.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Únor  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29    

 .: Online
Stránku si právě čtou 2 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Metodika reformy veřejných financí ČR, aneb můj názor, jak ji provést

Autor: v anotaci - Názory - 07. 08. 2007 - 2518 přečtení

Autorem článku je Václav Kovalčík, Náchod 19.6. 2007. 

Je-li nutná reforma, musí být ovšem spravedlivá. Nesmí prohlubovat sociální rozdíly ve společnosti. Počítá s integrací  občanů ČR ke společnému dílu. Je třeba, aby byla solidární vůči nemocným a handicapovaným lidem. Reforma by měla představovat také navýšení rozpočtu těchto zájmů: kultura a historické památky, ekologie a školství. Postup dle modelu, jenž investuje do vzdělání, dává daňovým poplatníkům na výběr, jaká oblast hospodaření je pro ně prioritní. Reforma také znamená navýšení rozpočtu pro vědu a výzkum. Je to tzv. investice do budoucna, která bude nezbytná pro další rozvoj hospodářství ČR. Reforma není jenom reformou příjmů a výdajů státního rozpočtu, ale také reformou celého národa. Správná renovace systému  pamatuje i na řešení sporu mezi vlastníky činžovních domů a nájemníky. Je nutné podporovat lidi, kteří nemají vlastní nemovitost, aby se zapojili do „procesu integrace" a aby jim stát pomohl předpisem „tzv. povinných" výhodných hypoték k získání vlastního domova. Otázku nezaměstnanosti lze vyřešit větší nabídkou bezplatných rekvalifikačních kurzů pro dlouhodobě nezaměstnané.

 Studenti by měli mít levnější dopravu, ubytování a stravování, pokud studují prezenčně a bydlí na internátu. Deregulace kolejného a nájmů je nesmyslná. V zájmu státu je  blaho budoucí inteligence národa, a proto celá reforma, dle mého názoru, počítá  s preferováním pozitivních hodnot a zamítnutím tzv. necílových podpor, jež jsou zbytečné. Reforma nesmí ubližovat nikomu.

Daň z přijmu spočívá v rozdělení do tří kategorii (nejnižší u nízkopříjmových skupin, nižší u středně příjmových a výrazně vyšší u vysoce příjmových). Odečitatelné položky sehrají také roli ve výši čisté mzdy (počet dětí, studující v rodině, důchodce v rodině, partner v domácnosti při mateřské dovolené, handicap atd.) Dalším typem odečitatelných položek by mohla být účast na údržbě např. předzahrádek, což by sloužilo k dobrovolnému zkrášlování okolí a k harmonizaci venkova.

Metodika reformy veřejných financí také počítá i s důchodovou reformou.  Zde je nutné prosadit tzv. domovské právo a podporu lidí v penzijním věku dle života menších soběstačných jednotek, tedy občin. Mám na mysli solidaritu ze strany státu a solidaritu mezi občany. Pokud by se běžný občan postaral o důchodce , jenž nikoho nemá, mohl by uplatnit ve svém daňovém přiznání odečitatelnou položku (péče o seniory).

Aby nedocházelo ke zneužívání pojmu nezaměstnaný, musí stát pamatovat i na druhý břeh, a to vztah zaměstnavatel a zaměstnanec, personál a zaměstnanec jedináček. Nechť si stát uvědomuje, že ze špatných vztahů na pracovišti a špatných podmínek dochází často k vážným nemocím pracujících. Nechť  je Zákoník práce obohacen o zavedení siesty dle metodiky jižních národů. Stát si konečně odnese něco z moderního sociálního učení křesťanské církve.

Státní aparát  počítá také s pozemkovou reformou. Je třeba podporovat drobné podnikání i malovýrobu a také rozdělit půdu pro všechny obyvatele ČR (návaznost na povinnou zvýhodněnou hypotéku pro nemajetné v zaměstnání, také odečitatelná položka).

Sociálně nepřizpůsobivé skupiny obyvatelstva lze  učit ekologickému hospodaření. Byl by to projekt v souladu s přírodou a dodržováním lidských práv.

A nyní pasáž DPH. Nechť je snížena DPH u základních potravin, DPH u „luxusních potravin" zas zvýšena ( U prvotních materiálů nižší, u druhotných a dalších vyšší). U návykových látek se musí pohybovat, co možná nejvýš. DPH u pohonných hmot a topiva se odvíjí od vlivu daného komponentu na životní prostředí (obnovitelné zdroje dle této stupnice: nejnižší  , palivo z obnovitelných zdrojů: nižší, palivo z neobnovitelných zdrojů: vyšší). DPH je třeba nastavit také v souladu s přírodou a přirozeným rozumem. Vždy vykazuje nejnižší sazbu DPH to, co nejméně zatěžuje životní prostředí..

Dle mého názoru nesmí reforma zdravotnictví zasáhnout  obyvatele od 0-26 let, handicapované a důchodce. Chci připomenout, aby se roztočila kola investic do intenzivnějšího vědeckého výzkumu v oblasti farmacie. Tím se urychlí dostupnost léků pro vážně nemocné.

A teď k nešťastným arbitrážím a historickým okolnostem. Restriktivní omezování našeho průmyslu a zemědělství ze strany západních velmocí je nekalou konkurencí vůči malému schopnému národu. Prohrané arbitráže v předchozích letech se podílely na vysávání fiskální mízy a národní hrdosti.   A proto podejme tuto stížnost na stůl v rámci OSN. Jiná mírová cesta nezbývá. Nepomůžou-li západní mocnosti, pomůžou jižní, severní a východní. Bude-li pokračovat již zmíněná „nekalá konkurence", je nutné žádat o mezinárodní pomoc vzhledem k nepříznivým dějinným okolnostem a případnému fiskálnímu kolapsu.  


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 07.08.2007 11:04:37     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - MněSto (@)
Titulek:
Myslíme si, že je to tak napůl kvalitní článek a napůl velmi naivní. Dokonce bychom řekli, že je to spíše levicový názor, který plně ignoruje reformu nynější vlády. Nic proti tomu - my jsme defacto apolitičtí, respektive nejsme ani levicoví, ani pravičáci a názory obou stran, tedy pravé i levé, by se daly nějak protnout, nicméně - musíme si uvědomit, že teď je u "moci" ODS a ta preferuje spíše tu střední a vyšší vrstvu obyvatelstva, což je na jednu stranu ku prospěchu věci a na druhou stranu tato reforma docela postihne takové kraje, jako karvinský, nebo mostecký. Čili když sečteme to, co jsme teď napsali ku Vašemu názoru - některé názory jsou těžce proveditelné v nynějším složení vlády - což je třeba daň z příjmu. Napsal jste toho na celý složitý aparát reformy docela málo, respektive - napsal jste to ve zkratce, tak ať Váš názor každý zcela jasně pochopí, jenže ono je to mnohem složtější a tento článek předkládáte tak, jako by čtenář měl dostat krupicovou kaši posypanou cukrem, kakaem a politou rozpuštěným máslem a čtenář by měl sníst jen tu dobrotu nahoře. Ne, není to špatně, jen je to trochu povrchní, ale pro tento server asi nejvhodnější. Jen bychom dodali, že můžeme být rádi, že rozdíl mezi naší liberální pravicí a levicí není tak propastný jako právě ve Francii, kdy změna mezi frakcemi vede k totální změně hospodaření státu - buďme rádi.

MněSto

  
Komentář ze dne: 07.08.2007 11:40:03     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - MněSto (@)
Titulek:
Úplně jsme pozapomněli se pozastavit u našeho předsednictví v EU. Na začátku našeho komentáře jsme právě napsali, že je článek naivní a to proto, že budeme mít tu čest být jako předsedající zem a tedy mnoho bodů reformy veřejných financí ani nebude do dalších voleb splněno a tato reforma se bude, jestliže tedy chce splnit veškeré předsevzetí - co si dala, táhnout ještě dosti dlouho u další vlády a můžeme jen doufat, že to bude zase ODS, kdo vyhraje volby, protože jestliže se tak nestane nastane další chaos a reorganizace a to pro nás nebude dobré - to si musíme objektivně sami sobě přiznat, ať jsme příznivci levice, či pravice - konzervativní, či liberální.

Komentář ze dne: 07.08.2007 14:02:52     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - markéta (@)
Titulek:
Naivní, ano, taky bych to tak zhodnotila. Ani onen hlubší rozbor by nebyl na škodu. Přesto zde máme názor na věc, která se nás dotýká.

Z prvé chci upozornit, že nemám žádné ekonomické znalosti, řídím se čistě vlastním úsudkem. Proto:
Možná jste mohl více rozebrat tzv."povinné hypotéky", přiblížit o co jde.
Otázku nezaměstnanosti vyřešit nejde. A rekvalifikační kurzy jsou pouze jedním z kamínků, řešení pro sociálně slabé, kterým se holt nedostalo dostatečného vzdělání. Podle mě je řešením příliv investic ze zahraničí, když už tu globalizaci máme, měla by se využívat. Vytváření prac. míst v sektoru služeb. A taky je třeba pamatovat na to, že mnohým se prostě pracovat nechce. A čím víc by se vláda snažila být solidárnější, tím víc by takových lidí bylo.
Nesouhlasím, že reforma nesmí ublížit nikomu. Podle mě vždycky někomu ublížit musí, v zájmu nejperspektivnější skupiny. Tou je podle mě střední třída. Čím početnější a spokojenější střední třída je, tím je vyšší úroven celého národa. Reforma by měla být pro nižší třídy motivující ( k práci) a pro vyšší by neměla být demotivující. Příliš vysoké daně atp.
Odečitatelná položka "péče o seniory". No obávám se, aby nebyla příliš lehce zneužitelná. Tyhlety sociální výhody mohou někdy nadělat pěknou neplechu.
V siestě nevidím smysl. ???
Sociálně nepřizpůsobivé chcete učit ekologickému hospodaření, když se mu nenaučí ani ti sociálně přizpůsobení????
Co se týče posledního odstavce, se vstupem do EU jsme s tím museli tak trochu počítat. Myslím, že nám členství pomohlo. Je to něco za něco a už je na našich diplomatech, aby nám vyšlapali co možná nepřijatelnější cestičku.

Tak to můj názor na věc, snad moc neplácám:))

Komentář ze dne: 08.08.2007 19:19:15     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - GreenEyes (@)
Titulek:
Clanek jako celek se mi jevi jako skica ci nejaky nacrt potencialni zpravy anebo prednasky. Rikam-li POTENCIALNI, pak cti NEDODELANE, NEDOTAZENE, rozepsane a zahozene, nebo hozene na Postreh jako polotovar... Mam na mysli predevsim stylistickou stranku dila.
Mluvit o nazorove nedotazenosti si netroufam, nebot znam autora z jinych serveru (je opravdu naivnim nadsencem lecceho). Stejne tak jsem si vedoma veku autora - chtit po nem hlubsi "vhled" ci odbornejsi postoj by nebylo fer.
Tudiz vnimam toto dilo pouze jako uprimne vyjadreni autorovych osobnich uvah, lec jsou obcas skoro sci-fi...
Ja jsem svym "levicactvim" na Postrehu znama, nektere moje clanky jsou zivoucim dukazem tohoto tvrzeni. Nicmene svuj nazor nikomu nevnucuji, nemam zde volebni pravo, ani o nej nestojim a na celou deklarovanou REFORMU koukam jaksi z povzdali...
Jedine, co mi v clanku opravdu vadi, je pasaz o krestanstvi... Vazim si sve viry (neortodoxni buddhistka), ale netroufla bych si ji propagovat v clanku takoveho druhu. Bylo by to jen ke skode... Presne tak, jako zde prilis nalehave znejici zminka o krestanstvi.
Zdravim a preji hodne nejen tvurcich uspechu.
 .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz