.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     

 .: Online
Stránku si právě čtou 4 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Live Earth: "Přívětivější" tvář Ameriky

Markéta Laryšová - Názory - 12. 07. 2007 - 3009 přečtení

Není všechno zlato co se třpytí aneb ne každé zdánlivě dobré gesto je skutečně dobré

publikováno také na www.larva.blogy.novinky.czBývalý americký viceprezident a neúspěšný kandidát na post nejmocnějšího muže světa Al Gore měl úžasný nápad. Po celém světě nechal uspořádat několik obřích koncertů Live Earth s cílem upozornit na globální oteplování a jeho hrozby. Svým ekologickým postojem je tento muž známý. Vydal knihu Země na misce vah: Ekologie a lidský duch, natočil film Nepříjemná pravda a životní prostředí je pilířem jeho politické kampaně. Rozhodne-li se však muž v tak vysokém postavení k uspořádání tak masové akce, není se co divit, vidíme-li v jeho chování prospěchářský podtext.

Lišák Al Gore. Zatímco jeho rival a současný americký prezident George Bush rezolutně odmítl podepsat Kjotský protokol o snížení emisí , on otevřeně nabádá lid k ekologickému chování, zatímco Bush posílá mladé Američany do války v Íráku, on jim a celému světu uspořádá monstrozní koncerty, kde mohou křepčit na oblíbené písně svých oblíbených hvězd. Někteří z nich možná budou pár dní třídit odpad, někteří Al Gora podpoří ve volbách.

Tenhle lišák nastavil světu přívětivější tvář americké společnosti. Tvář, která se bojí o budoucnost planety, tvář, které nejde jen o peníze. Sic je africká chudoba a AIDS hrozbou neméně závažnou, západní civilizace se přeci jen příliš nedotýká. Zato globální oteplování ohrožuje blahobyt tučných amerických prdelek v rozmezí nejbližších několika let. A Al Gore chce tento nezvratný proces zastavit, chce ochránit New York od hladové tlamy oceánu. Al Gore na Hrad, řekli bychom.

Možná by se tento neúprosný enviromentalista mohl podívat do Číny, Indie nebo Pákistánu, kde je smog hustější než ranní mlha, kde si s životním prostředím nikdo hlavu neláme a každý je rád, že má co do úst. Jak jen ten lišák přesvědčí přes dvě miliardy Číňanů a Indů a sto padesát milionů Pákistánců, aby si do svého auta namontovali katalyzátor a aby třídili odpad??? Tady to chudák nedomyslel.

Kapela Arctic Monkeys se k akci Live Earth vyjádřila takto: "Když osvětlení pódia spotřebuje tolik, co deset rodinných domků, vypadá to celé poněkud pokrytecky; K tomu všechna ta letadla, kterými se budou muzikanti dopravovat na místo…"

Neekologická akce na podporu ekologie. Že by opravdu pokrytecké? Nebo snad pořadatelé za vybrané vstupné ( od 1000Kč ) zajistili ekologické autobusy, ekologické žárovky , ekologické kelímky a ekologické pivo? Jádro pudla tkví jako vždy v penězích a v moci. Sponzoři si namastili kapsy, hvězdy ukázaly svůj správný životní postoj a Al Gore možná vyhraje příští volby.


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 12.07.2007 16:47:39     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - WhiteShadow (wwhiteshadow@centrum.cz)
Titulek:
Líbí se mi podobné osobité články, kde se lidé nebojí otevřeně prezentovat svůj názor, kde se o Al Gorovi autorka nezdráhá mluvit jako o lišákovi.
Ať už je zákulisí a skutečné motivy akce Live Earth ( a o tom bychom mohli dlouho spekulovat) jakékoliv, globální význam se této akci upřít nedá. Ten černošský sbor v Johannesburgu to myslel vážně, stejně jako milióny dalších lidí po celém světě. Spousta médií se k tomu vyjádřila a zopakovala vše to, co víme o globálním oteplování a jak ho zastavit či zpomalit. Vznikají podobné články jako je tento, lidé se zamýšlí, diskutují a někteří jistě i posunou i svou ekologickou stopu do přijatelnějších mezí.
Dost možná, že Al Gore vyhraje příští volby, ale volba prezidenta byť USA je přece jen ve srovnání s významem této akce zanedbatelná. A i když by třeba v popředí této akce stálo pár lidí jen čistě účelově, Live Earth je natolik masivní a globální akce, že pár jednotlivců se špatnými motivy se nemůže postavit miliónům obyčejných lidí po celém světě.

Článek považuju za velmi přínosný a kvalitně zpracovaný. Jinak by si možná zasloužil nějáké to foto. Ale přeci jenom bych vyjádřil svůj nesouhlas s třetím odstavcem odspodu. Někde se musí začít smýšlet a chovat ekologicky. Nejdříve Kjótský Protokol, pak by mohly následovat USA..a tak dále. V tuto chvíli nemůžeme po Al Gorovi požadovat, aby přesvědčil taky Čínu, Pakistán, apod.

  
Komentář ze dne: 13.07.2007 11:47:01     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - markéta (@)
Titulek:
Díky za reakci. Nepopírám oteplování ani ekologické chování. Náhodou třídíme odpad:)) Co se týče Číny byla to spíš taková ironická poznámka:)

Komentář ze dne: 12.07.2007 22:05:38     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Kozííí] - Pavel Kotrba (koziii@seznam.cz)
Titulek:
Inu ještě, že jsem se nedíval na tyto koncerty jako na ekologickou akci, ale pouze jako alternativu noci s andělem, jo pro celebriti není v módě charita a přispívat na děti z afriky ale ekologie, to je pravé ořechové
výborný článek, je vidět že máš dobře proříznutou pusu, to je dobře

"Ano dámy a pánově, co se vám nelíbí na politické situaci? Jen to řekněte nahlas a od srdce, kde jinde to můžete sdělit celému národu než v pořadu Sopka, u dalšího dnešního dílu Vás vítá Markéta Laryšová." :o))))))))

  
Komentář ze dne: 13.07.2007 11:48:27     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - markéta (@)
Titulek:
No proříznutou možná na papíře, doopravdy se mám ještě co učit;)

Komentář ze dne: 13.07.2007 14:03:24     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - epona (@)
Titulek:
Zajímavej článek .... doporučuju mrknout sem .... http://www.super.cz/moc-a-penize/13347-bobos-nova- elita.html
Co jde zneužít, to se zneužije.

Komentář ze dne: 13.07.2007 15:40:14     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - seńorita chiquita (@)
Titulek:
Mám pocit, že Al Gore na prezidenta tentokrát kandidovat nechce. Pokud se nemýlím v jednom z rozhovorů to oficiálně potvrdil. Takže "lišáctví" se asi netýká prezidentského křesla, ale čeho potom jiného? Těžko říct, možná že to myslel upřímně (a to politici rádi, jak víme i my v Česku;)) Dejme tomu, já bych to tomu pánovi i věřila, ale možná, že jsem jen naivní, když stále věřím v dobrý úmysl lidí. Věc druhá - ekologičnosti proekologické akce: Všichni se tam tvářili, že ekologické chování podporují a blablabla, nasadili intelektuální osvícené výrazy, ale kolik z nich si myslíte, že má na střeše solární panely a na zahradě větrnou elektrárnu. A kolik z nich vlastní luxusní domy, auta, soukromá letadýlka abnormálně konzumující kvanta energie a pohonných hmot? Kolik z nich opravdu poctivě třídí odpad? Zeptejte se jich! A ten hluk a bordel, co po sobě museli na místech koncertů zanechat, jak ekologické! Na druhou stranu, pokud by jedna takováto majstrakce byť s trochu pokryteckou fazónou přesvědčila alespoň čtvrtinu světové populace (a kdyby polovinu bylo by to krásné) a další vlivné politiky a mocnáře, aby konečně začali uvažovat o alternativních zdrojích atd., všechen ten humbuk bych jim s radostí odpustila.

Ke globálnímu oteplování: nebaví mě ty katastrofické scénáře, nejsem zastáncem nejčernějších prognóz a svádění celé viny na člověka. Existuje názor, s nímž se ztotožňuji a připadá mi realistický a logický: Změny v teplotách naší planety a změny celkového klimatu jsou z velké části způsobeny jakýmisi kllimatickými cykly, jimiž Země prochází. Vzpomeňmě si jen na pravěk - doby ledové atd. Země by se tedy měla ještě nějakou dobu oteplovat, ale poté by opět mělo přijít ochlazení. Na tomto koloběhu se svou činností podílí i člověk, jen vědci bohužel ještě přesně neví jak. Ale to nic nemění na tom, že bychom se neměli k přírodě chovat jako hovada!

Komentář ze dne: 13.07.2007 15:47:08     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - seńorita chiquita (@)
Titulek:
No a jinak mě trošku zaráží ta antiamerická nálada Evropy...žijí tam lidi dobří i špatní, prostě jako my. Postoj ke Kjótskému protokolu se mi také nelíbí, nicméně ten nepodepsala ani Čína a k té radši no comment...

  
Komentář ze dne: 14.07.2007 07:10:58     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Hill] - Jaroslav Ferst (@)
Titulek: Re:
Když oni ti slušní nejsou pro média příliš zajímavi, zřejmě jsou i málo akční. Natož, aby se cokoliv o nich dostalo až do Evropy.
A, pokud je na ně vidět, začnou být podezřelí z maskování nějakých nekalostí, viz výše.
Nepřipomíná to náhodou něco?
Znám naštěstí pár slušných Američanů, jenže ti to vidí zrovna tak: "máme svých starostí dost, ale školíme svět, jak se má správně žít. Přesto, že doma to sami nezvládáme...." (extrakt z jejich názorů).
Ještě pořád to nic nepřipomíná?
Pokrytectví mocných se nelíbí ani jim.
Jestli ty protiamerické nálady v Evropě nepramení z řevnivosti, že jsme to pokrytectví nikdy nedovedli k takové dokonalosti a v tolika oborech. Ekologie je jen jeden z mnoha takto postižených oborů.

    
Komentář ze dne: 14.07.2007 11:01:49     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - markéta (@)
Titulek:
To, že slušní lidi nejsou pro média zajímavý zmiňujete jako nějakou neřest. Ono to bude asi o tom, že všude jsou lidé dobří a slušní a lidé zlí a špatní. To už musíme jaksi předpokládat. Arabský svět je pro nás taky spíš synonymum terorismu a utiskovaných žen než poklidných arabských rodin. Takže to nařknutí z vašeho komentáře neberu. Jedině, že by jeden z vašich amerických přátel byl Al Gore.

      
Komentář ze dne: 14.07.2007 16:21:56     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Hill] - Jaroslav Ferst (@)
Titulek: Re:
Proč neřest? Prostě to konstatuji jako fakt. A, jak už jsem uvedl ve Tvářích Postřehu, mám kliku potkávat dobré lidi. Většinu z nich ve večerních zprávách neuvidíte, protože se kolem nich nic senzačního neděje.
Asi proto nijak netoužím se kamarádit zrovna s Al Gorem.
Jinak nevšiml jsem si, že bych někoho z něčeho nařkl.

        
Komentář ze dne: 16.07.2007 13:27:43     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - markéta (@)
Titulek:
No měla jsem ten dojem.
Jiank znám taky pár zajímavých lidí a ve zprávách nejsou. Tenhle postoj asi dost dobře nechápu.

Komentář ze dne: 14.07.2007 10:45:20     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - markéta (@)
Titulek:
Ale,ale. Je jedno jestli jde o Američana, Brita, Francouze nebo někoho jiného. Kdyby Paroubek uspořádal koncerty proti radaru vidím v tom úplně to samé. Jen v menším měřítku.

  
Komentář ze dne: 14.07.2007 14:27:02     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - seńorita chiquita (@)
Titulek: Re:
to byla spíš jen obecná připomínka, ani ne tak k tomu článku, i když se tam promítla...

Komentář ze dne: 14.07.2007 12:13:30     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - GreenEyes (@)
Titulek:
No, je to opravdu hodne dobry clanek. Nosna myslenka - ze deklarovane , gandiozni, ekologicke se tvarici megaakce jsou ve skutecnosti pruhlednym pokrytectvim a vulgarni fikci - byla sdelena jasne, zretelne, durazne a efektne (myslim "efektne") v dobrem slova smyslu).
Mohu vytknout clanku nejake drobne chyby, ale to se da "vypilovat".
S citatem "Když osvětlení pódia spotřebuje tolik, co deset rodinných domků, vypadá to celé poněkud pokrytecky; K tomu všechna ta letadla, kterými se budou muzikanti dopravovat na místo…" naprosto souhlasim.
Stejne jako Marketa nemam pocit, ze takove megalomanske koncertiky mohou zmenit lidi a donutit je k tzv. "ekologickemu" chovani. To je totez, jako verit, ze navsteva kostela udela z cloveka krestana, ci pravidelna skolni dochazka premeni prumerneho zacka v premyslejiciho intelektuala. Clovek sam rozhoduje o tom, jak se bude chovat (mam na mysli permanentni zamery a dlouhodobou perspektivu. Samozrejme kazdy obcas zakopne bud o vlastni chybu, nebo o cizi smecko). Kdysi davno jsem se dobrovolne rozhodla, ze budu nosit sklo do kontejneru na skla, papir do kontejneru na papir atd. Byla bych rada kdyby moje pravnoucata mela co dychat a co pit. Vsichni se mi smeji. Obcas nekteryn z nich rikam: uvidime, kdo na co pojde, osud je mocny... A jaksi mi od detstvi vadi prebytecny hluk, proto nenechavam doma jet soucasne pocitac, televizi, a CD prehravac a ve stejne chvili odstavnovat v kuchyni stavu z citronu... Mozna ani tolik nemyslim na spotrebu elektriny, proste mi hluk vadi. Jo, a nenechavam sviti v mistnostech, kde nejsem, protoze mam takovy neuroticky dojem, ze tam nekdo je... Mam tolik vlastnich myslenek, ktere si potrebuji promyslet...
Postavy Al Gora a Georgea Bushe vnimam jako symboliku. Autorka patrne nechtela sdelit, ze Bush je bezva, kdezto Gor je totalni hovado... Vzdyt oba paradaji nesmyslne akce (at uz je to valka v Iraku nebo pseudoekologicke koncerty).

Komentář ze dne: 14.07.2007 12:15:34     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - GreenEyes (@)
Titulek:
Jen tak dal, Marketo. Ja se k Tobe casem v te publicistice pridam. Proste mam ted tu cernou zivotni caru. Doufam, ze nebude moc tlusta. Nepise mi to ted -) Nejak to nejde...
Zdravim. Tanicka

Komentář ze dne: 18.07.2007 20:11:03     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - histes (@)
Titulek:
místo reklamy v anotaci dej smysluplné přiblížení článku, prosím, to kde to ještě je tam klidně nech, ale jako doplňujicí informaci, ne stěžejní téma anotace... jinak článek stáhnu. Stín slíbil že bude jako ostříž na anotace, ale tady to je jasné pochybení.. .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz