.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      

 .: Online
Stránku si právě čte 1 člověk.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Metaforizovaný pocit

Jakub Raida - Poezie v próze - 01. 10. 2007 - 2306 přečtení

A také vzpomínka na jednu významnou osobnost Národního obrození.

Válečníci v rudých zbrojích; ty stroje na zabíjení; ty mlčenlivé sochy z kamene; z kamene, který je tvrdší než žula; z kamene vyztuženého vůlí a zlobou; chlupatá kůže o kterou se lámou všechny zbraně; ztvrdlá kůže plná mozolů značících tvrdý život; tvrdý život mužů, kteří nic nedostali a nikomu nedlužili; tvrdý život mužů, kteří jedli jen aby žili; mužů, jejichž svaly, napínající kůži plnou šrámů, hovořících o rocích bojů, po mnohých útocích ztvrdly v ocel; ty svaly v mocných pažích, kterými bojovníci roznášeli smrt po tuctech; kterými vládli zbraní – těžkým kladivem či pádným palcátem, břitkým mečem či lehkou šavlí, zubatou sekerou anebo dlouhou píkou; ti všichni, zakuti v nezničitelnou ocel, nastoupili proti jedinému muži, který skoval, ztesal a zostřil jehly, špičky, sochory a kůly a který s hloupostí a zlobou, nebojíce se ničeho, rozdrtil jejich kyrysy, zlámal jejich helmice, vyrazil jim mozky z lebek, lámal jejich vazy, trhal klouby a škrtil, až umírali bledí, bez kyslíku, ten všechny zničil, jen vlastní odvahou se udržel stát dél než ostatní, i když z něj krve vyteklo, co by vola umořilo; ležel a myslel, jak by mu ženy bílých paží v bílých šatech mu omývaly rány, kdyby nebyl tak osamocen na bojišti; myslel na to, jaká měla válka být a jaká byla; srovnával; hodnotil; vzpomínal, ale ani jednou nezalitoval a v posledních chvílích, než protočil oči vzad hlavy, díval se na oblohu, kde konečně svítalo slunce a říkalo „sice jsi dokázal bezvýznamnou věc, ale bylo to pořád víc, než dokázali ostatní a bylo to nejvíc, kolik člověk v této společnosti dokázat může, takže bych ti chtělo projevit vděk darem ze všech nejcennějším – novou šancí, udělat věci jinak, i když vím, že je jinak stejně neuděláš, takže tady to je, neděkuj, je to tady takže, neuděláš stejně jinak je že, vím, když i, jinak věci udělat, šancí novou – nejcennějším všech ze darem vděk projevit chtělo ti bych takže, může dokázat společnosti této v člověk kolik, nejvíc to bylo a ostatní dokázali než, víc pořád to bylo ale, věc bezvýznamnou dokázal jsi sice“ říkalo a slunce svítalo konečně kde, oblohu na se díval a tehdy řekl „více už času nevracej, umírám a umřu, neznám lepší šance pro odchod, neznám lepší možnosti, než být sám, ale s pohledem do dálek, kde se snad rodí někdo, kdo si mého boje všimne a bude pokračovat, protože nakonec to někam dotáhneme“.

Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 30.09.2007 00:08:42     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Whiteshadow (@)
Titulek:
Z tohoto díla moc nadšený nejsem. Zvolený jazyk se mi až na kontrapruduktivní experimenty s přeházeným slovosledem líbí. Indícií, které by mi napověděly o jakou osobnost se jedná je tam na můj vkus příliš málo.
Celému počinu by mohla napomoci nějaká ta pointa či podstata sdělení načrtnutá v začátku a zvýrazněná v závěru, což by sebou dost možná přineslo i sebevědomější název celku. Chtělo by to kostru pro všechny ty metafory, aby nevyzněly naprázdno.
Jsem zvědavý na reakce čtenářů, které mi třeba napoví jak s podobnými díly naložit příště.
S pozdravem Stín.

  
Komentář ze dne: 01.10.2007 00:31:42     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Ivo-Hary (@fofr)
Titulek: Re:
Nechci se chválit, s osobností jsem neměl pražádný problém (už jsem soukromě zkonzultoval s autorem), dokonce by stačila sdělených indicií polovina (!).
Jiná věc je, že text mi přijde chvílemi až nadbytečně nadnesený, ba bombastický, holt je to viděné přes RPG, 3PS a FPS, zkrátka mně, odchovanému pouze literaturou, se barvitý popis účinků vůle hlavního hrdiny na tělesnou schránku nepřátel nezdá a ani neodpovídá charakteru tohoto člověka. Je to spíše viděné přes krystal autorovy vize, promítající si představu hrdinovy osobnosti do vlastního myšlení.
Uznávám, že jazyk je barvitý, tok představ mohutný a kypící a výpověď jednou větou smysluplná.
Škoda ovšem poslední větičky: "protože nakonec to někam dotáhneme" je nečekaně popisné a přízemní, skoro vulgární zakončení básnivého textu, který přece mohl končit právě před ním - bez porušení smyslu.

    
Komentář ze dne: 01.10.2007 10:00:15     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Zbynek (levektekadruza@upol.info)
Titulek: Re: Re:
myslim, ze ve trinactem radku mas nadbytecne "mu"
taky se priklanim k nazoru, ze posledni veticka by mohla byt vypustena.
jinak osobnost hlavniho hrdiny je, mno, naprosto odpovidajici? videl jsem vtom spis literaturu nez prostredi pocitacovych her.
Jazyk se mi libi, forma tez (jen jsem pri prvnim cteni spatne "interpunktoval", bral jsem stredniky jako rozdelovace, i kdyz mysli, ze zde slouzi spis jako spojovace.)
A monolog slunce mi prijde velice zamotany, cele je to velice plynule, svadi to k zivym predstavam, ale jak zacne hovorit slunce tak clovek musi davat pozor na kazdicke slovo, coz plynulost dost narusuje
celkovy dojem je ale jednoznacne pozitivni

Komentář ze dne: 01.10.2007 12:32:22     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Kozííí] - Pavel Kotrba (koziii@seznam.cz)
Titulek:
částečně souhlasím s Harym, pompéznost se mi zrovna nelíbí, ale aspoň to vystihlo důraz, spíše se mi zamlouvá druhá půlka, řeč jedné osoby, nijak jsem si nezalamoval hlavu tím, o jakou osobnost jde, prostě Národní obrození je pro mě celek bez osobnosti, přeci jako jeden člověk by nic nedokázali, ale jako kolektiv ano, rozhodně je to obraz jednoho kontra přesile
já jsem se sdělením celkem spokojen

Komentář ze dne: 01.10.2007 12:44:22     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek:
...no Borovský Havel by se divil....asi podobně jako u mě před těmi lety....

  
Komentář ze dne: 01.10.2007 17:16:23     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Jakub Raida (ICQ je 213-261-633)
Titulek: Re:
Jehly, špičky, sochory a kůly byly, myslím, nepřehlédnutelné...

    
Komentář ze dne: 01.10.2007 18:34:17     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Ivo-Hary (@fofr)
Titulek: Re: Re:
I "Jehly, špičky" samotné by už vzbudily asociaci. Jinak to, co píšeš, byla ta půlka mnou zmíněné indicie, druhá - už téměř nadbytečná - půlka je "skoval, ztesal a zostřil" (místo šavel ... hmm, 'šavel' = tady by mu asi postřeháčtí kritici vytkli špatné skloňování :-D )

    
Komentář ze dne: 01.10.2007 20:39:00     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek: Re: Re:
..a nejen ty....

Komentář ze dne: 01.10.2007 19:54:14     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - grygarův ateliér (@)
Titulek:
pro mne přikládáš přílišnou váhu fyzické stránce nepřátel v první půli textu. naopak se mi velmi líbí řeč slunce, kdes použil přeházený slovosled, navozuje mi totiž silný pocit počínajícího míjení smyslů, jako když pomalu ztrácíš vědomí, pomalu tě šálí zrak a slova se slijí... což v této části tvé práce takto působí velmi intenzivně. leží přeci na bojišti po bitvě... proto mne zamrzelo, že na samém konci textu stojí věty jasné a srozumitelné, vyvrátili totiž tento můj pocit.

  
Komentář ze dne: 01.10.2007 19:56:14     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Jakub Raida (ICQ je 213-261-633)
Titulek: Re:
Borovského zaťatá pěst hrozí i z hrobu! :) .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz