.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     

 .: Online
Stránku si právě čtou 3 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Půlnoční zvonění

Foton - Horor - 28. 09. 2007 - 2692 přečtení

Inspiroval jsem se svým prožitkem, který je popsán v prvním odstavci.

Byla noc a měsíc v úplňku. James ležel v posteli a celkem spokojeně podřimoval. V jednu chvíli se však probudil a zjistil, že si potřebuje odskočit. Tedy vstal a odešel, na budíku skvostně zářily číslice oznamující blížící se 24. hodinu. Po vykonání své potřeby se vrátil do obýváku. A náhle zpozoroval, že na obloze svítí měsíc a je v jasném úplňku. Však také, jak měsíční světlo prosvítalo skrz závěsy a osvětlovalo různě různé předměty, jinak ve tmě, vytvářelo takovou kouzelnou, trochu romantickou atmosféru. Vše vypadalo trochu jinak než za běžného denního světla, tak tajemně. Onen člověk byl vším velice ohromen a v jeho mozku vznikaly takové nové, svěží myšlenky a pocity, příjemné odpoutání od stereotypů za dne, čímž docela trpěl. Právě noci kvůli tomuto miloval. Navíc zde blížící se půlnoc ho naplňovala pocitem určité naléhavosti, jako že se možná bude něco velkého dít, pocitem trochu strašidelným, ale atraktivním. Nejvíce byl fascinován, když roztáhl závěs u okna a svítící luně pohlédl „přímo do tváře“. A tehdy ho v mžiku napadlo: Co takhle přesně o půlnoci prozvonit nějakou kamarádku? To by mohlo vypadat fakt zajímavě …
    Celý roztřesený a pln nadšení se vrhl ke svému mobilnímu telefonu a chtěl otevřít seznam čísel. Měl však drobné potíže, nejprve se mu zobrazila divná zpráva, která se nikdy nezobrazuje: „SYSTEM ERROR: CAN’T OPEN THE DAEMON’S LIST.“ a podruhé se seznam sice otevřel, ale s dost divnými jmény, jako Electric Mesiah, AntiChrist, AntiBuddha, AntiBrahman, AntiAllah, Satan’s Child, Satan’s Worker, PleasureKiller, Killing Ray, God of Nothing, nikoli však jména jeho dívek. I čísla příslušející těmto kontaktům byla bizarní, u některých žádné, někde 0, někde zase *666, nebo 3141592. Když mobil vrátil do výchozího stavu, jako logo operátora tam byl obrácený pentagram a pod ním obrázek lebky. Což jako možné je, ale on si tam nic takového nedával, a před otevřením seznamu tam bylo standartní logo.
„Proboha! Co to je? To se ten mobil zbláznil nebo tam mám kanadské žertíky či viry? To snad ale u těchto obyčejných mobilů ani nejde…,“ pomyslel si James. „Ty mobily se už začínají chovat, jak Microsoft Windows,“ zabručel pod fousy. S tímto operačním systémem měl totiž velké problémy. Raději už nic dál nezkoušel a vyndal a zpět vložil baterii, totéž provedl se SIM kartou. Poté mobil normálně zapnul a seznam se už otevřel s normálními jmény (i čísla odpovídala). Osvědčená metoda restartu. Vybral si jednu dívku, která se mu moc líbila, a vůbec mu připadala taková zvláštní, navíc dost často dost dlouho ponocovala, takže bylo jisté, že teď bude vzhůru a uslyší to, a přešel k oknu. Vyčkal, až se na displeji zobrazí přesně 0:00, a vytočil číslo té dívky a čekal. Přitom se celou dobu strnule a zarytě díval na měsíc, jako by vykonával něco posvátného. Napětí a nadšení v něm rostly. Zanedlouho se ozval dlouhý, jednolitý vyzváněcí tón, značící, že sousední telefon vyzvání. Zvláštní na něm však bylo, že zněl o oktávu níž, než je běžné (jednočárkované a), a na konci krátce, ale ostře a hlasitě zazněl tón o dvě oktávy vyšší, než ten původní, zkrátka zesílil se některý z vyšších alikvotních tónů. To Jamese trochu znervóznilo, ale připsal to neznámým anomáliím telefonního signálu.
Dokonáno. Napětí v něm se uvolnilo. Ještě si chvíli vychutnával pohled na měsíc a do jím ozářeném obýváku a rozjímal, poté odešel zpět do postele. Najednou ho zničehonic přepadl divný svíravý pocit. Jako by se někde něco stalo, jakoby on sám udělal něco špatně. Živě si vybavoval podivné hlášení mobilu a to vysoké zakvílení na konci vyzvánění. Co když to skutečně něco vyjadřovalo? Tyto myšlenky mu pořád rejdily hlavou, i když je popíral a sám sebe přesvědčoval, že je vše O.K. Zdálo se mu, jakoby teď uslyšel nějaké cvakání nebo kroky. Nakonec si řekl, že je jenom pořád rozrušený ze silného zážitku způsobeném měsíčním světlem, a to co viděl a slyšel, mohly být jen silné halucinace. S tímto jakž takž pokojně usnul.

    Příští den se ta dívka neprobudila. Už nikdy se neprobudí. Nikdy! Ráno ji našli v posteli u jejího mobilního telefonu mrtvou. Přivolaný lékař určil dobu smrti okolo půlnoci a na jejím těle nenalezl žádné zranění, řezné či bodné rány…

Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 27.09.2007 19:30:07     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - WhiteShadow (@)
Titulek:
- "a v jeho mozku vznikaly takové nové, svěží myšlenky.." - ten mozek bych si asi odpustil.
- "od stereotypů za dne.." - stylisticky se mi to nezdá a navíc to - za - máš použité i v předcházející větě.

Povídka se mi líbila. Především svým nápadem, zpracováním i stručným a efektivním jazykem a spádem.
Hororové povídky jsou poněkud specifické v požadavku atmosféry. Na to o jak krátkou povídku se jedná, nemůžu říct, že bych byl s atmosférou nespokojen. Pokud bych se měl zeptat sám sebe - Šlo by tu atmosféru vykreslit lépe? Ano, šlo.
Hodnotím 1.5

Komentář ze dne: 28.09.2007 11:12:49     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - GreenEyes (@)
Titulek:
Nikterak jsem nepochopila, o cem to je. Jakysi slaby odvar Tve soutezni povidky - sbirka nejakych radoby "podivnych" tuseni a nemene podivnych udalosti plus po ranu opet nejaky mrtvy v posteli...

Pokud bych nazvala povidku "stylisticky nesourodou", byl by to slaby vyraz.

Je to plne chyb (mam na mysli oblibena interpunkcni znamenka), kterym se v tak kratkem sdeleni dalo nepochybne vyhnout.

Take by to chtelo davat si pozor na sklonovani:

- "Měl však drobné potíže, nejprve se mu zobrazila divná zpráva, která se nikdy nezobrazuje: „SYSTEM ERROR: CAN’T OPEN THE DAEMON’S LIST.“ a podruhé se seznam sice otevřel, ale s dost divnými jmény, jako Electric Mesiah, AntiChrist, AntiBuddha, AntiBrahman, AntiAllah, Satan’s Child, Satan’s Worker, PleasureKiller, Killing Ray, God of Nothing, nikoli však jména jeho dívek". - NIKOLI VŠAK SE JMÉNY JEHO DÍVEK!

_ "Ještě si chvíli vychutnával pohled na měsíc a do jím ozářeném obýváku a rozjímal, poté odešel zpět do postele." - DO JÍM OZÁŘENÉHO OBŹVÁKU!

- "Nakonec si řekl, že je jenom pořád rozrušený ze silného zážitku způsobeném měsíčním světlem, a to co viděl a slyšel, mohly být jen silné halucinace." - NAKONEC SI ŘEKL, ŽE JE JENOM POŘÁD ROZRUŠENÝ ZE SILNÉHO ZÁŽITKU, (ČÁRKA) ZPUSOBENE-ÉHO (!) MĚSÍČNÍM SVĚTLEM, A TO, (ČÁRKA) CO VIDĚL A SLYŠEL,...."

Je to hrozné!


  
Komentář ze dne: 28.09.2007 11:54:25     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Redakce, Histes (@)
Titulek: Re:
Věříme, že kritika, i přesto, že se nám dílo nelíbí, lze napsat s větší špetkou tolerance a pokory. Děkujeme,
Redakce.

    
Komentář ze dne: 28.09.2007 12:52:44     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - GreenEyes (@)
Titulek: Re: Re:
Kritika ma byt vecna, presne a srozumitelne vyjadrena.

Pokud se z Postrehu stava krestansky magazin, apelujici na pokoru, beru to. Pak by to chtelo uvest onen fakt na titulni strance.

Mam pocit, ze pocet komentujicich (o lidech vecne komentujicich radeji ani nemluvim) je tak nepatrny, ze je nevdecnou cinnosti odrazovat je od psani komentaru.

Ostatne, co kdyby redakce zverejnila nejake propozice (popr. vzor ci navod ) toho, jak se pisi kritiky, co se smi a co ne...

      
Komentář ze dne: 28.09.2007 13:37:01     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Jakub Raida (ICQ je 213-261-633)
Titulek: Re: Re: Re:
Žádný křesťanský magazín, ale ani ne pole pro emocionální výlevy.

Co se samotné povídky týče, jsem z ní i já poněkud na rozpacích. Na rozdíl od například soutěžní povídky nemohu úplně říct "líbí", ale nemohu ani úplně odsoudit. Chvílemi je celé dílo řádně zmatené, například když hrdina odejde od své postele, ale "vrátí" se do obýváku. Slovo vrátí zde asi není na místě.

Samotný námět je celkem zajímavý, kdesi uyprostřed noci se dějí zvláštní věci, pekelná energie prosakuje do našeho světa a mobil je posednut všemi projevy zla, jaké si v moderní společnosti jen představujeme. Vtipné, s nadsázkou a zajímavé.

Neberu to jako plnohodnotné literární dílo, spíš jako takovou spisovatelskou etudu, leč etudu psanou umně, zajímavě a s očividnou lehkostí.

Takže hodnotím za dvě.

        
Komentář ze dne: 28.09.2007 13:43:57     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - GreenEyes (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re:
Text tohoto komentáře byl vymazán, jelikož porušoval publikační pravidla našeho časopisu! Redakce

          
Komentář ze dne: 28.09.2007 13:52:36     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - GreenEyes (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re:
Text tohoto komentáře byl vymazán, jelikož porušoval publikační pravidla našeho časopisu! Redakce

        
Komentář ze dne: 28.09.2007 20:55:35     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Foton (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re:
No, a co se týče povídky samotné: je to moje první veřejně publikovaná povídka, psaná +- před 2 lety, tak je asi zřejmé, že je taková nevyzrálá.

      
Komentář ze dne: 28.09.2007 13:42:30     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Redakce, Histes (@)
Titulek: Re: Re: Re:
"S vložením komentáře souhlasíte s našimi podmínkami"

        
Komentář ze dne: 28.09.2007 13:49:21     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - GreenEyes (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re:
Text tohoto komentáře byl vymazán, jelikož porušoval publikační pravidla našeho časopisu! Redakce

      
Komentář ze dne: 28.09.2007 20:44:16     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Foton (@)
Titulek: Re: Re: Re:
Ježkovy voči... no, já se prostě musím smát, když vidím, jaké rozepře jsem svým nepatrným dílkem vyvolal. Popravdě řečeno, jsem dost zvědavý, co bylo psáno v komentářích, které musely být smazány.... :-D

Jinak, ostrá kritika mi nevadí, (vlastně mi ve spoustě případů nic jiného nezbývá, že ano). Aspoň vidím, jak na koho má tvorba působí.

        
Komentář ze dne: 28.09.2007 20:50:46     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes [admin] (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re:
Něco jiného je ostrá kritika a pouhá urážka autora či redakce, Fotone. Měj se pěkně.

          
Komentář ze dne: 30.09.2007 18:10:02     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Zbynek (levektekadruza@upol.info)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re:
možná by stačilo nevhodný komentář úplně vymazat a ne nahrazovat varovánim(?)
každopádně komentář s textem "vymázano, nesplňuje kritéria, s pozdravem vaše redakce" se nehodí asi stejně jako jakákoli urážka. s tím, že urážka může býti aspoň vtipná nebo trefná, kdežto tohle není

Komentář ze dne: 28.09.2007 17:05:49     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Branwen (branwen2005@volny.cz)
Titulek: Horor?
Myšlenka ( nebo spíš zážitek) je to zajímavá, ale v této povídce trochu nedotažená.Mám pocit , že na hororovou atmosféru je to poměrně hodně popisné.Zejména scéna, kde se na mobilu objevují divná jména a čísla, mohla být napsána líp - třeba jako reflexe hrdinových pocitů.Kdyby se něco takového objevilo v mobilu mně, nechovala bych se asi tak klidně a pragmaticky - tady zůstal nevyužitý potenciál napětí.Škoda.

  
Komentář ze dne: 30.09.2007 18:06:28     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Zbynek (levektekadruza@upol.info)
Titulek: Re: Horor?
Souhlasím s výše uvedenou kritikou (rámcově). Rozhodně je v tom skvělý nápad, ale třeba zmínka o MS Windows, se kterým má uživatel problémy je trochu zcestná. Spíš bych ji nahradil nějakou větičkou umozňující atmosféru hororu (která se ke konci ztrácí) nebo možná úplně vypustil.
Až já publikuji to, co jsem napsal před dvěmi lety:)

    
Komentář ze dne: 30.09.2007 19:00:28     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Foton (@)
Titulek: Re: Re: Horor?
Rozumím, může to vlastně vypadat jako nějaká negativní propagace týkající se Windows. .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz