.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Září  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       

 .: Online
Stránku si právě čtou 4 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Vojtěch Steklač

Jakub Raida - Osobnosti - 15. 08. 2007 - 11876 přečtení

Velký spisovatel ryze českých humoristických příběhů pro děti.


Vojtěch Steklač se narodil roku 1945 v Příbrami, dětství však prožil v Praze, na níž ve svém díle později velmi kladně vzpomíná. Po neúspěšných pokusech stát se ekonomem přešel na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kterou zdárně vystudoval. Potom se stal na krátkou dobu redaktorem tehdy velmi populárního časopisu pro mladé Ohníček. Tam také začal psát první knihy a když potom Ohníček opustil, stala se pro něj spisovatelská činnost jediným zdrojem obživy až do dnešních dnů – dnes je stále aktivním spisovatelem, i když svou zlatou éru má pravděpodobně za sebou. Napsal v průběhu let mnoho knih, včetně náročnější četby pro dospělé, skutečně se však proslavil a našel až v příbězích pro děti. Určitým vzorem v začátcích jeho tvorby byl určitě francouzský spisovatel René Goscinny s jeho Mikulášovými patáliemi (ten Goscinny který udělal díru do světa s Asterixem), možná také tvorba Foglara a Poláčka. Tito tři autoři byli u nás většinou sice slavnější než Steklač, mně se však na jejich dílech už v dětství něco nezdálo, něco, co mi v nich překáželo, a čeho se Steklač vyvaroval. Goscinnyho příběhy byly přeci jenom vystavěny na francouzských reáliích, proto jsem k nim neměl tak blízko, jako k českým. Foglar zase příliš moc ve svém díle moralizoval – dnes je to klasika, ale klasika spíše v tom slova smyslu, že se jí zasmějeme. Foglarovi hrdinové byli příliš příkladní a čestní, nikdy nemluvili sprostě, neprali se a vůbec to byli archetypální pionýři. Dospělý může uznat morální poselství knize k dobru, ale jak k tomu přijde desetileté dítě? Má v podvědomí úplně jinou představu o dospívajících chlapcích – sám si dobře pamatuje, jak se už ve školce popral do krve a jak už v první třídě základní školy pochytil základy dlaždičské mluvy. Přirozeně mu pak příběhy bez zbytečného moralizování, jako jsou například Steklačovy příběhy, přijdou přirozenější. Celkově se mi zdá, že Steklač pochopil dětské myšlení nejlépe ze všech a dokázal se skutečně vcítit – nebyl ani tak morální jako Foglar, ani tak patetický jako Poláček. Abych však Foglara s Poláček jen nehanil, musím jim zase přiznat, že tvořili v úplně jiné době, kdy zase jejich příběhy působily dost možná věrohodněji.

Nejznámějšími hrdiny Steklačových povídek a knih jsou zajisté čtyři kluci z Holešovické party – Bořík, z jehož pohledu je ich formou popisován děj, Čenda, který má staršího bráchu a občas řeší problémy s holkama, Mirek, jenž se strašně vytahuje a Aleš, který žije jen se svou babičkou, rád jí a je to tlouštík (i když o sobě stejně jako Eric Cartman s oblibou říká, že je jen svalnatý). Zápornou postavou byl potom šplhoun Bohoušek, komickou postavou strýc Chrobák, který vynalézal zásadně už vynalezené, naopak postavami které příběh posouvaly do roviny realistické byli Boříkovi rodiče, jejichž manželství skřípalo stále víc. Ano, Bořík nebyl jen jednoduchou knížkou pro pobavení, jako třeba Goscinnyho Mikuláš, krom pobavení přinášel ještě něco navíc. Svět kolem mladého Boříka plynul ve vší své syrovosti a Bořík o něm přemýšlel, asi tak, jako by o něm mohl jiný, asi třináctiletý kluk přemýšlet. Jednotlivé povídky a knihy navíc dohromady tvořily propracovaný a kompletní svět, ve kterém sice postavy nestárly a doba se neměnila, ale děj šel dál. Boříkovo sídliště se bouralo, jeho rodiče se rozcházeli, stěhoval se, stavěl si s kamarády klubovnu, kterou jim pak zbořili, postavili si novou, Bořík utekl z domova – tohle byly vážné věci, které proplouvaly všemi knihami a povídkami a na které byl teprve naroubován onen originální humor, který někdy člověka nenechal od smíchu ani vydechnout. Nejznámějšími knihami o této partě jsou tato díla:

Bořík a spol. je kniha sestavená ze spíše kratších a humornějších povídek. Bohoušek a spol. je naproti tomu román, který popisuje, jak naše banda utekla od svých rodičů a jako rukojmího si s sebou vzali právě Bohouška. Do lineárního děje jsou umně zakomponovány i kratší epizody, které spolu se zajímavým a silně epickým dějem dělají alespoň pro mě z této knihy z ostatních tu nejlepší. Čenda a spol. je chvílemi naopak podivuhodně melancholickým dílem. Bořík a Čenda zůstávají sami, bez rodičů, v Praze, a snaží se žít. Řeší problémy jako práce, balení holek a také různé problémy lidí kolem nich. Je zde překvapivý důraz na psychiku velkého množství postav. Příběhy z plechové piksly jsou opět krátké a humorné epizody z Boříkova barvitého života. Spolu s knihou Čenda a spol. je spojuje fakt, že Bořík se jde na konci té knihy podívat na sídliště, kde kdysi bydlel a kde se nyní staví silnice. Tato část vyznívá nostalgicky a smutně, nakonec Bořík sepisuje na papíry příběhy, které by měly podle něj navždy zůstat v Holešovicích. Ty strká do plechové piksle a hází do jámy, kde je vzápětí zalije beton. Mirek a spol. se nese v podobném duchu jako Čenda a spol., navíc však přibývá rozměr detektivního pátrání, při kterém jde Boříkovi a Mirkovi chvílemi skutečně o život. Aleš a spol. je naopak opět spíše veselejším vyprávěním, podle mě patří tato kniha k těm slabším. Výbornými výbory jsou také Boříkovy lapálie, Boříkovy nové lapálie a povídková kniha Pekelná třída, která je asi ze všech vyjmenovaných nejhumornější. Holky a spol. je další, spíše slabší kniha, tuto psal Steklač v posledních letech a zdá se u ní, skoro jako by mu docházel už dech.

Vedle příběhů o Boříkovi se dočkaly obliby i knihy většinou humorně detektivního ražení jako například Žlutý Robert nebo Dobrodružství tajného agenta Pankráce Tangenta, kteréžto mě inspirovalo k psaní o Siru Searcherovi.

Neváhal bych označit Vojtěcha Steklače jako jednoho z největších českých autorů pro dospívající mládež druhé poloviny dvacátého století. A na závěr uvedu krátkou ukázku z díla, která přesně charakterizuje hlavní poselství a kompoziční metodu:

Mně stejně nebude nikdo nic vykládat, protože v knížkách je všechno krásné a správné, jelikož jsou na papíře, takže si s nima může každý dělat co chce, třeba je dávat pod kratší nohu stolu a vůbec, každopádně se podle nich nemusí řídit a to taky ne, neboť to přesně vystihl můj strýc Chrobák, když pravil: "Co čteš?"
A já pravil, že čtu knihu o správných hoších, co přestali sprostě nadávat a začali místo toho konat samé ušlechtilé skutky a tvdě sportovat, načež strýc pravil: "No nazdar!" A dál to nerozváděl.
Ale mně bylo jasné, že myslel hlavně toho pána, co to napsal, protože jak mi řekl táta: "Dívej se kolem sebe a uč se ze života, dokud máš čas. Neboť až budeš dospělý, bude už pozdě." Což tedy táta řekl dost drsně, ale myslel to dobře, i když potom vrazil hlavou do skříně a maminka mu musela držet hlavu pod vodou a říkala: "No ty vypadáš, ty ses ale zřídil. Tak takhle vypadají ty vaše podnikové oslavy?"
Já například vím, že na světě je plno krásných a správných věcí, ale taky vím, že život je jinak složitý, a vůbec ne tak jednoduchý, jak ho viděli ti kluci z knížky, co jsem zrovna četl, když k nám přišel strýc Chrobák, poněvadž když člověk chce něco pořádnýho udělat, tak musí počítat s tím, že to není vůbec tak snadný, nýbrž musí tvrdě dřít a počítat s nezdarem, což je ta pravá škola života, jak říká táta.


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Výpis komentářů:
Komentář ze dne: 15.08.2007 09:36:03     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - milan (@)
Titulek:
Není to špatná práce. Snad jen s fakty je zde zacházeno mírně iluzorně. Bylo nás pět je próza umělecká, psaná výsostně kultivovaným jazykem, neměla by být srovnávána s touto tzv. brakovou literaturou. (I když je velmi vtipná). Chybí zde zásadnější zařazení do kontextu literatury pro děti a mládež, chybí zde jeho představitelé. Dnes už člověk naštěstí může vybírat sám a objeví, že místo Říhů a Bernardinových, psali nádherné pohádky či příběhy pro děti i velké persony našeho národa, bohužel často umlčené. (např. J. Orten, J. Werich, L. Dvořák, F. Hrubín, E. Bass, ze zahraničních bych vyzdvihl především O. Wilda a H. Hesseho). Za zmínku stojí i to, že pan Steklač podepsal v roce 1977 Antichartu. MB

  
Komentář ze dne: 15.08.2007 10:11:47     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Jakub Raida (ICQ je 213-261-633)
Titulek: Re:
Tady zase někdo ví, co je brak a co ne, že? Mám mnoho důvodů, proč nemám rád Poláčka a naopak vyzdvihuji Steklače, především pro z dnešního pohledu větší přístupnost a hlavně proto, že tyto příběhy nejsou jen o zábavě a vtipu, ale i o něčem jiném, hlubším a o určitém vnímání světa.

Co se týče ostatních autorů, nechtěl jsem psát ani tak článek o autorech knih pro děti a už vůbec jsem nemluvil o pohádkářích - chtěl jsem článek jen o tomto jednom.

A politiku tady úmyslně netahám, dejme tomu takový Heinlein je dodneška jedním z největších autorů na poli sci-fi a při tom to byl vždycky takový příznivec fašismu.

    
Komentář ze dne: 15.08.2007 12:36:54     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - milan (@)
Titulek: Re: Re:
Budeš se muset smířit s tím, že z pohledu literární vědy, filologie, stylistiky a lidí, kteří dokáží rozpoznat kvalitní literaturu to pro mne a většinu, kteří literaturu studují a při čtení o ní také přemýšlejí, bude brak. Tvůj názor Ti neberu.

      
Komentář ze dne: 15.08.2007 13:14:33     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Jakub Raida (ICQ je 213-261-633)
Titulek: Re: Re: Re:
A jsme zase u diskuze na téma kdo má právo rozpoznávat kvalitu a kdo ne, viz nedávný článek Dotyk duše Anety Langerové a diskuze o skupině Rammstein s MněStem. Nechce se mi to tady znovu řešit, když tak na icq.

Komentář ze dne: 15.08.2007 15:20:30     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - little sun (@)
Titulek: Foglar
No, sice jsem Boříka a další Steklačovy knížky měl celkem rád, ale dost zásadně bych si dovolil nesouhlasit s tvým hodnocením Foglarových knih. Kolik jsi jich přečetl? Jestli se ti to zúžilo jen na moralizování, tak jsi četl hodně podivně. Musel jsem se mrknout na tvůj profil a hned mi bylo dost věcí jasných (klenoty typu Sin City, Barbar Conan, ... četl jsi naposledy ve 12 letech, ...). Asi už si to špatně pamatuješ, žádný hlubokomyslnosti v Boříkovi nenajdeš. Asi stejně jako v Mikulášovi, jen s tím rozdílem, že Mikuláš je na francouzské "národce" zatímco Bořík na reálsocialistickém druhém stupni Z(D)Š.
"...dnes je to klasika, ale klasika spíše v tom slova smyslu, že se jí zasmějeme. Foglarovi hrdinové byli příliš příkladní a čestní, nikdy nemluvili sprostě, neprali se a vůbec to byli archetypální pionýři." - tak tohle napsat může s prominutím jen trouba (napsal bych to hůř, ale byl jsem odchován v době pionýrů zakázanými "směšnými" knihami od Foglara, takže se snažím nemluvit sprostě).
Chtěl jsem to tu rozebírat víc, ale došel jsem k názoru, že to nemá valný smysl.
Tak se kurva vole měj a hlavně nebuď moc příkladnej a čestnej! A jestli budeš ty klucí pionýrský spojovat s tím zkrachovancem Foglarem, dostaneš vole vod soudruhů do držky!
:-)



  
Komentář ze dne: 15.08.2007 17:16:36     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Jakub Raida (ICQ je 213-261-633)
Titulek: Re: Foglar
Inu, přinejmenším Hochy od Bobří řeky a Rychlé šípy jsem přelouskal snad desetkrát odpředu dozadu a zase odzadu dopředu. A přesně si vzpomínám na Mirka Dušína (a že to byl pionýr, jak se patří) a na to, jak v Hoších od Bobří řeky vrazil Mirek Luďkovi jednu facku a hned kolem toho bylo obrovské podzvižení, Rikitan z toho ještě tři dny dělal vědu a všichni smutnili... och. A jak byl Luděk příkladný chlapec, čestný, čistý, pravdomluvný, obratný, otužilý, rozvážný... Při slově pionýr nemyslím hned na soudruhy a pokud se ti to tak vybavuje, tak si slovo "pionýr" jen v článku zaměň za "skaut". A měl jsem ty knížky rád, jenže Boříka jsem měl potom radši, protože nemoralizoval, což je pro malé děti podle mě skutečně lepší. Řekni mi, co máš proti klenotům typu Sin City a Barbar Conan, řeknu ti milión důvodů, proč je s klidným vědomím nazývám klenoty. A Bořík má fakt ještě něco navíc, já si to vzpomínám a umí přesně říct co, jenže to by bylo na delší rozbor díla, pro který tady není místo, nicméně vyložím ti ho klidně na icq, když se mi ozveš - abych dokázal, že tady jen tak neblábolím.

Komentář ze dne: 17.08.2007 17:43:05     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek:
Jakube,
pozorně jsem si přečetla Tvůj názor na spisovatele Vojtěcha Steklače. Přiznám se,nepřečetla jsem všechna díla,která napsal pro děti . (Samozřejmě "Boříkovy lapálie" I. i II. znám, chápu,že se ti v Tvých dětských letech líbily). Co se týče jeho prací pro dospělé čtenáře četla jsem jen "Sbohem lásko" a "Samotu Blažejov". A asi to nebyl můj šálek kávy,protože jsem se k nim nemusela vracet.
Jeho dětským knihám humor nechybí, ale našel bys ho i v dílech jiných autorů píšících pro děti. Navíc "Bořík" by nevznikl bez autorovy znalosti Foglarova díla. Vím,že jsi chtěl jen upozornit na spisovatele, který Tě zasáhl a trochu i ovlivnil.
Mám proti Tobě určitý náskok. Samozřejmě věkový a pak také čtenářský. Vzhledem ke své profesi a také zájmu, jsem přečetla velké množství mládežnické i "dospělácké "literatury. Nejsem odborník a nikdy bych neposuzovala,kdo je v čem lepší či horší. Ale jsem čtenář. A asi i proto bych raději nesrovnávala Vojtěcha Steklače se spisovateli Foglarem a Poláčkem.

Komentář ze dne: 09.11.2007 16:50:11     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - ruzenka (@)
Titulek:
Jakube, právě jsem dočetla případ strašidelného mnich a musím říci, že mě kniha vůbec nezaujala a vtipná mi taky nepřipadá. Možná už jsem na to trochu stará:-) četla jsem ji jako studijní literaturu pro seminář o dětské literatuře na VŠ. Věřím, že se ti Steklačovy knihy líbí a jsem přesvědčena, že Strašidelný mnich není jeho vrcholné dílo, ale musím ti říci, že srovnávat Steklače s Foglarem je nesmysl. A jako budoucí učitelka si myslím, že ukázka toho, že hrubá síla není všechno, že přátelství je důležité je pro děti dost důležitá a oni to nevidí tak, že je to napsáno téměř idealisticky. Nejsem dokonalý znalec literatury, ale myslím, že sis pro srovnávání nevybral správné autory. Měj se Hezky :-)

Komentář ze dne: 28.02.2008 01:41:06     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Jakub Boucek (boucek@izitra.cz)
Titulek:
Pozorně jsem si pročetl jak článek tak diskusi a musím říci že sice nesdílím autorovo bezmezné nadšení pro Steklače, ale musím souhlasit, že jeho knihy mají oproti klasikům jako je Foglar větší náboj realističnosti.
Ani mě se nějak nechtělo, jako čtenáři, věřit, že je svět a jeho hrdinové tak černobílý jak je popisuje práve Foglar. Oproti tomu, měl pro mě Steklač a jeho Bořík, daleko větší kouzlo, možná i proto, že jsem se dokázal, v domě kdy mi bylo nějakých deset, dvanáct, s těmito hrdiny daleko lépe ztotožnit.
Nicméně, právě u Steklače je hodně vidět i prolínání tehdejší politické reality s dětským příběhem. Ne u všech autorů musela být učitelka, soudružka a ne v každé dětské knížče získávali její hrdinové pionýrské odznaky. Autorův politický názor tedy proniká v tomto případě, do obsahu, až příliš a o to hůř, že se jedná o litaraturu pro děti.
To ovšem nic nemění na tom, že se k Boříkovi vracím raději, než třeba k Jezerní kotlině.

  
Komentář ze dne: 28.02.2008 22:27:52     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Ivo-Hary (@fofr)
Titulek: Re:
Když už to teda tady znovu zde dotyčný otevřel, tak mně se velice moc líbily "Mikulášovy patálie", a dokonce se domnívám, že jsem někde četl, že byly i inspiračním impulsem pro "Boříka" - leč nemohu to tvrdit s jistotou ... (A mám dojem, že se hlavně rozcházejí ve věkové skupině postav příběhů.)

    
Komentář ze dne: 11.03.2008 00:44:27     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Jakub Boucek (@)
Titulek: Re: Re:
Mikulášovy patálie to je klasika :)
O inspiraci Boříka touhle francouzkou klasikou jsem taky někde něco četl, ale asi bychom se museli zeptat autora samotného abychom v tom měli jasno. Ale odhadl bych, že v inspiraci věkový rozdíl knižních hrdinů moc velkou roli hrát nemusí :)

      
Komentář ze dne: 21.03.2008 07:58:03     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Inkognito (@)
Titulek: Re: Re: Re:
Mě se Bořík moc nelíbil narozdíl od Mikuláše, což je nejgeniálnější knížka jakou sem kdy četla :)

        
Komentář ze dne: 21.03.2008 08:50:54     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Ivo Hary (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re:
Zajímavé je, že si při zmínce o Mikulášovi vždy vzpomenu na knihu "DANINOS, Pierre: Život se Soňou - Úsměvné a půvabné vyprávění o ženě, která má občas neodolatelnou potřebu účinně zasáhnout do dění kolem sebe.", přestože je to ze života dospělých. Je to podané ale s podobným nadhledem a espritem a asi obojí ilustroval Sempé, v tom ta podoba bude nejvíc :-).

Komentář ze dne: 18.08.2009 11:04:07     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - BrzyJazykNazyvatRuzyne (@)
Titulek:
Upřesnění a zajímavosti:
Kniha 'Čenda & spol' totiž na knihu 'Mirek & spol' navazuje.
Už v knize 'Mirek & spol' se o stěhování na sídliště píše.
Bořík by rád dochodil školu v Holešovicích, byl by ochoten dojíždět, ale když mu maminka sdělí, že by musel vstávat skoro o hodinu dřív, tak s úžasem řekne "tolik?".
V knize "Čenda & spol" o manželské krizi mezi Boříkovými rodiči není zmínka. Část "Příběhy z plechové piksly" - ve vydání z roku 2003 se z původního vydání zachovaly jen 4 kapitoly:
- původní #2 - 'Katastrofy, lesní moudrosti a moje maminka"
- původní #6 - 'Rusalka'
- původní #9 - 'Dospělý člověk miluje dobrodružství'
- původní #10 - 'Dospělý člověk běduje jako dítě'

Aleš & spol - do jisté míry přebírá dějovou linii z knihy 'Boříkovy lapálie, sešit II (1973)' - o spolužačce Růžence, o volbě vůdce party, o objvevení a následném zvelebování klubovny, o tom, jak Aleš simuloval nemoc (po domnělém spolykání betonu), o tom, jak Aleš přestal být vůdcem a jak byl dočasně vyloučen z party.

A teď ta oprava: za prvé: v Holešovicích se nebourá sídliště, ale činžák, za druhé: ten činžák neustupuje silnici, ale metru.

  
Komentář ze dne: 18.08.2009 20:11:01     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Richard (@)
Titulek: Re:
Díky za upřesnění a za Váš čas věnovaný komentáři.

studentský magazín Postřeh



 .: Služby & akce PT




 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz