevím, jak neslyšící vnímají hudbu? Byla jste vy někdy s neslyšícím dítětem na muzikoterapii, kde současně hraje víc než 10 djembea to dítě vám pak řekne, že vnímalo zvuk např. ohryzkem? Neslyšící mají kontakt s hudbou.
Jinak děkuji za ukázku českého jazyka neslyšících, tak jak ho znám od dětí základní školy.
Ano, zatím jsem neměla moc možnost pohybovat se někde jinde než v Ivančích, ale tak se taky podívejte, kolik mi je(je mi 18, mám před maturitou a snažím se pomáhat určitým způsobem meslyšícím dětem). KOlik takových lidí znáte?
Když se mluvilo o zavření školy, tak jsem se doslechla, že ji chtěli zavřít právě proto, že si tam učitelé a vychovatelé pomáhají znakovou řečí, nebo chcete-li posunky, což se vyšším úřadům nelíbilo právě proto, že se tím podle nich děti nenaučí dostatečně mluvit.
A k tomu vyjadřování. Nepochopila jste mě. Ne všehny myšlenky jsou o tom,. že musí člověk vědět, co je to úcta. A těmi přáními - psala jsem tam v běžných denních situacích - to znamená např. koupit si něco k jídlu, domluvit se na poště a podobně - což podle mě absolventi ivančické školy zvládají.
Pokud chcete v této debatě pokračovat, napište na mail: DanielaHlavackova@seznam.cz
ráda se od vás přiučím. Jsou to pro mne cenné zkušenosti.

      
Komentář ze dne: 11.07.2007 12:21:42     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Isidora (@)
Titulek: Re: Re: Re:
Divila byste se, ale i ti nejchytrejsi neslysici maji problem rozeznat uctu a respekt... At uz byli vzdelavani znakovym jazykem, oralni metodou, bilingvalni metodou ci totalni komunikaci... Ten problem je a neslysici si to uvedomuji, jen si to nechteji pripustit. Na to jsou moc hrdi. Bohuzel, jejich typicke chovani.
Vyuku muzikoterapie jsem mela moznost navstivit v Praze na Smichove, byla za pouziti ruznych svetelnych efektu, libilo se mi to. Jen jsem nemela pocit, ze by to nejak ovlivnovalo vyvoj reci ci mysleni. Spis se neslycicim umoznilo "dotknout" jineho uhlu esteticna... Prakticky ziju jako neslysici a znam problemy a potreby vetsiny.
Lidi jako jste vy, znam hodne, opravdu. Zkuste se poptat v hradecke, prazske nebo olomoucke skole... Uvidite :-) Ja si vazim toho, ze nekdo chce s temito detmi pracovat, ale aby mela prace efekt, mel by znat zaklady teto problematiky a ty zaklady je mnohdy tezke pochopit.
Nene, ivancicka skola se opravdu mela rusit kvuli oralni metode po holandsku, jak se to u vas pouziva... Psalo se o tom i v casopisech pro neslysici a tento problem je dostatecne rozsireny a mezi neslysicimi a lidmi pracujicich s neslysicimi, jako jsou ucitele, praktikanti apod. Vim, jaky je problem prijmout na vasi skole neslysiciho praktikanta :-)
Prani v beznych situacich, koupit si rohlik, domluvit se na poste - vetsina neslysicich tohle zvlada skvele, ti, kterym nebylo doprano si dokonce umi poradit v situaci tlumocnik klient. Je uplne normalni tyto situace zvladat... Nevim, co je na tom chcete ucit? Mozna, pokud maji i mentalni postizeni, to je jina.

Komentář ze dne: 30.11.2007 21:29:01     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Prázová Jana (@seznam.cz)
Titulek:
Hádáte se o blbosti.Nejste na místě neslyšícího,od kterýho lidi utíkají když se chce na něco zeptat.Je jedině dobře,že tu je tato i jiné školy pro tyto děti.Ivančická škola se snaží vyučovat způsobem odezírání a je to lepší ,děcka nejsou omezení jen komunitu neslyšících.Mám dceru v první třídě ivančické škole a je jediná neslyšící a umí se dorozumět bez problémů. Když dojedem domů,tak se pohybuje pouze se slyšícíma.Snaží se mluvit a odezírá,lidé okolo ji většinou rozumí.Kdyby znakovala tak by mohla sedět doma a povídat si znakovkou jen semnou.Chodí také do tanečních u nás v Pohořelicích a vnímá hudbu podlahou.Když mají vystopaní nejde poznat rozdíl.Doma ji pouštím hudbu a nejlepší je to v autě ,tam dá ruku na madlo a ve zpětném zrcátku odezírá slova znaží se zpívat.

Komentář ze dne: 07.02.2008 12:38:02     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - (DanielaHlavackova@seznam.cz)
Titulek: odkaz
Přidávám odkaz na stránky, kde se dočtete více o našich aktivitách - www.bubnovani.wbs.cz .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz